18-01-2019 r.

Spotkanie Kółek Rolniczych


W dniu 11 stycznia br. w Dymaczewie koło Stęszewa Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu zorganizował spotkanie świąteczno-noworoczne kółkowej społeczności i przyjaciół. Spotkanie to było nie tylko okazją do złożenia życzeń, ale też do rozmów i dyskusji o trudnej sytuacji w rolnictwie.

W pierwszej części uczczono setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego – słowno muzycznym montażem o patriotycznym wydźwięku, przygotowanym przez zespół „Wiaruchna”.

W imieniu Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego życzenia oraz serdeczne pozdrowienia przekazał wiceprezes WIR Bogdan Fleming, który reprezentował wielkopolski samorząd rolniczy na tym spotkaniu. Pan Bogdan Fleming pełni też funkcję Dyrektora OT KOWR w Poznaniu. Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje Wielkopolskim Kółkom Rolniczym za współpracę, szczególnie panu Ryszardowi Napierale, która czasem bywa trudna, ale jednocześnie budująca i dążąca do tych samych celów. Samorząd rolniczy liczy na dalsze, w naszej ocenie bardzo dobre współdziałanie, na rzecz rolniczej społeczności.


Podczas spotkania poruszono również temat dofinansowania Kół Gospodyń Wiejskich. Wiejskie gospodynie są w wielu przypadkach motorem napędzającym wiele działań społecznych, także politycznych. Często pozostają w ukryciu, ale to wiejskie kobiety dbają za pośrednictwem swoich mężów rolników o wiele wiejskich spraw. Nowa ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich pozwala na wsparcie finansowe tych organizacji. W Wielkopolsce wsparcie uzyskało ponad 700 kół gospodyń – najwięcej z rejonu Południowej Wielkopolski. Obecnie Koła mogą się rejestrować, ale na uzyskanie dofinansowania muszą poczekać do uchwaleniu budżetu.

Aby tradycji stało się zadość świetności i oprawy artystycznej spotkaniu dodał zespół „Wiaruchna” z Urbanowa gm. Opalenica. Błogosławieństwa udzielił ksiądz Kanonik Sławomir Grośty - duszpasterz rolników archidiecezji poznańskiej.

WIR


Powrót