29-01-2020 r.

Świniobicie u Sołtysa Goli


Już po raz dziewiąty na Sali wiejskiej w Goli (gmina Jaraczewo) odbyło się noworoczne spotkanie pn. ŚWINIOBICIE u Sołtysa. Bartosz Banaszak, sołtys wsi Gola, wraz z radą sołecką co roku organizują zabawę, na której podawane są wyroby z wieprzowiny.

Na wejściu w stroju rzeźnika sołtys witał gości przy paśniku i wodopoju - panie kwiatami, panów sołtysówką. W bieżącym roku partnerem Świniobicia była Wielkopolska Izba Rolnicza (Bartosz Banaszak sprawuje również funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Jarocinie). Wśród wielu zaproszonych gości w Świniobiciu uczestniczył również prezes WIR Piotr Walkowski, który wspólnie z Sołtysem otworzył ŚWINIOBICIE oraz przekazał informacje o organizowanych w naszym województwie szkoleniach dla rolników dotyczących uboju zwierząt domowych. Szkolenia będą przeprowadzane wspólnie z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii i za swój główny cel mają poszerzenie wiedzy rolników w zakresie uboju z konieczności oraz stosowania humanitarnych i higienicznych zasad w trakcie uboju. Prezes Walkowski wspomniał również, że od 18 lutego będzie możliwość uruchamiania przyzagrodowych rzeźni rolniczych.

Po oficjalnym otwarciu goście poczęstowani zostali tradycyjnym polskim obiadem czyli schabowym w panierce z zasmażaną kapustą i z krychanymi pyrami. Do dyspozycji gości był również suto zastawiony paśnik z wyrobami ze świniobicia: salcesonami, kiełbasami, leberką, kaszanką, wędzonymi szynkami i boczkami oraz smalcem, zimnymi nóżkami i innymi świńskimi frykasami wykonanymi przez Mateusza i Marka Kosterów z Manufaktury Wędlin. Paśnik uzupełniły swojskie chleby, kiszone ogórki, wyroby mleczne i inne dodatki. Oprócz tradycyjnych wyrobów można było skosztować SOŁTYSÓWKI i wina pana Jana Chlasty. Atrakcją wieczoru był występ iluzjonisty Michała Skubida, który zamiast królików wyciągał z kapelusza prosiaki. Około północy na stoły zastawiono tradycyjny bigos, grzane kiełbasy i kaszanki oraz barszczyk na świńskich stópkach. „Zabawa z wieprzkiem” trwała do niedzielnego świtu.

Organizatorzy dziękują gościom za przybycie, sponsorom za datki w naturze i w usługach. Sołtys Wsi Gola Bartosz Banaszak kieruje szczególnie podziękowania do Manufaktury Wędlin, OSM Jarocin, Rady Sołeckiej Wsi Gola, Prezesa WIR Piotra Walkowskiego i Jana Chlasty. Podziękowania składa również koleżankom i kolegom - mieszkańcom Goli, którzy włożyli swój czas oraz serce w organizację tego wydarzenia.

Katarzyna Strzyż

Powrót