Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Logo

Rada Powiatowa
w Pleszewie

Herb

Powiat pleszewski położony jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Obejmuje 6 gmin: miasto i gminę Pleszew oraz gminy: Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów Gospodarka powiatu pleszewskiego ma charakter rolniczy, ponad 70% powierzchni ogółem stanowią użytki rolne. Przeważają gleby klas niższych - IV, V, VI, uprawia się głównie zboża, ziemniaki, buraki cukrowe oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej i krów mlecznych. Powiat słynie również z ogrodnictwa, szczególnie szklarniowej uprawy pomidorów. Szklarnie w rejonie pleszewskim zajmują łączną powierzchnię około 330 ha, a markę "Pomidor pleszewski" uważa się w Unii Europejskiej za regionalny produkt powiatu. Rolnicy indywidualni oprócz uprawy roli i ogrodnictwa zajmują się również warzywnictwem i hodowlą roślin ogrodniczych, szkółkarstwem.

XVI Dni Ogrodnika

Po raz kolejny w dniach 11-12 września br, na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się impreza wystawiennicza czyli XVI Dni Ogrodnika- Targi Międzynarodowe.

Frekwencja zwiedzających wraz z pogodą dopisała.

Jak co roku targi miały charakter promocyjno-konsultacyjny i nie obejmowały sprzedaży kiermaszowej. Wzięły w nich udział firmy m.in. z Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, które zaprezentowały maszyny rolnicze, urządzenia oraz opakowania do warzyw i owoców, palety rozsadowe, nasiona, sadzonki w pawilonach plenerowych oraz ekspozycjach na świeżym powietrzu.

Targi skierowane były głównie dla osób związanych z branżą ogrodniczą m.in. dla rolników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, szkółkarzy, plantatorów, sadowników. Dwudniowe targi były świetną okazją do poszerzenia wiedzy dzięki fachowym konsultacjom, seminariom, poradom prowadzonym i udzielanych przez naukowców z Instytutu Ogrodniczego w Skierniewicach czy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Katarzyna Grzelak
Weekend z Marszewskimi Targami

Już tradycją stały się organizowane w jeden z czerwcowych weekendów Marszewskich Dni Pola. W tym roku odbyły się 14-15 czerwca. Targi rolno-ogrodnicze ze względu na trwający remont nie zostały zorganizowane na Terenie Centrum Edukacyjno-Wystawowym lecz na terenie wystawy zwierząt i sąsiadującymi z nimi polami demonstracyjnymi.

Foto

Pomimo zmiennej pogody wystawa zgromadziła wielu wystawców i zwiedzających. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji i to nie tylko edukacyjnych. Na poletkach demonstracyjnych zaprezentowano kolekcje odmian zbóż, łubinu, grochu itp. oraz sprzęt do zbioru zielonek.

W pierwszym dniu targów główną atrakcją były VII Włościańskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, w czasie których uczestnicy zmierzyli się z przeszkodami na torze itp. Sobotnie popołudnie upłynęło także pod hasłem Wielkopolskie Dni Energii, gdzie można było uzyskać fachowe informacje na temat odnawialnych źródeł energii: kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy elektrowni fotowoltaicznych. Natomiast w drugim dniu odbyła się XXVI Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych.

Foto

Wystawcami były firmy z branży nie tylko rolniczej i zwierzęcej, ale i budowlanej, mechanizacyjnej, ogrodniczej i wydawniczej. A na stoiskach informacyjnych instytucji tj. ARiMR, ARR czy WIR można było pozyskać informacje na tematy realizacji i obsługi wniosków o płatności obszarowe z kampanii 2014, płatności rolno-środowiskowych i ONW, spraw z zakresu IRZ oraz wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału kategorii elitarny lub kwalifikowanego mającego charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Letnie Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ były świetną okazją do zakupów roślin ogrodniczych, winorośli, artykułów jeździeckich oraz posmakowania ciasteczek.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Wielkopolskie Święto Wsi w Wysocku Wielkim

8 czerwca br grupa składająca się członkiń KGW i członków KR z powiatu pleszewskiego udała się wspólnie na Wielkopolskie Święto Wsi do Wysocka Wielkiego. Imprezę rozpoczęła Msza Św. w Kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, w czasie której odbyło się poświęcenie sztandaru Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników. Po mszy goście udali na teren przy Gminnym Ośrodku Kultury gdzie odbył się Festyn Ludowy z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Swoją twórczość zaprezentowały zespoły folklorystyczne z Wielkopolski. Uczestnicy mogli zasmakować potraw z grzybów przygotowanych przez organizatorów jak i przez laureatów konkursu.

Foto

Rozstrzygnięto Konkurs Na Najsmaczniejszą Potrawę z grzyba, której przewodniczył Europoseł Andrzej Grzyb. Laureaci konkursu otrzymali upominki oraz zaproszenie do udziału w wycieczce do Europarlamentu w Brukseli.

Dzieciom organizatorzy zapewnili liczne atrakcje w postaci konkursów rysunkowych, wesołego miasteczka itp. Wielkopolskie Święto Wsi zakończyło się biesiadą z udziałem Andrzeja Cierniewskiego.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Smaki Południowej Wielkopolski w Dobrzycy

W dniach od 16-18.05 br w ramach obchodów odzyskania praw miejskich przez Dobrzyce (powiat pleszewski) odbyła się trzydniowa impreza z licznymi atrakcjami muzycznymi oraz kulinarnymi. W drugim dniu miała miejsce V Edycja Konkursu Kulinarnego "Nasze Dziedzictwo Kulinarne - Smaki Regionów Południowej Wielkopolski". Gośćmi specjalnymi byli: dr Grzegorz Russak oraz aktor znany m.in. z serialu RANCZO - Cezary Żak.

Foto

Dr Grzegorz Russak jest znanym smakoszem - kucharzem i specjalistą potraw z dziczyzny. W konkursie kulinarnym w Dobrzycy był on nie tylko głównym jurorem w ocenianiu potraw ale również sam przygotowywał bigos oraz zupę gulaszową z dziczyzny. Znany Kucharz w swoim wystąpieniu podkreślał przed publicznością walory polskiej kuchni oraz doradzał przybyłym, w jaki sposób wzmocnić i uświetnić smak każdej potrawy przy użyciu naturalnych przypraw.

Foto

W przedsięwzięciu kulinarnym brały udział zespoły składające się z członkiń KGW, stowarzyszenia i szkoły rolnicze z Południowej Wielkopolski. Na stołach królowały takie potrawy jak: "Żurek";" Kapuśniak z wkładką"; "Pierogi z kapustą i grzybami"; Czernina, "Boczek faszerowany"; "Żeberka w kapuście", "Szare kluski z kapustą zasmażaną"; "Gulasz z kaszą i kapustą", "Łazanki z kapustą"; "Roladki wieprzowe", "Sandacz z pieczarkami"; "Kurczak faszerowany". Można było również posmakować ciast, ciasteczek oraz pączków.

Degustacja potraw cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci naczyń kuchennych. Specjalne nagrody przyznali: Cezary Żak za "Sandacza z pieczarkami"; dr Grzegorz Russak za "Boczek faszerowany" oraz Prezes WIR i Poseł na Sejm Piotr Walkowski.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Elżbieta Cieślak
"Więcej owoców, warzyw i kwiatów"

W sobotnie popołudnie 17 maja br. w wigwamie w Zielone Łące rozstrzygnięto konkurs pod nazwą "Więcej owoców, warzyw i kwiatów".

Do konkursu w ubiegłym roku zgłoszone zostały przydomowe: ogródki, tarasy i warzywniaki oraz sady mieszczące się na terenie gminy Pleszew. Jury dokonało wizytacji i oceny wyglądu, estetyki, oraz pomysłowości wykonania i zagospodarowania przestrzennego każdego zgłoszenia.

W tym roku nagrodzono 56 osób. Fundatorem nagród byłi: Dom Kultury w Pleszewie oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.

Foto

Karol Kaniewski - Prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie wraz z Bożeną Grabowską wręczyli Laureatom dyplomy oraz krzewy ozdobne.

Foto

Konkurs zakończył się poczęstunkiem przy ognisku przygotowanym wspólnie przez Sołtysa wsi oraz Przewodniczącą KGW Zielona Łąka.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Najlepsi z najlepszych w Wielkopolsce

Foto

23 marca br grupa rolników oraz członkiń KGW z powiatu pleszewskiego wspólnie z BP WIR w Pleszewie oraz pracownikami WODR w Marszewie dołączyła do olbrzymiej liczby uczestników Gali Wyboru Wielkopolskiego Rolnika Roku 2013.

Foto

Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Na galę zjechali ministrowie, europosłowie, posłowie, marszałek województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele środowisk samorządowych, powiatowych i gminnych z województwa wielkopolskiego.

Kapituła konkursowa wyłoniła 20 rolników z pośród których tytuły Wielkopolskiego Rolnika Roku 2013 otrzymało 10 rolników. Zwycięscy otrzymali statuetki SIEWCY oraz nagrodę pieniężną po 10.000 złotych. Z powiatu pleszewskiego laureatem konkursu został Remigiusz Szczepański zamieszkały w gminie Gołuchów.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Forum Rolnicze Powiatu Pleszewskiego

Foto

W dniu 6 marca w restauracji KASYNO w Pleszewie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Pleszewskiego. W spotkaniu pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanislawa Kalemby oraz Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego wzięli udział m.in. Marek Beer, który reprezentował Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Lesław Szabłoński - Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Piotr Łykowski Dyrektor ARiMR Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego w Poznaniu, Krzysztof Adamkiewicz - Zastępca Dyrektora ARR w Poznaniu oraz starosta pleszewski, burmistrzowie, wójtowie powiatu oraz kierownicy i przedstawiciele instytucji samorządowych oraz środowisk wiejskich.

Na forum zostały przedstawione tematy związane z działaniami podejmowanymi przez ARiMR od początku działalności. Dyrektor ARiMR Piotr Łykowski omówił strategie i koncepcje rozwoju gospodarstw rolnych na lata 2014-2020 m.in. wspieranie gospodarstw trwałych ekonomicznie, pomoc gospodarstwom, które mogą być konkurencyjne, wsparcie produkcji prowadzonej metodami integrowanymi, ekologicznymi i tradycyjnymi; promowanie rozwiązań technicznych przyjaznych dla środowiska; brak wsparcia dla gospodarstw o największym potencjale produkcyjnym, brak wsparcia dla niektórych sektorów (drób).

Z kolei Krzysztof Adamkiewicz zobrazował zebranym sprawy związane z dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mających charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Przestrzegał rolników przed zakupem materiału od sprzedawców nie widniejących w ewidencji.

Foto

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Lesław Szabłoński poruszył temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Podkreślał, że stanowi on dla Polski realne zagrożenie w związku z wykryciem tej choroby u dzików znalezionych przy granicy z Białorusią. "To choroba o charakterze zakaźnym, choruje 100% osobników w stadzie. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla ludzi - konsumentów - to choroba ekonomiczna" - zaznaczył Lesław Szabłoński. Ze względu na fakt, iż choroba przenoszona jest drogą powietrzną i przez insekty namawiał hodowców trzody chlewnej do odpowiedzialnego postępowania i ochrony swoich stad. Mówił, iż rolnicy muszą stworzyć wszelkie bariery ochronny m.in. wprowadzić zakaz wstępu osób nieupoważnionych na teren gospodarstwa, stosować środki dezynfekcji i skarmiać stado paszą pochodzącą tylko z wiadomego źródła. Do tego wystąpienia przychylił się również Poseł Piotr Walkowski, który omówił zagrożenia płynące nie tylko z ASF ale również płynące i wynikające z toczącego się konfliktu na Ukrainie. Prezes WIR przedstawił temat szkoleń dla rolników z zakresu "Nowoczesnej produkcji prosiąt" i zaprosił do uczestnictwa w tych szkoleniach. Na koniec wystąpienia podziękował rolnikom, którzy udzielili poparcia projektowi ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt tj. przywrócenia uboju rytualnego.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Rolnik Roku 2013

Foto

28 lutego br w pleszewskim kinie "HEL" odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono tytuł "Rolnik Roku 2013". Laureatem konkursu uhonorowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą został Pan Władysław Rytter - rolnik zamieszkały we wsi Dobrzyca Olesie w gminie Dobrzyca, powiat pleszewski.

Pan Rytter gospodarstwo przejął po rodzicach w 1978 r. Początkowo liczyło 19 ha, ale Pan Władysław sukcesywnie powiększał areał gospodarstwa i obecnie z dzierżawą liczy 47 ha. Gospodarstwo ma charakter ogólno-towarowy. Pan Władysław zajmuje się uprawą zbóż, buraków, oraz kukurydzy. Hoduje bydło i trzodę chlewną. Gospodarstwo laureata wyposażone jest w park maszynowy przystosowany do prowadzenia produkcji rolnej. Pan Rytter należy do Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, jest członkiem Grupy Producenckiej Rzepaku przy GS Dobrzyca "SAMOPOMOC CHŁOPSKA". Do zainteresowań Pana Władysława należy motoryzacja i informatyka. Jest ojcem trzech córek: Anny, Katarzyny oraz Eweliny.

Foto

Podczas gali dokonano wyboru: "Biznesmena Roku 2013", którym został Pan Przemysław Wroński, "Rzemieślnika Roku 2013" - uhonorowany Pan Sławomir Pisarski; oraz "Pleszewianin Roku 2013" - Tadeusz Stefaniak.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
IX Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego

15 lutego br. już po raz dziewiąty odbył się w Brzeziu w Wiejskim Domu Kultury Konkurs Wypieku Ciasta Domowego. Do konkursu zgłoszono 20 ciast, które zostały upieczone przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew. Organizatorem uroczystości był Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie pod przewodnictwem Pani Bożeny Grabowskiej.

Pod ocenę komisji konkursowej poddano ciasta sporządzone według domowych receptur. Królowały m.in.: "Śliwkowe delicje", "Manna z procentem", "Kukułka", "Eklery", "Lodowiec", "Placek bakaliowy", "Krówka", "Czerwony Kapturek", "Brzoskwiniowiec", "Malinowiec", "Pacek Architekta"; "Oczy Carycy", "3 Bit", "Placek jogurtowo-kokosowy", "Placek z owocami na maślance", "Torcik marmurkowy", "Sernik", "Sernik czekoladowy z kawą", "Cappuccino", "Placek drożdżowy".

Malinowiec

Malinowiec

Pierwsze miejsce zdobył placek upieczony przez Panią Gabriele Marcinkowską z KGW Piekarzew, który został nagrodzony zarówno przez Bank Spółdzielczy w Pleszewie reprezentowany przez Panią Marię Górczyńską oraz przez Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew - Pana Mariana Adamka.

Druga nagroda oraz Puchar Dyrektora Domu Kultury w Pleszewie - Pana Mariusza Szymczaka został przyznany Pani Marzenie Hańćkowiak z KGW Sowina Błotna za ciasto pod nazwą "Placek Architekta".

Trzecie miejsce oraz Puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej zdobyło ciasto upieczone przez Panią Elżbietę Kończyńską z Ludwiny. Nagrodę rzeczową dla laureatki ufundował Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie.

Foto

Natomiast wypieki pod nazwami: "Czerwony Kapturek" Pani Janiny Krusiewicz z KGW Marszew, "3 Bit" Pani Anny Jamrozik z KGW Rokutów, "Placek z owocami na maślance" Pani Wiesławy Kaczmarek z KGW Kuczków, "Sernik" Pani Danieli Krawczyk z KGW Korzkwy i "Pacek drożdżowy" Pani Marii Wiśniewskiej z KGW Kowalew - otrzymały wyróżnienia i nagrody przyznane przez samorządowców i działaczy środowisk wiejskich.

Konkurs połączony został z poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z KGW Brzezie z Panią Ewą Kałużną na czele, ale pod kierownictwem Pani Aleksandry Sokołowskiej. Poczęstunek uwieńczony został degustacją potraw z grzybów, które zostały zgłoszone do konkursu pod patronatem Europosła Andrzeja Grzyba "Na najsmaczniejszą potrawę z grzyba".

Foto

Uczestnikom i laureatom przygrywała kapela "PLESZEWIOKI".

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Nowe biuro WIR w Pleszewie

20 stycznia br. w budynku Spomasz S.A. odbyło się uroczyste otwarcie Biura Powiatowego WIR w Pleszewie oraz Biura Poselskiego Piotra Walkowskiego i Józefa Rackiego. Przy biurze działać będzie również Zarząd Powiatowy PSL i Gminy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Biuro Powiatowe WIR w Pleszewie zostało przeniesione z budynku przy ul. Sienkiewicza 35 w Pleszewie do siedziby SPOMASZ S.A. przy ul. Słowackiego 14.

Foto

Spotkanie otworzył Olgierd Wajsnis - Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie oraz Prezes ZP PSL w Pleszewie Sławomir Spychaj, którzy wspólnie powitali wszystkich zebranych gości. Podczas uroczystości obecni byli m.in: Europoseł Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, delegaci Rady Powiatowej WIR w Pleszewie, członkowie PSL oraz członkinie KGW.

Andrzej Grzyb również wyraził zadowolenie i aprobatę dla lokalizacji biura WIR oraz działaczom PSL życzył sukcesów w przyszłych wyborach. Poinformował również, że obecna prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie Maria Górczyńska będzie kandydatką z powiatu pleszewskiego do Europarlamentu. Na liście PSL podczas eurowyborów w Wielkopolsce figurować będzie także Andrzej Grzyb.

Foto

W imieniu nieobecnego Posła na Sejm RP Józefa Rackiego wszystkim zebranym gościom wyrazy podziękowania za uczestnictwo w otwarciu biura poselskiego złożył Piotr Walkowski.

Piotr Walkowski poinformował również, że 1 lutego podczas Międzynarodowych Targów Polagra Premiery odbędzie się konferencja z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby na temat: "Założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020". Zaprosił również uczestników spotkania na obchody Dnia Kobiet pod hasłem "Wszystko dla Pań", który odbędzie się 8 marca w Zespole Szkół w Gorzycach Wielkich. Na koncercie znani i lubiani Panowie zaśpiewają najpopularniejsze przeboje, a swój recital przedstawi Pan Andrzej Cierniewski. Uroczystość będzie połączona z konkursem na domowe ciasto. Jak zapewnił Piotr Walkowski, celem konkursu jest propagowanie tradycyjnych wypieków przygotowywanych przez gospodynie według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie przypomniał o trwającym "Konkursie na najsmaczniejszą potrawę z grzyba", nad którym honorowy patronat przejął Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i zachęcał obecne panie z KGW do udziału w tym przedsięwzięciu.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Ulotka"Jadło regionalne" - pokaz kulinarny

21 września br w Zawidowicach odbył się pokaz potraw kulinarnych pod nazwą "Jadło Regionalne". Na uroczystość przybył Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Pan Marian Adamek, Kierownik BP WIR w Pleszewie Pani Lidia Grzesiak-Ryszewska, Sołtys wsi Zawidowice Pan Stefan Paterka z żoną, Pani Bożena Grabowska V-ce prezes GZRKiOR w Pleszewie oraz Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Panowie z Kółek Rolniczych z gminy Pleszew. Impreza zgromadziła ponad 100 osób.

Pokaz kulinarny

Na pięknie przyozdobionych w jabłka, winogrona i kukurydze itp. stołach królowały potrawy z dziczyzny wieprzowiny tj. gulasz z jelonka z ziemniakami, kabanosy i kiełbasy oraz zrazy wieprzowe z warzywami kaszą gryczaną i jaglaną, rolady wieprzowe, żeberka wieprzowe w miodzie i surówki. Uwieńczeniem smakołyków był placek drożdżowy ze śliwkami.

Pokaz kulinarny

Pani Bożena Grabowska po poczęstunku zaprosiła wszystkich uczestników do tańca i śpiewu. Oprawa muzyczna została przygotowana przez Pana Przemysława Witka. Nastrój udzielił się wszystkim, a uczestniczki porwały do tańca nawet Włodarza Pleszewa.

Na spotkaniu goście mogli zaopatrzyć się w naczynia postarzane metodą artystyczną, które przygotowały panie z KGW z Dobrej Nadziei.

Sponsorami pokazu kulinarnego byli: Pan Marek Chlasta - właściciel Zakładu Mięsnego "Las" z Kuczkowa, Pan Marek Rusinek - właściciel piekarni i cukierni "Rustnek", Pani Maria Górczyńska - Prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie, Pan Mariusz Szymczak - Dyrektor Domu Kultury w Pleszewie i Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie reprezentowany przez Pana Mariana Adamka.

Impreza trwała do godzin wieczornych.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Targi Międzynarodowe w Gołuchowie

XV Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe które odbyły się na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w dniach 7-8 września 2013 r. w Gołuchowie (powiat pleszewski), to jedna z większych imprez wystawienniczych tej branży w kraju. Organizatorami imprezy byli Polski Związek Ogrodniczy, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa - Oddział w Kaliszu. Wystawa zorganizowana została pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgromadziła 200 czołowych firm z kraju i zagranicy.

Targi

Firmy przedstawiły bogatą ofertę technologii i środków produkcji wykorzystywanych w ogrodnictwie tj. nawozy, nasiona, stymulatory wzrostu, środki ochrony roślin w tym biologiczne, podłoża oraz nowoczesne maszyny i urządzenia do upraw polowych i pod osłonami, urządzenia sortujące, opakowania, systemy nawadniania, doświetlania, automatykę szklarniową, włókninę, zasłony, szkło, folie itd.

Targi

Oprócz polskich ogrodników na targach można było spotkać ogrodników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Czech, Norwegii itd, którzy zwiedzali, dopytywali się oraz degustowali produkty pochodzące z upraw ekologicznych. W ustawionych szklarniach zaprezentowano proces uprawy warzyw, w szczególności pomidorów. Hodowcy przedstawili poszczególne odmiany papryki, pomidorów, kapusty, sałat, kwiatów i bylin oraz ziół uprawianych w gruncie i pod osłonami.

Dla osób, które chciały poszerzyć swoją wiedzę - przygotowano seminaria, wykłady specjalistyczne z udziałem Ambasady Królestwa Niderlandów. Prezentowano programy realizowane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Politechnikę Wrocławską oraz udzielano porad w punktach konsultacyjnych m.in. przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Rolnik - Ogrodnik Roku 2012

28 czerwca br. w pleszewskim kinie Hel odbyła się inauguracja Dni Pleszewa 2013, na której przyznano tytuł Rolnik - Ogrodnik Roku 2012.

Dotychczas impreza wyboru odbywała się na początku roku, ale postanowiono ją włączyć do obchodów Dni Pleszewa, bo jak wyjaśnił przewodniczący kapituły i zarazem przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie - Olgierd Wajsnis, takie rozwiązanie podniosło prestiż uroczystości.

Laureat

W gali inauguracyjnej wzięli udział liczni goście - przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i środowisk rzemieślniczych oraz przedstawiciele władz miast partnerskich we Francji, Niemiec i Belgii.

Tytuł Rolnika - Ogrodnika Roku 2012 otrzymał Pan Jarosław Marchwiak, mieszkaniec Piekarzewa (powiat pleszewski). Wyróżniony Rolnik - Ogrodnik Roku 2012 jest absolwentem Marszewskiej Szkoły Rolniczej. Wspólnie z żoną Wioletą prowadzi 80 ha gospodarstwo ukierunkowane na produkcję roślinną. Pan Jarosław uprawia głównie kukurydzę, rzepak i pszenicę. Osiemnaście lat temu rozpoczął powiększanie wówczas 11 ha rodzinnego gospodarstwa. Nieustannie inwestuje w swoje gospodarstwo umiejętnie wykorzystując środki unijne. Pan Jarosław jest zwolennikiem wprowadzania nowoczesnych technologii w rolnictwie. Interesuje się również starymi traktorami, filmem i muzyką. Jest ojcem dwóch synów: Piotra (10 lat) Laureaci i 16-letniego Grzegorza. Jak twierdzi Laureat Tytułu, tradycja rolnicza będzie kontynuowana przez starszego syna, który od września rozpocznie naukę w Szkole Rolniczej w Marszewie.

Na uroczystości wręczono również tytuły: Biznesmen Roku 2012; Pleszewianin Roku 2012 i Rzemieślnik Roku 2012. Imprezę uświetnił koncert zespołu swingowo-jazzowego Schulz-Band.

Lidia Grzesiak-RyszewskaMarszewskie Dni Pola

W dniach 15-16 czerwca br odbyły się Marszewskie Dni Pola, które zgromadziły blisko 15 tys. osób. Gośćmi byli przedstawiciele środowisk rolniczych oraz instytucji związanych z rolnictwem, m.in: Piotr Walkowski Poseł na Sejm RP, Michał Karalus Starosta Pleszewski, Burmistrzowie i Wójtowie południowej wielkopolski, Andrzej Sipowicz z-ca Dyrektora Wielkopolskiego OR Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, Grażyna Borkowska Dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie.

W pierwszym dniu targów zorganizowane zostały pokazy polowe maszyn zielonkowych oraz odbyła się XXV Regionalna Wystawa Koni. Jednak niedziela była tym dniem, który zgromadził największą liczbę zwiedzających. Zainteresowaniem cieszył się pokaz obrzędu Wielkopolskiego Wesela włościańskiego oraz VI Włościańskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, który zakończył się wyborem najlepszego zaprzęgu włościańskiego. Patronami honorowymi Wystawy był Prezes Związku Hodowców Koni Wielkopolskich oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Odbyło się również podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Na powierzchni 4,87 ha marszewskich poletek demonstracyjnych zaprezentowano kolekcję 15 najbardziej uprawianych w regionie i 156 odmian roślin. Prezentowano zboża jare i ozime: kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki, oraz groch i łubin. Uwagę zwróciły również uprawy, na których nie wykonywano żadnych zabiegów ochronnych, by zaobserwować jak wyglądają poszczególne patogeny.

Swoje produkty zaprezentowały firmy oferujące: nowoczesny sprzęt rolniczy do uprawy, pielęgnacji i zbioru, jak również promowano produkty hodowców odmian i producentów środków ochrony roślin, nawozów oraz innych środków do produkcji. Ofertę targów wzbogaciły również rośliny kwitnące, drzewka ozdobne, artykuły dekoracyjne, kosmetyki itp. Stoiska konsultacyjno-informacyjne posiadały m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Państwowa Inspekcja Pracy, Wielkopolska Izba Rolnicza, Starostwo Powiatu Ostrzeszowskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Instytut Ochrony Roślin, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Dziedzictwo Kulinarne Południowej Wielkopolski

W hali sportowej w Dobrzycy w dniu 8 czerwca br. odbył się konkurs "Dziedzictwo Kulinarne Południowej Wielkopolski - Dobrzyca 2013". W imprezie wzięło udział 21 Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia z pięciu powiatów południowej Wielkopolski: kaliskiego, jarocińskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego i ostrzeszowskiego. Gośćmi konkursu była Pani Senator RP Andżelika Możdżanowska i członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski.

Podczas konkursu uczestniczki zaprezentowały potrawy przygotowane według tradycyjnych przepisów. Jadło wyróżniało się nie tylko nadzwyczajnym smakiem, jakością, ale i sposobem podania oraz niepowtarzalnością. Na dobrzyckich stolach degustacyjnych królowały m.in. polędwiczki wieprzowe długo dojrzewające, faszerowana gęś z mizerią, eklerki, ciastka, ucierane babeczki z owocami, wędzony prosiak z kaszą, tort chlebowy, gulasz z kaszą i sałatką z kiszonych ogórków, potrawka i pasztet oraz paszteciki z królika, schabowe ślimaczki, parzybroda, żurek, czernina z makaronem, zupa szczawiowa i naleśniki z serem, barszcz czerwony z krokietami faszerowanymi, szare kluski z kapustą, pasztet z ogórków z sosem czosnkowym, zupa ogórkowa na żeberkach czy wielkopolskie kluchy na łachu z kapustą i szarym sosem.

Konkurs

Pierwszą nagrodę Jury konkursu przyznało Gospodyniom z Kraszewic za wędzonego prosiaka faszerowanego kaszą

Konkurs

Drugie miejsce w konkursie zajęło KGW z Gołuchowa za potrawę "Polędwiczki wieprzowe długo dojrzewające"

Konkurs

Trzecie miejsce należało do Pań z Forum Kobiet Powiatu Pleszewskiego, które przygotowały gęś z mizerią oraz eklerki

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających i trwała do późnych godzin popołudniowych.

Lidia Grzesiak-RyszewskaPodsumowanie konkursu
"Więcej owoców, warzyw i kwiatów"

W dniu 18.05.2013 roku w miejscowości Ludwina (powiat pleszewski) odbyło się podsumowanie konkursu "Więcej owoców, warzyw i kwiatów". Impreza organizowana jest corocznie od 33 lat przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie. W konkursie brało udział ok. 200 uczestniczek zgrupowanych w 21 zespołach reprezentujących poszczególne wsie (do nagród wytypowane są 2-3 osoby z poszczególnych zespołów) z terenu gminy Pleszew. W skład Komisji Konkursowej wchodzili członkowie Prezydium Rady Kobiet: Pani Małgorzata Szymczak, Pani Halina Golińska i Pani Bożena Grabowska.

Ocenie komisji podlegały ogrody przydomowe i przydziałkowe, a w szczególności ich wygląd, estetyka i sposób zaprojektowania. Pierwsze miejsce zajęło KGW z Kuczkowa. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci krzewów ozdobnych tj. azalie, rododendrony, krzewuszki ufundowane przez Dom Kultury w Pleszewie i Bank Spółdzielczy w Pleszewie oraz kwiaty rabatowe sfinansowane przez Panią Marię Jańczak.

Konkurs zakończył się poczęstunkiem - ciasto upiekły członkinie KGW w Ludwinie. Śpiew uczestników przy akompaniamencie Sołtysa Wsi Ludwina Pana Andrzeja Mizerkiewicza umilał sobotnią imprezę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, rolników, ogrodników, ale i również wśród osób nie zrzeszonych mieszkających na terenach wiejskich.

Lidia Grzesiak-RyszewskaWiosenne Targi AGROMARSZ w Marszewie

W niedzielę 19 kwietnia br. w Centrum Edukacyjno-Wystawowym w Marszewie odbyły się Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. Organizatorem imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Centrum Edukacyjno-Wystawowe w Marszewie. Tegoroczne Wiosenne Targi AGROMARSZ, choć spóźnione, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Dopisała nie tylko pogoda, ale i frekwencja, pomimo odbywającej się w tym samym dniu imprezy w Przygodzicach. Wśrod gości i odwiedzających niedzielne targi rolników obecny był Poseł na Sejm RP, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotr Walkowski.

Agromarsz

Na AGROMARSZ swoją ofertę przedstawiło około 100 wystawców zarówno z branży zajmującej się środkami produkcji rolnej, w tym nawozów, materiału siewnego roślin i warzyw, sadzeniaków ziemniaka, pasz, komponentów paszowych, jak i z branż oferujących swoje usługi dla produkcji zwierzęcej, opakowań oraz folii rolniczych. Bardzo zróżnicowaną gamę produktów mechanicznych przedstawili producenci sprzętu rolniczego, ogrodniczego, sadowniczego, uprawowego i pielęgnacyjnego. Dominującą grupą stanowili sprzedawcy ciągników rolniczych, którzy swoje produkty kierowali do tych rolników, którzy zamierzają skorzystać z programów unijnych nakierowanych na zakup nowego sprzętu rolniczego.

Podczas wiosennej imprezy zaciekawieniem cieszyły się także oferty firm oferujących materiały budowlane oraz rozwiązania chroniące środowisko naturalne i redukujące zużycie energii elektrycznej w domu i obiektach produkcyjnych tj. przydomowe oczyszczalnie ścieków, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne czy recykling odpadów. Ogrodnicy i szkółkarze oferowali do sprzedaży cebulki, nasiona kwiatów i warzyw, krzewy ozdobne, iglaki, skalniaki, rozsady, drzewa owocowe oraz rośliny doniczkowe. Można było również zaopatrzyć się w wiejskie przysmaki, zabawki, odzież czy kosmetyki.

Zwiedzający mogli również uzyskać informacje oraz porady z zakresu funkcjonowania instytucji okołorolniczych i związanymi z nimi obowiązkami, które spoczywają na rolnikach. Swoje stoiska informacyjno-konsultacyjne przygotowały m.in.: Wielkopolska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Uzbezpieczenia Społecznego.


Lidia Grzesiak-Ryszewska
Biuro WIR w Pleszewie