22-03-2019 r.

Przygotowania do Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich


Przygotowania do Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich, które odbędzie 14 kwietnia w Grabowie nad Prosną (pow. ostrzeszowski) rozpoczęły się już na początku roku. Organizatorami tego spotkania jest Wielkopolska Izba Rolnicza, Miasto i Gmina Grabów nad Prosną przy współudziale Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie i Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli Poseł do PE Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich to cykliczna impreza popularyzująca zwyczaje i obrzędy związane z obchodami Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych. Ma ono na celu integrację lokalnej społeczności, zachęcenie mieszkańców do czynnego udziału w życiu społecznym oraz kultywowanie polskiej tradycji wielkanocnej. Jest to duże przedsięwzięcie, w tym roku weźmie w nim udział ponad tysiąc gości z całego województwa wielkopolskiego. Uczestnikami będą nie tylko rolnicy, ale także samorządowcy, sołtysi, przedstawiciele organizacji i instytucji działających w otoczeniu wsi i rolnictwa oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Wielkopolska Izba Rolnicza dba o to, by co roku te tradycyjne spotkania odbywały się w różnych rejonach Wielkopolski. W ubiegłym roku Śniadanie Wielkanocne zorganizowane zostało w Środzie Wielkopolskiej.

W ramach Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich odbędzie się pokaz obrzędów wielkanocnych, tradycji związanych z Wielkim Postem oraz prezentacja rękodzieła wykonanego przez stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich. W trakcie Śniadania realizowany będzie projekt pn. Organizacje pozarządowe dla wielkopolskiej wsi podczas którego zostaną zaprezentowane zostaną działania i projekty realizowane przez organizacje działające na terenach wiejskich oraz zostanie uruchomiony punt informacyjny dotyczący prowadzenia działalności w formie stowarzyszenia lub koła gospodyń wiejskich. Podczas Śniadania Wielkanocnego nie zabraknie okazji do degustacji tradycyjnych wielkanocnych potraw takich jak żur, jaja faszerowane czy biała kiełbasa oraz wielkanocnych babek. W programie zaplanowano również występy lokalnych zespołów artystycznych m.in. Orkiestry Dętej Don Bosco z Marszałek.

Już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Opracowanie: Maria Dersieńska


Powrót