11-06-2019 r.

Na pola powraca susza

W dniu 10 czerwca br. wielkopolski samorząd rolniczy wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna z następującym pismem:

Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż występuje bardzo duże odparowanie wody, w szczególności na glebach klasy V i VI. W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku czy też jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren, co może spowodować przyspieszenie terminu żniw.

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, iż pomimo braku wskazań przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG - PIB) o suszy, obecna fala upałów i brak opadów może doprowadzić do przedwczesnych żniw już na koniec czerwca. Konieczne więc będzie zabezpieczenie przed tym terminem działań Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody.

Biuro WIR


Powrót