10-09-2018 r.

Piknik Owocowo-Warzywny w Gołaszynie


Piknik Owocowo-Warzywny to kolejna inicjatywa Wielkopolskiej Izby Rolniczej promująca spożycie polskich produktów rolnych. Piknik odbył się 8 września w Gołaszynie i był częścią dużej imprezy pod nazwą „Wielkopolska wieś zaprasza” organizowanej przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Głównym celem Pikniku była promocja rodzimych owoców i warzyw oraz przetworów warzywno-owocowych ze szczególnym uwzględnieniem ich odżywczych i zdrowotnych wartości oraz podnoszenie świadomości konsumentów z zakresu zdrowego odżywienia.

Na piknikowych stoiskach odbywały się pokazy kulinarne, degustacje oraz porady z zakresu żywienia. Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Specjaliści radzą by codziennie spożywać pięć porcji warzyw i owoców, dlatego podczas Pikniku pokazywaliśmy, jak w łatwy sposób zwiększyć udział tych produktów w codziennej diecie oraz jak je przygotować, by w trakcie obróbki nie traciły swoich właściwości odżywczych.

Organizatorzy Pikniku przygotowali w sumie cztery tysiące porcji degustacyjnych potraw na bazie polskich warzyw. Uczestników Pikniku częstowano gulaszem wielowarzywnym, parowami ziemniakami z mizerią oraz sałatkami z warzywnymi. Piknikowe Hostessy rozdawały wśród gości imprezy jabłka i gruszki. Do picia oferowano kompoty owocowe oraz tłoczone soki owocowe.

W trakcie Pikniku odbył się przegląd kulinarny, w którym wzięło udział dziesięciu uczestników: Stowarzyszenie K. L. A. R. Kawcze, KGW Grąbkowo, KGW Sobiałkowo, KGW Stary Sielec, KGW Piaski – Zalesie, Stowarzyszenie ,,Kolorowy Zakątek” Wydawy, KGW Gostkowo, Grupa dla Rybna Wielkiego, Grupa Producentów Warzyw CHROBRY oraz Rada Sołecka Wsi Wtórek. W ramach przeglądu każdy uczestnik przygotował zupę owocowa lub warzywną, bigos lub leczo z warzywami, kompot owocowy oraz ciasto drożdżowe z owocami. Komisja Konkursowa, której przewodniczył Prezes WIR Piotr Walkowski, po dokonaniu oceny zdecydowała o przyznaniu tytułu laureata przeglądu wszystkim jego uczestnikom. Potrawy po ocenie przez Komisję Konkursową przekazane zostały do degustacji wśród uczestników Pikniku Owocowo-Warzywnego.

Dodatkowo w trakcie Pikniku odbywał się konkurs „Owocowo-warzywny Raj”, w którym można było wygrać torbę pełną warzywnych i owocowych przetworów. Na najmłodszych czekały konkursy plastyczne, kolorowanki, rebusy i konkursy piosenek oraz rymowanek.

Całą imprezę uświetnił występ ostrowskiego artysty Krzysztofa Ogórkiewicza, którego program artystyczny skupiał się wokół owoców i warzyw.

Piknik sfinansowany został z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Wielkopolska Izba Rolnicza składa podziękowanie za pomoc w organizacji Pikniku Dyrekcji Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Panu Ryszardowi Bijakowi Kierownikowi Zespołu Doradczego WODR w Powiecie Rawickim.

Opracowanie Katarzyna Strzyż

Powrót