Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Wniosek Walnego Zgromadzenia ws. "łańcucha pokarmowego"

X Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyjęło wniosek o podjęcie działań, które umożliwiłyby dostarczenie ubojni dokumentów związanych z tzw. łańcuchem pokarmowym wraz z dostawą zwierząt. Obecne przepisy traktują, że dostarczenie tych dokumentów musi nastąpić najpóźniej na 24 godz. przed dostawą zwierząt do uboju.

Odpowiadając na wniosek, Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała poniższą informację.

Zgodnie z załącznikiem II rozporządzenia KE 853/2004 ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, na zakłady ubojowe został nałożony obowiązek stosowania procedur związanych z systemem HACCP mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny żywności w procesie produkcji. Sekcja III załącznika zakazuje przyjmowania zwierząt, jeśli zakłady ubojowe nie pozyskały określonych w załączniku informacji dotyczących, bezpieczeństwa żywności, przechowywanych w rejestrach gospodarstwa pochodzenia zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004. Jednocześnie zostały zobowiązane do przechowywania gromadzenia sprawdzania i opracowywania tych informacji.

Zgodnie z tymi przepisami ubojnie muszą posiadać te informacje nie później niż 24 godziny przed przybyciem zwierząt do ubojni. Jedynie w określonych przypadkach Powiatowy Lekarz Weterynarii może udzielić zezwolenia, aby informacja o łańcuchu pokarmowym była przekazywana wraz z dostawą zwierząt, mianowicie:

  1. świń, drobiu lub zwierząt łownych utrzymywanych przez człowieka, które zostały poddane badaniu przedubojowemu w gospodarstwie pochodzenia, jeżeli towarzyszy im świadectwo podpisane przez lekarza weterynarii, zawierające oświadczenie, że dokonał badania zwierząt w gospodarstwie i stwierdza, że są zdrowe;
  2. hodowlanych zwierząt nieparzystokopytnych (koniowate);
  3. zwierząt poddanych ubojowi z konieczności, jeżeli towarzyszy im oświadczenie podpisane przez lekarza weterynarii, zawierające korzystny wynik badania przedubojowego;
  4. zwierząt, które nie są bezpośrednio dostarczane z gospodarstwa pochodzenia do ubojni.

Natomiast zgodnie z ust 4. Sekcji III załącznika, nie ma konieczności dostarczania podmiotowi prowadzącemu ubojnię określonych informacji, jeżeli jest on już w ich posiadaniu (na przykład wskutek stałej umowy lub poprzez system zapewnienia jakości) oraz jeżeli producent deklaruje brak istotnych informacji do zgłoszenia.

Z powyższych wyjaśnień wynika, że zrealizowanie wniosku Walnego Zgromadzenia wymagałoby zmiany przepisów Komisji Europejskiej. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska przywiązuje wyjątkową wagę do kwestii bezpieczeństwa żywności, wnioskowana zmiana przepisów jest mało prawdopodobna.


Kornel Pabiszczak
Biuro WIR w Poznaniu