Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Logo

Rada Powiatowa
w Poznaniu

Herb

Jest to największy powiat w Wielkopolsce, usytuowany w środkowej części województwa. W skład powiatu wchodzi 17 gmin, w tym 2 gminy miejskie, 7 gmin wiejskich i 8 gmin miejsko-wiejskich, tworzących z Poznaniem jedną aglomerację Powiat poznański to 10 miast i 370 miejscowości wiejskich. Powiat zajmuje powierzchnię 1900 km kw. i jest jednym z największych w kraju.
Na terenie powiatu działalność rolniczą prowadzi prawie 7 tys. gospodarstw rolnych. Średnia powierzchnia gospodarstwa to 15,89 ha. Użytki rolne zajmują ok. 118 tys. ha, co stanowi 62% ogólnej powierzchni powiatu. 106 tys. ha przypada na grunty orne, 10 tys. ha na łąki i pastwiska. Około 66% całości areału należy do gospodarstw indywidualnych. W strukturze zasiewów dominują zboża podstawowe. Powiat poznański odgrywa ważną rolę w zakresie hodowli trzody chlewnej i bydła. Hodowla zwierząt stanowi główne źródło dochodów rolniczych. Tereny rolne zajmują głównie zachodnią i wschodnią części powiatu, na północy i południu przeważają natomiast obszary leśne. Lasy zajmują powierzchnię 42 tys. ha, dając wskaźnik lesistości w granicach 22%.
Golęcińskie Technikum pod skrzydłami
Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Wraz z nowy rokiem szkolnym Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu ma nowy organ prowadzący i finansujący. Jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Uniwersytet podjął się prowadzenia i utrzymywania tej szkoły w bardzo trudnym dla niej okresie, gdyż placówka miała ulec rozwiązaniu. Praktycznie przejęcie przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu było jedyną możliwością przetrwania technikum. Uniwersytet przejmując golęcińskie technikum zakończył spekulacje na temat jego istnienia i apetyty deweloperów i innych potentatów na atrakcyjne tereny w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i niedalekiej Rusałki - jednego z poznańskich jezior.

Należy podkreślić, iż jest to pierwsza taka inicjatywa w kraju - powiedział Jego Magnificencja prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak Rektor Uniwersytetu, podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego.
W tym roku rozpoczynają naukę cztery pierwsze klasy: dwie w specjalności technik weterynarii, i po jednej w specjalnościach technik mechanizacji rolnictwa i - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W sumie w klasach pierwszych naukę rozpoczyna 130 uczniów, a w szkole uczy się ponad 300.
Zajęcia prowadzone są częściowo w oparciu o bazę dydaktyczną Uniwersytetu w pracowniach uczelni. Uczniowie będą się musieli przyzwyczaić do akademickiego poziomu prowadzonych zajęć. Takie rozwiązanie jest korzystne dla tych, którzy będą chcieli kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Uczniowie zapoznają się i przyzwyczają do akademickiego systemu nauczania, który jest nieco inny od tego w szkołach średnich. Uniwersytet planuje rozwijać szkołę, na razie jednak nie zdradza szczegółów. Nieoficjalnie mówi się nowych specjalnościach, może powstanie szkoła wieczorowa. Zobaczymy jakie rozwiązania będą wdrożone.

Dyrektor Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu Andrzej Kabaciński powiedział, że szkoła ma wielu przyjaciół i partnerów a jednym z nich jest Wielkopolska Izba Rolnicza. Prezes WIR i Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski z uwagi nie możność osobistego uczestnictwa w inauguracji przekazał okolicznościowy adres.
Wielkopolska Izba Rolnicza jako partner wspierający Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu wyraża gotowość dalszej współpracy z nowym organem prowadzącym szkołę, tj. Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Żywimy nadzieję, że ta zmiana odbędzie się z korzyścią dla Szkoły.

Marta Ceglarek
Dożynki Miasta Poznania 2014

W minioną sobotę miały miejsce Dożynki Miasta Poznania. Uroczystości dziękczynienia za zebrane plony rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez bp Damiana Bryla, która odbyła się w Kościele pw. św. Michała Archanioła na ul. Stolarskiej.

Następnie korowód dożynkowy przeszedł ul. Śniadeckich i wszedł do Parku Wilsona od strony ul. Parkowej. Korowód rozpoczynał Zespół Pieśni i Tańca "Łany" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Były poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami. Okazuje się w granicach miasta Poznania prosperuje ponad 700 gospodarstw rolnych na ponad 8 tys. ha użytków rolnych.

Na tegoroczne obchody święta plonów przybyli między innymi: Ryszard Grobelny prezydent Miasta Poznania, Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Kajzer Wiceprezydent Miasta Poznania, poznańscy działkowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych. Nie zawiedli także rolnicy, bo to przede wszystkim ich święto.

Przybyło również mnóstwo mieszkańców miasta, by cieszyć się razem z rolnikami zebranymi plonami.

Jak na Dożynki przystało tradycji stało się zadość - tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca "Łany" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. A podzielony bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna kosztowali wszyscy zebrani. Prezydent Miasta Poznania powiedział między innymi, że rolnictwo żywi mieszkańców miast i bez rolnictwa nie byłoby chleba. Kilka słów do rolników miasta Poznania skierował również Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak mówiąc między innymi, że ile trudu trzeba aby zebrać plony wiedzą tylko rolnicy a aura nie zawsze sprzyja obfitym plonom.

Dla gości dożynkowych przygotowano festyn i wiele atrakcji - między innymi wystawę drobiu ozdobnego, gołębi, sprzętu rolniczego. Dzieci mogły pogłaskać kozę albo owcę. Dla wielu naszych milusińskich to pierwszy kontakt z takimi zwierzętami. Miłośnicy ptactwa drapieżnego mogli też znaleźć coś ciekawego dla siebie - np. piękny okaz sowy - puchacza bengalskiego.

Na odwiedzających czekało wiele konkursów miedzy innymi; konkurs dojenia krowy, wiedzy rolniczej.

Na popołudnie i wieczór przygotowano między innymi: występy wokalne i muzyczne, pokazy sokolników, występ teatru szczudlarzy i pokaz tańca "Brodway Ladies", koncert Norbiego a gwiazdą wieczoru był zespół BELFAST the sounds of Boney M.

Imprezę zorganizowało Miasto Poznań wraz z Miejskim Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Marta CeglarekPlakat

Do pobrania:
Program dożynek - informacja prasowa
Jarmark Wielkanocny na Starym Rynku w Poznaniu

Jedną z atrakcji tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego była promocja polskiego mięsa - Wielkanoc - Mięsne Święta Polska Tradycja 2014. Promocja była finansowa z funduszów promocji mięsa. Impreza odbyła się w sobotę 5 kwietnia, której patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Foto

W uroczystym otwarciu tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego udział wzięli miedzy innymi: Zofia Szalczyk - Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ireneusz Kozecki - Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jerzy Bartnik Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Andrzej Frąckowiak Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Szamotułach, kierujący Funduszem Promocji Mięsa Wieprzowego. Wielkopolska Izba Rolnicza w ramach działań promocyjnych również wzięła udział w tym przedsięwzięciu, promując polskie wędliny.

Na naszym stoisku, prócz degustacji różnego rodzaju wędlin, szynek mięs itd. można było zobaczyć tradycyjne wielkanocne koszyki, różne ozdoby wielkanocne wykonane przez panie ze Stowarzyszenia "Aktywnie Lokalnie" działającego przy bibliotece w Chrzypsku Wielkim w powiecie międzychodzkim. Panie prócz wielkanocnych ozdób i podpowiedzi jak udekorować dom na Święta Wielkiej Nocy serwowały wielkanocne baby i mazurki. Odwiedzający nasze stoisko poznaniacy mogli nie tylko skosztować wypieków, ale też uzyskać przepisy na próbowane ciasta i cenne wskazówki domowych gospodyń. Zaglądające na stoisko poznanianki chętnie wymieniały się swoimi doświadczeniami związanymi ze świętami wielkanocnymi oraz nabywały różne ozdoby związane ze świętami i inne. Nie zapomnieliśmy o naszych milusińskich. Przygotowaliśmy kosz jaj, które należało ozdobić świątecznymi motywami. Każde dziecko które wzięło udział w pisankowej zabawie dostało upominek. Do malowania jajek garnęły się nie tylko dzieci przedszkolne, ale też te trochę starsze.

Foto

Niebywałą atrakcją naszego stoiska była "Kapela zza Winkla", która przygrywała odwiedzającym nasze stoisko i jarmark poznaniakom.

Mimo zachmurzonego nieba i braku słońca impreza była bardzo udana i myślę że wpisała się już na stałe w kalendarz poznańskich imprez.

Marta Ceglarek
Forum Rolnicze w Sielinku

W dniu 14 marca 2014 roku w Sali Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku Rady Powiatowe: nowotomyska, międzychodzka i poznańska wspólnie zorganizowały Forum Rolnicze. Patronatem honorowym Forum objął Stanisław Kalemba - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Poseł na Sejm RP, Członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z uznaniem zostało odebrane przyjęcie zaproszenia przez Panią dr Zofię Szalczyk - Podsekretarza Stanu w MRiRW. Należy przypomnieć, iż Pani Minister, gdy pełniła funkcję dyrektora WODR, zreorganizowała i rozbudowała ośrodek tak, że mimo upływu lat i przemian gospodarczych sprawdza się w swojej pracy i cieszy uznaniem wśród wielkopolskich rolników.

Foto

W imieniu Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej na spotkanie przybył Wiceprezes Bogdan Fleming. Zaproszenie przyjęli również między innymi: Ryszard Jaworski - Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Marek Beer - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, Irena Frąszczak - Zastępca Dyrektora OR KRUS w Poznaniu, Mieczysław Szempiński - Zastępca Dyrektora OT Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu oraz Ryszard Napierała - Prezes Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu. Najliczniej, mimo sprzyjającej pracom polowym aurze, przybyli rolnicy.

Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej powiatu Nowotomyskiego - Krzysztof Rupa.

Na początku, jako gospodarz, Dyrektor WODR Ryszard Jaworski wyraził swoje zadowolenie z faktu zorganizowania spotkania na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku.

Następnie głos zabrał Marek Beer. Powiedział między innymi o kontynuacji działań dotyczących dotacji do spółek wodnych w wysokości 1 mln złotych. Powiedział też o 2,5 mln na tzw. odnowę wsi- obecnie w programie uczestniczą 144 wsie. Dyrektor podziękował wszystkim za zaangażowanie w integrowanie rolników a potem tworzenie grup producenckich, których w województwie wielkopolskim jest aż 422.

Z kolei Pani Minister Zofia Szalczyk odniosła się do wydarzeń na wschodzie Polski, które odbiły się na rolnikach, szczególnie producentach trzody chlewnej w całej Polsce. Stwierdziła, że nie ma systemowego zabezpieczenia takich losowych zdarzeń i pokreśliła, że Stanisław Kalemba zrobił wszystko co jest w mocy Ministra Rolnictwa, zaś skup na rezerwy leży w gestii innego resortu.

Dalej Pani Minister odniosła się do nowego PROW-u. Kierowałam tym programem od początku. Chciałam aby był on przyjazny dla rolników i obszarów wiejskich. Co raz częściej się mówi o obszarach wiejskich a nie jak o typowej wsi - zauważyła minister. Budżet PROW 2014-2010 to 13,5 mld euro. Środki te skierowane będą w szczególności na poprawę konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zrównoważonemu rozwojowi terytorialnemu obszarów wiejskich. Program ten jest ukierunkowany głownie na wzrost konkurencyjności rolnictwa z uwzględnieniem celów ochrony środowiska. Środki zostaną podzielone pomiędzy kategorie regionów: województwo mazowieckie z uwagi na największą liczbę rolników i powierzchnię upraw otrzyma 13,94% środków budżetu PROW 2014-2020, a resztę środków otrzymają pozostałe województwa. Minister przedstawiła te działania, które są najbardziej interesujące dla rolników.

Foto

Środki przewidziane na tzw. transfer wiedzy, usługi doradcze wynoszą 151 mln euro. Będą środki na tzw. modernizację. Program ten obejmie między innymi rozwój produkcji prosiąt, rozwój produkcji mleka krowiego, rozwój produkcji bydła mięsnego. Wielkość wsparcia wyniesie do 60% kosztów kwalifikowanych w przypadku młodych rolników i do 50% kosztów kwalifikowanych dla innych beneficjentów, ale nie mniej niż 50 tys. złotych. Są też środki przewidziane na przetwórstwo i marketing produktów rolnych do 50% kosztów kwalifikowanych od 100 tys. do 2 mln zł dla jednego beneficjenta oraz do 100 tys. dla beneficjentów rozpoczynających działalność. Działanie jest skierowane do rolników, którzy chcą przetwarzać produkty wytworzone w swoim gospodarstwie. Będzie również premia dla młodych rolników w wysokości 100 tys. zł. na zasadach, które obowiązywały w poprzednim programie. Przewidziano również pomoc dla małych gospodarstw o potencjale ekonomicznym poniżej 6 tys. euro dla których wsparcie wyniesie do 60 tys. zł, które będzie można przeznaczyć na przedsięwzięcia w zakresie produkcji zwierzęcej.

Kolejnym ciekawym działaniem jest wsparcie dla spółek wodnych na zakup sprzętu do konserwacji. Wielkość wsparcia dla jednej spółki to 80% kosztów kwalifikowanych i może ono wynieść do 500 tys. zł.

Pani Minister odpowiedziała również na zadane pytania między innymi na temat kończącego się kwotowania mleka czy uprawnień doradców rolno środowiskowych.
- Kwotowania mleka nie będzie, każdy będzie mógł sprzedawać mleko na rynku, będzie wolny rynek. Producenci mleka mogą tworzyć grupy producenckie, ale całość mleka wyprodukowana przez grupę będzie musiała być sprzedana do mleczarni, która podpisała wieloletnią umowę na dostawę mleka z grupą. Mleczarnie będą zobligowane do pospisywania umów z grupami producenckimi odpowiednimi przepisami - odpowiedziała Minister Szalczyk.

Kolejnym bardzo gorącym tematem było rozdysponowywanie gruntów będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Temat ten przedstawił zastępca Dyrektora OT ANR w Poznaniu Mieczysław Szempiński. Średnia cena sprzedaży 1 ha w Wielkopolsce wynosi 26 979 zł Najwyższe średnie ceny zostały uzyskane powiecie poznańskim 64.213 zł, gnieźnieńskim 66.798 zł i wągrowieckim aż 74.658 zł za 1 ha sprzedanych gruntów. Dyrektor Szempiński powiedział, że ANR jest instytucją państwową i ma za zadanie uzyskanie jak najwyższej ceny a tym samym wprowadzenie do budżetu jak największej ilości środków uzyskanych ze sprzedaży gruntów będących w jej zasobach. Dyrektor podkreślił, że wyceny nie dokonuje ANR tylko biegli i Agencja nie ma na to wpływu.

Foto

Wywiązała się również dyskusja na temat nabywania gruntów przez byłych właścicieli, a następnie sprzedawanie ich po znacznie wyższych cenach. Niestety Agencja, jak i sami rolnicy nie mają na takie procedery wpływu.

Kika słów do uczestników spotkania skierowała także Irena Frąszczak - zastępca dyrektora OR KRUS w Poznaniu. Podkreśliła, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia, w przypadku korzystania rolników z programów pomocowych KRUS (np. umarzanie składek itd.), może pomóc tylko w przypadku, gdy rolnik ma ubezpieczone uprawy w ramach obowiązkowego ubezpieczenia. W przypadku, kiedy wystąpi kataklizm a rolnik nie ubezpieczył upraw, nie może skorzystać z programów pomocowych KRUS.

Należy także podkreślić, że uczestnicy spotkania wyrazili swoje zaniepokojenie zmianą na stanowisku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co ich zdaniem może negatywnie wpłynąć PROW 2014-2020.

Matra Ceglarek
Rada powiatowa o integrowanej ochronie

W dniu 27 czerwca Rada Powiatowa miała swoje posiedzenie. Dyskutowano między innymi o obowiązkach, które wynikają z wejścia przepisów dotyczących integrowanej ochrony roślin, które będą obowiązywać od stycznia 2014r. Zasady i obowiązki zostały przedstawione przez przedstawiciela Powiatowego Oddziału Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu pana Damiana Szkudlarka. Pan Szkudlarek wyjaśnił między innymi fakt, iż do ochrony plantacji chemiczne środki będzie można zastosować w ostateczności po wykorzystaniu innych dostępnych metod, między innymi: metody hodowlanej, agrotechnicznej, czy wykorzystania płodozmianu. Ponadto przy każdorazowym zastosowaniu należy w prowadzonej ewidencji wpisać uzasadnienie zastosowania środka ochrony roślin. Ewidencję stosowania środków ochrony roślin, należy przechowywać trzy lata. Delegaci pytali także o możliwość mieszania środków ochrony roślin. Pan inspektor odpowiedział, że obecne przepisy zezwalają na mieszanie środków ochrony roślin jednak na odpowiedzialność rolnika, należy jednak zwrócić uwagę na to aby nie przekroczyć podanych dawek środka na etykiecie. Można również stosować mniejsze dawki, od tych, które są podane na etykiecie-instrukcji stosowania danego środka ochrony roślin.

Następnym punktem spotkania było umówienie bieżących działań Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które to przedstawił członek Zarządu pan Krzysztof Kwiatoń. Pan Krzysztof Kwiatoń poruszył miedzy innymi kwestię organizacji dorocznego Święta Plonów Dożynek, które organizowane są przez "władzę" dla "władzy" a pomijają rolników. Dalej pan K. Kwiatoń, zwrócił uwagę na budżet WIR na rok 2013, szczególnie na pozycje, które uległy znacznemu zwiększeniu tj. kwota na działalność statutową Rad Powiatowych, na tzw. komisje klęskowe, i wynagrodzenia pracowników.

Marta Ceglarek