28-05-2018 r.

Święto Pieczarki w Wielichowie 2018Wielichowo w powiecie grodziskim to niekoronowana stolica polskiej pieczarki. W tej liczącej siedem tysięcy mieszkańców gminie, od 24 lat organizowane jest „Święto Pieczarki”. W tym roku impreza odbyła się 26 i 27 maja i jak co roku przyciągnęła producentów pieczarek, firmy działające w branży pieczarkarskiej, lokalne stowarzyszenia oraz mieszkańców Wielichowa i okolic. Organizatorem Święta Pieczarki była gmina Wielichowo oraz Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych w Skierniewicach. Współorganizatorem wydarzenia była również Wielkopolska Izba Rolnicza, która w ramach imprezy przygotowała stoisko informacyjno – promocyjne oraz była organizatorem towarzyszącej imprezie konferencji i konkursu kulinarnego.


Celem „Święta Pieczarki” jest integracja środowiska pieczarkarskiego oraz promocja spożycia pieczarek wśród konsumentów. Bogaty program artystyczny oraz liczne konkursy i degustacje kulinarne czekały na gości już od sobotniego popołudnia. Najważniejszym punktem Święta była jednak niedziela, kiedy to po mszy świętej, pieczarkowy korowód przeszedł ulicami miasta na Stadion Miejski. Tam po uroczystym otwarciu i inauguracji święta dożynkowym obrzędem pieczarkowym, rozpoczęła się impreza, która trwała do późnych godzin wieczornych. Na uroczystości otwarcia Święta Wielkopolską Izbą Rolniczą reprezentowali Prezes Piotr Walkowski oraz Członkowie Zarządu Jerzy Kostrzewa oraz Zbigniew Stajkowski.


Tegoroczna edycja „Święta Pieczarki” nawiązywała również do setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pani Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska odniosła się do tych rocznic, wspominając w trakcie otwarcia lokalnych bohaterów Powstania. Pan Krystian Szudyga Prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych w Skierniewicach nawiązując do historii, wspominał, że sto lat temu w Warszawie można było kupić pieczarki, ale pochodziły one z Moskwy i kosztowały 12 zł za kg, co odpowiadało cenie pary skórzanych butów. Obecnie Polska stała się największym eksporterem pieczarek, które wysoko cenione są zagranicą. Także w naszym kraju systematycznie wzrasta ich spożycie, m.in. dzięki takim inicjatywom jak wielichowskie „Święto Pieczarki”.


Wielkopolska Izba Rolnicza, jak co roku aktywnie włączyła się w organizację tego wydarzenia. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kół Gospodyń Wiejskich przygotowane zostały degustacje potraw z pieczarek. WIR współorganizowała również konkurs kulinarny „Smaki pieczarki”, który tradycyjnie odbył się podczas imprezy. W Komisji oceniającej potrawy uczestniczył Prezes WIR Piotr Walkowski.


Na terenie gminy Wielichowo ponad dwieście podmiotów zajmuje się branżą pieczarkową. To głównie producenci, ale także dystrybutorzy i podmioty świadczące usługi transportowe w tym zakresie. W skali kraju najwięcej pieczarek produkuje się na Podlasiu, jednakże Wielkopolska może pochwalić się znakomitym przetwórstwem pieczarek. Konsumpcja pieczarek w naszym kraju jest porównywalna z poziomem europejskim jest to około 2,5 kg na mieszkańca. Konsumenci cenią pieczarki za aromat i niepowtarzalny smak tzw. piąty smak – umami. Pieczarki są także polecane przez dietetyków. Są niskokaloryczne, zawierają witaminy z grupy B i mikroelementy. W składzie tych grzybów jest także substancja o nazwie ergotioneina, która chroni komórki przed uszkodzeniami.


Opracowanie Biuro WIR

Powrót