01-09-2015 r.

Wojewódzko-Archidiecezjalne dożynki wielkopolskie w Buku

W niedzielę 30 sierpnia 2015 roku na stadionie miejskim w Buku odbyły się XVII Wielkopolskie Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki. Starostami tegorocznego Święta Plonów, reprezentującymi wielkopolskich rolników byli Justyna Jóźwiak oraz Andrzej Bogacz. Pani Justyna Jóźwiak mieszka w Dębnie w gminie Stęszew i wraz z mężem prowadzi 25 ha gospodarstwo rolne, uprawiając głównie zboża. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Pan Andrzej Bogacz mieszka w Pawłówku w gminie Buk. W jego gospodarstwie uprawiane są zboża, kukurydza, buraki cukrowe i rośliny motylkowe. Gospodarstwo specjalizuje się również w hodowli bydła.


Uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za zebrane plony oraz w intencji Wielkopolskich rolników, którą odprawił Metropolita Poznański Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W trakcie uroczystości miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez rolników reprezentujących wielkopolskie powiaty. Za najbardziej okazały dożynkowy wieniec uznano wieniec przygotowany przez delegację z Gminy Chodzież.


Uroczystościom towarzyszyła wystawa rolnicza. Pośród wielu wystawców reprezentujących producentów oraz instytucje administracji rolniczej, swoje stoisko przygotowała także Wielkopolska Izba Rolnicza. Dzięki Panu Eugeniuszowi Napierale Członkowi Poznańskiej Rady Powiatowej WIR, który zabezpieczył chleb z „Piekarni Bukowskiej Wojciech Szczęsny” oraz Panom z Grupy Producentów Warzyw “Chrobry”, Panu Krzysztofowi Kłosinowi Prezesowi i Panu Zbigniewowi Stajkowskiemu Członkowi Zarządu, przygotowany został poczęstunek dla odwiedzających nasze stoisko. Każdy odwiedzający mógł spróbować pajdę chleba ze smalcem oraz ogórkiem kiszonym. Szczególne podziękowania za wkład w organizację stoiska WIR należą się Panu Zbigniewowi Stajkowskiemu, który z ramienia Zarządu WIR podjął się organizacji tego przedsięwzięcia.


Nasze stoisko odwiedzili Poseł na Sejm Stanisław Kalemba, Zofia Szalczyk– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, liczni przedstawiciele samorządu Województwa Wielkopolskiego z Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim na czele oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.

W trakcie rozmów powracał wielokrotnie temat suszy, która dotkliwie dotknęła tereny Wielkopolski. Rolnicy ubolewają nad wyraźnie mniejszymi plonami w stosunku do roku ubiegłego.

Galeria

Aleksandra Sobczyk

Powrót