04-11-2016 r.

Każda świnia ze świadectwem


W dniu 2 listopada w godzinach wieczornych ukazał się komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący świadectw zdrowia dla świń w obrocie krajowym.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w związku z opublikowaniem w dniu 27 października 2016 r. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 1770), od dnia 4 listopada 2016 r. włącznie, wszystkie przesyłki świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

Przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego od kilku miesięcy domagała się Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

Z komunikatu GLW wynika, że od piątku 4 listopada każda świnia opuszczająca chlewnię musi posiadać świadectwo zdrowia, które wystawi lekarz weterynarii na podstawie badania przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem zwierząt. Za wystawienie tego dokumentu zapłaci właściciel zwierzęcia – opłata nie jest pobierana tylko od hodowców ze strefy ASF.

Bez tego dokumentu rolnik może mieć kłopoty choćby ze sprzedażą zwierząt do ubojni. Od rana do biur Izby dzwonią zdezorientowani rolnicy, którzy zbyt późno dowiedzieli się o nowym obowiązku. Rolników denerwuje fakt, że za świadectwa znów muszą płacić, a na domiar złego – świadectwo jest ważne tylko 24 godziny, co jest bardzo nieżyciowym i niepraktycznym wymogiem.

Biuro WIR, Poznań

Powrót