Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Rocznica strzelaniny w Cieni Drugiej

12 lutego minęła 11. rocznica strzelaniny w Cieni Drugiej w gminie Opatówek. Wówczas doszło do starć policji z protestującymi rolnikami. Policja użyła broni, były osoby ranne. Krzysztof Nowak, obecny radny Rady Powiatu Kaliskiego stracił oko podczas tamtych tragicznych wydarzeń, a wspomnienia zastaną w jego pamięci do końca życia. Wciąż żywe wspomnienie towarzyszyły również rolnikom podczas pierwszych organizowanych rocznic poświęconych pamięci poszkodowanym rolnikom i wydarzeniom, o których mówiła cała Polska.

Rolnicy przez lata spotykali się na wspólnej mszy i składali kwiaty najpierw w Cieni Drugiej, a potem w miejscu protestów przed obeliskiem w Marchwaczu. W ostatnich latach uroczystości upamiętniające dawne tragiczne wydarzenia i solidarność polskich rolników podczas ówczesnych protestów przypominają bardziej wiec polityczny jednego ugrupowania, niż uroczystości upamiętniające wydarzenia, które zmieniły historię polskiej wsi.

Foto

W niedzielę, 16 lutego odbyły się uroczystości rocznicowe w Cieni i Marchwaczu oraz Msza Święta w intencji rolników. Niestety w przededniu rocznicy nieznani sprawcy pomalowali sprayem obelisk upamiętniający te wydarzenia.

Foto

- Życzyłbym sobie, żeby to miejsce pamięci łączyło wszystkich rolników. Tak było w roku 2003, gdzie protestowało ponad 1000 rolników i w tamtym czasie łączył nas wspólny cel - godność i szacunek dla pracy rolnika. Tak było także przez ostatnie lata. Z przykrością muszę stwierdzić, że w ostatnich dwóch latach pojawiają się politycy, którzy w 2003 roku protesty oglądali zapewne w wygodnej kanapie, w swoim ciepłym mieszkaniu, a teraz upatrując swój osobisty polityczny interes próbują "bronić" rolników i prezentują się jako jedyni "zbawcy". Jak najmniej takich proroków. Polski rolnik jest mądrym, światłym obywatelem i nie musi mieć fałszywych doradców mówiących o tym na kogo ma głosować w wyborach. Jestem przekonany, że w latach następnych powróci formuła tych uroczystości, gdzie będzie to święto rolników, a nie wiec polityczny - mówi Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu.

12 lutego 2003 roku rolnicy z powiatu kaliskiego wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko rosnącym cenom żywności i ówczesnej polityce rolnej. Przez kilka tygodni blokowali drogę krajową nr 12 Kalisz - Sieradz w miejscowości Marchwacz w gminie Szczytniki oraz w Cieni Drugiej w gminie Opatówek. 12 lutego 2003 roku doszło do starć z policją, w efekcie których kilku rolników zostało rannych, a jeden z nich stracił oko.


Źródło: Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu