08-11-2016 r.

A może dożynki wojewódzkie w Poznaniu?

Podczas spotkania w Kółku Rolniczym w poznańskim Spławiu, które poświęcone było podsumowaniu organizacji tegorocznych Dożynek Miejskich padła propozycja, by kolejne Dożynki Wojewódzko-Archidiecezjalne zorganizować w Poznaniu. Pomysł ten zdominował znaczną część dyskusji i rozmów kuluarowych, jakie toczyły się wśród uczestników spotkania. A było to grono osób autentycznie zaangażowanych w sprawy rolnictwa naszego regionu, wśród nich Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Joanna Jajus – Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa czy Sylwester Pawałowski – Prezes Kółka Rolniczego w Spławiu i zarazem Prezes Miejskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu.


Poznań to niekwestionowana stolica polskiego rolnictwa. Położone jest w samym sercu Wielkopolski, regionu o najwyżej produkcji rolnej. Tu odbyła się pierwsza w niepodległej Polsce wystawa rolnicza. Jest miastem targowym, o międzynarodowej renomie. Imprezy wystawienniczo-handlowe towarzyszące targom „Polagra” znane są każdemu rolnikowi. Powstała w roku 1992 roku Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza była pierwszy tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

Poznań to także jedna z większych rolniczych gmin Wielkopolski. W granicach miasta znajduje się blisko 8 tys. ha użytków rolnych. Na listach uprawnionych do głosowania w ubiegłorocznych wyborach do Wielkopolskiej Izby Rolniczej znalazło się ponad 4 tys. osób.


Mamy nadzieję, że do inicjatywy zorganizowania dożynek w Poznaniu, dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta Poznania i Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, uda się przekonać zarówno Księdza Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego, jak i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uroczystości mogłyby odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które dysponują wspaniałą infrastrukturą zapewniającą powodzenie imprezy niezależnie od warunków pogodowych.

Kornel Pabiszczak
Biuro WIR w Poznaniu

Powrót