17-12-2018 r.

X Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich


W sobotę 15 grudnia 2018 roku już po raz 10. odbyła się Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Grodzisku Wielkopolskim i wzięło w nim udział blisko 1200 osób reprezentujących środowiska wiejskie z całej Wielkopolski. W uroczystym spotkaniu wzięli udział rolnicy, delegaci rad powiatowych WIR, samorządowcy, sołtysi, przedstawiciele organizacji i instytucji działających w otoczeniu wsi i rolnictwa oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Gospodarzami uroczystości byli Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Związku Producentów Ryb Marek Trzcieliński a także Starosta Grodziski Mariusz Zagański, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojna i Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz Stanisław Kalemba Poseł na Sejm I-VII kadencji i Minister Rolnictwa w latach 2012-2014 oraz Stanisław Stec poseł na Sejm II-VI kadencji, były wiceminister finansów. W spotkaniu uczestniczył również Honorowy Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i Wielkopolskiej Izby Rolniczej Józef Waligóra oraz Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

W imieniu organizatorów wszystkich gości powitał Jerzy Kostrzewa Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wielkopolskim. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie na spotkanie, zwrócił uwagę, że organizowana już po raz dziesiąty Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich jest najlepszym przykładem na niezmienną potrzebę spotykania się i wspólnego oczekiwania na te wyjątkowe święta. Wiceprezes WIR i zarazem Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Bogdan Fleming przekazał zgromadzonym życzenia świąteczne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Spotkanie rozpoczął występ przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, którzy przedstawili wzruszającą interpretacje Jasełek. Następnie organizatorzy oraz zaproszeni goście złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia na zbliżające się święta oraz Nowy Rok.

Jak nakazuje tradycja kolacje wigilijną rozpocząć należy od połamania się opłatkiem. Zanim opłatki zostały rozdane wśród uczestników spotkania ksiądz dziekan Roman Gajewski, ksiądz Krzysztof Makosza oraz ksiądz Cezary Bukowski dokonali ich poświęcenia.

Po złożeniu sobie życzeń uczestnicy spotkania zasiedli do stołów, by skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw. Były uszka z grzybami i czerwony barszcz, karp smażony, sałatka śledziowa, kapusta z grochem, makiełki oraz bożonarodzeniowe ciasta: pierniki, orzechowce i makowce. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, sympatycznych rozmów i wspomnień.

Uroczystej kolacji towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez lokalne zespoły. Przed uczestnikami spotkania wystąpili: Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego w Grodzisku Wielkopolskim , Zespół Tańca Ludowego „Cybinka” w Grodzisku Wielkopolskim oraz Zespół Cheearleaderek 40+ “Jak nie my to kto”.

Na zakończenie spotkania organizatorzy zaprosili na kolejną uroczystość, tym razem będzie to Śniadanie Wielkanocne, które odbędzie się w Niedziele Palmową 14 kwietnia 2019 roku w Grabowie nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim. Zaproszenie na to spotkanie przekazała Wiceburmistrz Grabowa na Prosną Anna Mądra.

Tak duże przedsięwzięcie jakim jest organizacja Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich nie mogłoby się udać bez dodatkowego wsparcia. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej dziękuje Staroście Grodziskiemu Mariuszowi Zagaińskiemu, Burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego Piotrowi Hojnowi oraz Radzie Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim za organizację spotkania. Podziękowania kierowane są również do Przedstawicieli firm i organizacji które wsparły organizację wydarzenia:

Podziękowania za przygotowanie występów artystycznych dla:

Podziękowania za przygotowanie świątecznych wypieków dla:

Opracowanie Katarzyna Strzyż

Zobacz także:
Galeria fotografii
Podziękowania Samorządu i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego za zorganizowanie Wieczerzy


Powrót