20-09-2018 r.

Relacja z Dożynek w Spale 2018


Tradycyjnie już od lat, tegoroczne Prezydenckie Dożynki odbyły się w Spale w dniu 16 września. Rozpoczęto Mszą Świętą z udziałem Pary Prezydenckiej, która odprawiona została w Kaplicy Polowej AK. Uczestniczyli w niej m.in. Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem, oraz delegacje rolników z całego kraju. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej reprezentowała Jolanta Nawrocka oraz Honorowy Prezes WIR Józef Waligóra.

Mszę św. odprawił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który podziękował Bogu za tegoroczne zbiory, a rolnikom za ich pracę i ciężki trud. Tuż po nabożeństwie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzono dąb upamiętniający te rocznicę, a poświęcony w Rzymie przez Papieża Franciszka.

Następnie tradycyjny korowód dożynkowy, z udziałem pocztów sztandarowych, w tym sztandaru WIR przemaszerował na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe. Prezydent Andrzej Duda przyjął od starostów dożynek Pani Ewy Szymborskiej – rolniczki z województwa mazowieckiego oraz Pana Mariusza Załogi z Opolszczyzny, bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Podczas Ceremoniału Dożynkowego Prezydent RP wygłosił przemówienie, podczas którego powiedział m.in.: „Często nie zwracamy na to uwagi, ale to właśnie dzięki pracy rolnika, jego trudowi, dzięki także jego ryzyku, bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. I to jedna z najważniejszych rzeczy jakie polscy rolnicy robią dla polskiego państwa, ich ogromna, nieoceniona zasługa...“

Nie zabrakło też wieńców dożynkowych. Za najpiękniejszy uznano wieniec z województwa małopolskiego, przygotowany przez gospodynie z miejscowości Poręba Radlna, w gminie Tarnów. Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. W Miasteczku Regionów zorganizowanym na stadionie OPO swoje stoiska z żywnością i nie tylko prezentowali przedstawiciele wszystkich województw, występowały zespoły regionalne z całej Polski. Święto dożynkowe zwieńczył występ Krzysztofa Cugowskiego.

Elżbieta Bryl
Fot. Sylwia Skulimowska

Powrót