26-03-2020 r.

Uwaga na koronawirusa

Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie, na niespotykaną dotąd skalę, wymusza na nas stosowanie się do określonych zasad i procedur. Nasze zdrowie i życie jest w tym czasie najważniejsze. Z drugiej strony produkcji rolniczej nie da się wyłączyć guzikiem. W szczególności dotyczy to produkcji zwierzęcej. Tym bardziej, my rolnicy musimy dbać o siebie i o swoje rodziny.

Rząd wprowadza, i słusznie, szereg ograniczeń dotyczących przemieszczania się i kontaktowania. Stosujmy te zasady. Odwołajmy wszelkie spotkania towarzyskie czy rodzinne. Ograniczmy naszą aktywność do niezbędnego minimum w sprawach zawodowych oraz prywatnych. Zróbmy wszystko aby nie znaleźć się w sytuacji kwarantanny a co gorsza zakażenia się wirusem. Izolacja i ograniczenie aktywności to są najlepsze sposoby uniknięcia problemów. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach domy rolników mają charakter wielopokoleniowy. Znajdują się w nich dzieci, które doskonale przenoszą wirusa ale same nie chorują, osoby w średnim wieku, które prowadzą gospodarstwo rolne i osoby starsze, które są szczególnie narażone na złe skutki COVID 19. Zadbajmy szczególnie o osoby starsze. Na ile się da odizolujmy je na ten trudny czas od otoczenia zewnętrznego i kontaktu z dziećmi.


Jako Wielkopolska Izba Rolnicza zalecamy Państwu w tej sytuacji:


Jeśli jednak już dojdzie do kwarantanny rolnika lub jego domownika to na wniosek Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało wytyczne dla rolników będących w stanie kwarantanny. Te wytyczne przekazujemy poniżej:

Sprawą oczywistą jest, że zwierzęta nie mogą zostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, powinny zgłosić to do urzędu gminy. Urząd gminy będzie musiał znaleźć rozwiązanie w zależności od okoliczności, tj. albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, albo znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta.

Przypominamy, że kwarantanna odbywana w domu oznacza że jesteś osobą zdrową ale miałeś kontakt z osobą zarażoną lub właśnie wróciłeś z zagranicy, to czas w którym mogą ale nie muszą wystąpić objawy zarażenia.

W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji lub służby sanitarne, które mogą ciebie odwiedzić i sprawdzić, czy przestrzegasz określonych zasad.

Lucyna Zmudzińska, Tomasz Czekała, Andrzej Przepióra, Kornel Pabiszczak

Powrót