04-10-2018 r.

Wielki finał ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”


Smaki natury przeplatające się z tradycją - tego z pewnością nie zabrakło podczas targów „Smaki Regionów”, które odbywały się w dniach 29.09-1.10 br. w Poznaniu. W drugim dniu tego wydarzenia odbył się Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” oraz wręczenie prestiżowej nagrody Perła 2018 przyznawanej za najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz za najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Głównym organizatorem konkursu, którego ideą jest identyfikowanie regionalnych produktów i dań, a także ich promocja, jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Na etapie finału regionalnego wsparcie merytoryczne i organizacyjne udzieliła także Wielkopolska Izba Rolnicza.

W tegorocznej edycji konkursu Perły otrzymało 58 nominowanych produktów i 15 potraw nagrodzonych na szczeblu regionalnym.

Oto laureaci z woj. wielkopolskiego:

W trakcie Wielkiego Finału Konkursu wręczono również 5 Kluczy do Polskiej Spiżarni. Nagrodą tą wyróżniono aż dwóch przedstawicieli z woj. wielkopolskiego, którzy wykazali się szczególnym wsparciem w promowaniu i wspieraniu działań związanych z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi. Klucze otrzymał Pan Czesław Cieślak Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, którego kandydaturę rekomendowała Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Pan Marek Beer Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej składa zwycięzcom serdeczne gratulacje, a producentów smacznych, regionalnych i zdrowych produktów zachęca do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Maria Deresińska

Powrót