10-11-2015 r.

Turystyka wiejska w Wielkopolsce


6 listopada w Domu Górnika w Kłodawie miało miejsce uroczyste podsumowanie IX edycji konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Celem Konkursu organizowanego od 2007 roku jest popularyzacja i promocja wielkopolskiej wsi jako miejsca wypoczynku. Organizatorem Konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Wielkopolskim Towarzystwem Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej.


W trakcie spotkania poznaliśmy laureatów konkursu w trzech kategoriach:

 1. Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym
  • I miejsce: CHATA MIŁKOWSKA Paulina Czubaszewska, powiat czarnkowsko – trzcianecki,
  • II miejsce: GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE ZIELONE ZACISZE Danuta i Henryk Borowczykowie, powiat średzki,
  • III miejsce: GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE KOŃSKA ZAGRODA Danuta i Sylwester Jóźwiak, powiat kolski,
  • Wyróżnienie: GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE OSTRÓWEK Ewa i Andrzej Krzyżosiak, powiat wągrowiecki,
  • Wyróżnienie: GOSPODARSTWO KWIEJCE KARPNIKI Aleksandra Ratajczak, powiat czarnkowsko – trzcianecki,
 2. Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim
  • I miejsce: OSADA NAD GOPŁEM Danuta Wietrzykowska, powiat koniński,
  • II miejsce: SIEDLISKO BORUJA NOWA Monika Anna Witek, powiat nowotomyski,
  • III miejsce: GOŚCINIEC JAROSZEWSKIE WZGÓRZE Tomasz Sobieraj, powiat międzychodzki,
  • Wyróżnienie: DĘBOWE ZACISZE Magdalena Adamek, powiat turecki,
 3. Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje i walory wsi
  • I miejsce: FOLWARK WĄSOWO Piotr Wieła, powiat nowotomyski,
  • II miejsce: U HANKI Hanna Maćkowska, powiat wolsztyński,
  • Wyróżnienie: OŚRODEK REHABILITACJI FUNKCJONALNEJ „Dębina” Marcin Zwieńczak powiat czarnkowsko – trzcianecki,
  • Wyróżnienie: MRÓWKORAJ Lena Zawadka, powiat koniński


Kapituła Konkursu zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej dla obiektu WÓJTOSTWO prowadzonego przez Wiesławę Kowalską w powiecie wrzesińskim.

Gratulacje laureatom konkursu złożył poseł i zarazem Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. Po wręczeniu nagród uczestnicy spotkania obejrzeli film podsumowujący IX edycję konkursu, który najlepiej oddał cel konkursu, czyli prezentacje miejsc atrakcyjnych turystycznie, chrakteryzujących się niepowtarzalnym klimatem, polską gościnnością oraz oferujących idealne warunki do wypoczynku. Na zakończenie, korzystając z gościnności gospodarzy: Burmistrza Kłodawy oraz Prezesa Spółki Kopalnia Soli KŁODAWA S.A., uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzania Kopali Soli, gdzie na poziomie 750 metrów pod powierzchnią ziemi wydobywana jest sól o unikatowej różowej barwie.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 48 obiektów z terenu całej Wielkopolski. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Marka Bera Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Województwa Wielkopolskiego wytypowała 30, które zostały poddane wizytacji przez członków Kapituły. Kapituła Konkursu dokonuje oceny w oparciu o następujące kryteria związane z estetyką obiektu, ofertą turystyczną oraz związkiem z tradycją wiejską, regionem i miejscowym folklorem. Laureaci konkursu otrzymują nagrodę finansową oraz zostają objęci działaniami promocyjnymi prowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zgodnie z regulaminem, kandydatów do konkursu mogą zgłaszać: wójtowie, burmistrzowie miast i gmin, starostowie, organizacje agroturystyczne i turystyczne oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wielkopolska Izba Rolnicza, związki branżowe i organizacje społeczno – zawodowe rolników a także Lokalne Grupy Działania programu LEADER. Do konkursu mogą się również zgłaszać samodzielnie właściciele obiektów.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Opracowanie: Katarzyna Strzyż

Powrót