Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Logo

Rada Powiatowa
w Rawiczu

Herb

Powiat rawicki tworzy 5 gmin: Bojanowo, Miejska Górka, Jutrosin, Pakosław i Rawicz. Pozbawiony jest dużego przemysłu, lecz odgrywa istotną rolę w gospodarce Wielkopolski. Dominuje wysokotowarowa produkcja roślinna i zwierzęca. Na terenie powiatu znajduje się duże fermy bydła, trzody i drobiu. Jest kilka dużych ubojni i masarni. Dominują uprawy zbóż, rzepaku, warzyw oraz buraków cukrowych. Produkty wytwarzane w rolnictwie przetwarzane są w miejscowych zakładach: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Rawiczu i Cukrowni Miejska Górka.
Piknik Wieprzowy w Gołaszynie

6 września w Gołaszynie Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała Piknik Wieprzowy, podczas którego promowano spożycie produktów i przetworów z mięsa wieprzowego. Piknik został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Foto

Głównym punktem Pikniku był konkurs kulinarny pod hasłem "Świnia smakuje", który ogłoszony został już w połowie lipca. Założeniem konkursu było dotarcie do przepisów gospodyń domowych na tradycyjne dania z wieprzowiny. Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłano blisko 90 przepisów. W dniu imprezy swoje dania zaprezentowało niespełna 30 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu rawickiego, gostyńskiego i leszczyńskiego, które nie tylko przygotowały konkursowe potrawy ale także pięknie zaaranżowały stoły, tworząc niepowtarzalne dekoracje będące uzupełnieniem kulinarnych przysmaków. Jako pierwsi konkursowych potraw skosztowali członkowie Komisji Konkursowej, którymi byli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, Przewodniczący Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego Andrzej Frąckowiak, Wiceprzewodniczący Funduszu, Prezes Wielkopolskiego Związku Producentów Trzody Chlewnej Grzegorz Majchrzak, Członek Zarządu Wielkopolskie Izby Rolniczej Zbigniew Gąsior oraz Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Andrzej Bobrowski. Po dokonaniu przeglądu stoisk, degustacji potraw oraz przeanalizowaniu oryginalności przepisów kulinarnych Komisja postanowiła przyznać wyróżnienie wszystkim uczestnikom konkursu "Świnia smakuje", tym samym laureatami konkursu zostali:

 • KGW Radomicko
 • KGW Kaczkowo
 • KGW Drobnin
 • KGW Kłoda
 • KGW Oporówko
 • KGW w Krzyżankach
 • Koło Seniorek Siedlec
 • KGW Wilkonice
 • KGW Pogorzela
 • KGW w Płaczkowie
 • KGW Pawłowo
 • KGW Nowy Sielec
 • KGW Jutrosin
 • KGW Stary Sielec
 • KGW Rogożewo
 • KGW w Grąbkowie
 • KGW w Dubinie
 • KGW Szkaradowo
 • KGW Góreczki Wielkie
 • KGW Sowy
 • KGW Pomocno
 • KGW w Zaorlu
 • KGW Sobiałkowo
 • KGW Konary
 • KGW w Dłoni
 • KGW Słupia Kapitulna
 • KGW Gościejewice
 • KGW Gołaszyn
Foto

Specjalnym wyróżnieniem nagrodzono Zespół Szkół w Bojanowie. Wszystkie konkursowe przepisy zostały umieszczone w przygotowanym specjalnie na tę okazje opracowaniu, które rozdane zostało uczestnikom Pikniku.

Foto

W trakcie pikniku odwiedzający mieli okazje skosztować smakowitych potraw z mięsa wieprzowego przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz grochówki według przepisu Prezesa WIR Piotra Walkowskiego. Celem Pikniku było także przekazanie informacji o walorach zdrowotnych wieprzowiny, na specjalnie przygotowanym stoisku dostępne były materiały w formie broszur zawierające te cenne dla konsumenta informacje. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs rysunkowy z motywami "wesołych świnek". Całość piknikowych atrakcji zakończył występ Andrzeja Cierniewskiego.

Katarzyna Strzyż

Galeria fotografii
Zaproszenie do Gołaszyna

19 sierpnia odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycje wydarzenia "Wielkopolska Wieś Zaprasza". Prezentacja działań Kół Gospodyń Wiejskich oraz walorów agroturystycznych Wielkopolski, wykłady z zakresu zakładania ogrodów i pielęgnacji roślin, pokazy florystyczne, gry i konkursy dla dzieci i dorosłych to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowali organizatorzy imprezy, która odbędzie się 6 września w Centrum Wystawienniczo Edukacyjnym WODR w Gołaszynie.

Wielkopolska Wieś Zaprasza to impreza łącząca zagadnienia dotyczące rolnictwa i ogrodnictwa oraz doradztwa rolniczego z promocją polskiej żywności, rodzimego folkloru i rękodzieła. W ramach imprezy odbędzie się kiermasz ogrodniczy, pokazy florystyczne oraz prezentacja wyrobów miejscowego browaru. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyć będzie Piknik Wieprzowy, w ramach którego odbędą się degustacje potraw z wieprzowiny, pokazy kulinarne oraz konkurs kulinarny, w którym udział zapowiedziało ponad 30 kół gospodyń wiejskich. Dodatkowo w ramach pikniku odbędą się konkursy dla dorosłych i dzieci z zakresu wiedzy o walorach zdrowotnych mięsa wieprzowego. Piknik Wieprzowy finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Organizatorzy poza atrakcjami kulinarnymi przygotowali także bogaty program artystyczny. Wystąpią lokalne zespoły folklorystyczne oraz gwiazda Andrzej Cierniewski, całość zakończy impreza taneczna, która potrwa do późnych godzin wieczornych. Przy okazji imprezy odbędzie się także zjazd absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych w Bojanowie.

Podczas konferencji prasowej do udziału w imprezie zaprosili organizatorzy: Wiesława Nowak Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Zbigniew Gąsior Członek Zarządu WIR, Ryszard Bijak Kierownik Zespołu Doradczego WODR w powiecie rawickim, Zastępca Burmistrza Gminy Bojanowo Ryszard Drozdowski oraz Dariusz Sikora Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Bojanowie.

Opracowanie
Katarzyna Strzyż
Prezes WIR w Jutrosinie

Na zaproszenie Członka Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zbigniewa Gąsiora Poseł na Sejm RP i zarazem Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski uczestniczył w Posiedzeniu Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Powiatu Rawickiego, które odbyło się w 3 lipca w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie. Na spotkaniu obecny był także Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin Zbigniew Koszarek.

Foto

Posiedzenie Rady Powiatowej poszerzone o pracowników Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Kierownikiem Ryszardem Bijakiem na czele miało na celu omówienie założeń tegorocznej edycji wydarzenia "Wielkopolska Wieś Zaprasza", które zaplanowane zostało na 6 września w Gołaszynie. W tym roku imprezie towarzyszyć będzie Piknik Wieprzowy mający na celu promocje spożycia mięsa wieprzowego. W ramach pikniku odbędą się degustacje, pokazy kulinarne oraz liczne konkursy dla dzieci i dorosłych. Piknik finansowany jest ze środków finansowych Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Podczas spotkania omawiano także kwestie trwających właśnie konsultacji dotyczących założeń projektu dopłat bezpośrednich w latach 2015 - 2020 oraz uboju rytualnego.

Po spotkaniu Poseł odwiedził gospodarstwo Państwa Elżbiety i Jacka Mikulskich specjalizujące się w szklarniowej uprawie pomidora. Gospodarstwie wprowadzono nowoczesne rozwiązania w zakresie nawadniania i nawożenia. Sterowanie klimatem, rynny uprawowe oraz ochrona biologiczna stwarzają idealne warunki rozwoju roślin, które charakteryzuje wysoka jakość. W gospodarstwie uprawiane są także ogórki i truskawki.

Katarzyna Strzyż
Forum Rolnicze Powiatu Rawickiego

Foto

Forum powiatu rawickiego odbyło się 4 marca w miejscowości Sarnówka. Poprowadził je Zbigniew Gąsior, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu. Tematem przewodnim była dyskusja na temat sytuacji na rynku wieprzowiny oraz wołowiny. Obecny na spotkaniu Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - poseł Piotr Walkowski poinformował rolników, że planowane jest wypracowanie programu rekompensat za utracone przez producentów rolnych i zakłady przetwórcze korzyści. Zaapelował do wszystkich aby na bieżąco monitorować i eliminować niepokojące zjawisko nadmiernego obniżania przez niektóre podmioty cen skupu.

Foto

Temat ASF kontynuował Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, który przypomniał zalecenia Głównego Inspektora Weterynarii dotyczące zachowania środków ostrożności przez producentów trzody chlewnej.

Sławomir Pietrzak - dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych omówił kwestie obrotu ziemią, jej sprzedaży i dzierżawy.

O dopłatach, nowym PROW oraz działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opowiedział Rafał Klimek, zastępca dyrektora oddziału wojewódzkiego ARiMR.

Kierownik rawickiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Krystyna Szmyt opowiedziała o przepisach związanych z wprowadzeniem integrowanej ochrony roślin.

Foto

Spotkanie było okazją do wręczenia medali "Zasłużony dla rolnictwa". Otrzymali je Barbara Zawieja, Józef Krzyżoszczak, Jan Barteczka, Bernard Kołata, Bernard Bałuniak, Józef Bartkowiak, Antoni Sędłak i Andrzej Maćkowiak.

Daniel Baszyński