23-03-2020 r.

Apel o przetargi wyłącznie w formie ofertowej

Wielkopolska Izba Rolnicza, w obliczu sytuacji epidemiologicznej w kraju, zaapelowała o bezwzględne wprowadzenie zasady przeprowadzania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ofertowych przetargów ograniczonych na wszystkie przeznaczone do dzierżawy nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W Wielkopolsce od ubiegłego roku przetargi ofertowe odbywają się od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie, która obecnie wynosi 13,99 ha. W związku z powyższym większość organizowanych przetargów ograniczonych dla wielkopolskich rolników ma charakter licytacyjny, w których bierze udział znaczna ilość rolników. Niestety zasoby lokalowe OT KOWR w Poznaniu nie zapewniają warunków do zachowania zasad ostrożności sanitarno-epidemiologicznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników przetargów i ich rodzin, ale również dla pracowników KOWR prowadzących przetarg. Tym samym stanowi to ogromne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania Oddziału oraz dla funkcjonowania gospodarstw rolnych osób uczestniczących. Dynamika wzrostu zachorowań jest bardzo duża, co zwiększa z każdym dniem prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa zarówno wśród rolników jak i pracowników KOWR.

W tak trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie, zdaniem Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i do minimum ograniczyć konieczność kontaktów pomiędzy rolnikami a urzędnikami.

Opracowanie: Kornel Pabiszczak

Powrót