16-10-2018 r.

Konkurs Orki Zaprzęgiem Konnym Piękocin 2018W słoneczną sobotę 13 października br. w Piękocinie już po raz dziesiąty odbył się Międzywojewódzki Konkurs Orki Zaprzęgiem Konnym połączony z Festiwalem Dyni. Organizatorami imprezy byli: Sołtys i Rada Sołecka w Piękocinie, Dolnośląska Izba Rolnicza oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes WIR Piotr Walkowski, Przewodniczący RP WIR w Rawiczu Łukasz Rojda oraz Członkowie RP WIR w Rawiczu: Zbigniew Gąsior i Fabian Małecki. Wśród zaproszonych gości byli także samorządowcy z powiatu milickiego oraz Delegat do KRIR Henryk Kowalik.

W konkursie orki wystartowało dziewięciu zawodników i dwie zawodniczki. Jury konkursu w składzie: Piotr Walkowski, Henryk Kowalik i Zdzisław Kanas (Sołtys Piękocina) oceniało zmagania zawodników pod kątem jakości wykonania orki, czasu wykonania oraz wyglądu konia i stroju zawodnika.


W tym roku zwyciężczynią konkursu orki została pani Dorota Krutin. Najmłodszym zawodnikiem konkursu był dziesięcioletni Robert Rękosiewicz, wnuk wielokrotnego zwycięzcy konkursu Józefa Rękosiewicza z Sulmierzyc. Powiat rawicki reprezentował zaprzęg Przemysława Sierpowskiego i Mariana Sierpowskiego ze Szkaradowa gm. Jutrosin. Wszyscy zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Fundatorem nagród była Wielkopolska i Dolnośląska Izba Rolnicza.Po zakończeniu konkursu orki odbył się Festiwal Dyni z licznymi konkursami sprawnościowymi oraz konkursem kulinarnym na najciekawsze danie z dynią w roli głównej. W konkursie kulinarnym w kat. I – rywalizacja pań z KGW Piękocin, zwyciężyła Katarzyna Podedworna, w kat. II – rywalizacja KGW, zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Piaski-Zalesie z gminy Miejska Górka w powiecie rawickim. Nagrodę specjalną Prezesa WIR Piotra Walkowskiego otrzymało Stowarzyszenie K.L.A.R z Kawcza w powiecie rawickim.


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Michał Pawliczuk

Powrót