23-08-2017 r.
Informacja o sytuacji w rolnictwie
po nawałnicach 10-12 sierpnia 2017 r.
Najbardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne (huragan, deszcz nawalny, grad) wystąpiły w powiatach gnieźnieńskim, wrzesińskim, kaliskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim oraz rawickim. Najczęściej notowane szkody to uszkodzone budynki (zerwane dachy), zalane pola uprawne, położone od wichru drzewa w sadach i uprawy polowe zniszczone przez grad. W powiecie słupeckim odnotowano dwa pożary budynków powstałe po uderzeniu pioruna. Nie ustępuje sytuacja powodziowa wokół rzeki Mogilnica w powiecie nowotomyskim (gm. Opalenica) i w powiecie pilskim – zalane są łąki nadnoteckie.
W większości gmin naszego województwa pracują komisje klęskowe. W innych gminach trwają zgłoszenia szkód i po ich zakończeniu komisje przystąpią do pracy. Najczęściej występujące szkody w uprawach to wylęgnięte zboża i kukurydza, wypłukiwane z redlin ziemniaki oraz gnijące od nadmiernego nawilgocenia gleby rośliny korzeniowe (buraki cukrowe, warzywa). Nie wszędzie udało się zakończyć zbiory zbóż, gdyż część pól nadal jest zalanych wodą.
Sytuacja w poszczególnych powiatach przedstawia się następująco:
- Chodzież – oszacowano jedną szkodę w gm. Budzyń, w pozostałych gminach trwa przyjmowanie zgłoszeń.
- Czarnków – komisja pracują w gminach Czarnków, Drawsko, Krzyż i Trzcianka. W pozostałych gminach nie notuje się większych strat.
- Gostyń – komisje pracują w gminach Krobia, Pępowo, Pogorzela, Piaski i Borek Wlkp. W tych gminach wystąpiły gradobicia wielkości kurzych jaj. Zniszczone są liście buraków i połamana kukurydza. Są uszkodzenia budynków i maszyn rolniczych.
- Grodzisk Wlkp. – podtopienia pól po nawałnicy w dniu 2 sierpnia. W gminie Kamieniec sytuacja powodziowa w rejonie rzeki Mogilnica.
- Jarocin – w pierwszej kolejności szacowane są szkody powstałe w budynkach, szczególnie w gminach Żerków i Jaraczewo. Straty w uprawach szacowane będą w następnej kolejności.
- Kalisz – poważne straty w środkach trwałych występują w gminach Opatówek, Brzeziny, Blizanów, Stawiszyn. Trwa zgłaszanie strat. Natomiast w gminach Lisków, Mycielin, Godziesze Wielkie, Ceków Kolonia i Żelazków straty są niewielkie.
- Koło – mimo ulewnego deszczu nie odnotowano większych strat w rolnictwie.
- Konin – brak szkód o znacznych rozmiarach. W gminie Kramsk piorun zabił 6 krów.
- Kościan – trwa szacowanie szkód w gminach Krzywiń po gradobiciu. W gm. Kościan notuje się zalania pól uprawnych.
- Krotoszyn – poważne straty po ulewach i gradobiciu w lipcu w uprawach kukurydzy i buraka cukrowego (gm. Krotoszyn i Rozdrażew). Nawałnica 10 sierpnia „dobiła” uszkodzone wcześniej uprawy. Wichura w gm. Rozdrażew uszkodziła dachy (zerwany eternit, zrzucone dachówki).
- Leszno – w powiecie nie odnotowano poważniejszych strat.
- Międzychód – brak większych strat. Żniwa ukończone.
- Nowy Tomyśl – utrzymuje się powódź wokół rzeki Mogilnica. We wszystkich gminach pracują komisje.
- Oborniki – rolnicy zgłaszają szkody do gmin, wkrótce rozpocznie się szacowanie.
- Ostrów Wlkp. – lipcowe straty po gradobiciu i nawałnicy w gminach Raszków Ostrów Wlkp., Nowe Skalmierzyce. Nie można zebrać zboża na polach przy rzekach Barycz i Ołobok ze względu na podmokłe grunty, utrudniony jest zbiór potrawu na użytkach zielonych.
- Ostrzeszów i Kępno – szkody są sporadyczne, w większości gmin nie potrzeby uruchamiania komisji.
- Piła – gminy przyjmują wnioski. Problemem jest zalanie łąk na skutek wysokiego stanu Noteci.
- Poznań – straty występują sporadycznie, komisje szacują szkody na bieżąco.
- Rawicz – silne i rozległe gradobicia. Duże straty w burakach cukrowych kukurydzy i warzywach (pomidory). Po nawałnicy są zerwane dachy oraz zniszczone szklarnie i tunele foliowe w gminach Pakosław, Rawicz i Miejska Górka. W pozostałych gminach straty są znacznie mniejsze.
- Słupca – bez większych strat. Dwa pożary od pioruna.
- Środa Wlkp. – komisje pracują we wszystkich gminach. Problemem jest utrzymujące się na polach zastoiska wodne uniemożliwiające dokończenie żniw. Ucierpiały także plantacje ziemniaków.
- Turek – pojedyncze straty po nawałnicy: zerwany dach, pożar od pioruna. Żniwa ukończone.
- Wągrowiec – straty powstałe w połowie lipca zostały już oszacowane. Obecnie nie wystąpiły znaczące straty.
- Wolsztyn – gradobicie w gm. Siedlec i Przemęt. Ponadto występują pojedyncze zalania pól. szacowane na bieżąco.
- Września – duże szkody w gminach Miłosław, Nekla i Września. Zerwane dachy i uszkodzenia ścian budynków. W Nekli dodatkowo padał grad – straty w burakach i kukurydzy. W gm. Pyzdry huragan przewrócił ok. 60 drzew w sadzie szpalerowym.
- Złotów – generalnie komisje szacowanie strat. Najbardziej ucierpiała gmina Okonek na skutek gradu i deszczu nawalnego.
Podtopienia we wsi Tarnówko, gmina Połajewo, pow. czarnkowsko-trzcianecki

Sytuacja we wsi Cienia Pierwsza w gminie Opatówek, pow. kaliski

Skutki gradobicia w Rozdrażewku, gmina Rozdrażew, pow. krotoszyński

Uszkodzone uprawy w Gostkowie, gmina Miejska Górka, pow. rawicki
Opracowanie: Kornel Pabiszczak na podstawie informacji z Biur Powiatowych WIR.