19-07-2018 r.

Trwa szacowanie skutków suszy

Komisje klęskowe pracują w Wielkopolsce pełną parą. Trwają lustracje polowe i żmudne prace związane z wypełnianiem protokołów. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż dla dobra poszkodowanych dane o powierzchni pól muszą być zgodne z wnioskiem obszarowym. Członkowie komisji starają się jak najszybciej wykonać swe zadanie z dwóch względów: po pierwsze rozpoczęły się już żniwa, po drugie – rząd nie ogłosi programu pomocy nadzwyczajnej, jeżeli nie będzie znał rozmiaru strat.


Wojewoda Wielkopolski w cotygodniowych meldunkach przekazuje do resortu rolnictwa dane o postępie prac komisji i ustalonych przez nie stratach. Z informacji datowanej na 18 lipca wynika, że w naszym regionie dotychczas oszacowano straty na powierzchni 335 tys. ha zgłoszone przez blisko 25 tys. rolników. Na ponad 40 tys. ha straty przekroczyły poziom 70 %. Szacunkowa wartość strat wynosi 140,5 mln zł.

Dane te będą narastać z każdym okresem sprawozdawczym. Niemniej jednak już obecne szacunki wyraźnie wskazują na katastrofalny charakter tegorocznej klęski suszy.

Kornel Pabiszczak

Powrót