03-09-2018 r.

Diecezjalno-gminne dożynki w Odolanowie


W niedziele, 2 września odbyły się Diecezjalno-gminne dożynki w Parku Natury Odolanowie. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z gminy Odolonów oraz delegacje z całej diecezji kaliskiej. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali Prezes Piotr Walkowski oraz delegacji Rady Powiatowej WIR.

Święto dziękczynienia za polny rozpoczęło się od mszy świętej, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Po nabożeństwie dziękczynnym za tegoroczne plony odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W trakcie obrzędy bochny chleba, będące symbolem tegorocznych plonów przekazanie zostały na ręce biskupa kaliskiego i burmistrza Odolanowa Mariana Janickiego przez starostów dożynkowych. Te zaszczytne funkcje pełnili: Krystyna Kolany i Andrzej Wojciechowski – Delegat Rady Powiatowej WIR (Odolanów), Maria Binek i Andrzej Leja (Raczyce), Alicja Kołodziej i Mirosław Śniotała (Gliśnica) oraz Maria Rudnicka i Andrzej Koziarek (Baby).

Świętu plonów towarzyszył Piknik Drobiowy oraz Turniej Zrywania Kaczora zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Obszerna relacja z tych wydarzeń dostępna jest [tutaj].

Katarzyna Strzyż

Fotografie z Dożynek w galerii WIR


Powrót