04-09-2015 r.

Dzień Kotlina – Święto Pomidora 2015

W dniu 29 sierpnia br. odbyły się kolejne obchody Dnia Kotlina-Święto Pomidora. Współorganizatorem tej imprezy była Wielkopolska Izba Rolnicza.


W związku z bardzo rozpowszechnioną na terenie gminie Kotlin uprawą pomidora oraz znanymi w całym kraju Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego słynącymi m.in. z produkcji ketchupu oraz innych przetworów pomidorowych po marką „Kotliński Specjał” przetworów warzywnych, dań gotowych oraz dżemów powstała idea organizacji cyklicznego święta z tym warzywem w roli głównej, które to znalazło się już w stałym kalendarzu imprez organizowanych w gminie Kotlin.

Tegoroczna edycja zebrała wielu mieszkańców zarówno gminy Kotlin jak i powiatu jarocińskiego.
Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji m.in degustacja potraw z pomidorem przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne a na zakończenie zabawa taneczna. Publiczność wysłuchała koncertów m.in. „MixDance”, „Saragossa-Show”, „Justyna i Piotr”, „Kamieniarze”, „Two Boys” oraz występu solistów poznańskich scen operetkowych.


W trakcie zabawy zorganizowane zostały punkty informacyjne m.in. Urzędu Gminy Kotlin, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Banku Spółdzielczego w Jarocinie, ARiMR, KRUS. Na stoisku Zakładu Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego w Kotlinie częstowano uczestników pysznymi wyrobami z pomidorów. Natomiast Kotlińskie Zrzeszenie producentów Owoców i Warzyw „POMWITRUS” rozdawało w trakcie festynu pomidory.

Na stoisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej można było poczęstować się pyszną grochówką ufundowaną przez Prezesa WIR i zarazem Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego.


Rozstrzygnięto również wiele konkursów m.in. na „Największego Pomidora” oraz „Na Najdziwniejszego Kształtem Pomidora” czy „Wystrój Stołu”.

Robert Hyżorek
Zdjęcia: R.Hyżorek, J.Zawieja

Powrót