10-03-2016 r.

Nie każdej niedzieli Wielkanoc

Za tym staropolskim przysłowiem kryje się nie tylko wiara w wyjątkowość Świąt Wielkiej Nocy, ale także zobowiązanie, by przeżyć ten czas w zgodnie z tradycją, nie szczędząc wysiłku w przygotowanie siebie i swojego otoczenia na Święta. Z Wielkanocą wiąże się wiele religijnych i ludowych obrzędów, niektóre z nich z czasem uległy zatarciu, warto więc w tym przedświątecznym okresie poświęcić chwile czasu i zapoznać się z tymi zwyczajami. Opracowanie pt. Tradycje wielkanocne dawniej i dziś, które zamieszczone zostało na stronie internetowej WIR zawiera wiele interesujących informacji, związanych z tym najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijaństwa, obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.

Od soboru w Nicei (325 rok) Święta Wielkiej Nocy obchodzimy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy poprzedza 40 dniowy Wielki Post, który kończy Wielki Tydzień i uroczystości Triduum Paschalnego. Święto Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza święta zwana rezurekcją, następnie w rodzinnym gronie spożywamy uroczyste śniadanie wielkanocne. Połączenie liturgii kościelnej i obrzędowości ludowej stanowi o wyjątkowości tego świątecznego okresu, radość ze Zmartwychwstania Pańskiego przeplata się z radością z budzącej się do życia przyrody.

Niedziela Wielkanocna kończy okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Nie dziwi więc, że świętowaniu Wielkanocy towarzyszą także bogate tradycje kulinarne. Wszystkich zainteresowanych wielkanocnymi tradycjami kulinarnymi zapraszamy w Niedzielę Palmową na Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich, które odbędzie się w Kiszkowie.


K. Strzyż

Powrót