14-09-2016 r.

Delegacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej na Dożynkach Prezydenckich w Spale


Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 89 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.


W dniach 10-11 września 2016 r., w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W sobotę 10 września br., odbył się konkurs wieńców dożynkowych przygotowanych przez wszystkie województwa. Gościnnie swój wieniec przygotował Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Solidarność - świętując 35 rocznicę NSZZ RI Solidarność, po raz pierwszy pojawiły się polskie wieńce zza granicy: Litwy, Ukrainy i Czech. Zwycięstwo przyznano województwu lubelskiemu (wieniec z miejscowości Gęsia Wólka.


W niedzielę 11 września br., uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji rolników w kościele polowym AK w Spale odprawionej przez biskupa diecezji łowickiej Andrzeja Franciszka Dziuba, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką. Po uroczystej mszy św. dożynkowy korowód na czele z parą prezydencką przeszedł na stadion COS. W korowodzie uczestniczyły również poczty sztandarowe izb rolniczych.


Ceremoniał dożynkowy uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Starostami dożynek byli Aneta Stańczyk, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w Tucznie w woj. zachodniopomorskim oraz Jan Suda, który z żoną prowadzi gospodarstwo w miejscowości Radonia w woj. Śląskim, jednocześnie jest członkiem Śląskiej Izby Rolniczej. Starostowie przekazali prezydentowi chleb wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.


W swoim przemówieniu prezydent dziękował za trud, jaki co roku rolnicy wkładają w swoją pracę. Dożynkom towarzyszyło także Miasteczko Regionów, przegotowane przez wszystkie województwa. Była także strefa dla dzieci przygotowana m.in. przez tomaszowskie placówki kultury. W centrum Spały, nad stawem stanęły stoiska gmin i stowarzyszeń z powiatu tomaszowskiego. Nie zabrakło ludowego rękodzieła oraz tradycyjnych przysmaków.


Delegacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej na Dożynkach Prezydenckich w Spale: Jerzy Kostrzewa, Barbara Kostrzewa, Mirosław Sanok, Małgorzata Sanok i Katarzyna Szudra-Borowczak.


Galeria

Katarzyna Szudra-Borowczak

Powrót