21-01-2020 r.

Targi Polagra Premiery za nami


W dniach 17-19 stycznia odbyła się kolejna edycja targów Polagra-Premiery, których Wielkopolska Izba Rolnicza była partnerem branżowym. Polagra-Premiery to jedno z największych, halowych wydarzeń targowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja targowa obejmowała 7 pawilonów, wypełnionych po brzegi nowościami, które producenci i dystrybutorzy szykują na nadchodzący sezon. Targi rozpoczęły się w piątek 17.01 o godzinie 9 i trwały do niedzieli 19.01, do godziny 16. Wśród zaproszonych do otwarcia targów gości i przecięcia symbolicznej wstęgi znalazł się między innymi Pan Piotr Walkowski, Prezes Zarządu WIR.

W grupie prawie 300 wystawców znajdowały się światowe marki m.in. CLAAS, ZETOR, FENDT, MASSEY FERGUSON, JOHN DEERE, VALTRA, KUHN oraz topowi polscy producenci tacy jak SAMASZ, KFMR KRUKOWIAK, BIN, MANDAM, UNIA, AGRO-TOM, POMOT, AGRO-MASZ, KMK AGRO, SWIMER. Zaprezentowano prawie 400 marek oraz 150 absolutnych premier produktowych, które do tej pory nie były prezentowane na polskim rynku.

W ramach naszego patronatu zorganizowaliśmy 15 m stoisko informacyjne oraz promocyjne a także dwa seminaria merytoryczne. W piątek gospodarzem stoiska był powiat ostrowski oraz prezes zarządu Piotr Walkowski i wiceprezes Zbigniew Stajkowski. Nasze stoisko odwiedziło kilkuset rolników. Między innymi zorganizowane przez WIR grupy rolników z powiatów Jarocin i Krotoszyn. Na stoisku prezesi izby przeprowadzili rozmowy z prezesem i wiceprezesem KRIR Wiktorem Szmulewiczem i Mirosławem Borowskim w sprawie kompetencji izb rolniczych, bioasekuracji oraz wzajemnych relacji pomiędzy WIR a KRIR. Gościliśmy również Panią Katarzyną Boczek, zastępcę dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Rozmowy dotyczyły szkolenia rolników w zakresie wdrażania dyrektywy azotanowej oraz dopłat uzupełniających w ramach nowego działania „Dobrostan”. Omówiono również plany współpracy między instytucjami. Prezesi WIR, dyrektor izby Grzegorz Wysocki oraz starszy specjalista Andrzej Przepióra udzielali porad i przekazywali materiały informacyjne. Wszyscy odwiedzający częstowani byli barszczykiem przygotowanym osobiście przez prezesa Piotra Walkowskiego na bazie buraczków wyprodukowanych w gospodarstwie Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich. Rada WIR powiatu ostrowskiego częstowała również gulaszem na bazie kaczych żołądków oraz kompotem z wiśni z dodatkiem buraczka. W drugim dniu rolę gospodarza pełnił prezes Spółki ROL-WIR Andrzej Przepióra i członek zarządu WIR Jan Pauliński. Nasze stoisko w tym dniu również odwiedzały tłumy rolników z całej Polski. W niedzielę rolę gospodarza pełnił wiceprezes Zbigniew Stajkowski oraz przedstawiciel rady powiatowej WIR w Gnieźnie. Również tego dnia gości częstowano barszczykiem, kompotem i chłopskim przysmakiem przygotowanym przez prezesa Zbyszka. Na stoisku porad udzielał w tym dniu również członek zarządu Jerzy Kostrzewa. Promowano również działalność i produkty grupy producenckiej Chrobry z Kłecka, jako przykład efektywnego wykorzystania środków UE na działania konsolidacyjne producentów rolnych oraz skracanie łańcucha żywnościowego. W tym dniu przyjęliśmy między innymi rolników reprezentujących izby z ościennych województw.

W piątek, w ramach współpracy z Wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim zorganizowaliśmy seminarium dla 16 osobowej delegacji z Kurdystanu pod przewodnictwem Pani Begard Dishad Shukralla – Minister Rolnictwa i Zasobów Wodnych Rządu Regionalnego tego regionu. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali Pan Prezes Piotr Walkowski, Wiceprezes Zbigniew Stajkowski, Dyrektor biura Grzegorz Wysocki oraz starszy specjalista Andrzej Przepióra. W trakcie seminarium zaprezentowaliśmy wielkopolskie rolnictwo oraz naszą Izbę. Gości bardzo zaciekawił aspekt rolniczego handlu detalicznego, który Wielopolska Izba Rolnicza promuje oraz obrotu ziemią, co również dotyka naszych kompetencji. Pytania dotyczyły również sposobu reprezentowania rolników przez naszą Izbę. Nasi goście bardzo trafnie podsumowali spotkanie wskazując na wyzwania, które stoją przed rolnictwem w Wielkopolsce czyli brak wody, brak zasobów ziemi i słabą jakość gleb. Podsumowanie to zawierało ofertę przyciągnięcia do Kurdystanu polskich rolników poprzez przekazanie im ziemi dobrej klasy, dostępu do wody oraz grantów inwestycyjnych a także zezwolenie na wywóz zysków poza Kurdystan. Dzięki swojemu położeniu Kurdystan ma bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności rolniczej, szczególnie w żyznych dolinach górskich z dostępem do wody pochodzącej z licznych zbiorników retencyjnych.

Drugie seminarium, które zorganizowaliśmy w niedzielę 19 stycznia dotyczyło prezentacji wyników projektu Inno4grass, którego WIR był partnerem. Projekt trwał 3 lata i był finansowany w ramach programu H2020. Warto podkreślić, że WIR był do tej pory jedyną izbą rolniczą z Polski, która brała udział w tym programie. W seminarium wzięli udział rolnicy, którzy uczestniczyli w projekcie oraz rolnicy zwiedzający w tym dniu targi. Podczas seminarium, wspólnie z Panem Profesorem Piotrem Golińskim z Uniwersytetu Przyrodniczego podsumowaliśmy jego wyniki oraz zaprosiliśmy rolników do korzystania z bardzo bogatej bazy wiedzy dostępnej na stronie projektu www.inno4grass.eu/pl lub na stronie www.encyclopediapratensis.eu. Zgromadzone tam przykłady i filmiki pokazujące innowacyjne praktyki stosowane przez rolników gospodarujących na użytkach zielonych w 8 krajach UE stanowią doskonałą bazę wiedzy oraz inspiracji dla gospodarstw rolnych. Większość materiałów została przez nas przetłumaczona na język polski.

Same targi cieszyły się w tym roku dużą popularnością wśród zwiedzających przy czym autorowi tekstu nasuwają się następujące wnioski:

Dziękujemy zarządowi MTP za możliwość współpracy oraz umożliwienie czynnego i darmowego skorzystania z nowinek technologicznych branży przez naszych rolników. Zarząd dziękuje za aktywne włączenie się wszystkich odwiedzających i w wspólne zorganizowanie interaktywnego stoiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W szczególny sposób dziękujemy Radzie Powiatowej WIR w Ostrowie Wielkopolskim i Gnieźnie za zaangażowanie i sponsoring.

Andrzej Przepióra

Powrót