03-09-2019 r.

Dożynki Jasnogórskie 2019

W niedzielę dnia 1 września br., na Jasnej Górze w Częstochowie rolnicy dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony. Uroczystość ta, zapoczątkowana w 1982 roku, jeszcze w stanie wojennym, przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, przyciąga co roku tłumy rolników z całego kraju. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się już w piątek 30 sierpnia, poprzez otwarcie Wystawy Rolniczej. Znajduje się ona poza Jasną Górą tuż przy głównej ulicy prowadzącej do świątyni.

W tak ważnym dla polskich rolników wydarzeniu nie mogło zabraknąć rolników z Wielkopolski, zwłaszcza, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała XI Pielgrzymkę Izb Rolniczych. Jeszcze ważniejszym powodem licznego udziału w tegorocznych uroczystościach delegacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest fakt, że Starostami tegorocznych Dożynek zostali Państwo Jolanta i Józef Nawroccy z Kuźnicy w gminie Kramsk, w powiecie konińskim. Pani Jolanta od 2011 roku jest Przewodniczącą Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie. Dodać należy, że od 19 sierpnia br. Pani Jolanta Nawrocka reprezentuje Wielkopolskę w Krajowej Rady Izb Rolniczych, a w poprzedniej kadencji pełniła obowiązki Członka Zarządu WIR.

W przeddzień głównych uroczystości w Częstochowie odbyła się Konferencja nt. bieżącej sytuacji w rolnictwie z udziałem Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W jej trakcie poruszono wiele najbardziej aktualnych tematów dotyczących m.in.: problemów związanych z szacowaniem strat w rolnictwie oraz pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych, problemu rozszerzającego się ASF oraz współpracy izb rolniczych z władzami kraju. Ponieważ czasu było niewiele, to na większość pytań Minister zobowiązał się odpowiedzieć po przesłaniu ich do Ministerstwa przez KRIR.

Już w sobotni wieczór od godziny 19.00, rozpoczęły się całonocne modlitwy. Po Mszy Świętej i Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, na wałach Świątyni odbyła się Droga Krzyżowa. Rozmodlone tłumy rolników w ciemności, ciszy i skupieniu dziękowały Panu Bogu za plony. Następnego dnia, pomimo żaru lejącego się z nieba, na Wzgórzu Jasnogórskim tysiące osób uczestniczyło, w głównych uroczystościach.

Starostowie Dożynek wraz z dziećmi i wnukami przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż na ręce uczestniczących w uroczystościach władz Państwa m.in.: Ministra Rolnictwa J.K. Ardanowskiego, reprezentującej Prezydenta RP – Haliny Szymańskiej pełniącej obowiązki Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a także Głównego Celebransa Mszy Św. – Biskupa Włocławskiego – Wiesława Meringa.

W uroczystościach licznie uczestniczyli delegaci do Rady Powiatowej WIR w Koninie, Honorowy Prezes WIR Pan Józef Waligóra oraz delegacje wielu gmin wielkopolskich. Nasza obecność zaznaczona została poprzez udział pocztu sztandarowego oraz delegacji z darami ołtarza.

Pomimo kolejnego trudnego roku w rolnictwie, strat spowodowanych suszą i klęskami żywiołowymi rolnicy, ustami Starostów Dożynek podziękowali za chleb i powierzyli swą pracę, swe Rodziny oraz przyszłoroczne plony opiece Jasnogórskiej Matki.

Elżbieta Bryl

Powrót