05-12-2016 r.

Bożonarodzeniowe Tradycje – Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich


Ponad 1100 osób z całej Wielkopolski zasiadło do Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich, która w tym roku odbyła się 3 grudnia, na terenie gminy Przygodzice w miejscowości Wysocko Małe. Wśród uczestników spotkania znalazło się ponad 800 pań reprezentujących przeszło 200 Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski, rolnicy, członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, samorządowcy, parlamentarzyści, a także goście z Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Milicza i Trzebnicy.


Rok 2016 r. jest rokiem trzech jubileuszy. W tym roku obchodzimy 150-lecie utworzenia pierwszych kół gospodyń wiejskich, to też 120-lecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, oraz jubileusz 100-lecia utworzenia Związku Producentów Ryb. Dlatego w tym roku Wieczerze Wigilijną zorganizowali wspólnie Wielkopolska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gospodyni oraz Wielkopolski Oddział Związku Producentów Ryb, a także Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.


Spotkanie rozpoczął występ zespołu „Baryczanki”, który przywitał gości kolędą „Bóg się rodzi”. Otwarcia spotkania dokonał Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski w towarzystwie Ireny Frąszczak Prezes Stowarzyszenia GOSPODYNI oraz Krzysztofa Grabowskiego, Marka Trzcielińskiego (Związek Producentów Ryb) i Krzysztofa Rasiaka. Po złożeniu przez organizatorów życzeń wszyscy uczestnicy spotkania podzieli się opłatkiem i zasiedli do wigilijnej kolacji. Podczas wspólnej wieczerzy uczestnicy mieli okazję skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych. Na stoły podano barszcz na zakwasie buraczanym z uszkami, ziemniaki i kapustą z grochem. Nie obyło się bez karpia królewskiego ze stawów przygodzickich. Skosztować można było także śledzi w śmietanie z chlebem na zakwasie oraz makiełków z bakaliami. Jabłka, mandarynki i orzechy dopełniły świąteczne smaki.


Po kolacji goście spotkania poczęstowani zostali ciastami przygotowanymi w ramach Konkursu na Tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe, panie reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich. Makowce, pierniki, orzechowce i przeróżne słodkości, w sumie 70 ciast z całej wielkopolski. Było smacznie i tradycyjnie chociaż z nutką nowoczesności. Wszyscy uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali okolicznościowe nagrody wraz z pamiątkowymi dyplomami, które wręczył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski i Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Z okazji 150- lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz 120 lecia utworzenia samorządu rolniczego na ziemiach polskich, Wielkopolska Izba Rolnicza wybiła okolicznościowy medal, którym uhonorowano 201 Kół Gospodyń Wiejskich całej Wielkopolski.
Świątecznie spotkanie umiliły występy zespołów Baryczanki i Kalina oraz występ znanego satyryka Krzysztofa Daukszewicza, który został przyjęty przez zgormadzoną publiczność gromkimi brawami.


W ramach spotkania realizowany był projekt pn. Wieczerza wigilijna – kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, które miało na celu przybliżenie bożonarodzeniowych zwyczajów charakterystycznych dla Wielkopolski. Tradycje związane z okresem adwentu i Bożego Narodzenia przybliżył Pan Krzysztof Zawada, natomiast całość prowadził Pan Krzysztof Ogórkiewicz, który również rolę Świętego Mikołaja. W ramach projektu przygotowano degustacje potraw wigilijnych oraz przeprowadzony został konkurs na Tradycyjne ciasto świąteczne. Dla uczestników projektu przygotowano także materiały multimedialne zawierające informacje dotyczące tradycji bożonarodzeniowych w Wielkopolsce. Projekt realizowany był w ramach środków z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w Województwie Wielkopolskim.


Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje wszystkim którzy pomogli w organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia jakim było sobotnie spotkanie: Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego Krzysztofowi Grabowskiemu, Zarządowi WIR, pani prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gospodyni Irenie Frąszczak, Wójtowi Przygodzic Krzysztofowi Rasiakowi, pani Irenie Dymarczyk dyrektor Zespołu Szkół w Wysocku Małym, właścicielom Gospodarstwa Rybackiego Przygodzice - Wiesławowi Michalskiemu i Markowi Trzcielińskiemu.
Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem mieszkańców wsi Wysocko Małe: sołtysowi, radzie sołeckiej, paniom z KGW i OSP, a w szczególności Radnej Janinie Wojtasiak.Powrót