Zachować polską kuchnię i wielkopolskie tradycje kulinarne
Wizyta Pani dr Zofii Szalczyk w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej

W dniu 16 października Pani Minister Zofia Szalczyk odwiedziła siedzibę Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Tym razem Pani Minister spotkała się z pracownikami Biura. Pani Minister rozmawiała o zachowaniu polskiej tradycji i potrzebie rozbudowy poczucia patriotyzmu kulinarnego do naszych tradycyjnych potraw.


Niestety obecnie panie są tak bardzo zabiegane, że kupują produkty wysoko przetworzone, a te z kolei niestety nie należą do zdrowych i wiele z nich nie przypomina wielowiekowych nawyków żywieniowych Polaków.

Pani Minister podkreśliła wartość tradycyjnych posiłków przygotowanych w domu z pełnowartościowych składników. Kupując lokalne produkty i przygotowując z nich potrawy dbamy o naszych najbliższych. Przynosi to także korzyści gospodarce i całemu społeczeństwu. Gdy zaopatrujemy się w rodzime produkty w rezultacie przyczyniamy się do wzrostu gospodarczego i rozwoju małych i dużych społeczności. To jest też najlepsza droga do utrzymania już istniejących i tworzenia nowych miejsc pracy. To jest dużo bardziej skuteczniejsza droga do rozwoju firm na obszarach wiejskich niż jakiekolwiek dotacje. Warto tutaj przywołać bardzo głęboko wpojony patriotyzm konsumencki Niemców, który jest jedną z przyczyn tak dobrej kondycji ich gospodarki narodowej.

Planując niedzielny obiad sięgnijmy do starych sprawdzonych przepisów naszych mam i babć. Na pewno w domowych archiwach znajdziemy zeszyty, w których na pożółkłych, nadszarpniętych zębem czasu kartkach, napisane często ozdobnym pismem znajdują się przepisy na staropolskie tradycyjne potrawy. Skorzystajmy z nich i przygotujmy obiad dla całej rodziny.

Przyzwyczajmy naszych bliskich a szczególnie dzieci do spożywania wspólnych posiłków chociażby w niedzielę, kiedy cała rodzina jest w domu. Niech ten wspólny obiad buduje nasze więzi i przywiązanie do rodziny i tradycji. Przygotowanie tradycyjnego obiadu zajmuje sporo czasu, ale można tutaj zaangażować cała rodzinę tak, by gotowanie stało się radością i pewnego rodzaju rodzinnym rytuałem, zakończonym wspólnym biesiadowaniem. Dzieci, już w dorosłym życiu przeniosą te zwyczaje do swojego życia i w ten sposób przekażą ciepło domowego ogniska i związane z tym zwyczaje następnemu pokoleniu. Wspólne posiłki domowników, zwłaszcza po niedzielnej tzw. „sumie” to jest nasza Polska Tradycja, którą warto podtrzymywać i kultywować, i taki właśnie jest kulinarny patriotyzm. Niech ta kaczka z pyzami i modrą kapustą, czy pieczona gęś albo rosół z domowym makaronem będą czymś tak smacznym i niepowtarzalnym, czymś do czego będziemy wracać z rozrzewnieniem. Myślę, że każdy mimo codziennego zabiegania, tęskni za takimi ciepłymi serdecznymi chwilami spędzonymi przy pysznym objedzie w rodzinnym gronie. Będąc dzieckiem nie docenia się tego, natomiast w dorosłym życiu często wraca się myślami do rodzinnego domu i miłych chwil w nim spędzonych.

Dużo do powiedzenia w tej sprawie mają Koła Gospodyń Wiejskich, które od ponad 100 lat gromadzą przepisy, które są oparte na lokalnych tradycyjnych produktach.

Zadbajmy w dobie pizzy i innych posiłków typu fast food aby dobre sprawdzone przepisy naszych babć i mam nie zostały zapomniane. Warto odkurzyć stare zeszyty z przepisami, coś ugotować i odkryć na nowo tradycyjne potrawy przygotowane z naturalnych produktów. Cudze chwalicie a o swoim zapomnieliście – można by tak dziś zinterpretować ludowe porzekadło „Cudze chwalicie swego nie znacie”.

Na zakończenie spotkania Pani Minister podziękowała samorządom a szczególnie Wielkopolskiej Izbie Rolniczej za szereg inicjatyw i akcji promujących zdrową polską żywność.

Marta Ceglarek

Powrót