Rolnictwo to podstawowa gałąź gospodarki powiatu. Uprawy uzależnione są od jakości gleb na danym terenie. W gminie Granowo dominuje wysoko towarowa produkcja zwierzęco-roślinna Powierzchnia użytków rolnych gminy Kamieniec to blisko 11 tys. ha, na które funkcjonują przede wszystkim gospodarstwa indywidualne. Z kolei w gminie Wielichowo grunty orne stanowią blisko 55% powierzchni powiatu, która wynosi prawie 64.200 ha. Tu podobnie, jak w gminie Rakoniewice dominuje uprawa pieczarek na skalę przemysłową oraz uprawia się truskawki. Dodatkowo w Rakoniewicach szeroko rozwinięte jest sadownictwo. Silną pozycję na terenie powiatu ma wciąż spółdzielczość, np. Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Granowie. W branży spożywczej stawiają nie tyle na ilość, co na jakość. Przykładem takiego działania może być choćby Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" z Wielichowa, która dysponuje własną masarnią, piekarnią i ciastkarnią. Do liderów producentów podłoża do uprawy pieczarek należy firma Awantaż z siedzibą w Białej Wsi. Sprzedaż podłoża oraz grzybni prowadzi także Rolnicza Spółdzielnia Agrocoop z Ruchocic. Przetwórstwem pieczarek zajmuje się m.in. firma Ole, Inter Champ Company oraz Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Łubnicy. Ten ostatni, poza wspomnianym przetwórstwem, prowadzi również hodowlę ślimaków afrykańskich.Sygnalizacja Agrofagów
Wpisy z lat:
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019

30-06-2020 r.

25 czerwca w Strzępiniu gm. Granowo odbył się XXVI Powiatowy Dzień Pola, zorganizowany przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz Market Rolniczy „Minge” w Granowie. W wydarzeniu wzięli udział Delegaci Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Poletka demonstracyjne i kolekcje roślin uprawnych w tym roku przygotował Pan Jacek Bresz – Członek Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp., reprezentujący gminę Granowo. Z racji sytuacji epidemiologicznej impreza odbyła się w skromniejszym wydaniu, jednak nie zabrakło punktu informacyjnego Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w którym rozdawano prasę rolniczą oraz odpowiadano na pytania rolników.

Wszystkich przybyłych gości powitał Pan Damian Kostański - koordynator PZDR w Grodzisku Wlkp. a następnie głos zabrał Pan Jacek Bresz, który pokrótce opowiedział o przygotowanych przez niego uprawach. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały poletka demonstracyjne z dwudziestoma siedmioma odmianami zbóż jarych i ozimych z trzech firm nasiennych oraz cztery odmiany kukurydzy z dwóch firm nasiennych. Rolnicy uczestniczący w spotkaniu mieli możliwość dokładnego obejrzenia plantacji i zapoznania się z zabiegami wykonanymi na roślinach.

Trzeba przyznać, że przygotowane przez Pana Jacka Bresza uprawy robiły wrażenie. Zwiedzający poletka zgodnie przyznawali, że widać dużą i systematyczną pracę włożoną w uprawę przygotowanych plantacji. Warto w tym miejscu nadmienić, że Pan Jacek Bresz bierze udział w tegorocznej edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Mamy nadzieję, że jego praca, która jest jednocześnie Jego pasją zostanie wyróżniona.

Przy okazji XXVI Powiatowego Dnia Pola odbyło się również posiedzenie Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Obradom przewodniczył Pan Jerzy Kostrzewa – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. i zarazem Członek Zarządu WIR, który w pierwszej kolejności zdał relację z Walnego Zgromadzenia WIR, które odbyło się 19 czerwca br. w Poznaniu. Poinformował o przyznaniu absolutorium dla Zarządu WIR za 2019 rok oraz pokrótce omówił wszystkie stanowiska przyjęte przez Walne Zgromadzenie. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się [ tutaj ].

Dalszy przebieg spotkania zdominowała sytuacja na rynkach rolnych w związku z pandemią koronawirusa. Rozmawiano także o pomocy suszowej, której nie otrzymali jeszcze wszyscy rolnicy oraz o wirusie ASF, którego wykryto w gospodarstwie w Ratowicach, w gminie Lipno. I co za tym idzie wyznaczonej przez Komisję Europejską strefie niebieskiej w powiecie leszczyńskim i kościańskim.

Spotkanie w Strzępiniu było drugim w tym roku posiedzeniem Rady Powiatowej WIR. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ostatnim czasie nie można było zorganizować posiedzenia. Spotkanie przygotowane zostało z zachowanie reżimu sanitarnego, wynikającego z wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wewnętrznych zaleceń dotyczących organizacji spotkań przez WIR.

Tekst i zdjęcia: Mirosława Żurek18-05-2020 r.

„Święto Pieczarki” w Wielichowie to jedna z największych plenerowych imprez w powiecie grodziskim. Ciekawy program imprezy oraz liczne atrakcje corocznie przyciągają tłumy gości. Niestety sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie nie pozwala na to, aby tegoroczna edycja „Święta Pieczarki” odbyła się zgodnie z wcześniejszym planem.

- W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i zwiększonym prawdopodobieństwem zarażenia się wirusem SARS-Cov-2, a w szczególności dbając o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszej gminy, informuję, że 26-te „Święto Pieczarki”, zaplanowane w dniach od 23-24.05.2020r. zostaje odwołane - poinformowała w oficjalnym komunikacie burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska.

Jednak władze gminy oraz dyrekcja miejscowego Centrum Kultury nie skreślili ostatecznie obchodów „Święta Pieczarki” i wspólnie zadecydowali, że impreza w tym roku zmieni swoją formułę. Co prawda nie spotkamy się na plenerowym evencie, jednak tegoroczne „Święto Pieczarki” trafi do naszych domów za pośrednictwem transmisji internetowej. Organizatorzy zdecydowali się na ten krok z oczywistych względów bezpieczeństwa.

Zaprezentowany został już oficjalny program wydarzenia, który zapowiada się bardzo ciekawie. Rozpoczyna się on transmisją mszy świętej, która jest tradycyjnym punktem corocznych obchodów „Święta Pieczarki”, następnie zaplanowano przemówienie burmistrz Wielichowa Honoraty Kozłowskiej online. Kolejnym punktem programu jest atrakcja kulinarna: „Smak Pieczarki – Gotowanie na Ekranie”. W ramach świętowania będziemy mogli podziwiać również występy dzieci i młodzieży, działających w sekcjach i kołach zainteresowań skupionych wokół wielichowskiego Centrum Kultury. Ostatnim punktem programu jest koncert leszczyńskich muzyków „Trio”, w tym dyrektora Centrum Kultury w Wielichowie, Grzegorza Hermana.

W oczekiwaniu na tegoroczne „Święto Pieczarki” przypomnijmy sobie jego ubiegłoroczną edycję, w której Wielkopolska Izba Rolnicza zaprezentowała stoisko wystawiennicze „Pieczarka od A do Z”, w ramach którego stworzono platformę do wymiany doświadczeń zarówno w uprawie, jak i tych kulinarnych, a także promocji i sprzedaży bezpośredniej produktów z pieczarki. Drugim ważnym elementem projektu był konkurs „Pieczarka w stu odsłonach”, w którym udział wzięły panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Zaprezentowały one dania, w których pieczarka „odgrywała główną rolę”. Trzeba przyznać, że Panie wykazały się pomysłowością i oczywiście wyczuciem smaku, który to oceniało profesjonale jury, w skład którego wchodził Prezes WIR Piotr Walkowski. Nagrody dla uczestniczek konkursu, w postaci pojemników termoizolacyjnych, wręczyła Honorata Kozłowska - Burmistrz Wielichowa oraz Jerzy Kostrzewa - Członek Zarządu WIR a zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Wielkopolska Izba Rolnicza nie zapomniała również o najmłodszych - na stoisku WIR dzieci mogły kolorować „pieczarkowe” kolorowanki a także skosztować pyszne darmowe lody.

Link do programu „26. Święta Pieczarki on-line”: wielichowo.pl/wp-content/uploads/2020/05/Plakat.jpg

Tekst i fotografie: Mirosława Żurek
Źródło: www.wielichowo.pl, www.ckwielichowo.pl


05-03-2020 r.

„Kobiety inspiracją dla aktywności środowisk wiejskich” – pod takim hasłem, w dniu 03.03.2020 r. w restauracji „MDS” w Wielichowie, odbyło się XIX Powiatowe Forum Kobiet 2020. Spotkanie zorganizowane zostało przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wielichowie.

Na początku spotkania gości powitała Genowefa Feldgebel - Główny Specjalista PZDR w Grodzisku Wlkp., która pokrótce przedstawiła działalność kół gospodyń wiejskich na terenie powiatu grodziskiego. Wspomniała, że najstarszym, bo ponad siedemdziesięcioletnim kołem gospodyń wiejskich, w naszym powiecie jest KGW w Błońsku. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje KGW w Słocinie a trzecie KGW w Wilkowie Polskim. Genowefa Feldgebel zachęcała członkinie KGW, które nie są jeszcze zarejestrowane w ARiMR, aby dokonały tej czynności, by móc skorzystać z dotacji, które są przewidziane na ten cel. Następnie oddała głos Honoracie Kozłowskiej - Burmistrz Wielichowa, Tomaszowi Dolacie - Sekretarzowi Powiatu Grodziskiego oraz Henrykowi Szymańskiemu - Radnemu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, którzy dokonali uroczystego otwarcia Forum oraz złożyli życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Uczestniczki zebrania miały okazję usłyszeć prelekcje z różnorodnej tematyki. Łukasz Hoffmann – Pełnomocnik ds. kół gospodyń wiejskich w BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. przedstawił informację dot. ustawy i rejestracji kół gospodyń wiejskich - obecnie na terenie powiatu grodziskiego zarejestrowanych jest 27 kół. Ponadto omówione zostały bieżące działania podejmowane przez BP ARiMR w Grodzisku Wlkp.

Ewa Tuliszka z WODR przedstawiła prezentację na temat „Co zrobić by uwierzyć w siebie i wzmocnić siebie?” Zawarte w prelekcji rady m. in. jak radzić sobie ze stresem czy jak być bardziej asertywnym człowiekiem, bardzo przypadły do gustu słuchaczkom, które zgodnie stwierdziły, że postarają się wdrożyć te uwagi w swoje codzienne życie.

Niemałe zainteresowanie wzbudził występ Grzegorza Hermana – Dyrektora Centrum Kultury „Pod Wieżą” w Wielichowie, który zaśpiewał covery polskich przebojów. Spotkanie umiliły też swoim układem tanecznym dziewczyny ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie.

Następnie głos zabrał Damian Kostański - Koordynator PZDR w Grodzisku Wlkp., który pokrótce przedstawił informacje z bieżącej działalności instytucji oraz Maria Paprocka, która omówiła profilaktykę chorób nowotworowych.

Panie mogły również uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, przeprowadzonych przez Roberta Hamrola, kucharza restauracji „MDS” w Wielichowie, który przygotował unikalne przystawki: śledzie marynowane w soku z buraków z orzechami włoskimi i chipsem z chleba oraz tatar ze śledzia z awokado.

Na zakończenie Forum rozlosowano nagrody w postaci kwiatków doniczkowych oraz drobnych upominków.

Organizacja „Forum Kobiet” ma na celu wzmocnienie aktywności kobiet z obszarów wiejskich poprzez wzajemną wymianę doświadczeń oraz prezentowanie przykładów dobrych praktyk z zakresu działalności społecznej. Jak zgodnie twierdzą uczestniczki spotkania to doskonała okazja do rozmów i wymiany poglądów a także miła „odskocznia” od codziennych obowiązków.

Spotkanie odbyło się przy pomocy zaprzyjaźnionych firm oraz instytucji: Marketu Rolniczego Minge Sp. z o. o., Banku Spółdzielczego w Grodzisku Wlkp., Urzędu Miejskiego w Wielichowie oraz uprzejmości restauracji „MDS” w Wielichowie.

Mirosława Żurek
Zdjęcia: Urząd Miejski w Wielichowie


20-02-2020 r.

W dniu 17 lutego 2020 r. w „Prowincji” w Plastowie (gmina Kamieniec) odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Grodziskiego, zorganizowane przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Forum miało na celu przybliżenie rolnikom informacji z instytucji, które związane są z rolnictwem i terenami wiejskimi.

Na zaproszenie RP WIR w Grodzisku Wlkp. odpowiedzieli parlamentarzyści: Jan Filip Libicki – Senator RP oraz Krzysztof Paszyk – Poseł na Sejm RP, Sławomir Górny - wicestarosta grodziski, włodarze gmin powiatu grodziskiego a także przedstawiciele: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej oraz Nadleśnictwa Grodzisk. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 150 rolników i zaproszonych gości. Formuła spotkania opierała się na wystąpieniach prelegentów oraz czasu na pytania z sali.

Forum otworzył Jerzy Kostrzewa - Przewodniczący RP WIR w Grodzisku Wlkp. a zarazem Członek Zarządu WIR, który powitał wszystkich zebranych a następnie podzielił się smutną refleksją o tym, że na terenach wiejskich systematycznie ubywa gospodarstw rolnych. Jako przyczyny takiej sytuacji podał m. in. brak opłacalności produkcji, różnego rodzaju klęski, które nawiedzają nasze tereny, rozprzestrzeniające się choroby oraz wzrastającą niechęć w stosunku do rolników. Potem oddał głos przedstawicielom firm: Market Rolniczy Minge oraz Frankiewicz, aby zaprezentowali swoje produkty.

Następnie wypowiedzieli się parlamentarzyści. W pierwszej kolejności Jan Filip Libicki – Senator RP, który podziękował za zaproszenie oraz zachęcał rolników aby byli bardziej otwarci i angażowali się w życie społeczne. Poseł na Sejm - Krzysztof Paszyk wyraził uznanie za kultywowanie tradycji organizowania forów rolniczych, w których corocznie stara się brać udział. W swoim wystąpieniu odniósł się krytycznie do zmniejszenia krajowych środków finansowych na rolnictwo w budżecie na 2020 r. oraz ocenił, że ustawa o ASF pozwalająca na likwidację dzików, powinna być wprowadzona już dużo wcześniej.

Wicestarosta Grodziski Sławomir Górny, dziękując za zaproszenie wyraził uznanie dla pracy rolnika. Wspomniał o planach budowy zbiornika retencyjnego w miejscowości Goździchowo w gminie Kamieniec, które jednak nie zostały zrealizowane oraz postulował aby rolnicy chronili swoje gospodarstwa przed rozprzestrzeniającymi się chorobami poprzez stosowanie zasad bioasekuracji.

Pierwszym prelegentem był Marian Piotrowski - Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp., który przedstawił informacje na temat dostępnych działań z PROW 2016-2020, z których rolnicy mogą jeszcze otrzymać dofinansowanie. Wspomniano o ustawie i rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich – obecnie na terenie powiatu grodziskiego zarejestrowanych jest 27 Kół. Nie zabrakło również informacji oraz założeń programów świnia plus i krowa plus. Jednym z warunków przyznania dodatkowych środków będzie zwiększenie przestrzeni do życia przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku do wymaganej minimalnej powierzchni oraz zapewnienie zwierzętom dostępu do wybiegu, albo pastwiska.

Aktualną sytuację nt. zagrożenia spowodowanego afrykańskim pomorem świń (ASF) dla produkcji i hodowli świń w Wielkopolsce przedstawił Michał Sokół - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. Od 04.12.2019 r. na terenie woj. wielkopolskiego rozpoznano 128 dzików padłych zakażonych ASF. Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji UE 2020/46 z dnia 20 stycznia 2020 r. obszar objęty ograniczeniami – czerwony to powiat wolsztyński, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz część gminy Wijewo na zachód do drogi nr 305 w powiecie leszczyńskim. Obszar ochronny – żółty to powiaty nowotomyski, grodziski bez gminy Rakoniewice i Wielichowo, kościański, leszczyński bez części gminy Wijewo na zachód od drogi 305, gmina Buk i Stęszew w powiecie poznańskim. Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił czynności, które podjęto aby przeciwdziałać ASF takie jak m. in.: wygrodzenie obszarów występowania ASF, redukcja populacji dzików poprzez odstrzał w ramach planu gospodarczego oraz odstrzał sanitarny, prowadzenie akcji poszukiwania dzików padłych oraz ich eliminacja ze środowiska. Poinformował, że w powiecie wolsztyńskim w akcjach poszukiwawczych bierze udział wojsko. Michał Sokół apelował do rolników aby zabezpieczyli gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną przed wniknięciem wirusa ASF do stada, poprzez przestrzeganie zasad bioasekuracji a także zapowiedział, że w dalszym ciągu będą przeprowadzane kontrole PLW w tym temacie. Poruszono również kwestię badania próbek krwi pod kątem ASF pobieranych od świń, które rolnik zamierza sprzedać – Michał Sokół przekazał, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Grodzisku Wlkp. jest na bieżąco z wysyłką takich próbek, jednak aby lepiej zobrazować skalę problemu przedstawił dane, z których wynika, że rocznie Inspektorat Weterynaryjny w Grodzisku Wlkp. wysyłał 6000 próbek krwi do analizy w kierunku choroby Aujeszky'ego, obecnie wysyłanych jest tygodniowo1000 próbek krwi do analizy pod kątem wirusa ASF. W następnym punkcie prezentacji Michał Sokół przedstawił również problem grypy ptaków (HPAI) - kolejnego zagrożenia, które dotknęło w tym roku teren województwa wielkopolskiego. Na zakończenie swojego wystąpienia Powiatowy Lekarz Weterynarii odpowiadał na pytania rolników dotyczące m. in. kto jest odpowiedzialny za usunięcie padłych dzików? – tutaj nie otrzymano jednoznacznej odpowiedzi. Michał Sokół wspomniał, że często robią to zakłady komunalne, choć nie należy to do ich obowiązków. Rolnicy domagali się aby osoby kontrolujące ich gospodarstwa, również przestrzegały zasad bioaskuracji tj. zmieniały odzież ochronną, kiedy kończą kontrolę w jednym gospodarstwie i idą do następnego.

Kolejnym prelegentem był Dariusz Szulc - Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk, który przedstawił wybrane problemy rolników i leśników. Nawiązując do poprzedniego tematu wspomniał o pomocy nadleśnictw (RDLP w Poznaniu) w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF), która odbywała się poprzez intensywny odstrzał dzików, budowy ogrodzenia przed dzikami oraz propagowanie przestrzegania zasad bioasekuracji. Nadleśniczy nadmienił również temat rocznych planów łowieckich, które dla każdego obwodu łowieckiego obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca. Roczny plan łowiecki sporządzany jest przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, opiniowany przez wójta, (burmistrza, prezydenta miasta) zarząd okręgowy PZŁ, oraz właściwą izbę rolniczą, a zatwierdzany przez nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Następnie głos zabrał Bogdan Fleming Dyrektor KOWR i członek Zarządu WIR w Poznaniu. Zwrócił uwagę na to, że obecnie rolnictwo boryka się z wieloma problemami, jednak dużo zależy od postawy samych rolników. Sprawą najważniejszą jest dbanie i dopilnowanie własnych gospodarstw poprzez stosowanie zasad bioasekuracji. Bogdan Fleming podsumował swoją myśl zdaniem, iż skończył się czas zwiedzania gospodarstw a każdy rolnik powinien być świadomy zagrożeń, które niesie ze sobą wirus ASF.

W dalszej kolejności przedstawiciele KOWR zaprezentowali zagadnienia związane z działalnością promocyjną tej instytucji powiedziano m. in. o promocji polskiej żywności, w szczególności produktów certyfikowanych oraz regionalnych wyrobów poprzez kampanię „Polska smakuje” oraz „Produkt polski”, wspomniano o VI edycji konkursu Bitwa Regionów dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz o wprowadzanej nowości - projekcie „Platforma Żywnościowa”. Przedstawiono również sposób rozdysponowania gruntów z zasobu KOWR w powiecie grodziskim – obecnie na naszym terenie przeprowadzanych jest 11 przetargów ograniczonych na dzierżawę nieruchomości z Zasobu na rzecz rolników powiększających gospodarstwo, w gminie Grodzisk Wlkp., w obrębach Grąblewo, Grodzisk Wlkp. i Ptaszkowo.

Kolejnym prelegentem był Zdzisław Kruk – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu, który przedstawił informacje z bieżącej działalności instytucji oraz przypomniał założenia „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Następnie Maria Kardasz - Kierownik PT KRUS w Grodzisku Wlkp. przedstawiła informacje dotyczące świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz działalności prewencyjnej KRUS. Zachęcała do korzystania z rehabilitacji leczniczej w KRUS, z turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci oraz do udziału w konkurach organizowanych przez KRUS takich jak np. Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

W dalszej kolejności swoją prezentację przedstawiła Katarzyna Chyżewska - Kierownik Wolsztyńskiego Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, która poinformowała zebranych, że od 14 grudnia 2019 r. weszło w życie nowe prawo w zakresie zdrowia roślin, które m.in. zaktualizowało wzór wniosku o wpis i aktualizację wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Do 15 marca jest czas na zaktualizowanie danych dotyczących wszystkich producentów, w tym celu niezbędny jest kontakt z oddziałami WIORiN. Katarzyna Chyżewska opowiedziała o zaletach stosowania kwalifikowanego materiału siewnego, podkreśliła problem podrabiania środków ochrony roślin – należy unikać okazji przy ich zakupie i dokonywać ich tylko w zatwierdzonych punktach sprzedaży. Ponadto zwróciła uwagę na konieczność przechowywania dokumentacji z zakupu materiału siewnego. Na koniec swojego wystąpienia Kierownik Wolsztyńskiego Oddziału PIORiN przypomniała, że rok 2020 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.

Na temat działalności Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. opowiedział po krótce Jego Koordynator – Damian Kostański. Wspomniał, że w ostatnim czasie na terenie wszystkich gmin powiatu grodziskiego zostały przeprowadzone szkolenia nt. dyrektywy azotanowej. PZDR w Grodzisku Wlkp. prowadzi działalność doradczą bezpłatną i komercyjną.

Po tym wystąpieniu oferty swoich firm dla rolników zaprezentowali przedstawiciele firm: TUW, DeVeris Polska, Ecolab oraz BNP PARIBAS.

Na zakończenie spotkania Jerzy Kostrzewa raz jeszcze podziękował wszystkim, którzy wspomogli organizację Forum Rolniczego Powiatu Grodziskiego a zaproszonym gościom oraz rolnikom za przybycie.

Podczas Forum Rolniczego uczestnicy mogli odwiedzić stoiska instytucji okołorolniczych oraz prywatnych firm, z czego wielu skorzystało. Rolnicy mogli tutaj zadać pytania przedstawicielom takich agend jak: ARiMR, KOWR, KRUS, WODR PZDR w Grodzisku Wlkp. oraz PIORiN.

Spotkanie odbyło się przy udziale sponsorów: Marketu Rolniczego Minge Sp. z o.o., Banku Spółdzielczego w Grodzisku Wlkp., firmy Frankiewicz Sp. z o. o., Waldi sp.j. Zakład przetwórstwa mięsnego, firmy ABS, AgroPerfekt Sebastian Dyderski, Banku BNP PARIBAS oraz TUW.


Mirosława Żurek11-02-2020 r.

W piątek 17 stycznia 2020 roku odbyło się Spotkanie Noworoczne Powiatu Grodziskiego. Coroczna impreza była okazją do podsumowania działań prowadzonych w minionym roku oraz przybliżenia planów na najbliższe miesiące. Starosta Grodziski - Mariusz Zgaiński przypomniał o najważniejszych inwestycjach, sprawach oświatowych, działaniach z zakresu współpracy międzynarodowej, imprezach sportowych oraz pracy jednostek i służb powiatowych.

Na zaproszenie organizatorów – Starosty Grodziskiego Mariusza Zgaińskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Grodziskiego Sebastiana Skrzypczaka odpowiedzieli: europosłowie, parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, starostowie, burmistrzowie i wójtowie, dyrektorzy i przedstawiciele placówek, instytucji oraz jednostek szczebla wojewódzkiego i powiatowego, radni gminni i powiatowi, sołtysi, duchowni z grodziskich parafii, przedstawiciele firm z terenu powiatu, szefowie jednostek oraz pracownicy Starostwa Powiatowego.

Jak co roku na Spotkaniu Noworocznym wręczono nagrody Starosty Grodziskiego „Lider Przedsiębiorczości Powiatu Grodziskiego”. Wyróżnienia te przyznawane są w dowód uznania osiągnięć przedsiębiorców oraz za inspirowanie rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu. Warto podkreślić, że Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. corocznie nominuje kandydata do tej nagrody a Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Pan Jerzy Kostrzewa zasiada w kapitule konkursowej. Grodziscy Delegaci zawsze wybierają kandydata, który związany jest z rolnictwem. W tym Roku Rada Powiatowa WIR w Grodzisku Wlkp. do nagrody „Lider Przedsiębiorczości Powiatu Grodziskiego” nominowała firmę „KATNEX” Mieczysław Kątny. Działająca od blisko ćwierćwiecza firma „KATNEX” zaczynała od sprzedaży ciągników, pras i pługów z „drugiej ręki” a obecnie zapewnia podstawowe części zamienne i serwis ogólnousługowy, rozwiązując w ten sposób problem wielu rolników zmuszonych do korzystania z usług dilerów maszyn, które do najtańszych nie należą. Pan Mieczysław Kątny prowadzi sklep w Grodzisku Wlkp., który połączony jest z pokaźnym magazynem. Eksponowany jest tam asortyment rolniczy i ogrodniczy.

Nominowana przez Radę Powiatową WIR w Grodzisku Wlkp. Firma „KATNEX” Mieczysław Kątny otrzymała Nagrodę Gospodarczą Starosty Grodziskiego za rok 2019. Pozostali wyróżnieni to:
Z.Ś.K. „HENRO” Henryk Józefczak
HABA RL Sp. z o.o. Sp. Komandytowa
„ELIZABETH” Elżbieta Cyfert

Część artystyczną wypełniły występy: gitarzysty Maksymiliana Maluśkiego oraz poznańskiej formacji jazzu tradycyjnego „Dixie Company”. Zespół wystąpił w składzie: Krzysztof Zaremba, Jakub Marszałek, Rafał Kubale, Mariusz Gajdziel, Wojciech Warszawski, Bogdan Ciesielski i Piotr Soroka, w towarzystwie solistek: Martyny i Patrycji Kubale.

Mirosława Żurek
Foto: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.


30-01-2020 r.

W dniu 27.01.2020 r. w Biurze Powiatowym WIR w Grodzisku Wlkp. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Jerzy Kostrzewa. Gośćmi na spotkaniu byli: pani Ewa Kasperska - Zastępca Burmistrza Wielichowa a zarazem Sekretarz Gminy Wielichowo, pan Piotr Halasz - Wójt Gminy Kamieniec, pan Zbigniew Kaczmarek - Wójt Gminy Granowo, pan Piotr Szymanowski - przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wlkp., przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp. w osobach: pani Natalia Odważna - Naczelnik Wydziału Inwestycyjno-Gospodarczego i Dróg oraz pan Tomasz Dolata - Sekretarz Powiatu. W spotkaniu uczestniczył również pan Damian Kostański - Koordynator PZDR w Grodzisku Wlkp.

W pierwszej części spotkania Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. pan Jerzy Kostrzewa powitał wszystkich zebranych oraz złożył najlepsze życzenia noworoczne. Z racji tego, iż na spotkaniu obecni byli lokalni Włodarze pan Kostrzewa podziękował za dotychczasową współpracę, zwłaszcza za pomoc w przeprowadzeniu zeszłorocznych wyborów do izb rolniczych oraz przedstawił zmiany personalne w Radzie Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. oraz w Zarządzie WIR, jakie zaszły po lipcowych wyborach. Wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę z lokalnym samorządem a następnie przedstawił zakres działań izb rolniczych, skupiając się przede wszystkim na działalności Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Przewodniczący RP WIR w Grodzisku Wlkp. zwrócił uwagę na to, że systematycznie ubywa gospodarstw rolnych na terenach wiejskich. Jako przyczyny takiej sytuacji podał m. in. brak opłacalności produkcji, różnego rodzaju klęski, które nawiedzają nasze tereny, rozprzestrzeniające się choroby oraz wzrastającą niechęć w stosunku do rolników. Poruszając temat ASF, pan Kostrzewa przypomniał, że dwie gminy w powiecie grodziskim: Wielichowo i Rakoniewice znajdują się w strefie czerwonej, pozostałe: Granowo, Grodzisk Wlkp. oraz Kamieniec w strefie żółtej. Pocieszające jest to, że uruchomiono laboratorium w Gdańsku, które przeprowadza badania pobranych próbek krwi w kierunku wirusa ASF, co ma skrócić czas oczekiwania na wyniki tych badań.

Następnie głos zabrał pan Piotr Halasz – Wójt Gminy Kamieniec, który w pierwszej kolejności pogratulował Radnym wygranej w wyborach do Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. i życzył gospodarzom spotkania aby wpływ izb rolniczych na politykę rolną był większy a postulaty oraz stanowiska proponowane przez izby rolnicze były wysłuchiwane. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na problemy wynikające z ustawy o gospodarowaniu odpadami, poruszył także temat suszy i pracy komisji klęskowych oraz podkreślił, że wieś to miejsce produkcji rolniczej. Osoby, które zamierzają osiedlić się na terenach wiejskich musza być tego świadome i liczyć się z pewnymi konsekwencjami swojej decyzji. Pan Piotr Halasz podkreślił, że rolnicy muszą liczyć się z coraz większymi utrudnieniami w rozwoju swoich gospodarstw. Inwestycje bowiem blokują nie tyle urzędy, co sąsiedzi, którzy nie są przychylni budowie np. nowej chlewni i wykorzystują procedury administracyjne.

Kolejny mówca pan Zbigniew Kaczmarek - Wójt Gminy Granowo, odnosząc się do tematu suszy, podkreślił, że jest to zadanie zlecone gminy. Przyznał, że podczas trwania programu suszowego jest zmuszony do przesuwania etatów do pracy w komisjach suszowych, gdzie pracownicy zamiast wykonywać swoje obowiązki, muszą pełnić dodatkową pracę. Ponadto zwrócił uwagę na relacje ludzi mieszkających na wsi – zdaniem pana Kaczmarka trzeba znaleźć kompromis i zachować równowagę. Istnieje szereg prac w gospodarstwie rolnym, które wiążą się z uciążliwością dla innych mieszkańców, jednak należy się z tym liczyć, gdy mieszka się na wsi i odwrotnie - wykonanie koniecznych prac należy odróżnić od zwykłej złośliwości.

Pani Ewa Kasperska - Zastępca Burmistrza Wielichowa a zarazem Sekretarz Gminy Wielichowo, nie przerywając wątku dotyczącego relacji ludzi mieszkających na wsi, trafnie zauważyła, że wieś staje się „sypialnią” ludzi pracujących w pobliskich miastach. Potwierdziła również, że samorząd gminny posiada coraz więcej nowych zadań ale nie idą za tym nakłady finansowe – często gmina nie dysponuje żadnymi środkami własnymi na realizację tych zadań.

W dalszej kolejności uwagę zebranych skupił przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wlkp. - pan Piotr Szymanowski. Po raz kolejny poruszono temat suszy i pracy komisji klęskowych, w których uczestniczył pan Szymanowski. Podkreślił On, że nie przeprowadza się szkoleń dla członków komisji klęskowych, a opracowywane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wytyczne dla komisji są mało czytelne, przez co powstają błędy w treści protokołów. Znaczna liczba błędów byłaby możliwa do uniknięcia, gdyby istniała możliwość wygenerowania wzoru protokołu w oparciu o dane, które rolnik podał Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we wniosku o dopłaty obszarowe.

W następnej kolejności pan Tomasz Dolata – Sekretarz Powiatu Grodziskiego odnosząc się do tematu suszy, powiedział, iż Wielkopolska stepowieje i klęska suszy to problem, z którym pewnie przyjdzie się nam zmierzyć również i w tym roku. Potwierdził, iż na samorządy spada coraz więcej zadań a nie ma na nie środków i tylko zgranie wszystkich podmiotów i wspólne działanie jest rozwiązaniem w tej sytuacji.

Damian Kostański - Koordynator Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. poruszył ważny temat, iż podczas procedur wdrażania nowych przepisów często nie są brane pod uwagę „oddolne” głosy czy wnioski rolników przekazywane czy to za pośrednictwem Ośrodków Doradztwa Rolniczego czy izb rolniczych. Później spotykamy się z „nieżyciowymi” zapisami, które trzeba przestrzegać a nie do końca są one dobrym rozwiązaniem. Ponadto pan Kostański poinformował, że PZDR w Grodzisku Wlkp. w każdej z gmin w powiecie grodziskim przeprowadzi szkolenia dotyczące dyrektywy azotanowej.

Na zakończenie spotkania pan Jerzy Kostrzewa poinformował, że w dniu 14.02.2020 r. w „Motelu XXI wieku” w Grodzisku Wlkp. Rada Powiatowa WIR w Grodzisku Wlkp. organizuje Powiatowy Bal Rolnika oraz w dniu 17.02.2020 r. w restauracji „Prowincja” w Plastowie odbędzie się Forum Rolnicze Powiatu Grodziskiego. Poruszono też kwestię wyjazdu delegacji rolników z powiatu grodziskiego na Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich, które w tym roku organizowane jest w powiecie wągrowieckim dnia 04.04.2020 r. Rada Powiatowa WIR w Grodzisku będzie brać udział w tym wydarzeniu.

Kończąc spotkanie Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. podziękował wszystkim za przybycie.

Mirosława Żurek


29-01-2020 r.

W Berlinie w dniach 17 -26.01.2020 r. miały miejsce Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Grüne Woche (Zielony Tydzień). Są to największe światowe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promujące zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe. Zakres imprezy obejmował bogatą, międzynarodową ofertę artykułów spożywczych i używek m. in. artykuły delikatesowe, świeże produkty: pieczywo, mięso i wędliny, ryby i owoce morza, nabiał, piwo, wino, szampany, miody, przyprawy, zioła, herbaty. Ponadto narzędzia i maszyny rolnicze, wyposażenie i urządzenia produkcyjne dla rolnictwa i ogrodnictwa, nasiona oraz szklarnie. Część wystawy poświęcona była sprzętowi kuchennemu, wyposażeniu kuchni i akcesoriom technicznym dla gospodarstw domowych. W ofercie targów można było również dowiedzieć się o nowoczesnych usługach świadczonych przez rolników (np. wypoczynek i zakupy na wsi) oraz informacje na temat energii odnawialnych. Jak co roku można było zobaczyć wystawy zwierząt hodowlanych. Również wielbiciele myślistwa i wędkarstwa znaleźli coś dla siebie.

W dniu 24.01.2020 r. PZDR w Grodzisku Wlkp. zorganizował wyjazd do Berlina na wspomniane targi. Grupa rolników z powiatu grodziskiego, w tym Członkowie Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. - Kazimierz Przywecki oraz Przemysław Andrzejewski, a także Kierownik Biura Powiatowego WIR w Grodzisku Wlkp. Mirosława Żurek, mieli okazję zobaczyć setki wystaw oraz spróbować najróżniejszych smaków świata. Uczestnicy wyjazdu nie kryli zachwytu nad rozmachem wydarzenia oraz różnorodnością tradycji kulinarnych, których mogli doświadczyć.

W organizowanej po raz 85 największej tego rodzaju imprezie na świecie wzięło udział ponad 1800 wystawców z 72 krajów, w tym z Polski. Przeprowadzonych zostało ok. 300 imprez specjalistycznych, do których zaliczyć można konferencje, sympozja, seminaria i fora dyskusyjne. Podczas tych wydarzeń przedstawiciele przemysłu spożywczego, sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz gastronomii, importerzy produktów rolnych, specjaliści ze wszystkich dziedzin rolnictwa, leśnictwa i przemysłu rybnego oraz ogrodnictwa, eksperci z polityki i administracji dyskutowali na temat problemów dotyczących rolnictwa. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Zielonego Tygodnia było hasło „Zasadź swój sukces”. Krajem partnerskim tym razem została Chorwacja, która prezentowała swoją ofertę rolno -spożywczą oraz swoje atrakcje kulinarne pod hasłem „Kultura rolnictwa”.

Podczas Zielonego Tygodnia nie mogło zabraknąć polskich wystawców. Zabrali Oni odwiedzających berlińskie targi w kulinarną podróż po różnych regionach Polski. Nasze stoiska dały możliwość poznania szerokiej gamy regionalnych i lokalnych specjałów, o najwyższych walorach jakościowych i smakowych, były to m.in. przetwory z warzyw i owoców: konfitury, powidła, dżemy, soki, syropy owocowe, kiszonki z warzyw i owoców, wyroby z gęsi, a także inne wyroby mięsne: szynki, kiełbasy oraz dziczyzna. Polscy wystawcy oferowali zwiedzającym także sery, w tym owcze i kozie, twarogi, masła (m. in. zaprezentowano tutaj produkty Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „JANA”), ryby, kawior z jesiotra, różnego rodzaju żywność ekologiczną, pierogi, pieczywo, ciasta, ciasteczka, czekolady, cukierki i inne słodycze, a także piwo.

Bogatą ofertę produktów zaprezentowały urzędy marszałkowskie - w tym Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, producenci indywidualni, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych. Jednym z elementów polskiego wystąpienia było stoisko narodowe zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaprezentowane zostały tam m.in. produkty najwyższej jakości z oznaczeniami geograficznymi, ekologiczne i takie, którym został przyznany znak Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ). W obrębie wspomnianego stoiska została również zaaranżowana strefa pokazów kulinarnych, które prowadzone były przez szefa kuchni Łukasza Konika. Każdego dnia targów zwiedzający polskie stoisko mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw.

Delegacja powiatu grodziskiego również odwiedziła polskie stoiska, gdzie spotkano się z wielką gościnnością a uczestnicy wyjazdu jednogłośnie potwierdzili, że „Polska smakuje” - pod takim hasłem promowano polskie specjały podczas tegorocznego Zielonego Tygodnia w Berlinie.

Mirosława Żurek18-12-2019 r.

W dniu 14 grudnia 2019 r. w Sierakowie k. Rawicza odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich.

Do świątecznego stołu zasiadły delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, w sumie około 1600 osób. Gospodarzami uroczystości byli Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Związku Producentów Ryb Marek Trzcieliński, a także Starosta rawicki Adam Sperzyński, Burmistrz Gminy Rawicz oraz Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu.

Wśród licznych uczestników spotkania nie mogło zabraknąć delegacji z powiatu grodziskiego.

Zgodnie z tradycją podczas tegorocznej Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich goście po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń mogli skosztować przepysznych wigilijnych potraw. Na stole znalazły się takie specjały jak m. in. barszcz czerwony z uszkami, karp smażony, kapusta z grochem, sałatka śledziowa oraz makiełki. Ponadto uczestnicy spotkania mogli poczęstować się piernikami, które zostały przywiezione przez delegacje powiatowe z różnych stron Wielkopolski. Z naszego powiatu przepyszne pierniki przygotowały Panie z KGW Łąkie z Panią Zofią Moszak na czele.

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sierakowie, Amatorskiej Grupy Teatralnej "To i Owo Szkaradowo" oraz zespołu „Gołaszyniacy”.

Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich to wspaniałe spotkanie skierowane do mieszkańców wielkopolskich wsi. Celem imprezy jest integracja środowisk wiejskich oraz kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jak zgodnie twierdzą uczestnicy spotkania to doskonała okazja do rozmów i wymiany poglądów a także miła „odskocznia” od codziennych obowiązków.

Mirosława Żurek


13-12-2019 r.

W dniu 12.12.2019 r. w świetlicy wiejskiej w Granówku, odbyło się szkolenie dla rolników pn. „Normy i wymogi wzajemnej zgodności”. Spotkanie w powiecie grodziskim kończyło cykl szkoleń realizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, które odbywały się na terenie całego naszego województwa.

W szkoleniu wzięło udział 25 uczestników, wśród których znaleźli się rolnicy, domownicy rolników a także beneficjenci programu „Premie dla młodych rolników”. Prowadzącym szkolenie w powiecie grodziskim był Pan Kornel Pabiszczak.

Zebrani mogli dowiedzieć się cennych informacji na temat rodzajów płatności bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW, norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska a także ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy Prawo wodne. Poruszono również zagadnienia związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt, zdrowiem zwierząt, zdrowotnością roślin, bezpieczeństwem pasz oraz żywności a także dobrostanem zwierząt.

Każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe odnośnie tematyki poruszanej na spotkaniu oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.

Mirosława Żurek


28-11-2019 r.

W dniu 26.11.2019 r. w sali wiejskiej w Dębsku (gmina Wielichowo), odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zagrożenia ASF. Organizatorem spotkania była Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Gośćmi na spotkaniu byli: Pani Zuzanna Trębacz i Pani Magdalena Jazy- Przedstawicielki Inspektoratu Weterynaryjnego w Grodzisku Wlkp., Pan Dariusz Szulc- Nadleśniczy z Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp., Pan Leonard Szmatuła - Przedstawiciel Koła Łowieckiego Nr 37 „Kaczor” Rakoniewice, Pan Wiesław Daktera - Przedstawiciel Koła Łowieckiego Nr 36 „Drop” Wielichowo oraz Pan Damian Kostański - Koordynator PZDR w Grodzisku Wlkp.

Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Jerzy Kostrzewa powitał wszystkich zebranych, przedstawił zaproszonych gości a następnie poinformował o tym, że decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej 2019/1952 z dnia 25.11.2019 r. strefa żółta została poszerzona w Wielkopolsce na kolejne gminy - w tym gminy powiatu grodziskiego czyli Wielichowo i Rakoniewice. Rozpoczęła się również budowa ogrodzenia wzdłuż granicy województw lubuskiego oraz wielkopolskiego.

Następnie głos zabrały Przedstawicielki Inspektoratu Weterynaryjnego w Grodzisku Wlkp. Pani Zuzanna Trębacz oraz Pani Magdalena Jazy, które przedstawiły prezentację o Afrykańskim Pomorze Świń. W swoim wystąpieniu poruszały kwestie związane z obostrzeniami, które rolnicy będą musieli spełniać przy przemieszczaniu zwierząt ze swojego gospodarstwa do rzeźni a także jeszcze raz przypomniano zagadnienia dotyczące bioasekuracji. Rolnicy zwrócili uwagę na to, że w mniejszych gospodarstwach, gdzie hodowla świń prowadzona jest w 3-4 budynkach ciężko spełnić wszystkie wymogi, jednak w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia jak tylko dostosowanie się do wyznaczonych zasad.

W dalszej kolejności Pan Nadleśniczy Dariusz Szulc z Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp., zwrócił uwagę na to, że wszystkie odstrzelone dziki muszą być zbadane na obecność wirusa ASF. W związku z czym pojawia się potrzeba zorganizowania chłodni, w których będą one przechowywane do momentu uzyskania wyników badań na obecność wirusa ASF. Jeżeli okażą się one zdrowe mogą być wydane na użytek własny, jeżeli natomiast wynik będzie pozytywny, to wszystkie dziki z danej chłodni muszą zostać zutylizowane a chłodnia zdezynfekowana.

Pan Leonard Szmatuła - Przedstawiciel Koła Łowieckiego Nr 37 „Kaczor” Rakoniewice przekazał ważną informację o tym, że od 25.11.2019 r. z próbkami badań krwi, pobranych od dzików nie trzeba jeździć do Puław ale również do Poznania, co znacznie skróci czas otrzymania wyników badań. Pan Szmatuła wspomniał również, że wstrzymane są polowania zbiorowe w strefie żółtej aby dziki nie zniszczyły ogrodzenia. Potwierdził także, że myśliwi również są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji. Następnie Pan Wiesław Daktera - Przedstawiciel Koła Łowieckiego Nr 36 „Drop” Wielichowo przekazał, że na ten czas dokonano już 200 % odstrzału dzika na obwodach, które dzierżawią. Pan Daktera wyznał, że boi się wstrzymania polowań zbiorowych, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób na redukcję pogłowia dzika.

Na koniec spotkania rolnicy, którzy bardzo licznie zebrali się w sali wiejskiej w Dębsku wypowiadali się w temacie ASF oraz zadawali pytania zaproszonym gościom. Głównym postulatem hodowców trzody chlewnej jest przede wszystkim jak największy odstrzał dzików, które są wektorem przenoszenia choroby.

Mirosława Żurek04-10-2019 r.

W dniu 30 września 2019 r., w Biurze Powiatowym WIR w Grodzisku Wlkp. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Jerzy Kostrzewa. Gośćmi na spotkaniu byli: pan Krzysztof Paszyk - Poseł na Sejm RP, pani Agnieszka Linkiewicz-Mendel- Kandydatka na Posłankę, startująca w październikowych wyborach do Sejmu RP, pan Bogdan Fleming- Dyrektor KOWR OT w Poznaniu oraz pan Damian Kostański- Koordynator Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział rolnicy z powiatu grodziskiego, zainteresowani tematyką spotkania.

Przewodniczący Rady Powiatowej Jerzy Kostrzewa powitał wszystkich zebranych a następnie poinformował o wynikach wyborów, jakie odbyły się w dniu 19 sierpnia 2019 r. podczas I Walnego Zgromadzenia VI kadencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Prezesem Zarządu WIR został wybrany ponownie pan Piotr Walkowski, Wiceprezesem - pan Zbigniew Stajkowski, Członkami Zarządu: pan Bogdan Fleming, pan Jerzy Kostrzewa oraz pan Jan Pauliński. Pani Jolanta Nawrocka została wybrana Delegatem do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Następnie oddano głos zaproszonym gościom, którzy pokrótce dokonali autoprezentacji swojej osoby, gdyż wszyscy Oni ubiegają się o mandat poselski w zbliżających się wyborach do Sejmu RP.

Krzysztof Paszyk - Poseł na Sejm RP przedstawił postulaty partii PSL, która w Jego przekonaniu będzie walczyć o interesy rolników poprzez m. in.: zwiększenie dopłat z Unii do 1200 zł/ha, tzw. „Fundusz klęskowy”, Program Małej Retencji, odblokowanie handlu ze Wschodem i przywrócenie małego ruchu granicznego, zablokowanie umowy UE-Mercosur, kwestia emerytury rolniczej - prawo do emerytury rolniczej nie powinno być powiązane z przekazaniem gospodarstwa.

Następnie głos zabrała pani Agnieszka Linkiewicz-Mendel, która również jest sympatykiem partii PSL, podzieliła poparcie dla wymienionych wcześniej postulatów ale zapowiedziała, że chce też działać lokalnie na terenie powiatu grodziskiego. Temat rolnictwa jest Jej bliski, gdyż wywodzi się z „rodziny ogrodniczej” i ma zamiar wspierać tą branżę.

W dalszej kolejności uwagę zebranych skupił pan Bogdan Fleming, który w swoim wystąpieniu poruszył kwestię dzierżawy ziemi z KOWR. Zgromadzeni rolnicy pytali o kwestię dzierżawy ziemi położonej w obrębach Rakoniewice Wieś, Rakoniewice, Drzymałowo, Głodno, Gola Narożniki, Goździn, Rataje w gmina Rakoniewice - pan Fleming przekazał, że w tej sprawie zostały już podpisane decyzje i w najbliższych dniach powinny zostać dostarczone do zainteresowanych. Ponadto Kandydat na Posła z ramienia partii PiS poparł zdanie, iż Izby Rolnicze powinny być wyposażone w większe kompetencje.

Następnie uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. Padły zapytania m. in. o małą retencję i zbiornik retencyjny, który miał powstać na terenie gminy Kamieniec, odnawialne źródła energii, tegoroczną suszę, kwestie rolników z terenu powiatu grodziskiego, którzy zostali pozbawieni dopłat do ONW, sprawa ASF i bioasekuracji. Damian Kostański - Koordynator Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. zajął głos na temat dyrektywy azotanowej a także poinformował o terminach składania wniosków suszowych do ARiMR.

Na zakończenie spotkania Przewodniczący RP WIR podziękował gościom, członkom Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. oraz wszystkim zebranym za przybycie.

Mirosława Żurek03-10-2019 r.

W weekend 28-29.09.2019 r. w Woli Jabłońskiej (powiat grodziski) odbyły się Targi Rolne EkoBamber oraz wyścigi traktorów Traktor Majster. Organizatorami wydarzenia była Fundacja Ludzi Aktywnych „Mam Bzika” z Panem Krzysztofem Bimkiewiczem na czele. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto targi otrzymały patronat Powiatu Grodziskiego i Nowotomyskiego oraz po raz pierwszy Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Organizatorzy określają Targi EkoBamber jako wydarzenie skierowane dla osób które zajmują się innowacyjnym rolnictwem oraz produkcją maszyn, urządzeń, usług rolnych i produktów ekologicznych. Impreza ma łączyć szkolenia, pokazy, wyścigi traktorów oraz targi rolne. Organizatorzy dają możliwość “małym” lokalnym producentom na prezentację oraz promocję swoich wyrobów i usług. Wydarzenie ma na celu integrację mieszkańców wsi i miasta.

W sobotę 28 września oficjalnego otwarcia Targów Rolnych EkoBamber oraz wystawy Retro Majster dokonał Pan Krzysztof Bimkiewicz, który powitał wszystkich miłośników motoryzacji i rolnictwa. Następnie miała miejsce parada zabytkowych pojazdów, które później można było na spokojnie podziwiać a nawet zasiąść za ich kierownicą.

W międzyczasie przeprowadzane były konkursy dla zwiedzających. Można było odwiedzić stoiska tematyczne, skorzystać z punktów gastronomicznych, zakupić rośliny ogrodnicze. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci m.in. przejażdżki mini traktorkami oraz kucykami, dmuchańce czy wata cukrowa to tylko część z nich.

Wśród licznych stoisk nie mogło zabraknąć również punktu informacyjnego Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która w tym roku po raz pierwszy pojawiła się na Targach Rolnych EkoBamber i objęła wydarzenie swoim patronatem. Jak zawsze rozdawano tutaj prasę rolniczą oraz odpowiadano na pytania rolników. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowała podczas wydarzenia Rada Powiatowa WIR w Grodzisku Wlkp. w osobach: Jerzy Kostrzewa- Przewodniczący RP WIR w Grodzisku Wlkp. i zarazem członek Zarządu WIR, Janusz Popiół- Delegat na WZ, Jacek Bresz- Członek Rady Powiatowej oraz Kierownik Biura Powiatowego WIR w Grodzisku Wlkp.

Bardzo efektowną częścią targów okazały się wyścigi ciągników rolniczych, które dostarczyły wiele emocji oraz adrenaliny. W pierwszym dniu targów były to wyścigi zabytkowych traktorów, natomiast w niedzielne popołudnie mogliśmy podziwiać zmagania traktorzystów podczas drużynowych wyścigów oraz te najbardziej widowiskowe- wyścigi największych traktorów- moc ponad 200 kw.

Wielkopolska Izba Rolnicza była fundatorem nagrody za zajęcie I miejsca w wyścigach traktorów w klasie Ciapek do 31 KM, którą zdobył pan Michał Przestacki.

Pierwszy dzień targów zakończył się wspólnym biesiadowaniem oraz koncertem zespołu White Room. Za to w niedzielę oprócz wspomnianych wystaw, wyścigów i konkursów odbył się również koncert grupy disco polo VIPOdance.

Podziękowania dla Wielkopolskiej Izby Rolniczej od organizatorów za wsparcie i ufundowanie nagrody, odebrał członek Rady Powiatowej WIR Jacek Bresz z rąk Senatora Jana Filipa Libickiego.

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. również dziękuję za możliwość brania udziału w tak ciekawym wydarzeniu i liczy na dalszą współpracę.

Mirosława Żurek30-09-2019 r.

W dniu 21 września br., w Borzysławiu (gmina Grodzisk Wlkp.), odbyły się dożynki Kółka Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz wsi Borzysław, Kobylniki i Chrustowo.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością mi. in. Marcin Brudło - Zastępca Burmistrza Grodziska Wlkp., Maria Kardasz - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Grodzisku Wlkp., Zbigniew Woźniczak - Prezes Gminnej Spółdzielni w Grodzisku Wlkp. oraz Jerzy Kostrzewa - Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp.

Wszystkich zebranych powitał Mirosław Sanok- Prezes Kółka Rolniczego a zarazem członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Następnie przyszedł czas na obrzęd dożynkowy- Starostowie dożynek Karolina i Marcin Jakubczak złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Marcina Brudło- Zastępcy Burmistrza Grodziska Wlkp. Kończąc część oficjalną głos zajmowali kolejno zaproszeni goście, którzy dziękowali rolnikom za trud ich pracy.

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć występ zespołu śpiewaczo-kabaretowego „Wiaruchna” z Urbanowa. Potem wszystkich uczestników wydarzenia porwała do tańca i wspólnej zabawy grupa „Taryfa Nocna”.

Mirosława Żurek30-09-2019 r.

W dniu 13.09.2019 r. w holu budynku, w którym mieści się Biuro Powiatowe WIR w Grodzisku Wlkp. zostało przeprowadzone szkolenie nt.: „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, dotacji z „Modernizacji gospodarstw rolnych” na inwestycje w nawadnianie oraz premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, finansowanej z PROW 2014-2020. Szkolenie zostało zorganizowane przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp., przy pomocy Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp.

Pierwszym prelegentem był pan Tomasz Kuczyński- doradca w PZDR w Grodzisku Wlkp., omówił On najważniejsze założenia „Ogólnopolskiego programu środowiskowego regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie”. Celem Programu jest wsparcie działań środowiskowej regeneracji gleb zakwaszonych poprzez ich wapnowanie, a wsparcie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, do zakupu nawozów wapniowych (wapna nawozowego lub środka wapnującego). Wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb można składać w Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Na realizację Programu, w latach 2019-2023, zostały przeznaczone środki w wysokości 300 mln zł. Beneficjentami końcowymi Programu są rolnicy posiadający użytki rolne o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha, w tym posiadający gleby o odczynie (pH) poniżej lub równym 5,5. Dofinansowanie na wapno nawozowe lub środek wapnujący do danej działki rolnej będzie można uzyskać raz na 4 lata. W celu potwierdzenia potrzeby wapnowania danej działki rolnej Okręgowe Stacje Chemiczno–Rolnicze (OSCh-R) wydają opinie o zalecanej dawce CaO lub CaO+MgO, która to opinia wraz z oryginałem opłaconej faktury i formularzami o pomocy de minimis w rolnictwie stanowią załączniki do wniosku o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb w ramach Programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Kwota dofinansowania wynosi odpowiednio:

 • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
 • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
 • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
Za okres kwalifikowalności kosztów uznaje się termin od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

Kolejnym tematem, który poruszył Pan Tomasz Kuczyński była dotacja z „Modernizacji gospodarstw rolnych” na inwestycje w nawadnianie. Szkoleniowiec zaznaczył, że zasadniczo będą wspierane trzy rodzaje inwestycji:

 • inwestycje polegające na ulepszeniu istniejącej instalacji nawadniającej,
 • inwestycje zwiększające obszar nawadniany,
 • inwestycje dotyczące łącznie ulepszenia istniejącej instalacji jak i powiększenia obszaru nawadnianego.

Kosztem kwalifikowalnym będą inwestycje związane z wykonywaniem ujęć wody na potrzeby nawadniania, w tym studni i zbiorników, zakupu nowych maszyn i urządzeń do poboru, mierzenia poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, zakupu nowych instalacji do rozprowadzania wody, zakupu oraz instalacji nowych systemów nawadniających. Katalog kosztów kwalifikowalnych nie jest zamknięty. Każda inwestycja, która ma otrzymać wsparcie musi mieć zainstalowany system pomiaru ilości zużywanej wody. W przypadku inwestycji ulepszających istniejące instalacje, konieczne będzie wykazanie, że przyczyni się ona do oszczędności wody na poziomie przynajmniej 10%.

Limit pomocy na gospodarstwo i beneficjenta to 100 tys. zł i to niezależnie od tego, czy dane gospodarstwo korzystało już z pomocy w obszarach a, b, c lub d. Co więcej, wniosek o pomoc na inwestycje związane z nawadnianiem będzie można złożyć w danym roku również wtedy, gdy rolnik ubiega się o wsparcie w innym obszarze „Modernizacji gospodarstw”. Podstawowy poziom dofinansowania to 50%, a dla młodych rolników to 60%. Dla inwestycji w nawodnienia ustalono minimalną wysokość kosztów kwalifikowalnych na poziomie 15 tys. zł.

O kolejności rozpatrywania wniosków podobnie jak w innych obszarach zadecydują punkty. A te będą przyznawane za potencjalną oszczędność wody (dla instalacji ulepszanych), za położenie gospodarstwa na obszarze gminy zagrożonej suszą oraz dla rolników realizujących program rolno-środowiskowo-klimatyczny. Teoretycznie w przypadku tych inwestycji ARiMR ma rozpatrywać wnioski w ekspresowym tempie – 4 miesięcy od zakończenia naboru. Resort rolnictwa planuje bowiem przeprowadzanie naborów częściej niż tylko raz w roku.

Projektowane przepisy wprowadzają także ważną zmianę ogólną dotycząca wszystkich obszarów wsparcia z „Modernizacji gospodarstw rolnych” – ma zostać dopuszczona możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji „na własne ryzyko” zaraz po złożeniu wniosku, a nie tak jak dotychczas dopiero po podpisaniu z ARiMR umowy. Ten przepis ma dotyczyć również wniosków złożonych już w naborach w 2018 i 2019 roku, oczekujących wciąż na rozpatrzenie.

Ostatnim punktem szkolenia była premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na nowych, korzystniejszych zasadach. Tutaj głos zabrał Pan Sebastian Woźniak - główny doradca PZDR w Grodzisku Wlkp.

Od 30 września do 29 października br. rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, finansowanej z PROW 2014-2020. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach. Pierwszą istotną zmianą jest zwiększenie kwoty premii, która dotychczas wynosiła 100 tys. zł, i uzależnienie jej od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje stworzyć w swojej firmie. I tak otrzyma on:

 • 150 tys. zł – jeżeli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy;
 • 200 tys. zł – jeżeli w biznesplanie zadeklaruje utworzenie co najmniej 2 miejsc pracy;
 • 250 tys. zł – jeżeli zaplanuje w biznesplanie utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełnieni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy (liczone od dnia doręczenia takiej decyzji). Pozostałe 20 proc. premii wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu. Na złożenie wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata (liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii) i nie później niż do dnia 31 sierpnia 2023 r. Co ważne, 70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Nowością w tegorocznym naborze jest także krąg osób, które mogą ubiegać się o wsparcie. Z premii mogą korzystać ci, którzy podlegają ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Premia przeznaczona jest również dla osób, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną pozarolniczą działalność gospodarczą lub zakończyły prowadzenie działalności co najmniej 24 miesiące przed złożeniem wniosku oraz dla tych, którzy swój biznes już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności lub chcą kontynuować określoną kodem PKD działalność po 24 miesięcznej przerwie (wynikającej z wykreślenia tej działalności z CEDIG). Zakres rodzajów działalności gospodarczych, na które można uzyskać premię, jest bardzo szeroki. Obejmuje on kilkaset tzw. kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), pod którymi można będzie zarejestrować i prowadzić firmę. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na:

 • sprzedaż detaliczną kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;
 • produkcję mebli i wyrobów z drewna;
 • turystykę wiejską;
 • przetwórstwo i sprzedaż produktów nierolnych;
 • usługi opieki nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi;
 • działalność informatyczną, komputerową i elektroniczną;
 • sprzedaż internetową;
 • działalność architektoniczną i inżynierską, usługi rachunkowości, księgowe, audytorskie, techniczne;
 • działalność weterynaryjną.

Kolejna korzystna zmiana dotyczy obowiązku ubezpieczenia w ZUS. Beneficjent po zarejestrowaniu działalności gospodarczej może pozostać w KRUS do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty premii.

Rolnicy wychodzili zadowoleni z przeprowadzonego szkolenia. Bogatsi o nowe, cenne informacje, które będą mogli wdrożyć w swoją pracę.

Mirosława Żurek
Materiały Pracowników PZDR w Grodzisku Wlkp.29-08-2019 r.

W dniu 25 sierpnia br. rolnicy z terenu gminy Rakoniewice, w powiecie grodziskim, świętowali tegoroczne plony podczas dożynek gminnych w miejscowości Łąkie. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Rakoniewic - Gerard Tomiak, Rakoniewicki Ośrodek Kultury oraz Sołtysi wsi Łąkie i Łąkie Nowe.

Świętowanie rozpoczął tradycyjny korowód jeźdźców w siodle, bryczek oraz pięknie przystrojonych maszyn rolniczych. W uroczystym przemarszu uczestniczyli również gospodarze dożynek, zaproszeni goście, poczty sztandarowe i mieszkańcy gminy. O oprawę muzyczną korowodu zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa. Miłym akcentem przemarszu było rozdawanie przez pracowników lokalnego Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego MIK-MAR pieczywa dla biorących udział w wydarzeniu.

Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. reprezentował w tym dniu Andrzej Moszyński.

Następnym punktem wydarzenia była msza św. polowa na boisku szkolnym, a po niej obrzęd dożynkowy prowadzony przez zespół Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk Wielkopolski.

Starostami tegorocznych dożynek byli Karolina Rabiega i Marek Skrzypczak. Złożyli Oni na ręce gospodarzy tradycyjny bochen chleba, którym to następnie podzielono się nim z wszystkimi zgromadzonymi.

W części artystycznej można było podziwiać występy dzieci z ZPS w Łąkiem oraz zespołu “Wiaruchna” z Urbanowa. Następnie niezapomniane włoskie przeboje zaśpiewał Thomas Grotto, który porwał publiczność do tańca. Kulminacją imprezy była zabawa taneczna z udziałem Dj Siemiona.

Mirosława Żurek
Zdjęcia: Anna Borowiak oraz Rakoniewicki Ośrodek Kultury


07-08-2019 r.

W dniu 02.08.2019 r. w Biurze Powiatowym Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Powiatowej WIR w powiecie grodziskim. Gościem spotkania był Prezes WIR Piotr Walkowski. Obrady rozpoczął senior Rady pan Jacek Antoni Bresz.

W pierwszej kolejności dokonano wyboru 3 osobowej komisji wyborczej a następnie przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Rady oraz Delegata na WZ WIR. Na przewodniczącego Rady zgłoszono jedną kandydaturę pana Jerzego Kostrzewy, która jednogłośnie została przegłosowana przez wszystkich Radnych. Podobna sytuacja miała miejsce podczas wyboru Delegata na WZ WIR. Również zgłoszono tylko jedną kandydaturę pana Janusza Popioła, która została zaakceptowana przez Radnych.

W dalszej części spotkania Radni zapoznali się z planem działania na drugą połowę 2019 roku, wybrano Przedstawiciela WIR do Rady Zatrudnienia przy Urzędzie Pracy, którym został pan Jacek Antoni Bresz oraz omówiono sprawy związane z klęską suszy.

Wszystkim członkom Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. życzymy owocnej działalności na rzecz rolnictwa, a Delegatom na walne zgromadzenie gratulujemy reelekcji.

Skład Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp.


Jerzy Kostrzewa - Przewodniczący Rady Powiatowej WIR i Janusz Popiół - Delegat na Walne Zgromadzenie

Mirosława Żurek15-07-2019 r.

W niedzielę 30 czerwca 2019 r. członkowie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej minionej kadencji, zorganizowali wyjazd rolników z powiatu grodziskiego, do pięknie położonego gospodarstwa agroturystycznego pana Sławomira Bosiackiego w Starym Jaromierzu (gmina Kargowa, powiat zielonogórski, województwo lubuskie) oraz wzięli udział w spływie kajakowym na jeziorze Rudno.

Gospodarstwo agroturystyczne pana Sławomira jest umiejscowione w lesie bogatym w runo, w bliskości leśniczówki. Właściciel dysponuje 5 pokojami dla gości, kuchnią z wyposażeniem i pokojem dziennym. Teren wokół domu jest zadbany, przygotowany aby sprostać oczekiwaniom gości.

Wśród licznych atutów swojego gospodarstwa agroturystycznego, pan Sławomir najbardziej podkreśla rodzinną atmosferę oraz ciszę i spokój panujące w okolicy. Inne atrakcje przewidziane dla gości to możliwość kontaktu ze zwierzętami, okazja uczestnictwa w pracach polowych czy zbieranie grzybów i jagód, z możliwością ich suszenia lub zaprawiania. Podczas pobytu w gospodarstwie agroturystycznym można skorzystać z przejażdżki traktorem a zimą wziąć udział w kuligu. Warto dodać, że w okolicy znajdują się malownicze jeziora: Linia, Wojnowo, Wilcze i Rudno położone od 4 do 8 km od obiektu.

Rolnicy z powiatu grodziskiego spędzili miły czas w gospodarstwie pana Sławomira Bosiackiego. Zwiedzili znajdujące się tam obiekty oraz zapoznali się z funkcjonowaniem tego gospodarstwa agroturystycznego.

Drugim punktem wyjazdu był spływ kajakowy. Trasę kajakową na jeziorze Rudno i pobliskich kanałach zaproponował pan Jerzy Jaszczak, który organizuje spływy kajakowe oraz prowadzi stanicę kajakową w miejscowości Kargowa.


Słońce, kajaki, woda- to gwarantowana przygoda. I taką przeżyli uczestnicy wyjazdu, którzy byli bardzo zadowoleni z tak atrakcyjnie spędzonej niedzieli.

Mirosława Żurek10-07-2019 r.

W dniu 9 lipca 2019 r. w Centrum Kultury w Wielichowie odbyło się spotkanie pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które brały udział w konkursie „Pieczarka w stu odsłonach” podczas 25 Święta Pieczarki 2019 Champignon Festival Wielichowo. Przypomnijmy, że we wspomnianej imprezie po raz kolejny uczestniczyła Wielkopolska Izba Rolnicza. W tym roku zaprezentowano stoisko wystawiennicze „Pieczarka od A do Z”, w ramach którego stworzono platformę do wymiany doświadczeń zarówno w uprawie, jak i tych kulinarnych, a także promocji i sprzedaży bezpośredniej produktów z pieczarki. Drugim ważnym elementem projektu był właśnie konkurs „Pieczarka w stu odsłonach”, w którym udział wzięły panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Zaprezentowały one dania, w których pieczarka „odgrywała główną rolę”. Trzeba przyznać, że panie wykazały się pomysłowością i oczywiście wyczuciem smaku, który to oceniało profesjonale jury, w skład którego wchodził Prezes WIR Piotr Walkowski.

Wśród potraw, które brały udział w konkursie znalazły się takie specjały jak m. in. kotlet „kasztelański z pieczarkami”, roladki drobiowe z pieczarkami i sosem beszamelowym czy zupa tajska z krewetkami, kurczakiem i pieczarkami - „wariacja”.

Podczas wtorkowego spotkania panie odebrały zasłużone nagrody, w postaci pojemników termoizolacyjnych. Nagrodzone Koła Gospodyń Wiejskich to:

 1. KGW Zielęcin, które reprezentowała pani Sabina Nowicka,
 2. KGW Ziemin, które reprezentowała pani Lucyna Gawron,
 3. KGW Dębsko-Pruszkowo, które reprezentowała pani Halina Maciołek,
 4. KGW Piotrowo Wielkie, które reprezentowała pani Halina Krupa,
 5. KGW Wielichowo Wieś, które reprezentowała pani Zuzanna Rabiega,
 6. KGW Wielichowo, które reprezentowały panie: Danuta Gajewska i Maria Słowikowska,
 7. KGW Wilkowo Polskie, które reprezentowała pani Zofia Cugier,
 8. KGW Łubnica, które reprezentowała pani Dorota Duda,
 9. KGW Trzcinica, które reprezentowała pani Renata Drgas,
 10. Stowarzyszenie KLAR Kawcze Lokalnie Aktywnie Razem, które reprezentowała pani Wiesława Świerzewska.

Fundatorem nagród była Wielkopolska Izba Rolnicza, która realizowała operację pn. „Pieczarka od A do Z” współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wszystkie panie były zgodne, iż udział w konkursie „Pieczarka w stu odsłonach” było doskonałą okazją do aktywizacji kobiet mieszkających na wsi, a także pozwoliło otrzymać atrakcyjną nagrodę. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że pojemnik termoizolacyjny jest praktyczny i na pewno przyda się w działalności Kół. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, sprzyjającej rozmowom oraz wymianie wzajemnych doświadczeń.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim paniom za udział w konkursie i gratulujemy nagrody. Szczególne podziękowania dla pani Danuty Szymkowiak- Kierownik Biblioteki Publicznej w Wielichowie za pomoc przy organizacji spotkania i owocną współpracę.

Mirosława Żurek02-07-2019 r.

Impreza skupiła wielu rolników, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa. Wszystkich zebranych w tym dniu w Sali Wiejskiej w Konojadzie powitał Damian Kostański - koordynator PZDR w Grodzisku Wlkp. a następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych. Oficjalne wystąpienia zakończono specjalnym podziękowaniem dla pani Genowefy Feldgebel - wieloletniej kierownik PZDR w Grodzisku Wlkp., która była inicjatorem organizowania Dni Pola w powiecie grodziskim. Podziękowania zostały złożone również na ręce władz samorządowych powiatu grodziskiego. W związku z tym, że było to jubileuszowe XXV spotkanie pracownicy PZDR w Grodzisku Wlkp. przygotowali ciekawą prezentację ze zdjęciami z poprzednich edycji Dni Pola.

Interesującą częścią spotkania był wykład pt. „Integralna ochrona roślin jako element optymalizacji produkcji” pana Andrzeja Obsta - głównego specjalisty ds. integrowanej ochrony roślin w WODR Poznań.

Kolejną częścią spotkania, był objazd pól demonstracyjnych z przewodnikami i zwiedzanie kolekcji odmian zbóż jarych i ozimych, rzepaku oraz kukurydzy.

W tym roku demonstracje i kolekcje roślin uprawnych przygotowali rolnicy z Konojadu: pan Marek Juskowiak i pan Mateusz Juskowiak oraz pan Artur Tomaszewski z miejscowości Doły.

W ramach spotkania przed Salą Wiejską w Konojadzie rozstawiono namioty organizacji związanych z rolnictwem oraz firm, które przedstawiały tam swoje produkty m. in. Ciech Sarzyna, Top Farms czy Agromix. XXV Powiatowy Dzień Pola był doskonalą okazją na wymianę doświadczeń przez licznie zgromadzonych rolników oraz możliwością skorzystania z informacji i porad udzielanych w czasie zwiedzania namiotów, demonstracji i pokazów polowych.

Miłym akcentem wydarzenia był konkurs wiedzy rolniczej. Uczestnicy spotkania, którzy poprawnie wypełnili ankiety z pytaniami, wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Na zakończenie odbyła się integracja przy przepysznych potrawach przygotowanych przez panie z KGW w Konojadzie oraz występach Zespołu Ludowego „Kokorzynianki”.

Mirosława Żurek11-06-2019 r.

W dniu 2 czerwca 2019 r. na terenie przy sali wiejskiej w Konojadzie odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem wydarzenia była sołtys wsi Konojad a zarazem członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. - Magdalena Moskaluk, Rada Sołecka wsi Konojad oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Konojadu.

Podczas imprezy na najmłodszych i tych trochę starszych czekało mnóstwo atrakcji m. in.: karuzela, dmuchane zamki, trampoliny, przewozy wozem strażackim oraz policyjnym.

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., którą w tym dniu reprezentowali Radni: Magdalena Moskaluk oraz Jacek Bresz, postarała się darmowe lody dla dzieci, które rozdawano podczas tego wyjątkowego festynu.

To było bardzo radosne i rodzinne popołudnie. Nawet na wysoką temperaturę znalazł się sposób. Strażacy z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ochłodzili dzieci i dorosłych pryskając wodę z dachu wozu strażackiego.

Mirosława Żurek18-04-2019 r.

W Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. w Grabowie nad Prosną odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich.

Do świątecznego stołu zasiadły delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, w sumie około 1200 osób. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z samorządem Miasta i Gminy Grabów nad Prosną oraz Starostwem Powiatowym w Ostrzeszowie i Stowarzyszeniem Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wśród licznych uczestników spotkania nie mogło zabraknąć delegacji z powiatu grodziskiego.

Podczas Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich miało miejsce podsumowanie projektu pn. „Organizacje pozarządowe dla wielkopolskiej wsi”. Zakres projektu obejmował konkurs na Pasztet Wielkanocny oraz wystawę stoisk z rękodziełem. Również tutaj powiat grodziski zaznaczył swoją obecność- Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Wielichowie z Panią Barbarą Kostrzewą na czele, przygotowało „Pasztet z pieczarką”, który wziął udział w konkursie i zachwycił zarówno walorami estetycznymi jak i oczywiście smakiem.

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać występy: Orkiestry Dętej Don Bosco z Marszałek, Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „Bukowianki” w Bukownicy, Zespołów Harmonia i Doruchowianie, Zdzisława Aksamskiego oraz Grabów City Band.

Życzenia z okazji zbilżających się Świąt Wielkanocnych uczestnikom spotkania złożyli Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Andrzej Grzyb Poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wiesław Szczepański Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Wiceprzewodniczący Sejmiku i zarazem Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz J.E. biskup kaliski Edward Janiak.

Mirosława Żurek


12-04-2019 r.

W dniu 5 kwietnia 2019 r., w Biurze Powiatowym w Grodzisku Wlkp. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Jerzy Kostrzewa. Gośćmi na spotkaniu byli: pani Anna Matysiak- Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp., pani Małgorzata Piaskowska- Nauczyciel Przedmiotów Gastronomicznych we wspomnianej szkole, pan Krzysztof Paszyk - poseł na Sejm, pan Marian Piotrowski - Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. oraz pan Damian Kostański - Kierownik WODR w Grodzisku Wlkp.

Przewodniczący Rady Powiatowej Jerzy Kostrzewa podziękował zaproszonym gościom za dotychczasową współpracę i w ramach tych podziękowań wręczył medaliony okolicznościowe z okazji 100-lecia polonizacji samorządu rolniczego. Wyjątkowe podziękowania zostały złożone na ręce pani Małgorzaty Piaskowskiej - za pomoc przy organizacji Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich, Rada Powiatowa WIR w Grodzisku Wlkp. przekazała kwotę 2000 tys. złotych, na cele związane z uzupełnieniem zaplecza kuchennego Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.

Po podsumowaniu Przewodniczącego dotyczącego działalności Rady Powiatowej w Grodzisku Wlkp. od początku bieżącego roku, głos zabrała pani Anna Matysiak- Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. Zwróciła uwagę na spadek zainteresowania uczniów zawodami związanymi z rolnictwem. Podsumowała, że coraz mniejsza liczba uczniów stanowi realne zagrożenie zamykania szkół, które dają kwalifikacje rolnicze. Zaapelowała do Rady Powiatowej i zaproszonych gości o zachęcanie młodzieży do podjęcia nauki na kierunkach rolniczych. Przypomniała, że w reprezentowanej przez Nią szkole, istnieje kierunek: technik rolnik a także powiedziała, że po zebraniu się grupy chętnych, jest możliwość przeprowadzenia kursu kwalifikacyjnego w zawodzie rolnik.

Następnie Krzysztof Paszyk - poseł na Sejm RP, podzielił zdanie pani Anny Matysiak aby zachęcać młodzież do nauki na kierunkach rolniczych, gdyż zwrócił uwagę na mnogość instytucji, które wymagają znajomości tej dziedziny. Poza tym pan Poseł zajął głos na temat badania wołowiny. Zauważył, że trzeba walczyć ze złą opinią, która powstała po udostępnieniu krzywdzącego materiału dziennikarskiego. Krzysztof Paszyk wypowiedział się również na temat pokolenia rolników, które straciły prawo do wcześniejszej emerytury i budowy zbiornika retencyjnego na terenie powiatu grodziskiego.

Kolejny gość pan Marian Piotrowski - Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. przedstawił propozycję zmiany w dofinansowaniu młodego rolnika. Premia ma wzrosnąć ze 100 tys. do 150 tys. zł. Omówił także bieżący temat wniosków o płatności bezpośrednie i zachęcił do korzystania z portalu IRZplus.

Następnie głos zajął Damian Kostański- Kierownik WODR w Grodzisku Wlkp.- omówił temat dyrektywy azotanowej, zwrócił uwagę na terminy stosowania nawozów naturalnych a także zaapelował do pana Posła Krzysztofa Paszyka, o zmianę zasady obliczania strat z powodu suszy aby była bardziej korzystna dla rolników tj. nie tylko dla hodowców przeżuwaczy, ale także dla hodowców trzody chlewnej.

Na zakończenie spotkania poruszono kwestię dzierżawy ziemi położonej w obrębach Rakoniewice Wieś, Rakoniewice, Drzymałowo, Głodno, Gola Narożniki, Goździn, Rataje w gmina Rakoniewice. Zaproszono do dyskusji rolników z tego terenu, którzy przyjechali do Biura Powiatowego WIR w Grodzisku Wlkp. Po przeprowadzonych rozmowach napisano wniosek do Zarządu WIR aby pomniejszyć grunty przeznaczone do dzierżawy, do wielkości działek o numerach ewidencyjnych. Jednocześnie zauważono duże niezadowolenie rolników, którzy chcą startować w przetargu a zajmują się tylko produkcją roślinną, która obniża znacznie ich szansę na potencjalną dzierżawę, chociaż graniczą z potencjalną ziemią przeznaczoną na dzierżawę. Wniosek ten poparł obecny na posiedzeniu poseł Krzysztof Paszyk.

Kończąc spotkanie Przewodniczący RP WIR podziękował gościom oraz członkom Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. za przybycie. Zaprosił do wzięcia udziału w spotkaniu pn. „Organizacje pozarządowe dla wielkopolskiej wsi” i korzystając z okazji złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Mirosława Żurek


11-04-2019 r.

W dniu 23 marca 2019 r. na sali wiejskiej w Konojadzie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Organizatorem spotkania była sołtys wsi Konojad a zarazem członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. - Magdalena Moskaluk, Rada Sołecka wsi Konojad oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Konojadu.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością m. in. Mariusz Zgaiński - starosta grodziski, Piotr Halasz - wójt gminy Kamieniec, Mirosław Sanok - członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., Stanisław Nowak - radny gminy Kamieniec oraz Ziemowit Stodulny - ksiądz proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Konojadzie.

W części oficjalnej Krzysztof Poznaniak - członek Rady Sołeckiej w Konojadzie złożył życzenia wszystkim Paniom. Następnie głos zabrała sołtys wsi Konojad Magdalena Moskaluk, która powitała wszystkich zebranych oraz życzyła udanego wieczoru. Na ręce pani sołtys kwiaty wręczył Mariusz Zgaiński starosta grodziski, który wraz z wójtem gminy Kamieniec Piotrem Halaszem, jeszcze raz złożyli najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet a także pogratulowali Magdalenie Moskaluk reelekcji na stanowisku sołtysa. Na koniec głos zabrał ksiądz proboszcz parafii w Konojadzie Ziemowit Stodulny, który wyraził wdzięczność za zaproszenie oraz również życzył wszystkiego co najlepsze wszystkim Paniom.

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć występ Kabaretu „Buczowianki” z Bucza, który rozbawił wszystkich do łez. Zabawne scenki, wymyślne stroje i nietuzinkowe gagi spodobały się wszystkim.

Następnie mogliśmy podziwiać Cheerleaderki 40+ „Jak nie my to kto”, które jak zwykle zachwyciły swoim występem.

Warte uwagi jest to, że o obsługę Pań zadbała „męska” część Rady Sołeckiej w Konojadzie.

Panie bawiły się wspaniale. Miały okazję porozmawiać, pośmiać się i pośpiewać. Uczestniczki zapowiedziały, że to na pewno nie jest ostatnie takie spotkanie we wsi Konojad.

Mirosława Żurek


02-04-2019 r.

W dniu 21 marca 2019 r. na sali wiejskiej w Łąkiem Koło Gospodyń obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia oraz 35-lecie działalności Zarządu, którego przewodniczącą jest pani Zofia Moszak.

Wieczorne spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Senator Rzeczpospolitej Polskiej (IX kadencji Senatu) – Jan Filip Libicki, Burmistrz Rakoniewic – dr Gerard Tomiak, Wiceprezes Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu – Irena Piotrowska, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w powiecie grodziskim – Jerzy Kostrzewa wraz z żoną Barbarą, Sekretarz Powiatu Grodziskiego – Tomasz Dolata, Radny Powiatu Grodziskiego – Stanisław Lenart, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Grodzisku Wlkp. – Marian Piotrowski, Główny Specjalista Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. – Genowefa Feldgebel, Prezes Nadobrzańskiego Banku Spółdzielczego w Rakoniewicach – Mirosław Stachowiak, Radna Gminy i Sołtys Łąkiego – Halina Wajs, Dyrektor Rakoniewickiego Ośrodka Kultury – Gizela Ziółkowska, była Instruktorka ds. gospodarstwa wiejskiego – Urszula Paluch, Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Rakoniewicach – Katarzyna Krajewska, Dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Łąkiem – Aldona Sitarz, Grono Pedagogiczne oraz Sekretarz Szkoły, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkiem i jednocześnie Sołtysa Wsi Nowe Łąkie – Karol Matysiak oraz Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkiem – Jacek Kędziora, Rada Sołecka z Łąkiego oraz Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rakoniewice.

Jerzy Kostrzewa - Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. i zarazem Członek Zarządu WIR, w imieniu Rady Powiatowej złożył podziękowania za trud i wkład w kultywowanie polskich zwyczajów oraz kontynuowaną działalność społeczną. Życzył satysfakcji z wykonywanej pracy a także wielu inspiracji do dalszej działalności. Zwrócono też uwagę na owocną współpracę między Radą Powiatowa WIR a Kołem Gospodyń Wiejskich w Łąkiem, czego przykładem była m. in. pomoc Pań z Koła przy organizacji ubiegłorocznej „Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich”, która miała miejsce w Grodzisku Wlkp.

Na część oficjalną złożyły się przemówienia zaproszonych gości oraz przedstawienie historii Koła Gospodyń Wiejskich w Łąkiem. Później przyszedł czas na część artystyczną, w której wystąpiła młodzież z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Łąkiem oraz zespół „Wiaruchna” z Urbanowa. Uczestnicy jubileuszu mogli częstować się pysznościami, które Panie z Koła przygotowały z najwyższą starannością.

Mirosława Żurek
Zdjęcia: Urząd Miejski Gminy Rakoniewice


26-03-2019 r.

W dniu 17 marca 2019 r. w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XVIII Gala Wielkopolskiego Rolnika Roku 2018. O wspomniany tytuł walczyło 35 rolników, spośród których Kapituła Konkursowa wyłoniła 19 nominowanych. Kolejnym etapem konkursu, było wybranie 9 laureatów, którzy otrzymali statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

W uroczystości wzięła udział 50-cio osobowa reprezentacja powiatu grodziskiego, w skład której weszli rolnicy, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz Delegaci Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Grodziska Wlkp.

Uwieńczeniem tegorocznej Gali był wspaniały występ zespołu „Czerwone Gitary”.

Wszystkim nominowanym oraz laureatom serdecznie gratulujemy!

Mirosława Żurek


26-03-2019 r.

W dniu 9 marca 2019 r. w restauracji „Behapowiec” w Grodzisku Wlkp. odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W uroczystości wzięły udział Panie, które aktywnie działają na lokalnym terenie m.in. poprzez pracę w Kołach Gospodyń Wiejskich.

W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć Delegatów Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. z Przewodniczącym Jerzym Kostrzewą na czele, który w imieniu wszystkich Panów na Sali, złożył Paniom najlepsze życzenia z okazji Ich święta, podziękował za trud i wielki wkład w działalność społeczną oraz zachęcił do dalszej współpracy.

Spotkanie było świetną okazją aby wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać o przyszłych inicjatywach.

Mirosława Żurek


04-03-2019 r.

W dniu 25 lutego 2019 r. w restauracji „Zajazd u Bogdana” w Rakoniewicach Wsi odbyło się Forum Rolnicze powiatu grodziskiego i nowotomyskiego, zorganizowane przez wspomniane Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Obecnych było ok. 150 uczestników, co świadczy o wielkim zainteresowaniu i potrzebie organizacji takich spotkań.

Na początku forum wszystkich przybyłych powitał Jerzy Kostrzewa Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w powiecie grodziskim, a zarazem Członek Zarządu WIR.

Pierwszym prelegentem był Marian Piotrowski - Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp., który przedstawił informacje na temat dostępnych działań z PROW 2016- 2020, z których rolnicy mogą jeszcze otrzymać dofinansowanie. Wspomniano o ustawie i rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich oraz zwrócono uwagę na zmiany dotyczące obszarów ONW. Następnie miało miejsce wystąpienie przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, którzy przybliżyli założenia kampanii informacyjnej „Polska smakuje”. Akcja ma na celu promocję polskiej żywności i lokalnych producentów. Ponadto omówiono pokrótce grunty z KOWR przeznaczone na przetargi w powiecie grodziskim i nowotomyskim.

Kolejnym punktem było wystąpienie Beaty Grelowskiej z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, w którym przedstawiła ofertę produktów ubezpieczeniowych dla rolników takich jak np. OC rolnika czy ubezpieczenie kompleksowe „Bezpieczna zagroda”.

W następnym wystąpieniu mogliśmy usłyszeć o ASF, gdyż prelekcję wygłosił Michał Sokół Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. Zwrócił On uwagę przede wszystkim na działania zapobiegawcze przeciwko tej strasznej chorobie. Niewątpliwie dużo emocji wzbudziło poruszenie tematu uboju z konieczności. Podkreślono, że to rolnik jest odpowiedzialny za zwierzę, które doznało urazu i od niego zależy czy będzie działał zgodnie z przepisami czy też nie.

W następnej kolejności głos zabrał Zbigniew Zieliński Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu. Poruszono tutaj temat dzików i odpowiedzialności za szkody, które wspomniane zwierzęta wyrządzają. Wspomniano również o tym, że w najbliższym czasie zostanie sporządzona inwentaryzacja oraz łowieckie plany roczne.

Mirosław Żółtański przedstawiciel Inspektoratu Ochrony Środowiska przybliżył terminy stosowania nawozów. Tutaj też wywiązała się dyskusja na temat przechowywania obornika oraz zabezpieczenia kiszonek.

Następnie swoją prezentację przedstawiła Katarzyna Chyżewska - Kierownik Wolsztyńskiego Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Opowiedziała o zaletach stosowania kwalifikowanego materiału siewnego i ostrzegła przed podróbkami środków ochrony roślin, które są dostępne w Internecie. Ponadto zwróciła uwagę na konieczność przechowywania dokumentacji z zakupu materiału siewnego.

Jako ostatnia głos zabrała Maria Kardasz - Kierownik PT KRUS W Grodzisku Wlkp. Wyjaśniła pojęcie „pomocnika rolnika” nowego rozwiązania, które może ułatwić pracę rolników. Chodzi tutaj o umowę cywilno- prawną zawieraną pomiędzy rolnikiem a osobą pełnoletnią, która będzie pomagać przy zbiorach. Osoba taka może pracować maksymalnie 180 dni w ciągu roku i ubezpiecza się ją od wypadku oraz zdrowotnie. Wspomniano również o agro ubezpieczeniach dla dzieci do 16 roku życia. Kończąc swoje wystąpienie Pani Kierownik zachęciła do brania udziału w konkursach organizowanych przez KRUS.

Spotkanie odbyło się przy udziale sponsorów: Marketu Rolniczego Minge Sp. z o.o., Banku Spółdzielczego w Grodzisku Wlkp., Banku BGŻ BNP PARIBAS i Firmy Frankiewicz Sp. z o.o.

Maria Galas
Mirosława Żurek


27-02-2019 r.

W dniu 26.02.2019 r. w restauracji „MDS” w Wielichowie odbyło się VIII Forum Kobiet w powiecie grodziskim. Spotkanie zorganizowane zostało przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Honoratę Kozłowską - Burmistrz Wielichowa oraz Market Rolniczy „Minge” z Granowa. Tematem przewodnim Forum był „Wielofunkcyjny, inteligentny, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i współpraca z lokalnymi organizacjami”.

Na początku spotkania gości powitała Genowefa Feldgebel - Główny Specjalista PZDR w Grodzisku Wlkp. Następnie oddała głos Honoracie Kozłowskiej Burmistrz Wielichowa i Tomaszowi Dolacie Sekretarzowi Powiatu Grodziskiego, którzy dokonali uroczystego otwarcia Forum oraz złożyli życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.

Uczestniczki zebrania miały okazję usłyszeć wiele wystąpień z zakresu różnorodnej tematyki. Anna Juśkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. przybliżyła temat przemocy w rodzinie i przedstawia realizację procedury niebieskiej karty. Marian Piotrowski - Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. przedstawił informacje na temat dostępnych działań z PROW 2016-2020, z których rolnicy mogą jeszcze otrzymać dofinansowanie. Wspomniano o ustawie i rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich oraz zwrócono uwagę na zmiany dotyczące obszarów ONW. Damian Kostański z PZDR w Grodzisku Wlkp. omówił założenia dyrektywy azotanowej. Ewa Tuliszka z WODR wygłosiła prelekcję na temat przepisów prawnych i wymagań sanitarnych przy produkcji i sprzedaży żywności pochodzenia roślinnego w ramach rolniczego handlu detalicznego. Przybliżyła również informacje o permakulturze - nowej formie prowadzenia ogródka warzywnego na podwyższonych grządkach, która gwarantuje szybszy wzrost roślin wczesną wiosną.

Niewątpliwie największe zainteresowanie wzbudził występ pań z zespołu Cheerleaderki 40+ „Jak nie my to kto”, które umiliły spotkanie swoimi unikatowymi układami tanecznymi.

Panie mogły również uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, przeprowadzonych przez Roberta Hamrola, kucharza restauracji „MDS” w Wielichowie, który przygotował tatar z pomidorami i chipsami z batata oraz carpaccio z buraka z serem feta. Na zakończenie Forum rozlosowano nagrody w postaci kwiatków doniczkowych oraz drobnych upominków.

Spotkanie odbyło się dzięki pomocy sponsorów: Market Rolniczy Minge Sp. z o. o., Bank Spółdzielczy w Grodzisku Wlkp., Firma Ciech Starzyna, promująca produkt Ziemovit oraz uprzejmości restauracji „MDS” w Wielichowie.

Mirosława Żurek


17-12-2018 r.

W sobotę 15 grudnia 2018 roku już po raz 10. odbyła się Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Grodzisku Wielkopolskim i wzięło w nim udział blisko 1200 osób reprezentujących środowiska wiejskie z całej Wielkopolski. W uroczystym spotkaniu wzięli udział rolnicy, delegaci rad powiatowych WIR, samorządowcy, sołtysi, przedstawiciele organizacji i instytucji działających w otoczeniu wsi i rolnictwa oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Gospodarzami uroczystości byli Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Związku Producentów Ryb Marek Trzcieliński a także Starosta Grodziski Mariusz Zagański, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojna i Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz Stanisław Kalemba Poseł na Sejm I-VII kadencji i Minister Rolnictwa w latach 2012-2014 oraz Stanisław Stec poseł na Sejm II-VI kadencji, były wiceminister finansów. W spotkaniu uczestniczył również Honorowy Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i Wielkopolskiej Izby Rolniczej Józef Waligóra oraz Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

W imieniu organizatorów wszystkich gości powitał Jerzy Kostrzewa Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wielkopolskim. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie na spotkanie, zwrócił uwagę, że organizowana już po raz dziesiąty Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich jest najlepszym przykładem na niezmienną potrzebę spotykania się i wspólnego oczekiwania na te wyjątkowe święta. Wiceprezes WIR i zarazem Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Bogdan Fleming przekazał zgromadzonym życzenia świąteczne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Spotkanie rozpoczął występ przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, którzy przedstawili wzruszającą interpretacje Jasełek. Następnie organizatorzy oraz zaproszeni goście złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia na zbliżające się święta oraz Nowy Rok.

Jak nakazuje tradycja kolacje wigilijną rozpocząć należy od połamania się opłatkiem. Zanim opłatki zostały rozdane wśród uczestników spotkania ksiądz dziekan Roman Gajewski, ksiądz Krzysztof Makosza oraz ksiądz Cezary Bukowski dokonali ich poświęcenia.

Po złożeniu sobie życzeń uczestnicy spotkania zasiedli do stołów, by skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw. Były uszka z grzybami i czerwony barszcz, karp smażony, sałatka śledziowa, kapusta z grochem, makiełki oraz bożonarodzeniowe ciasta: pierniki, orzechowce i makowce. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, sympatycznych rozmów i wspomnień.

Uroczystej kolacji towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez lokalne zespoły. Przed uczestnikami spotkania wystąpili: Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego w Grodzisku Wielkopolskim , Zespół Tańca Ludowego „Cybinka” w Grodzisku Wielkopolskim oraz Zespół Cheearleaderek 40+ “Jak nie my to kto”.

Na zakończenie spotkania organizatorzy zaprosili na kolejną uroczystość, tym razem będzie to Śniadanie Wielkanocne, które odbędzie się w Niedziele Palmową 14 kwietnia 2019 roku w Grabowie nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim. Zaproszenie na to spotkanie przekazała Wiceburmistrz Grabowa na Prosną Anna Mądra.

Tak duże przedsięwzięcie jakim jest organizacja Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich nie mogłoby się udać bez dodatkowego wsparcia. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej dziękuje Staroście Grodziskiemu Mariuszowi Zagaińskiemu, Burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego Piotrowi Hojnowi oraz Radzie Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim za organizację spotkania. Podziękowania kierowane są również do Przedstawicieli firm i organizacji które wsparły organizację wydarzenia:

 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Grodzisku Wielkopolskim,
 • Bank Spółdzielczy w Grodzisku Wielkopolskim,
 • De Heus sp. z o.o.,
 • Piekarnia „GWÓŹDŹ”,
 • Firma Frankiewicz – Jarosław Frankiewicz,
 • Weterynaria Wielichowo,
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach,
 • Firma Transportowa „Majer Travel”,
 • Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,
 • Małgorzata Piaskowska,
 • Grzegorz Sterczak - Grodziska Hala Sportowa,
 • Usługowy Zakład Sylwia Kroma,
 • P.P.H.U “Reza-Pol” Elżbieta Glapa,
 • Zakład Piekarniczo-Cukierniczy “Mik-Mar” Sławomir Hamrol.

Podziękowania za przygotowanie występów artystycznych dla:

 • Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim,
 • Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego w Grodzisku Wielkopolskim,
 • Zespołu Tańca Ludowego „Cybinka” w Grodzisku Wielkopolskim,
 • Zespołu Cheearleaderek 40+ “Jak nie my to kto”.

Podziękowania za przygotowanie świątecznych wypieków dla:

 • Towarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Wielichowie (w tym Kół Gospodyń Wiejskich: Dębsko, Piotrowo Wielkie, Prochy, Wielichowo, Łubnica, Wilkowo Polskie, Trzcinica, Gradowice, Śniaty, Zielęcin, Ziemin),
 • Stowarzyszenia Kobiet Gminy Kamieniec,
 • Sołectwa Kąkolewo gm. Granowo,
 • Sołectwa Kubaczyn,
 • Sołectwa Granowo,
 • Sołectwa Granówko,
 • Sołectwa Niemierzyce,
 • Sołectwa Strzępiń,
 • Sołectwa Januszewice,
 • Sołectwa Drużyń.

Opracowanie Katarzyna Strzyż

Zobacz także:
Galeria fotografii
Podziękowania Samorządu i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego za zorganizowanie Wieczerzy28-09-2018 r.

W dniu 22 września br., w Borzysławiu (gmina Grodzisk Wlkp.), odbyły się dożynki Kółka Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz wsi Borzysław, Kobylniki i Chrustowo. Uroczystości rozpoczął Mirosław Sanok Prezes Kółka Rolniczego. Po uroczystym błogosławieństwie chleba dożynkowego przez księdza dziekana Romana Gajewskiego, starostowie dożynek Alina i Ryszard Jaskulscy złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza Grodziska Wlkp. Henryka Szymańskiego.

Rolnikom za trud jaki co roku wkładają w swoją pracę podziękowali Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Prezes Gminnej Spółdzielni Mirosława Szpot, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR Jerzy Kostrzewa oraz Prezes Kółka Rolniczego w Borzysławiu Czesław Stachowiak. Po oficjalnej części uroczystości wystąpił Zespół Tańca Ludowego ’’Cybinka’’ z Grodziska Wlkp. oraz zespół "Jak nie my to kto" z Wielichowa. Uczestnicy bawili się przy muzyce do rana.

Weronika Sanok


30-03-2018 r.

W Niedzielę Palmową 25 marca br. w Środzie Wielkopolskiej odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich, w którym udział wzięła delegacja powiatu grodziskiego i kościańskiego.


Do świątecznego stołu zasiadły delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, w sumie około 1200 osób. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z samorządem powiatu średzkiego i Gminy Środa Wielkopolska. Honorowy Patronat nad spotkaniem objął Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.


Uczestnicy spotkania mogli zachwycać się występami: dzieci ze Szkoły nr. 2 w Środzie Wielkopolskiej, Regionalnego Zespołu „Tośtoki” z Pięczkowa, Pani Władysława Kałużna z Koła Gospodyń Wiejskich Zwola, opowiedziała gwarą o Wielkanocy, przed uczestnikami Śniadania Wielkanocnego wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Śnieciskach oraz Zespół Folklorystyczny „Nadwarcianie” z Sulęcinka.


Życzenia z okazji zbilżających się świąt uczestnikom spotkania złożyli Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Marcin Bednarz Starosta Średzki i Wojciech Ziętkowski Burmistrz Środy Wielkopolskiej. A także Zofia Szalczyk Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Honorowy Prezes KRIR i WIR Józef Waligóra. Świąteczne życzenia dla uczestników oraz organizatorów spotkania skierował również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Katarzyna Szudra-Borowczak


28-02-2018 r.

W dniu 26 lutego 2018 r. w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się wspólne Forum Rolnicze powiatów grodziskiego, poznańskiego i wolsztyńskiego, zorganizowane przez wspomniane Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Na początku spotkania wszystkich przybyłych powitał Jerzy Kostrzewa Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Powiecie Grodziskim. W szczególny sposób powitani zostali Posłowie na Sejm RP Killion Munyama, Krzysztof Paszyk i Zbigniew Ajchler, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński i Janusz Frąckowiak Starosta Wolsztyński a także wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa, a przede wszystkim rolnicy.


Pierwszym punktem było przedstawienie, najważniejszych działań podejmowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w ubiegłym roku, następnie Przewodniczący Rad Powiatowych WIR tj. Jerzy Kostrzewa, Mirosław Potrawiak i Szymon Tomaszewski po krótce omówili najważniejsze działania poszczególnych Rad.

Jednym z najbardziej drażliwych tematów poruszanych na Forum była sprawa Afrykańskiego Pomoru Świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Grodziska Wielkopolskiego pan Michał Sokół podkreślił, że na tę chorobę nie ma lekarstwa ani szczepionek. Chorych sztuk nie da się wyleczyć. W Wielkopolsce pogłowie trzody chlewnej to ponad 4 mln sztuk, a więc prawie połowa całego pogłowia krajowego.


Wirus ASF bardzo długo przeżywa pozaustrojowo np. w mieście mrożonym ok. 1000 dni a w suszonym 300 dni, nawet w glebie przeżywalność tego wirusa wynosi kilka miesięcy. Choroba ta dla świń jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną – podkreślił Michał Sokół. Prelegent wskazał główne wektory przenoszenia tej choroby. Niestety, w największym stopniu do rozprzestrzeniania się ASF przyczynia się człowiek, w dalszej kolejności wszelkiego rodzaju transport i dziki.

Z takim stwierdzeniem nie zgodzili się obecni na sali rolnicy mówiąc, że ich zdaniem najbardziej do rozprzestrzeniania się ASF-u przyczyniają się dziki, ich zdaniem należy zlikwidować populację dzików do zera. Jak zauważył lekarz weterynarii - dziki i inne dzikie zwierzęta roznoszą tę chorobę, ale w największym stopniu niestety człowiek. Aby uchronić stado przed tą chorobą należy zastosować środki bioasekuracji, które określają przepisy. Na pytanie: czy będzie sprawdzane w gospodarstwach stosowanie bioasekuracji lekarz odpowiedział, że na razie nie ma jeszcze przepisów, które by to nakazywały, ale zapewnie takie się pojawią.

Należy też pamiętać, że gospodarstwom, w których nie zastosowano zasad bioasekuracji, nie będzie przysługiwać odszkodowanie, w przypadku gdy będzie musiała nastąpić likwidacja stada.


Poseł Krzysztof Paszyk w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że sprawa ASF-u nie jest sprawą nową. Bez wsparcia nie da się zwalczyć zagrożenia. Nawet najlepszy program bez dofinansowania ze strony Państwa nie pomoże w zapobieganiu i zwalczaniu tej choroby. Większość gospodarstw nie stać na wprowadzenie zasad bioasekuracji. Kolejną sprawą jaką poruszył poseł Paszyk jest brak woli władzy publicznej w kwestii zwiększenia odstrzału dzikiej zwierzyny. Poseł zwrócił również uwagę również na przyszłe finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej w UE. Rekordowy budżet dla Polski wynegocjował jeszcze Minister Kalemba. Natomiast dzisiaj zamiast współpracować z największymi krajami rolniczymi Europy tj. Francją i Niemcami władza się sprzecza. Krzysztof Paszyk zwrócił również uwagę na zmieszenie środków w budżecie Państwa na 2018 rok na drogi.

Poseł Zbigniew Ajchler w swym bardzo emocjonalnym wystąpieniu podkreślił, że ponad dwu i pół letnia walka obecnego Rządu z ASF nie przyniosła żadnych rezultatów. Kiedy poluźniono tak bardzo krytykowane rygory, ustalone przez poprzedników, choroba zaczęła się rozprzestrzeniać w bardzo szybkim tempie. Nosicielem są dziki, ale wektorem człowiek – podkreślił Z. Ajchler.

Lekarze weterynarii nie mają pieniędzy na zwalczanie ASF, a Minister Jurgiel nie wykorzystał środków, które miał do dyspozycji na ten cel – powiedział Poseł Ajchler. Poseł Ajchler zauważył również, że skoro właścicielem zwierzyny dziko żyjącej jest Skarb Państwa to Państwo powinno wziąć odpowiedzialność za szkody przez nią wyrządzane i wypłacać odszkodowania.


Poseł zakończył swoje wystąpienie gorzkim stwierdzeniem, że przynależność do odpowiedniej partii decyduje o tym, czy zgłaszane propozycje zostają rozpatrywane czy od razu wyrzucane do kosza. Wielokrotnie były zgłaszane konkretne propozycje rozwiązań, ale nie zostały wzięte pod uwagę.

Lidia Czechak – Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, zwróciła uwagę, że wymóg składania w wniosków drogą elektroniczna wynika z przepisów unijnych. Aplikacja jest tak skonstruowana, żeby pomóc rolnikowi wypełnić, prowadzi krok po kroku. W wyjątkowych okolicznościach rolnicy będą mogli złożyć wniosek w wersji papierowej, ale to naprawdę mogą być wyjątkowe sytuacje.

Adam Minkowski – Dyrektor OR KRUS w Poznaniu omówił warunki przejścia na rolniczą emeryturę, oraz możliwości leczenia sanatoryjnego finansowanego przez KRUS. Jak podkreślił Dyrektor leczenia sanatoryjne KRUS nie wyklucza leczenia w sanatorium finansowanego przez NFZ. Dyrektor poinformował także, że dla dzieci rolników organizowane są w czasie letnich wakacji trzytygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Warunkiem jest, aby przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych było ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


Wojciech Perczak Dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przestawił główne zadania KOWR oraz kryteria udziału w przetargach na sprzedaż lub dzierżawę ziemi z Zasobów Własności Skarbu Państwa. Zwrócił uwagę na prawo pierwokupu przez dzierżawcę, które wynika z ustawy o ustroju rolnym państwa. Poinformował również o możliwości nabycia gruntów z ZWRSP w trybie bezprzetargowym w przypadku bezpośredniego sąsiedztwa/przylegania działki.

Zdzisław Kruk – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu zwrócił uwagę na koniczność badania gleb pod kątem zasobności składników, zwłaszcza w sytuacji obfitych opadów, które miały miejsce w ciągu minionego roku. Zapewne wiele składników pokarmowych, makro jak i mikroelementów zostało wymytych z wierzchniej warstwy gleby.

Wnioskiem, jaki został sformułowany w wyniku wystąpienia przedstawicielki Agencji Nasiennej - Lindy Kazubskiej był; uprosić sposób płacenia i naliczania opłaty za odstępstwo rolne.


Forum Rolnicze zostało zorganizowane przy pomocy sponsorów:
Market Rolniczy Minge Granowo, Bank Spółdzielczy w Grodzisku Wlkp., Bank BGŻ BNP Paribas, Helio Express, e-Agronom.

Opracowanie Marta Ceglarek


14-02-2018 r.

W dniu 8 lutego br., w Restauracji „MDS” w Wielichowie odbyło się VII Powiatowe Forum Kobiet zorganizowane przez Honoratę Kozłowską – Burmistrz Wielichowa, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. i Market Rolniczy Minge z Granowa.


Uczestników spotkania przywitała Genowefa Feldgebel – Przewodnicząca Rady Gminy Wielichowo.

Minutą ciszy została uczczona pamięć zmarłej Jolanty Floraszek – byłej radnej i niegdyś pracownika ZD WODR w Grodzisku Wlkp., która przez wiele lat wspierała działalność kobiet na terenie powiatu grodziskiego.


Honorata Kozłowska – Burmistrz Wielichowa i Sławomir Górny – Członek Zarządu Powiatu Grodziskiego dokonali uroczystego otwarcia Forum Kobiet.

W części merytorycznej spotkania Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przedstawiła działalność Sejmiku i możliwości pozyskania środków finansowych. Roma Figaszewska – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp., przekazała najcenniejsze i najistotniejsze spostrzeżenia odnoszące się do bezpieczeństwa. Agnieszka Brambor-Nolka – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp., przekazała informacje na temat działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie m. in. rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, rehabilitacji, pozyskania środków na rehabilitacje itp. Na zakończenie Ewa Tuliszka i Damian Kostański przedstawili działalność Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.


Celem spotkania było uaktualnienie wiedzy z różnych obszarów życia społecznego, a przede wszystkim wsparcie aktywizacji kobiet z terenów wiejskich.

Katarzyna Szudra-Borowczak


24-01-2018 r.

Rolnicy powiatu grodziskiego w dniu 20 stycznia br., byli uczestnikami targów rolniczych Polagra Premiery, wyjazd został zorganizowany przy współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp.

Wyjazd został sfinansowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.


Targi Polagra Premiery po raz kolejny były miejscem spotkań biznesowych, źródłem nowych ofert oraz platformą komunikacji i wymiany doświadczeń. Klienci biznesowi skompletowali wiedzę na temat najnowszych maszyn, urządzeń oraz usług dla rolnictwa. Zadowoleni byli również indywidualni odbiorcy, którzy na targach znaleźli wiele inspiracji oraz spotkali się ze specjalistami z branży rolniczej, którzy podzielili się z nimi swoja wiedzą. Styczniowy termin wydarzenia to doskonały czas na to, by podsunąć rolnikom pomysł na nowe inwestycje. Liczba uczestników targów wyniosła 28 912.

W ramach tych targów Krajowa Rada Izb Rolniczych wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą zorganizowała konferencję pt. „Polskie rolnictwo dziś i perspektywa jego rozwoju”. W programie konferencji przedstawiony został wykład: “Polski sektor rolno-żywnościowy - stan i przyszłe potrzeby rozwojowe”, którego prelegentem był prof. dr hab. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w temacie “Potencjalne kierunki zmian WPR po 2020 roku - główne wątki dyskusji”.
Podczas wystawy można było odwiedzić stoiska izb rolniczych, które zlokalizowane były w pawilonie IV.

Na zakończenie warto wspomnieć że kolejne Targi Rolnicze Polagra Premiery odbędą się w 2020 r.

Katarzyna Szudra-Borowczak


24-01-2018 r.

W dniu 10 stycznia 2018 r., w Biurze Powiatowym Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej. Przewodniczący Rady Powiatowej Jerzy Kostrzewa przekazał członkom Rady Powiatowej bieżącą działalność Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz podejmowane przez Izbę działania. Na posiedzeniu rozmawiano m. in. o Afrykańskim Pomorze Świń, który przekroczył już Wisłę i powoli zbliża się do Wielkopolski. ASF przenoszony jest nie tylko przez dziki, ale również ludzi. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.


W ramach posiedzenia dyskutowano nt. udrożnienia Południowego Kanału Obry na terenie powiatów grodziskiego, kościańskiego i wolsztyńskiego.


Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej rozmawiała również nt. zorganizowanego wyjazd na targi rolnicze Polagra Premiery w dniu 20 stycznia br., oraz targi rolnicze Grüne Woche do Berlina w dniach od 22 do 23 stycznia br.

Rada Powiatowa ustaliła termin Forum Rolniczego powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i poznańskiego na dzień 26 lutego br., w Motelu XXI wieku w Grodzisku Wlkp.

Katarzyna Szudra-Borowczak


13-11-2017 r.


W dniu 10 listopada br., w Grodzisku Wlkp. odbyły się obchody 99 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Farnym p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wlkp. Po mszy delegacje: przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i organizacji oraz mieszkańcy i uczniowie szkół przeszli pod Pomnik Wdzięczności i złożyli wiązanki kwiatów i znicze. Uroczystościom towarzyszył 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa, Grodziska Orkiestra Dęta oraz występ artystyczny uczniów Liceum Ogólnokształcącego.


Katarzyna Szudra-Borowczak


02-11-2017 r.


W dniu 23 października 2017 r., w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej, w spotkaniu uczestniczył Damian Kostański – kierownik PZDR w Grodzisku Wlkp., który poinformował, że od września pełni obowiązki kierownika, przekazał również informacje o sprawach bieżących i działalności Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jerzy Kostrzewa Przewodniczący Rady Powiatowej przekazał informacje na temat bieżących działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej, m. in. konferencji poświęconej odkrywce węgla brunatnego i zorganizowanej przez WIR debacie rolniczo – łowieckiej. Jerzy Kostrzewa poinformował, że uczestniczy w wielu spotkaniach i mimo zapraszania wielu gości, władz, parlamentarzystów, przedstawicieli działających na rzecz rolnictwa osoby te, nie zaszczycają nas swoją obecnością i w efekcie spotkania nie przynoszą zamierzonych efektów. Zwierzyna łowna i zwierzyna chroniona wyrządzają coraz więcej szkód w uprawach rolniczych. Liczebność zwierzyny dzikiej jest na bardzo wysokim poziomie a szkody przez nią wyrządzane wpływają niekorzystnie na środowisko, a w gospodarstwach rolnych powoli stają się czynnikiem wpływającym na opłacalność produkcji rolniczej. Podczas spotkania poruszono również temat ceny skupu żyta, która stanowi wymiar podatku rolnego na 2018 r., oraz złożonych przez rolników wniosków klęskowych w poszczególnych gminach. Przewodniczący poinformował również o funkcjonowaniu od 1 września br., Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który przejął zadania Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego. Rada Powiatowa podjęła decyzję, że będzie uczestniczyć w tegorocznej Wieczerzy Wigilijnej, która odbędzie się w dniu 9 grudnia br., w Turku.


Katarzyna Szudra-Borowczak


03-07-2017 r.

Tradycyjnie już po raz XXIII w powiecie grodziskim, w dniu 29 czerwca 2017 r., w Ruchocicach gm. Rakoniewice odbył się powiatowy „Dzień Pola 2017” organizowany przez PZDR w Grodzisku Wlkp., Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., oraz Market Rolniczy „Minge” Granowo.

Impreza skupiła wielu rolników, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji obsługujących wieś i rolnictwo.


Interesującą częścią spotkania było seminarium tematycznie związane z nowoczesną wiedzą rolniczą z uwzględnieniem ochrony środowiska. Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Andrzeja Obsta i pana Romana Szulca- głównych specjalistów ds. integrowanej ochrony roślin w WODR Poznań dotyczącego aktualnych spraw w rolnictwie i nowoczesnej technologii uprawy roślin.


Kolejną częścią spotkania, był objazd pól demonstracyjnych z przewodnikami i zwiedzanie kolekcji odmian zbóż jarych i ozimych, rzepaku oraz kukurydzy.


W tym roku demonstracje i kolekcje roślin uprawnych przygotowali rolnicy z Ruchocic: pan Roman Zandecki, Jan Zandecki i Artur Borowczak z Ruchocic.

Licznie zgromadzeni rolnicy wymieniali doświadczenia, mieli też możliwość skorzystania z informacji i porad udzielanych w czasie zwiedzania demonstracji i pokazów polowych, kolekcji odmian zbóż, rzepaku i kukurydzy.


W ramach spotkania odbył się również konkurs wiedzy rolniczej. Na zakończenie odbyła się integracja przy przepysznych potrawach przygotowanych przez panie z KGW w Ruchocicach.

Katarzyna Szudra-Borowczak


27-06-2017 r.

W dniu 22 czerwca 2017 r., w salce Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp. odbyło się Forum rolniczo-łowieckie. W spotkaniu uczestniczyli: Mariusz Zgaiński Starosta Grodziski, Zbigniew Zieliński Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Dariusz Szulc – Nadleśniczy w Grodzisku Wlkp., Jerzy Kostrzewa Przewodniczący RP WIR w Grodzisku Wlkp. i Członek Zarządu WIR, wśród zaproszonych gości nie zabrakło reprezentantów kół łowieckich i rolników.

Mariusz Zgaiński Starosta Grodziski podkreślił istotę organizacji forów rolniczo-łowieckich, wskazał że główną przyczyną ilości i wielkości szkód jest mała liczba myśliwych oraz brak nowelizacji ustawy prawo łowieckie.


Zbigniew Zieliński poinformował o przeprowadzonym podziale na kategorie obwodów łowieckich, którą przeprowadza się co 10 lat i o czynszach dzierżawnych które są wpłacane do poszczególnych gmin za dzierżawę obwodów. Opłata uzależniona jest od kategorii obwodu. Obwodów łowieckich na terenie Wielkopolski jest ponad 500. Znaczna większość umów dzierżaw zakończyła się w marcu 2017 roku, w związku z powyższym podpisane zostały nowe umowy dzierżawy, były również negatywne opinie na wydzierżawienie obwodów łowieckich, ale w efekcie końcowym wszystkie opinie Koła Łowieckie otrzymały pozytywne. Zbigniew Zieliński poinformował również, że sporządzone zostały wieloletnie łowieckie plany hodowlane, w których wzięto pod uwagę wyniki ostatniej inwentaryzacji. Z inwentaryzacji wynika, że stan zwierzyny jest o ok. 30-40% wyższy. Plany pozyskania zwierzyny zakładają również wzrost zwierzyny na tym samym poziomie.

Dariusz Szulc Nadleśniczy w Grodzisku Wlkp., przedstawił informację dotyczącą stanu liczebności zwierzyny łownej na terenie Nadleśnictwa. Negatywne wpływają również szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione bobry, wilki oraz żurawie, kormorany, dzikie gęsi itp.


Zbigniew Zieliński poinformował, że w przypadku bobrów redukcja populacji jest możliwa wyłącznie w okresie od października do końca lutego, a pozwolenie musi być wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Redukcji bobra mogą dokonywać koła upoważnione, są to przeważnie koła, na których obwodach łowieckich znajdują się cieki wodne. Obecnie populację bobra szacuje się na 90 tys. sztuk. Zbigniew Zieliński podkreślał, że zależy im na dobrych relacjach pomiędzy myśliwymi a rolnikami. Podjęty został również problem utylizacji patrochów po upolowanej zwierzynie, zwłaszcza podczas zagrożenia wirusem ASF.

Prelegenci i uczestnicy Forum rolniczo-łowieckiego zgodnie stwierdzili, że istnieje potrzeba ograniczenia populacji zwierzyny łownej, które powodują ogromne szkody w uprawach rolnych.


Na zakończenie Jerzy Kostrzewa przewodniczący RP WIR w Grodzisku Wlkp. i Członek Zarządu WIR, podziękował wszystkim uczestnikom za spotkanie oraz merytoryczną i spokojną dyskusję. Jerzy Kostrzewa podkreślił, że organizacja spotkań jest wynikiem próśb ze strony rolników, zauważył, że problemów jest wiele, ale trzeba o nich rozmawiać. Najważniejszą rzeczą do realizacji jest zmniejszenie pogłowia zwierzyny łownej.

Katarzyna Szudra-Borowczak


23-06-2017 r.

W dniu 18 czerwca 2017 r., Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., zorganizowała spływ „Konwaliowym Szlakiem Kajakowym”. W spływie udział wzięły 73 osoby z powiatu grodziskiego i powiatów sąsiednich.


„Konwaliowy Szlak Kajakowy” liczy około 37 km., leży w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Nazwa szlaku pochodzi od znajdującej się na jego trasie Wyspy Konwaliowej.


Wyspa Konwaliowa położona jest na Jeziorze Radomierskim, zajmuje obszar 24,9 ha. Wyspę porasta ponad 100-letni drzewostan – dęby, klony, jesiony, olchy i lipy. Rośnie tam również wiele cennych i chronionych gatunków roślinnych m. in. lilia złotogłów, kosaciec syberyjski, buławnik czerwony. Poszycie skrawka lasu tworzą m.in. szakłak i dereń. Runo natomiast stanowią: marzanna wonna, żonkil zwyczajny, żywiec cebulkowy, czosnek niedźwiedzi, szczawnik zajęczy i mojownik dwulistny.


Do szczególnych skarbów wyspy należy masowe występowanie konwalii majowej o delikatnym różowym żyłkowaniu i o różnych nasadach pręcików. Kwiaty te stanowią dużą atrakcję w okresie kwitnienia, w związku z tym to właśnie konwalia stała się symbolem wyspy.


Na wyspie gnieździ się również wiele rzadkich gatunków ptaków: kania czarna i kania rdzawa, kolonia czapli siwej, kilka gatunków dzięciołów, szpaków i gołębia siniaka. Wyspa Konwaliowa jest ścisłym rezerwatem przyrody i nie ma na nią wstępu, w związku z tym doskonałą atrakcją by móc podziwiać wyspę jest spływ „Konwaliowym Szlakiem Kajakowym”.


Katarzyna Szudra-Borowczak
Źródło: https://przemet.pl/dla-turystow/wyspa-konwaliowa/


23-05-2017 r.


W dniach 20-21 maja 2017 r., odbyło się 23 Święto Pieczarki 2017 Champignon Festival Wielichowo. Odbywające się Święto Pieczarki ma na celu podkreślenie związku Miasta i Gminy Wielichowo z produkcją pieczarek. Ze względu na dużą liczbę producentów pieczarek Wielichowo bywa nazywane „niekoronowaną stolicą pieczarki”.


Święto Pieczarki rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji producentów grzybów uprawnych w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Wielichowie, następnie ulicami Wielichowa przeszedł korowód pieczarkowy z udziałem zaproszonych gości i Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Pieczarki.


Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół MIG, natomiast w niedzielę odbył się koncert zespołu Doda&Virgin.


Po raz kolejny Wielkopolska Izba Rolnicza wzięła udział w imprezie, na swoim stoisku rozdawała darmowe lody dla dzieci. Wielkopolska Izba Rolnicza była również organizatorem Pikniku Drobiowego, który ma na celu prezentację produktów z mięsa drobiowego i zachęcania konsumentów do mięsa drobiowego.


Katarzyna Szudra-Borowczak
foto. Katarzyna Strzyż


05-05-2017 r.

W marcu 2002 roku Zespół Szkół Rolniczych zostaje przekształcony w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Powstańców Wielkopolskich w Kotowie. W roku 2013 szkoła obchodzi 50-lecie swojego istnienia i w tym też roku decyzją organu prowadzącego placówka staje się częścią Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Wszyscy, którzy po ukończeniu gimnazjum zdecydują się na zdobywanie wykształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, a chcieliby mieć zajęcia w pięknym pałacu w Kotowie, mają do wyboru szereg atrakcyjnych kierunków nauczania, takich jak:

 • technik architektury krajobrazu
 • technik hotelarstwa
 • technik rolnik
 • technik żywienia i usług gastronomicznych.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół
Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.:

 • Technikum:
  • technik przemysłu mody,
  • technik budownictwa,
  • technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
  • technik ekonomista
  • technik informatyk
  • technik logistyk
  • technik logistyk – klasa mundurowa
  • technik mechanik
  • technik mechatronik
  • technik organizacji reklamy
  • technik organizacji reklamy – klasa mundurowa
  • technik przemysłu mody.
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa:
  • blacharz samochodowy
  • cieśla
  • cukiernik
  • dekarz
  • elektromechanik pojazdów samochodowych
  • elektromechanik
  • elektryk
  • elektronik
  • fryzjer
  • krawiec
  • kucharz
  • lakiernik
  • mechanik pojazdów samochodowych
  • mechanik-monter maszyn i urządzeń
  • monter konstrukcji budowlanych
  • monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • murarz-tynkarz
  • piekarz
  • sprzedawca
  • stolarz
  • ślusarz
  • tapicer
  • wędliniarz.

Kontakt
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.,
Grodzisk Wlkp., ul. Żwirki i Wigury 2, 62-065 Grodzisk Wlkp.
tel. 61-444-54-01,
e-mail: zsp@zsp-grodzisk.net
strona internetowa: zsp-grodzisk.net

Źródło: www.zsp-grodzisk.net
Katarzyna Szudra-Borowczak


11-04-2017 r.

W niedzielę palmową 9 kwietnia br. w Tarnówce (powiat złotowski) odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich, w którym udział wzięła delegacja powiatu grodziskiego. Do świątecznego stołu zasiadły delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, w sumie około tysiąca osób. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z samorządem Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Złotowie, Gminy Tarnówka oraz Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce. Uczestnicy spotkania mogli zachwycać się występami: uczniów Zespołu Szkół w Tarnówce, mieszkanek wsi Plecemin, zespołu Tarnowianie, zespołu Rodlanie z Zakrzewa oraz Zespołu Ludowego Krajniacy z Wielkiego Bucza.


W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu odwiedzili cmentarz w Miasteczku Krajeńskim (pow. pilski), gdzie złożyli kwiaty i znicze przy grobie bohatera narodowego Michała Drzymały urodzonego 13 września 1857 r., w Zdroju koło Grodziska Wlkp.


Michał Drzymała, to polski chłop z Poznańskiego – symbol uporczywej wali chłopa polskiego o ziemię i prawa zabranie przemocą przez zaborcę pruskiego. Drzymała stał się sławny z powodu prowadzonego sporu w latach 1904-1909 o pozwolenie na budowę domu. Prawo pruskie wymagało uzyskania zgody na wzniesienie budynku, a władze realizujące politykę germanizacji wykorzystywały ten przepis na niekorzyść ludności polskiej. W związku z tą sytuacją Drzymała kupił wóz cyrkowy w którym zamieszkał wraz z żoną Józefą i trzema synami. Władze pruskie chciały wóz usunąć, przekonując, że stojący w jednym miejscu ponad 24 godziny wóz jest domen. W związku z tą sytuacją Drzymała codziennie przesuwał wóz i udowadniał, że wóz jest pojazdem ruchomym i nie podlega przepisom prawa budowlanego. W końcu władze pruskie usunęły wóz, a Drzymała zamieszkał w ziemiance, którą zburzono z powodu naruszenia przepisów przeciwpożarowych. W latach 1928-1937 mieszkał w Grabównie, gdzie zmarł w dniu 25 kwietnia 1937 r.


W tym roku obchodzimy: 160. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci bohatera narodowego Michała Drzymały.

Opracowanie: Katarzyna Szudra-Borowczak
Źródło: Gmina Tarnówka, Gmina Rakoniewice


19-01-2017 r.


W dniu 16 stycznia br., w Biurze Powiatowym Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej, w której udział wzięli Posłowie Krzysztof Paszyk i Killion Munyama. Posłowie przekazali swoje obawy w sprawach dotyczących rolnictwa i braku perspektyw na dalsze działania. Poruszony został temat Afrykańskiego Pomoru Świń i jego tragicznych skutków jakie mogłyby nastąpić jeżeli ASF pojawiło by się w Wielkopolsce, a której skutki znosilibyśmy przez długie lata. Poseł Krzysztof Paszyk przekazał również informacje, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do uzgodnień projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia w 2017 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

Poseł Krzysztof Paszyk przekazał również informacje, że nadal występuje problem rynków rolnych, który okazała się skutkiem niekontrolowanego przywozu zboża z Ukrainy, uboju zwierząt w skandalicznych warunkach oraz imporcie duńskich świń, który miał zostać ograniczony. Poruszony został również temat nowelizacji ustawy o szkodach łowieckich.


W roku 2016 po raz pierwszy zabrakło pieniędzy na dofinansowanie ubezpieczeń upraw, rolnicy od lat mogli liczyć na pomoc państwa przy ubezpieczeniach – Poseł Krzysztof Paszyk wyjaśnił, że sytuacja ta była spowodowana brakiem zabezpieczenia środków na dopłaty do ubezpieczeń upraw.

Członkowie Rady Powiatowej wnioskowali do Posłów o: wprowadzenie regionalizacji wywozu nawozów naturalnych i organicznych w postaci stałej i płynnej i możliwość wcześniejszego ich stosowania (nawozy naturalne i organiczne w postaci stałej i płynnej powinny być stosowane na pola w okresie od 1 marca do 30 listopada), oraz zwiększenie limitu zwrotu podatku do kwoty 100 zł za hektar użytków rolnych.

Katarzyna Szudra-Borowczak


08-12-2016 r.


W dniu 6 grudnia 2016 r., w Centrum Wystawowo-Szkoleniowym w Sielinku odbyło się szkolenie „Innowacje w uprawie kukurydzy” zorganizowane przez Firmę Frankiewicz i Wielkopolską Izbę Rolniczą Biura Powiatowe w Poznaniu, Szamotułach, Wolsztynie, Nowym Tomyślu i Grodzisku Wlkp. Na początku przedstawiony został film prezentujący Firmę Frankiewicz, następnie Sławomir Markiewicz przedstawił firmę Euralis i odmianę kukurydzy ES CONCORD. Wojciech Osiński z firmy Maisadour przedstawił odmiany kukurydzy na kiszonkę DM 1074 i 28A, a Maciej Kubala przedstawił produkty firmy Luventa. Wykład „Innowacje w uprawie kukurydzy” przedstawił prof. dr hab. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i jednocześnie Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Na zakończenie Jerzy Kostrzewa – członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej wręczył odznaczenia 20-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej: prof. dr. hab. Tadeuszowi Michalskiemu i Firmie Frankiewicz dziękując za współpracę.


Katarzyna Szudra-Borowczak


05-12-2016 r.


Już po raz ósmy, 3 grudnia br. odbyła się Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich. W tym roku gościliśmy w Zespole Szkół w Wysocku Małym, gm. Przygodzice. Wśród 1000 gości znaleźli się również przedstawiciele powiatu grodziskiego: członkowie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., oraz panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Wielichowie, Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Grodzisku Wlkp., Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Rakoniewice oraz Stowarzyszenia Kobiet Gminy Kamieniec.


Przybyłych gości przywitali: Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztof Rasiak – Wójt Gminy Przygodzice, Marek Trzcieliński Prezes Wielkopolskiego Związku Producentów Ryb oraz Irena Frąszczak – Prezes Stowarzyszenia Gospodyni. Zgodnie z tradycją uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z okazji 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, 120-lat Samorządy Rolniczego oraz 20-lat reaktywacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymały medaliony okolicznościowe.


Ważnym punktem spotkania była wspólna wieczerza. Na stołach gościły tradycyjne wigilijne potrawy. Był m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grochem, karp, śledź w śmietanie oraz makiełki.


Katarzyna Szudra-Borowczak


27-10-2016 r.

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce, Wielkopolska Izba Rolnicza przy współpracy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii organizuje cykl szkoleń „Zagrożenia wynikające z rozpowszechniania się chorób zakaźnych, w tym wirusa ASF oraz promocja bioasekuracji”.


W dniu 26 października 2016 r., na terenie powiatu grodziskiego w Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp., odbyło się szkolenie „Zagrożenia wynikające z rozpowszechniania się chorób zakaźnych, w tym wirusa ASF oraz promocja bioasekuracji”, prowadzone przez Michała Sokoła - Powiatowego Lekarza Weterynarii w Grodzisku Wlkp. W szkoleniu uczestniczyło prawie 50 rolników. Uczestnicy uzyskali informacje o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w razie wystąpienia ASF. Obecnie w naszym kraju u świń zanotowano 23 ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.


Katarzyna Szudra-Borowczak


28-09-2016 r.

W dniu 23 września br., w Restauracji „MDS” w Wielichowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. W spotkaniu udział wzięli: Ferdynand Jągowski – WZMiUW Inspektorat w Nowym Tomyślu, Edward Bąk – WZMiUW w Lesznie, Jarosław Matuszewski – Dyrektor Związku Spółek Wodnych w Nowym Tomyślu, Przemysław Sztukowski – Dyrektor Spółki Wodnej Melioracji Nizin Obrzańskich, Tomasz Dolata – Sekretarz Powiatu Grodziskiego, Honorata Kozłowska – Burmistrz Wielichowa, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, Genowefa Feldgebel – Kierownik ZD WODR w Grodzisku Wlkp., Szymon Tomaszewski – Przewodniczący RP WIR w Wolsztynie, członkowie Rady Powiatowej oraz rolnicy powiatów: wolsztyńskiego, kościańskiego i grodziskiego.


Tematem posiedzenia był problem utrzymujących się od dłuższego czasu wysokiego poziomu wód w ciekach oraz podtopień użytków rolnych w dolinie Kanałów Obry na terenie powiatów wolsztyńskiego, kościańskiego i grodziskiego. Największym problemem jest niedrożność rowów oraz brak koordynacji prac pomiędzy instytucjami za to odpowiedzialnymi. Problemem jest niewystarczająca ilość pieniędzy przeznaczona na ten cel. Kolejną przeszkodą okazuje się również obszar Natura 2000 – zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy oraz ochrona różnorodności biologicznej, w związku z czym prace konserwacyjne mogą być wykonywane dopiero po 15 sierpnia. Niestety koszty tego faktu ponoszą rolnicy tracąc cześć upraw. Wójtowie, burmistrzowie i Przewodniczący Rad Powiatowych podejmą stosowne uchwały i tym samym pokażą wagę problemu.


Katarzyna Szudra-Bowowczak


16-09-2016 r.


W dniu 10 września br., w Zdroju (gmina Grodzisk Wlkp.), odbyły się dożynki Kółka Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz wsi Borzysław i Kobylniki. Uroczystości rozpoczął z Borzysławia i Karol Borowczak ze Zdroju złożyli bochen chleba Mirosław Sanok Prezes Kółka Rolniczego. Starostowie dożynek Wioletta Nowaczyk ba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza Grodziska Wlkp. Henryka Szymańskiego. Burmistrz Grodziska Wlkp., podziękował za trud jaki co roku rolnicy wkładają w swoją pracę, zaznaczając, że ten rok był wyjątkowo trudny. Po oficjalnej części uroczystości uświetnił Kabarat „To My” ze Słocina. Uczestnicy mieli okazję bawić się przy muzyce do rana.Katarzyna Szudra-Bowowczak


15-09-2016 r.

W dniu 7 września br., w siedzibie Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., odbyło się posiedzenie RP WIR. W spotkaniu udział wzięli: Dorota Mielcarek- w zastępstwie kierownik KRUS PT w Grodzisku Wlkp., Marian Piotrowski- kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. i Maciej Węgrzynowski w zastępstwie kierownik ZD WODR w Grodzisku Wlkp.

Dorota Mieloch przedstawiła działalność Placówki Terenowej KRUS, poinformowała o założonym e-koncie w KRUSie, gdzie można zobaczyć i sprawdzić wysokość i terminowość opłaconych w KRUSie składek, docelowo będzie można wydrukować zaświadczenie do banku, potrzebne w związku z złożeniem wniosku o kredyt, ale nie wiadomo na obecną chwilę, czy takie zaświadczenia będą akceptowane przez banki. Dorota Mieloch zachęca również do korzystania z turnusów rehabilitacyjnych dla rolników czynnych zawodowo oraz turnusów dla dzieci w wieku szkolnym – do 16 roku życia.


Marian Piotrowski – Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp., poinformował, że wnioski na dopłaty bezpośrednie zostały wprowadzone do systemu i skompletowane, w dniu 7 września zostało to zakończone. Rozpoczynamy kontrolę administracyjną, w planie jest wypłata zaliczek w wysokości 70% wszystkim beneficjentom w terminie od 17 października br. do 30 listopada br. Zaliczki, mają być wypłacane wszystkim beneficjentom, nawet tym, u których stwierdzone będą nieprawidłowości. Od 1 września br., wprowadzone zostały w biurach powiatowych punkty informacyjne, tam można uzyskać wszystkie informacje, związane z działalnością ARiMR. Stawki dopłat bezpośrednich 2016 są: 107 euro na płatność JPO, 71 euro na zazielenienie, płatność dla bydła 60euro, płatność dla krów 70 euro, dopłata do buraka cukrowego 756 euro. Na „Modernizację gospodarstw rolnych”, złożonych zostało ok. 30 wniosków z powiatu grodziskiego.
Maciej Węgrzynowski poinformował, że w I kwartale 2017 roku ruszyć ma program „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, z którego będzie można uzyskać bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł, program już cieszy się dużym zainteresowaniem.
Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Jerzy Kostrzewa podziękował zaproszonym gościom oraz członkom Rady Powiatowej za uczestnictwo w posiedzeniu.

Katarzyna Szudra-Bowowczak


06-09-2016 r.


W dniu 21 sierpnia 2016 w Kamieńcu odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne. Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą za zebrane plony odprawioną przez proboszcza ks. Krzysztofa Rozmiarka w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Kamieńcu.

Po mszy korowód dożynkowy przeszedł ulicami Kamieńca do Chaty Biesiadnej.

Wieniec dożynkowy został przekazany Przewodniczącej Rady Powiatu Grodziskiego Dorocie Jaśkowiak oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Kamieniec Romanowi Bosemu.


Starościna Dożynek Renata Matysiak i Starosta Dożynek Jarosław Fornalik złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Starosty Grodziskiego Mariusza Zgaińskiego i Wójta Gminy Kamieniec Piotra Halasza.

Na Powiatowo – Gminne dożynki przybyło wielu mieszkańców Powiatu Grodziskiego oraz wielu gości honorowych wśród których byli Posłowie na Sejm RP Killion Munzele Munyama oraz Krzysztof Łapiński, Senator RP Jan Filip Libicki, były Poseł Stanisław Kalemba, Starostowie Grodziscy Mariusz Zgaiński, Antoni Kłak oraz Sławomir Górny, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska, Zastępca Burmistrza Rakoniewic Arkadiusz Pawłowski, Wójt Gminy Kamieniec Piotr Halasz, Wójt Gminy Granowo Zbigniew Kaczmarek oraz samorządowcy gmin wchodzących w skład Powiatu Grodziskiego, przedstawiciele firm i instytucji związanych z rolnictwem, a przede wszystkim rolnicy powiatu grodziskiego.


Katarzyna Szudra-Bowowczak
Zdjęcia – Starostwo Powiatowe Grodzisk Wlkp.


05-07-2016 r.


Tradycyjnie już po raz XXII w powiecie grodziskim, w dniu 29 czerwca br., w Łubnicy gm. Wielichowo odbył się powiatowy „Dzień Pola 2016” organizowany przez ZD WODR w Grodzisku Wlkp., Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., oraz Market Rolniczy „Minge” Granowo.

Impreza skupiła wielu rolników, przedstawicieli władz samorządowych, strażaków, oraz instytucji obsługujących wieś i rolnictwo.


Program imprezy był bardzo bogaty, a rozpoczął się realizacją projektu strażackiego dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Strażacy pokazali jak udzielać pierwszej pomocy, oraz przeprowadzili konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Ideą i celem spotkania „ Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego” jest podniesienie świadomości rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom.


Bardzo ciekawą akcję edukacyjno-pokazową przeprowadzili strażacy z PSP w Grodzisku Wlkp. , OSP Wielichowo, OSP Łubnica.

Interesującą częścią spotkania było seminarium tematycznie związane z nowoczesną wiedzą rolniczą z uwzględnieniem ochrony środowiska. Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Andrzeja Obsta - głównego specjalisty ds. integrowanej ochrony roślin w WODR Poznań dotyczącego aktualnych spraw w rolnictwie i nowoczesnej technologii uprawy roślin.

Kolejną częścią spotkania, był objazd pól demonstracyjnych z przewodnikami i zwiedzanie kolekcji odmian zbóż jarych i ozimych oraz kukurydzy.


W tym roku demonstracje i kolekcje roślin uprawnych przygotowali rolnicy z Łubnicy: pan Marian Maćkowiak, pan Paweł Smukała i pan Krzysztof Duda.

Licznie zgromadzeni rolnicy wymieniali doświadczenia, mieli też możliwość skorzystania z informacji i porad udzielanych w czasie zwiedzania demonstracji polowych, kolekcji odmian zbóż ozimych i kukurydzy.


W ramach spotkania odbył się również konkurs wiedzy rolniczej. Na zakończenie odbyła się integracja przy przepysznych potrawach przygotowanych przez kucharzy z Restauracji „MDS” w Wielichowie.

Katarzyna Szudra-Bowowczak


15-06-2016 r.


W dniu 11 czerwca br., w Strzępiniu, gm. Granowo odbyły się Gminne Zawody Wędkarskie, które zorganizował Jacek Bresz - sołtys wsi Strzępiń i członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., wraz z Radą Sołecką. W zawodach udział wzięło około 40 osób. Puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymali: Marian Rabiega z Kubaczyna, który zdobył I miejsce, Mirosław Blaszka z Kubaczyna zajął II miejsce oraz III miejsce zdobył Teofil Miłkowski z Niepruszewa. Kto nie zdobył nagród, nic straconego, bo za rok, będzie okazja do rewanżu. Zawody zakończył posiłek przy kiełbasie z grilla. Całość imprezy przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze.Katarzyna Szudra-Bowowczak


30-05-2016 r.


Tegoroczne Święto Pieczarki odbyło się w dniach 21-22 maja 2016 r., ta dwudniowa impreza, która odbyła się już po raz dwudziesty drugi ma na celu podkreślenie związku Miasta i Gminy Wielichowo z produkcją pieczarek. Ze względu na dużą liczbę producentów pieczarek Wielichowo bywa nazywane „niekoronowaną stolicą pieczarki”. Gwiazdą sobotniego wieczoru była Cleo z DJ i tancerkami, natomiast w sobotę odbył się koncert zespołu Boys. Po raz pierwszy Wielkopolska Izba Rolnicza wzięła udział w Święcie Pieczarki, na swoim stoisku rozdawała darmowe lody dzieciom, które uczestniczyły w korowodzie pieczarkowym.

Galeria

Katarzyna Szudra-Bowowczak


22-03-2016 r.


W niedzielę palmową 20 marca br. w Kiszkowie (powiat gnieźnieński) odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich. Do świątecznego stołu zasiadły delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, w sumie 1200 osób. Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Rolnicza. Zorganizowany został również konkurs, do którego zgłoszono 46 ciast przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W konkursie udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich w Jerce oraz Klub Seniora Kopaszewo. Ciasta były smaczne i zachwycały wyglądem, królowały wielkanocne baby, serniki i mazurki. Wszystkie ciasta zostały przeznaczone do degustacji.


Katarzyna Szudra-Borowczak


10-02-2016 r.


W dniu 3 lutego 2016 roku, w Biurze Powiatowym Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu uczestniczyli: Honorata Kozłowska – Burmistrz Miasta i Gminy Wielichowo, Piotr Halasz – Wójta Gminy Kamieniec, Henryk Szymański – Burmistrza Miasta i Gminy Grodzisk Wlkp., Zbigniew Kaczmarek – Wójta Gminy Granowo, Tomasz Dolata – Sekretarza Powiatu Grodziskiego. Na spotkanie przybył również Kazimierz Borowski, który przyczynił się do powstania Izby Rolniczej. Kazimierz Borowski przedstawił historię powstania Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Rolno-Przemysłowej oddział w Grodzisku Wlkp.


Katarzyna Szudra-Bowowczak


27-01-2016 r.


W dniu 22 lutego 2016 roku Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., przy współpracy Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp., zorganizowała wyjazd pięćdziesięciu rolników powiatu grodziskiego na Targi Polagra Premiery 2016. Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery w Poznaniu, to największe spotkanie biznesowe dla sektora rolniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Czterodniowe targi odbywające się w cyklu dwuletnim otwierają sezon spotkań dla rolników, stwarzając doskonałe warunki do promocji produktów i usług oraz zawarcia długoterminowych kontraktów handlowych.22-12-2015 r.


W dniu 21 grudnia br., w Biurze Powiatowym w Grodzisku Wlkp., odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu udział wzięli:

 • Kierownik Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. Genowefa Feldgebel, przekazała informację o pracy ośrodka i działalności doradczej w powiecie grodziskim,
 • Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grodzisku Wlkp. Waldemar Krynojewski, przedstawił realizację dopłat bezpośrednich w powiecie grodziskim,
 • Kierownik Biura Terenowego Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Zbigniew Glaser, przedstawił informację z działalności WIORiN na terenie powiatu grodziskiego,
 • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. Michał Sokół przedstawił stan zdrowia zwierząt w powiecie.


Na zakończenie wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie życzenia świąteczne.

Katarzyna Szudra-Borowczak


13-11-2015 r.

W dniu 10 listopada br., odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez samorząd powiatu grodziskiego. Uroczystość 97 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wlkp., z udziałem kompanii honorowej 5 Lubuskiego Pułki Artylerii z Sulechowa, Grodziskiej Orkiestry Dętej oraz chóru LOJS z grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego.


Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Pomnik Wdzięczności, gdzie przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i organizacji złożyły wiązanki kwiatów.


Katarzyna Szudra-Borowczak


25-09-2015 r.

W dniu 16 września br. w Biurze Powiatowym odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W obradach uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej oraz Genowefa Feldgebel Kierownik ZD WODR w Grodzisku Wlkp. W trakcie spotkania dyskutowano na temat:

 • nadania odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”,
 • naborze wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”,
 • Komisji Koordynacyjnej, która odbyła się w dniu 17.08.2015 r., w Poznaniu, dotyczącej klęski suszy,
 • obradach Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Katarzyna Szudra-Borowczak

Gmina Granowo
Jacek Antoni Bresz
Błażej Fajfer

Gmina Wielichowo
Janusz Józef Buchowski
Jerzy Kostrzewa

Gmina Kamieniec
Adam Roman Matysiak
Magdalena Moskaluk
Gmina Rakoniewice
Andrzej Moszyński
Janusz Marek Popiół

Gmina Grodzisk Wlkp.
Andrzej Pikosz
Mirosław Józef Sanok


Jerzy
Kostrzewa

Przewodniczący Rady powiatowej WIR

Janusz
Popiół

Delegat na Walne Zgromadzenie WIR


W dniu 25 marca br. w Restauracji „Fantazja” w Wielichowie odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. W spotkaniu udział wzięli wszyscy członkowie Rady Powiatowej oraz rolnicy współpracujący z Radą Powiatową. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., Jerzy Kostrzewa, który przedstawił zrealizowane działania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Przewodniczący poinformował o zbliżających się wyborach do izb rolniczych zaplanowanych na 31 maja br., oraz zachęcił do wzięcia w nich udziału. Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatowej Jerzy Kostrzewa podziękował wszystkim zebranym, a na ręce członków Rady Powiatowej złożył podziękowania za zaangażowanie w pracę na rzecz Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz za gotowość do podejmowania działań zmierzających do rozwiązywania problemów rolnictwa naszego regionu.

Katarzyna Szudra-BorowczakW dniu 27 lutego br., w Restauracji „Behapowiec” w Grodzisku Wlkp., około 150 osób uczestniczyło w Forum Rolniczym Powiatu Grodziskiego. Organizatorami spotkania była Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. W forum udział wzięli: Stanisław Kalemba i Romuald Ajchler- Posłowie na Sejm RP, oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa m. in.: Zbigniew Gąsior – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Tomasz Dutkiewicz – Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych, Tomasz Wielich – Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny, Mirosława Kaźmierczak – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Andrzej Bobrowski – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Wojciech Głuchowski – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Andrzej Sobieszek przedstawiciel Departamentu Rolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiciele władz powiatu grodziskiego, Sławomir Górny- członek zarządu, Piotr Hojan – z-ca Burmistrza Grodziska Wlkp., Gerard Tomiak – Burmistrz Rakoniewic, Honorata Kozłowska – Burmistrz Wielichowa, Piotr Halasz – Wójt Gminy Kamieniec, Zbigniew Kaczmarek – Wójt Gminy Granowo. W forum uczestniczyli także Andrzej Brudno – Kierownik PT KRUS, Waldemar Krynojewski – Kierownik BP ARiMR oraz Genowefa Feldgebel – Kierownik ZD WODR w Grodzisku Wlkp.


Celem spotkania było zapoznanie rolników z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, możliwościami zagospodarowania nieruchomości z zasobów ANR. Przedstawiono również trudną sytuacją na rynkach rolnych. Na zakończenie podano posiłek, który w części został sfinansowany przez sponsorów, którzy mieli możliwość zaprezentowania swoich ofert podczas forum:

 • Firma „Frankiewicz”- Grodzisk Wlkp.,
 • KIA Delik – Przeźmierowo,
 • Bank BGŻ – Grodzisk Wlkp.,
 • Bank Zachodni WBK – Grodzisk Wlkp.,
 • Firma HelioExpres – energia odnawialna,
 • Firma piTERN – energia ekologiczna,
 • Concordia Ubezpieczenia.

Katarzyna Szudra-BorowczakW dniu 24 lutego br., w Sali wiejskiej w Gninie, gm. Rakoniewice, odbyło się uzupełniające szkolenie pt. „Stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony”. W szkoleniu udział wzięło 30 osób, wykład prowadził Paweł Dopierała – Kierownik Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie i Gostyniu. Program szkolenia obejmował:

 1. Wybrane zagadnienia w zakresie przepisów prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian tych przepisów:
  • Wymagania w zakresie nabywania i stosowania środków ochrony roślin
  • Zagrożenia wynikające ze stosowania podrobionych środków ochrony roślin dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska
  • Metody rozpoznawania podrobionych środków ochrony roślin
  • Wymagania dotyczące sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin
  • Inne istotne zmiany przepisów prawnych dotyczących stosowania środków ochrony roślin
 2. Charakterystyka i stosowanie środków ochrony roślin - aktualizacja wiedzy:
  • Zmiany w asortymencie środków ochrony roślin
  • Czynniki warunkujące skuteczne działanie środków ochrony roślin:
   • dobór środka ochrony roślin,
   • termin przeprowadzenia zabiegu,
   • dawka środka ochrony roślin,
   • warunki atmosferyczne,
   • łączne stosowanie agrochemikaliów
 3. Integrowana ochrona roślin - aktualizacja wiedzy:
  • Wiadomości o organizmach szkodliwych, w tym organizmach wytwarzających mykotoksyny
  • Przegląd nowości dotyczących metod ochrony roślin, w tym: agrotechnicznej, hodowlanej, mechanicznej, fizycznej, biologicznej, chemicznej, integrowanej oraz kwarantanny
  • Zasady integrowanej ochrony roślin, integrowanej produkcji roślin i rolnictwa ekologicznego
  • Dobra praktyka ochrony roślin
 4. Technika wykonywania zabiegów w ochronie roślin - aktualizacja wiedzy w tym zajęcia praktyczne z wykorzystaniem opryskiwacza ciągnikowego polowego i sadowniczego:
  • Przygotowanie opryskiwacza do pracy, w tym:
   • sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych urządzeń opryskiwacza pod kątem ich wpływu na jakość wykonania zabiegu,
   • dobór parametrów pracy, kalibracja i regulacja opryskiwaczy,
   • dobór rozpylaczy
  • Technika opryskiwania - użytkowanie opryskiwacza
  • Zapobieganie znoszeniu cieczy roboczej podczas zabiegu oraz skażeniom punktowym środkami ochrony roślin
  • Potwierdzanie sprawności technicznej opryskiwacza:
   • organizacja systemu badań w regionie,
   • wymagania techniczne dla opryskiwacza,
   • przygotowanie opryskiwacza do badania
 5. Zapobieganie negatywnemu wpływowi środków ochrony roślin na środowisko - aktualizacja wiedzy:
  • Oddziaływanie środków ochrony roślin na organizmy pożyteczne, w szczególności pszczołę miodną - aktualizacja wiedzy
  • Zmiany zachodzące w środowisku na skutek stosowania środków ochrony roślin i sposoby ograniczania tych zmian
  • Środki ochrony środowiska wodnego i wody pitnej, w tym:
   • zasady doboru środków ochrony roślin pod kątem wpływu ma środowisko wodne i wodę pitną,
   • efektywne techniki stosowania środków ochrony roślin zapobiegające skażeniu wody
  • Stosowanie środków ochrony roślin w strefach ochronnych ujęć wody oraz na terenie uzdrowisk
  • Postępowanie z opryskiwaczem przed zabiegiem i do zabiegu wykonanym przy użyciu środków ochrony roślin
  • Postępowanie ze środkami ochrony roślin i opróżnionymi opakowaniami po środkach ochrony roślin oraz pozostałościami cieczy użytkowej po zabiegu
 6. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków ochrony roślin - aktualizacja wiedzy:
  • Przegląd przepisów prawnych
  • Zagrożenia dla zdrowia człowieka podczas stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy
  • Środki ochrony indywidualnej i zasady ich użycia
  • Prawidłowe przechowywanie, pakowanie i transport środków ochrony roślin
  • Ocena zagrożenia na poszczególnych stanowiskach pracy, w tym przy:
   • sporządzaniu cieczy roboczej,
   • zabiegach wykonywanych opryskiwaczem ciągnikowym,
   • zabiegach wykonywanych opryskiwaczem plecakowym,
   • zabiegach wykonywanych w uprawach pod osłonami,
   • zaprawianiu nasion
  • Zasady profilaktyki, w tym:
   • badania lekarskie,
   • wyposażenie apteczki pierwszej pomocy medycznej,
   • informacje o najbliższym podmiocie leczniczym oraz numery telefonów do ośrodków toksykologicznych
  • Objawy zatrucia środkami ochrony roślin oraz pierwsza pomoc przy zatruciach tymi środkami lub w razie wystąpienia innych nagłych wypadków
  • Postępowanie w przypadku rozlania lub rozsypania środków ochrony roślin.

Szkolenie zakończyło się egzaminem, zdanym pozytywnie przez wszystkich uczestników.


W dniu 11 lutego 2015 r. w siedzibie Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp., odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Starym Bojanowie p. Zenon Lorek i p. Teresa Berkowska oraz władze powiatu grodziskiego. Przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych przedstawili dotychczasowe działania ANR związane z wyłączeniem i podziałem nieruchomości rolnych położonych w obrębie Puszczykowo, gmina Kamieniec, powiat grodziski. W spotkaniu udział wzięli również p. Henryk Szymański - Burmistrz Grodziska Wlkp., p. Zbigniew Kaczmerek - Wójt Gminy Granowo oraz p. Sławomir Kurkiewicz – pracownik ds. rolnictwa. Podczas spotkania rozmawiano nt. przygotowania wyborów do izb rolniczych zaplanowanych na 31 maja br.

Katarzyna Szudra-Borowczak


W dniu 19 grudnia 2014 roku w siedzibie Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej WIR. W spotkaniu udział wzięli Tomasz Dolata - Sekretarz Powiatu, Genowefa Feldgebel – Kierownik ZD WODR w Grodzisku Wlkp., oraz Waldemar Krynojewski – Kierownik OT ARiMR w Grodzisku Wielkopolskim Porządek posiedzenia:

 • omówienie bieżącej sytuacji w rolnictwie,
 • omówienie wypłat płatności bezpośrednich i przyszłych wniosków obszarowych,
 • omówienie sytuacji dotyczącej funkcjonowania szpitala w Grodzisku Wlkp., dofinansowania do utylizacji azbestu oraz dofinansowania spółek wodnych,
 • organizacji szkoleń „Szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony roślin w województwie wielkopolskim” oraz „Nowoczesna i kompleksowa produkcja prosiąt”.


Katarzyna Szudra-Borowczak


W dniach od 17 do 18 listopada br. w Restauracji „Leśna” w Grodzisku Wlkp. odbyło się szkolenie „Nowoczesna i kompleksowa produkcja prosiąt” współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, realizowane na podstawie umowy zawartej z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Organizatorem szkoleń było konsorcjum utworzone przez:

 • Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”,
 • Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach,
 • Instytut Zootechniki w Krakowie,
 • Wielkopolską Izbę Rolniczą, Kujawsko-Pomorska Izbę Rolniczą, Mazowiecka Izbę Rolniczą, Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego oraz Izbę Rolniczą w Opolu.
Wykład prowadził Stanisław Piątkowski.


Program obejmował dwa dni wykładowe o następującej tematyce:

 1. Rozród
  1. Wybrane zasady prawidłowej eksploatacji knurów
  2. Czynniki ograniczające uzyskiwanie optymalnych efektów produkcyjnych
  3. Optymalne wykorzystywanie potencjału hodowlanego świń
  4. Czynniki wspomagające rozród
  5. Wybrane elementy prawidłowego przygotowania loch do rozrodu
  6. Rozród jako proces fizjologiczny
  7. Biotechnologiczne metody doskonalenia rozrodu świń
  8. Najczęściej popełniane błędy w inseminacji trzody chlewnej
  9. Zasady poprawnie wykonanego zabiegu inseminacjnego nasieniem pozyskiwanym we własnym gospodarstwie i pochodzącym ze stacji knurów
  10. Rozpoznawanie objawów rui, czynniki warunkujące jej występowanie i metody stymulacji
 2. Odchów prosiąt
  1. Postępowanie z lochą przed porodem
  2. Właściwy przebieg porodu, opieka nad lochą i prosiętami
  3. Wpływ żywienia na płodność i plenność loch oraz kondycję prosiąt
  4. Żywienie lochy w okresie laktacji i dokarmianie prosiąt, odsadzanie prosiąt.
 3. Bioasekuracja
  1. Koszty suboptymalne stanu zdrowotnego stada podstawowego, prosiąt i warchlaków
  2. Zasady bioasekuracji, kwarantanny i aklimatyzacji
  3. Podstawowe warunki ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt
  4. Profilaktyka swoista ważnych ekonomicznie chorób świń.W dniach od 8 do 9 grudnia br., w Restauracji „MDS” w Wielichowie, pow. grodziski, odbyło się szkolenie „Pielęgnowanie i ochrona upraw leśnych”. Szkolenie zorganizowane zostało przez Krajową Radę Izb Rolniczych w konsorcjum ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego PROW na lata 2007-2013”.


Program szkolenia obejmował 16 godzin zajęć, w tym zajęcia teoretyczne dotyczące:

 • obowiązki beneficjentów pomocy udzielanej na zalesianie w ramach działań leśnych PROW (2004-2006, 2007-2013),
 • podstawy prawne prowadzenia gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych,
 • elementy gospodarki leśnej w lasach założonych na gruntach wyłączonych z produkcji rolnej,
 • charakterystyka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych, z uwzględnieniem specyfiki schematów zalesiania,
 • zasady BHP obowiązujące podczas wykonywania prac leśnych oraz dobór narzędzi służących do wykonywania poszczególnych zabiegów,
 • pielęgnowanie i ochrona uprawy leśnej w wieku do 5 lat pochodzącej z sadzenia,
 • pielęgnowanie i ochrona młodnika pochodzącego z sadzenia,
 • pielęgnowanie lasu założonego z wykorzystaniem uznanej sukcesji naturalnej rodzimych gatunków lasotwórczych (lub pochodzącego z odnowienia naturalnego) w różnych fazach rozwojowych.

Drugi dzień szkolenia obejmował zajęcia praktyczne w lesie.
Wykład i zajęcia praktyczne prowadził Stanisław Niemiec.

Katarzyna Szudra-Borowczak


W dniu 3 listopada br., w Kamieńcu, powiat grodziski, odbyło się seminarium z okazji XX-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz X-lecia Wspólnej Polityki Rolnej. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy powiatu krotoszyńskiego, beneficjenci płatności obszarowych i programów inwestycyjnych, zaproszeni goście z instytucji i organizacji działających w otoczeniu rolnictwa, przedstawiciele związków i organizacji rolniczych.

Pierwsza część seminarium poświęcona była działalności ARiMR. Dyrektor - Piotr Łykowski przedstawił dotychczasową działalność Agencji w Wielkopolsce. Zofia Szalczyk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W spotkaniu uczestniczył również Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wojciech Głuchowski, który przedstawił zagadnienia dotyczące Modernizacji gospodarstw rolnych w aspekcie aktualizacji wniosków o pomoc. Mając na uwadze zmiany, jakie ma przynieść kampania 2015 w zakresie dopłat bezpośrednich, Kierownik BP ARiMR w Grodzisku Wlkp. – Waldemar Krynojewski omówił system płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020. Podczas seminarium dr Zofia Szalczyk wręczyła listy gratulacyjne, rolnikom i doradcą rolnym współpracującym z BP ARiMR w Grodzisku Wlkp., oraz pracownikom Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Grodzisku Wielkopolskim.

Katarzyna Szudra-Borowczak


Seminarium z okazji X lat Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce oraz XX lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowano 24 października br., w Głuchowie. Celem konferencji było przedstawienie efektów transformacji i pokazanie wpływu wypłacanych środków na rynek żywnościowy, sytuację gospodarstw rolnych, powstanie nowych miejsc pracy, unowocześnienie rolnictwa, przetwórstwa, poprawę sytuacji agrarnej oraz społecznej i ochronę środowiska na obszarach wiejskich w województwie wielkopolskim.

Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Piotr Łykowski przedstawił X lat Wspólnej Polityki Rolnej, natomiast Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Zofia Szalczyk przedstawiła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz System płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020. Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego przedstawił temat Modernizacji gospodarstw rolnych w aspekcie aktualizacji wniosków o pomoc.

Podczas seminarium na wniosek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie odznaczonych zostało 10 rolników powiatu kościańskiego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, byli to: Stanisław Bąk, Jarosław Białkowski, Roman Glura, Czesław Jader, Marian Kaczmarek, Janusz Kaczmarek, Henryk Nadobnik, Stefan Roszak, Benedykt Szymczak oraz Stefan Wieszczeczyński .

Katarzyna Szudra-Borowczak


W sobotę 20 września 2014 roku autokar pełen rolników z powiatu grodziskiego udał się na Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2014 do Bednar. Tegoroczna wystawa była wyjątkowa, nie tylko ze względu na swoje XVI obchody, ale przede wszystkim na trudne warunki atmosferyczne, w których była przygotowywana. Organizatorem wyjazdu szkoleniowo - edukacyjnego była Wielkopolska Izba Rolnicza Biuro Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi dla rolnictwa. Do wystawców oferujących maszyny rolnicze dołączyli producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin oraz innych branż związanych z rolnictwem, a także instytucji finansowych.

Foto

Wystawa w Bednarach to miejsce spotkań, wymiany poglądów, zdobywania wiedzy oraz umiejętności, stąd tak duże zainteresowanie tym miejscem. Poza tym można tam nawiązać kontakty z przedstawicielami agencji rządowych działających na rzecz rolnictwa. Rolnicy nie kryli swojego zadowolenia i bogatsi w nowe doświadczenia w godzinach popołudniowych wrócili do swoich domów.

Katarzyna Szudra-Borowczak


Powrót