18-06-2018 r.

Odsłonięcie tablicy w Dziekanowicach


W dniu 17 czerwca br. w Dziekanowicach odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt Wincentego Witosa na Dziekanowickiej Ziemi. Mąż Stanu, trzykrotny Premier II Rzeczypospolitej, współtwórca Niepodległego Państwa Polskiego spotkał się z rolnikami Dziekanowic i okolic dwukrotnie: w roku 1922 i 1927. Ten wybitny działacz ruchu ludowego przyjechał do serca Wielkopolski, do rolników, by ich umocnić w tym co robią: „Tyle Polski, ile polskiej ziemi w rękach chłopów”.


Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Anny i św. Wawrzyńca w Skansenie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pomysł upamiętnienia wizyt Wincentego Witosa w Dziekanowicach zrodził się podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Ludowego.


Odsłonięcia Pamiątkowej tablicy dokonali Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Stanisław Kalemba – były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i były poseł na Sejm RP, Andrzej Łozowski – Wójt Gminy Łubowo, Jerzy Berlik – Wicestarosta Gnieźnieński oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej Wincentego Witosa w Dziekanowicach – Janusz Winiarski i Honorowy Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Gnieźnieńskiego – Tadeusz Stachowiak.

Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów w biało czerwonych barwach, które podkreśliły doniosłość uroczystości. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na Festyn Ludowy „Zielono mi” zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Powiat Gnieźnieński, Gminę Łubowo i Sołtysa Dziekanowic.


M. Ceglarek

Powrót