04-06-2018 r.

Szparagi Złoto z Ziemi


W pierwszą sobotę czerwca. w Mochach w gminie Przemęt (powiat wolsztyński) odbyło się święto pod nazwą „Szparagi Złoto z Ziemi Smak Naszego Regionu”. Impreza miała na celu promocję spożycia szparagów wśród konsumentów. W samej gminie Przemęt szparagi uprawia się na obszarze ponad 300 ha, to dużo zwarzywszy, że w całym kraju uprawa tego warzywa zajmuje łącznie ok 2000 ha. Nie dziwi zatem, że szparagowe święto organizowane jest właśnie tutaj.


W programie tegorocznego święta znalazły się mj.in. konferencja naukowa, Festiwal Szparagowego Smaku, pokazy i prezentacje sprzętu do sortowania i obróbki szparagów oraz dni otwarte w gospodarstwach czołowych producentów szparagów w regionie. Przez cały dzień trwania imprezy dostępne było również stoisko informacyjne Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdzie m.in. można było zaopatrzyć się w najnowszą prasę rolniczą.

Konferencja Szparagi Złoto Ziemi

W ramach konferencji skierowanej do producentów szparagów zrzeszonych w Polskim Związku Producentów Szparagów odbyła się prelekcja pt. „Aktualne problemy w produkcji i obrocie szparagów”, którą przedstawił prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski uznany w świecie specjalista w dziedzinie biologii i uprawy szparaga z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wystąpienie poprzedziło dyskusję w gronie producentów dotyczącą uprawy, przetwórstwa i sprzedaży szparagów. Uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności zwiększenia działań promocyjnych opartych na upowszechnianiu wiedzy wśród polskich konsumentów na temat wartości odżywczych i smakowych tego wciąż mało u nas docenianego warzywa. Najlepszym przykładem takich działań jest właśnie organizowane w gminie Przemęt Święto Szparaga. W ramach konferencji miało miejsce również podsumowanie działalności obchodzącego w tym roku 25 rocznice Polskiego Związku Producentów Szparagów. O genezie powstania i najważniejszych działaniach Związku opowiedział Prezes PZPS Marian Jakobsze. Z okazji Jubileuszu wręczono również przygotowane specjalnie na tą okazję medale, które otrzymali czołowi producenci szparagów oraz współpracownicy i przyjaciele Związku, w tym m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza. Pamiątkowy medal odebrał obecny na spotkaniu Prezes WIR Piotr Walkowski.

Festiwal Szparagowego Smaku

W ramach Festiwalu przez całe popołudnie odbywały się pokazy kulinarne i degustacje potraw ze szparagów przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Przemęt. Pokazom towarzyszyły prelekcje dotyczące odżywczych i zdrowotnych właściwości szparagów. Główną atrakcją Festiwalu był konkurs na najciekawsze szparagowe potrawy, które w najbliższym czasie wzbogacą menu lokalnych restauracji.

Dni otwarte w gospodarstwach

Świętu szparaga towarzyszą również wizytacje bezpośrednio w gospodarstwach trudniących się uprawą i przetwórstwem szparagów w gminie Przemęt. Dzięki temu każdy może zobaczyć jak zbiera się i obrabia szparagi zanim trafia na sklepowe półki. Podczas takich wizyt można również zakupić szparagi prosto od producenta. Jeszcze przez dwie soboty 9 i 16 czerwca można odwiedzać gospodarstwa, których pełna lista znajduje się na plakacie informacyjnym imprezy.

Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje organizatorom Święta Szparaga w szczególności producentom szparaga i władzom Gminy Przemęt z Panią Wójt Dorotą Gorzelniak na czele za przygotowanie i realizację wydarzenia promującego szparaga.

Biuro WIR

Powrót