Wielkopolska Izba Rolnicza
Wielkopolska Izba Rolnicza

Logo

Rada Powiatowa
w Turku

Herb

Powiat Turecki położony jest w wschodniej Wielkopolsce i graniczy z powiatami Kolskim, Konińskim, Kaliskim oraz Poddębickim i Sieradzkim należącymi już do województwa Łódzkiego. Administracyjnie podzielony jest na sześć gmin wiejskich: Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek, Władysławów, dwie gminy miejsko-wiejskie: Dobra i Tuliszków oraz jedną gminę miejską Turek. Powiat Turecki w całości położony jest w pasie nizin zwanych Krainą Wielkich Dolin, a konkretnie na Nizinie Wielkopolskiej. Powierzchnia powiatu to ponad 92 tys. hektarów z czego około 60 tys. hektarów stanowią użytki rolne. Na terenie powiatu Tureckiego znajduje się ponad 7 tys. gospodarstw rolnych Funkcjonuje Grupa producencka ROL-KON zrzeszająca ok. 60 producentów trzody chlewnej, oraz Zrzeszenie Producentów i dostawców mleka MLEKTUR mająca ponad 400 członków. Głównym zakładem przetwórstwa rolno-spożywczego jest mleczarnia TUREK słynąca z produkcji serów pleśniowych. Najważniejszym bogactwem naturalnym eksploatowanym na terenie powiatu jest węgiel brunatny. Udokumentowane i eksploatowane złoża występują na terenie gmin: Turek, Przykona, Brudzew i Władysławów. Węgiel wykorzystywany jest jako surowiec energetyczny w miejscowej Elektrowni ADAMÓW. Poza węglem występują dość powszechnie pospolite surowce mineralne jak: piaski, żwiry, gliny morenowe, iły. Surowce te stanowią bazę kruszywa naturalnego dla potrzeb budownictwa i drogownictwa.
Forum Rolnicze Regionu Konińskiego

Foto

25 marca 2014r. w Węglewie odbyło się Forum Rolnicze powiatów regionu konińskiego (Koło, Konin, Słupca, Turek), w którym uczestniczyło ok.160 osób. Spotkanie otworzyła i przewodniczyła jego obradom Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie Jolanta Nawrocka.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Posłowie na Sejm RP; Tomasz Nowak, Zbigniew Dolata i Piotr Walkowski, Członek Zarządu WIR - Krzysztof Przygoński, Marek Beer - Dyrektor Departamentu Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Piotr Łykowski - Dyrektor ARIMR, Andrzej Bobrowski - Dyrektor ARR OT w Poznaniu, Wiesława - Nowak z-ca Dyrektora WODR w Poznaniu, Mieczysław Szempiński - Z-ca Dyrektora OT ANR, Lesław Szabłoński - Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Mirosława Kaźmierczak - z-ca Dyrektora KRUS w Poznaniu, Starostowie, Wójtowie, Burmistrzowie, doradcy rolni, samorządowcy oraz rolnicy.

Foto

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez Kierownik BP WIR w Koninie Elżbietę Bryl o problemie związanym z funkcjonowaniem i przeznaczeniem zbiornika Jeziorsko. W tej samej sprawie glos zabrał Poseł Tomasz Nowak, który poinformował zebranych o podjętych działaniach w zakresie rozwiązania problemu notorycznych zalań Doliny Warty.

Następnie głos zabrał Piotr Walkowski Poseł na sejm RP i Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który omówił szczegółowo podział środków na rolnictwo i obszary wiejskie zawarte w PROW 2014-2020 oraz odniósł się do problemu funkcjonowania zbiornika Jeziorsko.

Foto

W dalszej części spotkania zaproszeni goście omówili zagadnienia dotyczące pracy poszczególnych instytucji działających na rzecz rolnictwa:

 • ARiMR: podsumowanie kampanii 2013, dopłaty bezpośrednie, ONW, inwestycje, PROW 2014-2020,
 • ARR: obrót ziemią rolną - sprzedaż i dzierżawa,
 • ANR: zadania agencji, ceny gruntów, informacja o ilości sprzedanych gruntów w poszczególnych powiatach (Koło, Konin, Słupca, Turek),
 • Wojewódzki Lekarz Weterynarii: afrykański pomór świń, białaczka, choroba Aujuszkyego,
 • WODR: usługi doradcze, integrowana ochrona roślin,
 • KRUS: warunki przyznawania emerytur, waloryzacja świadczeń, promowanie bezpiecznej pracy,
 • Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urząd Marszałkowski: funkcjonowanie grup producenckich, działalność spółek wodnych,
 • Stowarzyszenie Księgowych Polskich: rachunkowość rolnicza.
Foto

Sponsorzy, którzy służyli pomocą w zorganizowaniu spotkania:

 • Bank BGŻ oddział w Koninie
 • piTERN Sp. z o.o.
 • Macif Życie
 • Lumen Technik sp.z o.o.

Serdecznie dziękujemy!

Beata Włodarczyk - BP WIR w Kole
Foto: Przemysław Tomczak - BP WIR w Turku
Rolnik Roku Powiatu Tureckiego

Foto

Janusz Perliński ma 30 lat i mieszka w Turku. Od dziesięciu lat prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Jego dewizą jest rozwój i inwestycja, co przynosi duże korzyści i jest doceniane w lokalnym środowisku. Jego pracę doceniła Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku, przyznając tytuł Rolnika Roku AD 2013.

- Jest to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie, ale też mobilizacja do dalszej pracy - powiedział Janusz Perliński podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się w piątek 17 stycznia.

Gospodarstwo Janusza Perlińskiego liczy 110 hektarów i nastawione jest na produkcję mleka. Stąd w nowoczesnej i zmodernizowanej hali udojowej ma 45 krów dojnych. Ponadto młody rolnik zajmuje się uprawą roślin, głównie na potrzeby gospodarstwa. Całe stado bydła liczy ponad 100 sztuk z czego większość stanowią jałówki, które będą na powiększenie stada.

- Żeby rolnictwo było odbierane pozytywnie i przynosiło zamierzone efekty trzeba inwestować w nowe technologie - mówi Janusz Perliński - Poza tym maszyny wyręczają, a przez to pracuje się lżej.

Rolnictwo to dla Janusza Perlińskiego pasja, a nie przymus zawodowy, dlatego radość przynosi kolejna inwestycja pokrywana z własnych środków finansowych.

- Staram się udoskonalać to, co zaczęli kiedyś moi rodzice i udaje się - mówi rolnik - Rok 2013 był dobrym rokiem. Zrealizowanych zostało dużo inwestycji, pojawiły się nowe maszyny, przerabialiśmy budynki. Myślę, że był to wyjątkowo korzystny czas. Chciałbym, aby rok 2014 był podobny.

Czy taki będzie? Wszystko na to wskazuje, bo przyznana nagroda tylko dodała turkowianinowi zapału do pracy.

- Nagroda Rolnika Roku to dla mnie duże wyróżnienie i docenienie tego, co robię, bo przecież wiadomo, że zawód, który wykonuje do łatwych nie należy. Dlatego jestem bardzo zaskoczony, a jednocześnie wdzięczny - mówił zadowolony rolnik.

Foto

Nagrodę dla Rolnika Roku Powiatu Tureckiego 2013 wręczali prezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i poseł na sejm RP - Piotr Walkowski oraz Marek Pańczyk Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku. Prezes Piotr Walkowski podkreślił, iż Izba Rolnicza wspierając Pana Janusza nie poprzestanie na odznaczeniu Powiatowym. Jest to bowiem odpowiedni kandydat do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku i z pewnością z inicjatywy WIR będzie zgłoszony do tego konkursu.

Należy nadmienić, że oprócz pracy zawodowej Janusz Perliński działa społecznie, wspierając wszelkie inicjatywy młodzieżowe, m.in. jako członek Związku Młodzieży Wiejskiej.

Przemysław Tomczak
Mleko to samo zdrowie

30 czerwca w Turku odbył się Piknik Mleczny zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, którego celem było upowszechnienie spożycia mleka nie tylko wśród jego miłośników ale przede wszystkim wśród tych, którzy za mlekiem nie przepadają.

Piknik

Organizatorzy Pikniku Mlecznego przygotowali szeroki wachlarz mlecznych produktów, których można było spróbować oraz dowiedzieć się jak wpleść je w codzienną dietę i korzystać z ich walorów smakowych oraz odżywczych. Do dyspozycji uczestników Pikniku były stoiska gastronomiczne, na których można było nabyć unikalne wyroby oraz posmakować rozmaitych mlecznych produktów. Podczas Pikniku zostało rozdanych kilka tysięcy produktów mlecznych. Można było skosztować serka grillowanego, napić się mleka oraz skosztować jogurtów o różnych smakach. Podczas pikniku przedstawiono prezentację na temat właściwości mleka oraz jego pozyskania i obróbki. Aż trudno uwierzyć, że ten nikt nie znał definicji napoju MLEKO. Na pytanie co to jest mleko padło wiele odpowiedzi, że jest to napój, nabiał czy białko. A przecież to wydzielina gruczołu samic saków, która pojawia się po urodzeniu potomstwa. Prowadzący omówił skład mleka jego właściwości zalety oraz korzyści jakie płyną z jego spożywania.

Piknik

Podczas pikniku promowano mleko także poprzez liczne konkursy. Dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę o mleku rozwiązując krótki test, natomiast dzieci rywalizowały w konkursie robienia masła oraz w konkursach plastycznych na plakat pod hasłem "Stawiam na mleko i produkty mleczne" oraz rysunek najładniejszej krówki. Największym zainteresowaniem wśród uczestników pikniku cieszyła się mleczna "krowa - Turkowianka", którą można było wydoić. Z możliwości tej postanowili skorzystać głównie najmłodsi uczestnicy pikniku ale także wśród dorosłych znaleźli się odważni, którzy wystartowali w konkursie dojenia krowy. O godzinie 17 odbył się wielki finał dojenia krowy, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Konkursy

Piknik Mleczny był także okazją do wręczenia odznaczeń "Zasłużony dla rolnictwa" nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia zostały wręczone następującym osobom: Wandzie Dewidzkiej, Aleksandrze Stasiak, Krystynie Landze, Janowi Landze, Januszowi Kałużnemu, Edwardowi Kończakowi, Andrzejowi Kujawińskiemu oraz Antoniemu Perlińskiemu. Odznaczenia wręczali Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztof Przygoński Członek Zarządu WIR oraz Marek Pańczyk Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku.

Podczas imprezy odbyły się także pokazy kulinarne prowadzone przez producentkę i dziennikarkę telewizyjną Ewę Wachowicz, znaną z programu "Ewa gotuje".

Piknik Mleczny został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka.

Przemysław Tomczak