Trudna sytuacja na rynkach rolnych była tematem rozmów na spotkaniach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyły się 23 i 30 stycznia. W spotkaniach uczestniczyli także rolnicy z Wielkopolski.

Podczas rozmów poruszano kwestie zmiany zasad spłaty kredytów preferencyjnych oraz wsparcia dla grup producentów rolnych. Ze strony MRiRW podły deklaracje o przyspieszeniu prac nad przepisami dotyczącymi grup producentów rolnych oraz podjęciu rozmów w kwestiach kredytów preferencyjnych z ARiMR oraz bankami. Padły także pytania dotyczące zasad sprzedaży państwowych gruntów rolnych oraz walki z afrykańskim pomorem świń i nowych przepisów o uboju zwierząt bez ogłuszania.

Rozmowy z ministerstwem nadal są kontynuowane, odbywają się kolejne spotkania. Powołany został Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Rolników Wielkopolski i Kujaw, którego Przewodniczącym został Stefan Kominek rolnik z okolic Środy Wielkopolskiej.

Na 5 lutego zaplanowane zostało spotkanie w ministerstwie rolnictwa celem omówienia problemów producentów rolnych ze spłatą zaciągniętych kredytów bankowych. Informujemy również, że także 5 lutego o godzinie 11.00 odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone w całości trudnej sytuacji w polskim rolnictwie.

Spotkanie delegacji rolników z Wielkopolski z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeuszem Nalewajkiem po zakończonych negocjacjach.

Powrót