Powiat pleszewski położony jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Obejmuje 6 gmin: miasto i gminę Pleszew oraz gminy: Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów Gospodarka powiatu pleszewskiego ma charakter rolniczy, ponad 70% powierzchni ogółem stanowią użytki rolne. Przeważają gleby klas niższych - IV, V, VI, uprawia się głównie zboża, ziemniaki, buraki cukrowe oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej i krów mlecznych. Powiat słynie również z ogrodnictwa, szczególnie szklarniowej uprawy pomidorów. Szklarnie w rejonie pleszewskim zajmują łączną powierzchnię około 330 ha, a markę "Pomidor pleszewski" uważa się w Unii Europejskiej za regionalny produkt powiatu. Rolnicy indywidualni oprócz uprawy roli i ogrodnictwa zajmują się również warzywnictwem i hodowlą roślin ogrodniczych, szkółkarstwem.Sygnalizacja Agrofagów
Wpisy z lat:
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019


27-02-2020 r.

W Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu w ubiegłą sobotę tj. 22 lutego odbył się konkurs „Wypiek Ciasta Domowego”. Na spotkaniu gościli przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego, radni, członkinie KGW, członkowie KR. W konkursie wzięło udział 22 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pleszew. Panie przygotowały domowe wypieki wśród których królowały: pączki, babeczki, sernik, rolady, torty, wieńce drożdżowe itp.

Jak co roku organizatorem spotkania był Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Pleszew oraz Pleszewskim Domem Kultury. Otwarcia spotkania dokonała Bożena Grabowska Prezes GZRKiOR w Pleszewie wraz z Przemysławem Marciniakiem Dyrektorem Domu Kultury w Pleszewie.

Komisja Konkursowa wyłoniła zwyciężczynie, którym wręczono upominki oraz nagrody. Pierwsze miejsce zajęło KGW Taczanów Pierwszy – Pawłowska Justyna za „Bezę Pavlova”; drugie miejsce przypadło dla KGW Sowina - Katarzynie Pasiak za „Roladę”, a trzecie za „Czerwone ciasto” otrzymało KGW Bronów – Ewelinę Wielgosz za „Czerwone ciasto”.

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie również wyłoniła laureata tj. KGW Grodzisko, które reprezentowała Przewodnicząca koła Anna Juszczak. Nagrodę wręczył Przewodniczący Rady Olgierd Wajsnis.

Konkurs uświetniły występy najmłodszych – Przedszkolaków z Grodziska, oraz szałowy występ Kabaretu „ A mi się nie chce”.

Gratulujemy!!!

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Foto: Życie Pleszewa


26-02-2020 r.

W czwartek 20 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie odbyło się Forum Powiatu Pleszewskiego pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie ze Starostą Pleszewskim Maciejem Wasielewskim oraz Dyrektor ZS CKR w Marszewie Grażyną Borkowską. W forum wzięli udział rolnicy, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa, organizacji społeczno-zawodowych i związkowych, uczniowie szkoły rolniczej, członkowie KR i KGW oraz delegaci WIR.

Spotkanie otworzył Prezes WIR Piotr Walkowski wraz z Dyrektorem ZS CKR w Marszewie Grażyną Borkowską, Starostą Pleszewskim Maciejem Wasielewskim oraz Olgierdem Wajsnisem Przewodniczącym RP WIR w Pleszewie. Piotr Walkowski podkreślał ogromne znaczenie szkoły rolniczej w Marszewie, która jak mówił „prężnie kształci przyszłych rolników i jest w czołówce najlepszych placówek ponadgimnazjalnych w kraju”.

Dyrektor Szkoły Grażyna Borkowska zachęcała do korzystania z bogatej oferty nowoczesnego kształcenia rolniczego. Przedstawiła inwestycje, jakie szkoła zrealizowała i jakie będzie realizowała w niedalekiej przyszłości w celu ”dalszego rozwoju”. Mówiła, iż szkoła podejmuje współpracę z przedsiębiorstwami i instytucjami rolniczymi, dzięki której uczniowie mają możliwość odbywania staży i kursów zawodowych.

Starosta pleszewski również podkreślał, iż marszewska szkoła, która od 2015 roku podlega Ministerstwu Rolnictwa, obecnie ma lepsze perspektywy rozwoju niż za czasów samorządu. Mówił: - „Cieszę się bardzo, że szkoła w Marszewie się rozwija i zachęcam uczniów do wybierania kierunków jakie oferuje szkoła, gdyż są one bardzo ważne zarówno dla lokalnej jak i dla krajowej gospodarki”.

Z kolei Olgierd Wajsnis w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, iż „to uczniowie szkoły rolniczej, są przyszłością polskiego rolnictwa i to od młodych będzie zależała jego siła. Dlatego ważne jest, aby samorząd rolniczy, który jako jedyny reprezentuje interesy wszystkich polskich rolników był słyszany, gdyż to on walczy o udogodnienia dla rolników”.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Andrzej Długiewicz podczas swojego wystąpienia zobrazował zagrożenia płynące ze strony wirusa ASF oraz ptasiej grypy. Przedstawił działania dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tych chorób oraz wymagania dla hodowców w zakresie bioasekuracji. Natomiast przedstawiciele ARiMR, WODR, WIORiN omówili bieżące sprawy oraz najważniejsze programy i merytoryczną pomoc, jaką mogą zaproponować rolnikom w swoich biurach.

Prezes Spółki Rol-Wir dr Andrzej Przepióra w swoim wystąpieniu przedstawił aktualne tematy związane z mikrorachunkami, Bazą Danych o Odpadach, rzeźniami rolniczymi oraz możliwości zorganizowania rolniczych wyjazdów studyjnych do innych krajów.

Wójt gminy Czermin Sławomir Spychaj przedstawił problemy, z jakim obecnie zmagają się włodarze gmin, a jest nim susza i problem z gromadzeniem wody. Mówił: ”Samorząd Rolniczy musi zostać wysłuchany, bo problem się pogłębia”. Apelował o zniesienie biurokracji związanej z budową przydomowych oczyszczalni jak i przy uproszczeniu procedur związanych z szacowaniem strat w gospodarstwie. Zdaniem włodarza procedury są zbyt skomplikowane i wiążą się z wysokimi kosztami po stronie samorządu gminnego. Urzędy gmin nie dysponują dostateczną liczbą pracowników, często muszą dokonywać przesunięć kadrowych, aby móc usprawnić weryfikacje wniosków złożonych przez rolników. Dlatego niezbędne jest stworzenie instrukcji jednolitych i przejrzystych dla całego kraju, usprawniających prace w komisjach szacujących szkody.

Atrakcją pleszewskiego forum rolniczego były pączki, które królowały z okazji przypadającego w tym dniu „Tłustego czwartku”. Rozstrzygnięto konkurs na „Najsmaczniejsze domowe pączki”. Do konkursu zgłosiło się 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu pleszewskiego: KGW Sowina Błotna, KGW Zawidowice, KGW Szkudła, KGW Gołuchów, KGW Nowa Kaźmierka, KGW Dobrzyca, KGW Karminek, KGW Izbiczno, KGW Koźminiec. Panie przygotowały wypieki według własnych przepisów i przepisów swoich babć. Pięknie lukrowane oraz dekorowane pączki i faworki zostały skonsumowane przez uczestników spotkania. Jednak przed rozstrzygnięciem konkursu zostały przeczytane przepisy na owe smażone pyszności. Przepis z 1850 roku przeczytał Starosta Maciej Wasielewski, natomiast przepis na „Cygańskie pączki pieczone” przedstawił Przewodniczący RP WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkie uczestniczki i przyznała wszystkim kołom pierwsze miejsce. Nagrody dla laureatek przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Starosta Pleszewski wręczył książki z staropolskimi przepisami, a Prezes WIR Piotr Walkowski wspólnie z Olgierdem Wajsnisem każdej z pań wręczyli zaproszenia na uroczystą galę konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku 2019”.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Foto: Życie Pleszewa


07-02-2020 r.

W ubiegły piątek w nowej siedzibie Domu Kultury w Pleszewie odbyło się Spotkanie Noworoczne 2019. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pleszewie. Podczas uroczystości poznaliśmy ludzi roku 2019. Przyznano tytuły: Pleszewianin Roku, Biznesmen Roku, Rolnik/Ogrodnik Roku; Rzemieślnik Roku oraz Mecenas Pleszewskiej Kultury.

Wielkopolska Izba Rolnicza również nominowała rolników do konkursu. Decyzją Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Rolnikiem/Ogrodnikiem Roku 2019 został Adam Maciejewski. Medalion wraz z gratulacjami laureatowi wręczyli: Maciej Maciejewski, Lucjan Kempiński oraz Paweł Nowicki.


Adam Maciejewski jest rolnikiem, 46-letnim mieszkańcem Sośnicy (gm. Dobrzyca). Posiada wykształcenie średnie rolnicze. Wspólnie z żoną Mariolą od 2005 r. prowadzi gospodarstwo rolne, które przejęli po rodzicach pana Adama. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 85 ha. Główną specjalizacją gospodarstwa jest produkcja roślinna i zwierzęca w ilości: bydło opasowe 45 szt., natomiast roczna hodowla trzody chlewnej w cyklu otwartym liczy ok. 1000 szt. Pan Adam uprawia: pszenicę ozimą na powierzchni 20 ha, żyto hybrydowe na 10 ha, jęczmień ozimy na 10 ha; pszenżyto ozime na 15 ha, buraki cukrowe na 10 ha.; rzepak ozimy na powierzchni 15 ha, natomiast resztę areału stanowią łąki i lucerny. Gospodarstwo wyposażone jest w niezbędny sprzęt rolniczy, który ułatwia i wspomaga pracę rolnika. Pan Adam sukcesywnie unowocześnia swój park maszynowy, korzystając również z wsparcia środków unijnych. Pan Adam jest Prezesem OSP Sośnica, członkiem PSL w Dobrzycy, członkiem Kółka Rolniczego w Sośnicy oraz członkiem Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Zwycięzca jest ojcem trójki dzieci: dwóch synów 14-letnich Kornela i Konrada oraz dwuletniego Bartosza. Należy wspomnieć, iż pan Adam interesuje się piłką nożną.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!!!

Lidia Ryszewska
Foto: Gazeta Pleszewska


10-12-2019 r.

W dniu 5 grudnia w Dobrzycy w powiecie pleszewskim odbyło się szkolenie dla rolników z zakresu wymogów wzajemnej zgodności. Szkolenie skierowane było do rolników, właścicieli lasów, młodych rolników i osób zatrudnionych w rolnictwie. Szkolenie poprowadził pan Kornel Pabiszczak z Biura Wojewódzkiego WIR. Wielkopolska Izba Rolnicza realizuje 31 takich szkoleń w terminie od 5 listopada 2019 r do 13 grudnia 2019 r. w każdym powiecie województwa wielkopolskiego.


Program szkoleń obejmował takie zagadnienia jak:

 • rodzaje płatności bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW,
 • utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej, normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska,
 • ochrona siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, ochrona dzikiego ptactwa,
 • ochrona wód gruntowych przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy Prawo wodne,
 • zdrowie publiczne ludzi, zdrowie zwierząt i zdrowotność roślin,
 • identyfikacja i rejestracja zwierząt,
 • zdrowie zwierząt,
 • zdrowotność roślin,
 • bezpieczeństwo pasz,
 • bezpieczeństwo żywności,
 • dobrostan zwierząt.

Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe odnośnie tematyki poruszanej na spotkaniu oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.

Katarzyna Grzelak07-08-2019 r.

W odbywających się w lipcu wyborach komisje okręgowe w powiecie pleszewskim przyjmowały zgłoszenia kandydatów na delegatów do rady powiatowej. W żadnej gminie nie zarejestrowało się więcej kandydatów niż odpowiadająca jej liczba mandatów, dlatego 28 lipca w powiecie pleszewskim głosowanie nie było przeprowadzone, a zarejestrowani kandydaci weszli w skład Rady Powiatowej.

31 lipca 2019 r. odbyło się I Posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie VI kadencji, podczas którego na przewodniczącego wybrano ponownie pana Olgierda Wajsnisa z gm. Pleszew. Delegatem po raz kolejny został pan Maciej Maciejewski z gm. Dobrzyca.

Oto lista delegatów Rady Powiatowej WIR w powiecie pleszewskim z poszczególnych gmin:

W pierwszym Posiedzeniu Rady Powiatowej WIR w Pleszewie uczestniczył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który wręczył delegatom gratulacje z okazji wyboru do Rady Powiatowej WIR VI Kadencji.

W trakcie posiedzenia omówiono sytuacje w szkolnictwie rolniczym, sytuację na rynku trzody oraz bydła mięsnego.

Maria Deresińska18-07-2019 r.

W ubiegłą sobotę tj. 13 lipca na terenie Wigwamu Nadleśnictwa Taczanów w Taczanowie Drugim odbył się „Festyn środowisk wiejskich powiatu pleszewskiego”.

Uczestnikami imprezy byli rolnicy, członkinie KGW, członkowie Kółek Rolniczych, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich oraz gminnych z powiatu pleszewskiego itd. Ideą spotkania była integracja oraz złożenie rolnikom, członkom Wielkopolskiej Izby Rolniczej, włodarzom powiatu, miast i gmin, instytucjom rolniczym, członkiniom KGW z powiatu pleszewskiego podziękowań za dotychczasową współpracę z biurem oraz Radą Powiatową WIR w Pleszewie. Jak podkreślał Olgierd Wajsnis dotychczasowy Przewodniczący RP WIR w Pleszewie – „ Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwość i wolę współpracy ze strony wszystkich władz powiatowych, miejskich i gminnych powiatu pleszewskiego, za co jesteśmy wdzięczni i bardzo dziękujemy”.

Biesiada odbyła się przy muzyce, grillowanej kiełbasce, chlebie ze smalcem z kiszonym ogórkiem i pozwoliła chociaż na chwilę zapomnieć o trudach rolniczego dnia codziennego.

Dziękujemy!!!

Lidia Ryszewska16 czerwca 2019 r. w Marszewie podczas Marszewskich Dni Pola 2019 odbyły się Letnie Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. Organizatorem targów był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Wielkopolska Izba Rolnicza miała zaszczyt spotkać się ze zwiedzającymi na swoim stoisku wystawowym pod nazwą „Polskie specjały z lasu i zagrody”, gdzie można było skosztować wyrobów i potraw z polskiej wieprzowiny oraz wziąć udział w konkursach skierowanych do dorosłych i dzieci.

Na poletkach demonstracyjnych przygotowano pokazy m.in. pracy maszyn z zastosowaniem techniki komputerowej, innowacyjnego zastosowania dronów w rolnictwie, doboru odmian do warunków gospodarstwa – postępu biologicznego czy atestacji opryskiwaczy. Podczas targów zaprezentowano kolekcje ponad 160 odmian roślin uprawnych: zbóż ozimych i jarych, ziemniaków, kukurydzy, rzepaku, buraków cukrowych, a także grochu, łubinu, bobiku, soi czy pomidorów.

Bogatą ofertę na stoiskach prezentowały firmy oferujące min. maszyny rolnicze, samochody osobowe, materiały budowlane i wykończeniowe, usługi na rzecz rolnictwa, sprzęt rolniczy, środki do produkcji rolniczej, wyposażenie obiektów inwentarskich, wyroby wikliniarskie, produkty bankowe i wydawnictwa rolnicze.

W trakcie Targów rozstrzygnięty został Regionalny Etap XVII Edycji Konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, oraz konkurs plastyczny organizowany przez KRUS „Bezpiecznie na wsi – Maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”.

Swoje stoiska informacyjne przygotowały instytucje działające na rzecz rolnictwa m.in. Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lidia Ryszewska11-04-2019 r.

W ubiegłą niedzielę tj. 07.04 odbyła się największa impreza rolnicza w regionie – Wiosenne Targi Agromarsz.

Tłumy zwiedzających gościł Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Marszewie. Słoneczna pogoda, wysoka temperatura i bogata oferta targów skłoniła zainteresowanych do udziału w tym wydarzeniu. Otwarcia targów dokonał Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu pan Maciej Szłykowicz.

Na tegorocznym kiermaszu ogrodniczym zwiedzający tradycyjnie zaopatrywali się w kwiaty rabatowe, krzewy, drzewa owocowe, byliny, cebule kwiatowe, zioła, nasiona.

Na targach przedstawiły swoje oferty firmy zajmujące się dystrybucją materiałów budowlanych i wykończeniowych, maszyn i sprzętu rolniczego, środków produkcji rolnej, usług na rzecz rolnictwa. Stoiska informacyjne posiadały również instytucje działające na rzecz rolnictwa: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Rolnicza.

Dziękujemy, było nam bardzo miło zobaczyć się z Państwem!

Lidia Ryszewska
Foto: Gazeta Pleszewska


22-03-2019 r.

W ubiegłą niedzielę tj. 17 marca podczas gali Wielkopolskiego Rolnika Roku 2018 uhonorowano najlepszych pośród najlepszych rolników z Wielkopolski. O tytuł „Wielkopolskiego Rolnika Roku 2018” walczyło 35 rolników, spośród których Kapituła Konkursowa wytypowała 19 nominowanych, a następnie wybrała 9 laureatów, którzy otrzymali statuetkę „Siewcy” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Wśród laureatów znaleźli się hodowcy trzody, bydła, pszczelarze, producenci pieczarek, hodowcy róż, sadownicy, hodowcy ryb.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Powiat pleszewski reprezentowali rolnicy, członkinie KGW i członkowie KR oraz delegaci Rady Powiatowej WIR w Pleszewie.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Lidia Ryszewska


11-02-2019 r.

W ubiegły piątek tj. 08.02 br w kinie Hel w Pleszewie podczas Spotkania Noworocznego 2019 przyznano m.in. tytuł „Rolnik Ogrodnik Roku 2018”, do którego nominowano pana Jana Noskowskiego.

Pan Jan jest rolnikiem, 55-letnim mieszkańcem Brzezia (gm. Pleszew). To absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie. Wspólnie z żoną Grażyną od 1985 roku prowadzi gospodarstwo rolne, które przejęli po rodzicach żony kiedy liczyło 25 ha. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 55 ha wraz z dzierżawą, która stanowi 5 ha. Główną specjalizacją gospodarstwa jest produkcja roślinna, oraz produkcja bydła opasowego w ilości 70 sztuk. Pan Jan uprawia pszenicę na powierzchni 15 ha o średniej wydajności ok. 78 kwintali z ha, kukurydzę 12 ha z czego część uprawianej powierzchni jest przeznaczana na pasze dla bydła opasowego, ziemniaki jadalne na powierzchni 7 ha, jęczmień jary 3 ha, buraki cukrowe 2 ha, natomiast resztę stanowią mieszanki zbożowe oraz trwałe użytki zielone. Gospodarstwo wyposażone jest w niezbędny sprzęt rolniczy, który ułatwia i wspomaga pracę rolnika. Pan Jan sukcesywnie unowocześnia swój park maszynowy, korzystając również z wsparcia środków unijnych. Jest Prezesem Kółka Rolniczego w Brzeziu, Radnym Rady Miejskiej Gminy Pleszew, Przewodniczącym Komisji Wsi i Rolnictwa oraz laureatem konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Został również odznaczony przez Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”. Jest ojcem trójki dzieci: syna Tomasza absolwenta Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, córki Anny absolwentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i syna Michała absolwenta Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie. W wolnych chwilach pan Jan poświęca swój czas rodzinie, a jego konikiem jest ciągłe pogłębianie wiedzy rolniczej.

Podczas uroczystości, pan Jan został uhonorowany przez pana Olgierda Wajsnisa, który w imieniu Rady Powiatowej WIR w Pleszewie złożył serdeczne gratulacje i wręczył laureatowi „Akt nadania Tytułu Rolnik Ogrodnik Roku Ziemi Pleszewskiej oraz Tytuł Roku 2018”. To honorowe wyróżnienie jest symbolem podejmowania znaczących i skutecznych przedsięwzięć dla środowiska, jego dorobku, ciągłości dobrych tradycji i więzi mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew.

Pan Jan w swoim krótkim wystąpieniu mówił: Bardzo dziękuję delegatom Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie za tą nominację. Dziękuję również mojej żonie, mojej córce i synom.

Wielkopolska Izba Rolnicza gratuluje laureatowi i życzy dalszych sukcesów!!!

Lidia Ryszewska


01-02-2019 r.

XIV edycja Gminnego Konkursu Wypieku Ciasta Domowego odbyła się w Brzeziu. Na spotkanie przybyło ponad 150 osób. W konkursie wzięło udział 20 uczestniczek, reprezentujących 20 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pleszew. Panie upiekły tradycyjne ciasta, które oceniała Komisja Konkursowa składająca się z przedstawicieli lokalnego samorządu m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, radni miejscy, sołtys wsi Brzezie, oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła p. Marlena Maniak z KGW Prokopowa za „Mazurka na waflach”; drugie miejsce należało do Agnieszki Wielińskiej z KGW Zawidowice za „Duńczyk”; trzecie miejsce zajęła P. Kinga Wawrzyniak z KGW Marszew za „Lodową Górę”.

Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, Dom Kultury w Pleszewie, Gminny Związek Rolników i Organizacji Rolniczych w Pleszewie; Gazeta Pleszewska, miejscowi radni, sołtys Wsi Brzezie i Wielkopolska Izba Rolnicza. WIR i tym razem uhonorowała laureatkę za najsmaczniejszy wypiek. Laureatką izbowego wyróżnienia została p. Mariola Talaga za „Piernik Puszysty”. Zwyciężczyni otrzymała puchar Przewodniczącego Rady WIR w Pleszewie p. Olgierda Wajsnisa oraz nagrodę rzeczową.

Podczas spotkania swój Jubileusz świętowała p. Bożena Grabowska, która obchodziła 30-lecie pracy na rzecz Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pleszew. Pani Grabowska od wielu lat współpracuje z rolnikami, członkami KGW oraz organizacjami rolniczymi. Obecnie jest Wice Prezesem Gminnego Związku Rolników kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie, członkiem Rady Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. Jest koordynatorem, organizatorem wielu gminnych zebrań z rolnikami; konkursów, pokazów kulinarnych, warzywnych i owocowych, Wigilii bożonarodzeniowych, Śniadań Wielkanocnych, które są doskonałą okazją do spotkania i integracji środowiska wiejskiego. Pani Bożena chętnie udziela się w zadaniach organizowanych prze Izbę Rolniczą, biorąc udział w szkoleniach, wyjazdach, konkursach organizowanych przez Izbę.

Pan Olgierd Wajsnis w imieniu swoim, delegatów Rady Powiatowej WIR w Pleszewie i kierownika Biura Powiatowego wręczył na ręce Pani Bożeny bukiet kwiatów wraz z listem gratulacyjnym. Podziękował za wszystkie lata pracy często społecznej na rzecz Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich gminy Pleszew. Życzenia złożyły także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy Pani Bożenie i życzymy takiej energii jak dotychczas do dalszej pracy!

Lidia Ryszewska
Foto: Gazeta Pleszewska


19-12-2018 r.

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie m.in. z Gminnym Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie zorganizowała Wieczerze Wigilijną połączoną z „Pokazem Potraw Wigilijnych”.

Gospodarzem Wieczerzy na ponad 100 osób było Koło Gospodyń Wiejskich w Bronowie. W spotkaniu uczestniczyły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, członkowie Kółek Rolniczych, rolnicy, delegaci Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie i przedstawiciele lokalnego samorządu.

Nie zabrakło przedstawienia bożonarodzeniowego z udziałem dzieci oraz wspólnego śpiewania kolęd. Opłatki pobłogosławił i modlitwę odmówił Ks. Dziekan Rafał Mielcarek. Świąteczne życzenia w imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej złożył wszystkim uczestnikom Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej p. Olgierd Wajsnis.

Lidia Ryszewska
Zdjęcia: Gazeta Pleszewska


17-10-2018 r.

I tym razem Wielkopolska Izba Rolnicza miała przyjemność uczestniczyć w Jesiennych Targach AGROMARSZ w Marszewie, które odbyły się w ubiegłą niedziele 7 października. Jak co roku Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Słoneczna pogoda, bogata oferta targowa przyczyniły się do tego, że wystawa rolnicza była oblegana. Patronat honorowy nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Województwa Wielkopolskiego. Formuła, która towarzyszyła targom związana była z „Przyjazną energią w domu i zagrodzie”. Targi obejmowały nowości, rozwiązania techniczne i technologiczne, możliwości jakie ze sobą niesie korzystanie z energii odnawialnej.

Otwarcia targów dokonała pani Wiesława Nowak – Dyrektor WODR w Poznaniu. Pani Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski, w swoim wytępieniu nawiązała do tegorocznej suszy: „ Ponad 54 tys. protokołów spodziewamy się, że wpłynie do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wpłynęło już ich ponad 47 tys.” Podkreślała, że „900 tys. ha zostało dotkniętych suszą. (…) Ruszyły już wypłaty, które systematycznie do rolników trafiają.(…) Zależy nam przede wszystkim, aby wielkopolska wieś była zadowolona. Żebyśmy czynili takie działania, które pomogą rolnikom, aby mogli godnie żyć i godnie się rozwijać”.

Targi były nie tylko okazją do dokonania zakupu drzewek owocowych, krzewów, cebul kwiatowych, ziół, ale również można było wziąć udział w pokazach ekonomicznego i ekologicznego palenia w piecu. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą firm produkujących zarówno maszyny rolnicze, traktory jak i firm z branży budowlanej.

Na stoiskach instytucji na co dzień współpracujących z rolnikami tj. WIR, WODR, KOWR, ARiMR, KRUS można było uzyskać informacje dotyczące bieżących spraw.

Lidia Ryszewska
Zdjęcia: Gazeta Pleszewska


10-10-2018 r.

W dniu 8 października br. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie (powiat pleszewski) odbyła się konferencja pt. „Prawo łowieckie w aspekcie społecznym, środowiskowym, rolniczym i ekonomicznym” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W spotkaniu udział wzięli rolnicy, myśliwi, leśnicy ale również doradcy WODR, Powiatowi Lekarze Weterynarii oraz przedstawiciele urzędów gmin i starostw z terenu Południowej Wielkopolski.

Spotkanie otworzył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który na wstępie podsumował współpracę samorządu rolniczego z myśliwymi w Wielkopolsce. W 2017 i 2018 roku Wielkopolska Izba Rolnicza opiniowała wnioski Kół Łowieckich o przedłużenie dzierżawy obwodów łowieckich. Poza kilkoma przypadkami były to opinie pozytywne. Obecnie we wszystkich Biurach Powiatowych WIR funkcjonują tzw. metryczki, które dokumentują przebieg współpracy samorządu rolniczego z dzierżawcami poszczególnych obwodów łowieckich. Informacje zgromadzone w ten sposób posłużą do przygotowania opinii w kolejnych latach. Prezes WIR zachęcił rolników oraz przedstawicieli kół łowieckich do zgłaszania problematycznych sytuacji w Biurach Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, który był współorganizatorem spotkania, przedstawił zadania powołanego w lipcu tego roku Zespołu opiniodawczo-doradczego w zakresie przygotowania projektu uchwały o podziale województwa wielkopolskiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii. Ustawa Prawo łowieckie zobligowała Urzędy Marszałkowskie do nowego podziału swoich województw na obwody łowieckie. Zadanie to należy wykonać do końca marca 2020 r. Tym właśnie zajmuje się Zespół, w skład którego weszło: pięciu Łowczych Okręgowych, przedstawiciele pięciu Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej, którym jest Prezes Piotr Walkowski. Zgodnie z nowymi wytycznymi granice obwodów łowieckich nie powinny wykraczać poza województwo. Obecnie funkcjonują obwody łowieckie, które swoim zasięgiem obejmują obszary administracyjnie położone w granicach dwóch różnych województw. W przypadku Wielkopolski 57 obwodów będących w zarządzie województwa wielkopolskiego wykracza terytorialnie poza jego granice, odwrotna sytuacja dotyczy 30 obwodów (na terenach będących administracyjnie w Wielkopolsce zarząd sprawuje obwód łowiecki z innego województwa). Nowy podział Wielkopolski na obwody łowieckie ma takie sytuacje wyeliminować. Wytyczenie nowych granic obwodów będzie wymagało wielu konsultacji z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, zarządami okręgowymi PZŁ, izbami rolniczymi oraz samorządami.

Delegat Naczelnej Rady Łowieckiej Paweł Lisiak w swojej wypowiedzi odniósł się do zmian, jakie w ostatnim czasie zostały wprowadzone w ustawie Prawo łowieckie oraz podkreślił role współpracy rolników, myśliwych i leśników. Przedstawiciel Rady Łowieckiej pozytywnie odebrał pomysł Wielkopolskiej Izby Rolniczej prowadzenia metryczek dokumentujących przebieg współpracy rolników i leśników oraz zaproponował stworzenie szerokiej platformy komunikacyjnej, do realizacji wyznaczonych celów z zakresu prawa łowieckiego.

Pan Marek Przybylski Łowczy Polskiego Związku Łowieckiego Okręgu Kaliskiego w swoim wystąpieniu omówił zagadnienia związane z przyczynami powstawania szkód łowieckich oraz metodami ich zapobiegania. W regionie południowej Wielkopolski powszechne jest stosowanie czterech metod zapobiegania szkodom łowieckim: metoda chemiczna, mechaniczna, biologiczna (poletka żerowe) i aktywna z udziałem człowieka. W ramiach wystąpienie metody te zostały szczegółowo omówione z uwzględnieniem ich skuteczności w odstraszaniu zwierzyny. Pan Przybylski zaznaczył, że stosowanie metody aktywnej jest obecnie znacznie utrudnione ze względu na zakaz płoszenia zwierzyny oraz podkreślił, że punktu widzenia zapobiegania powstawaniu szkód niezwykle ważna jest współpraca rolników i myśliwych, chociażby poprzez informowanie kół łowieckich o planowanych zasiewach na polach położonych w sąsiedztwie lasów. Na zakończenie Łowczy Okręgowy przedstawił stan gospodarki łowieckiej w okręgu kaliskim oraz stopień wykonania planowanych odstrzałów poszczególnych gatunków zwierząt.

Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Wiesław Chojnacki przedstawił zebranym założenia Wieloletnich Planów Hodowlanych oraz działania, jakie podejmowane są w zakresie inwentaryzacji zwierząt łownych.

Następną prelegentką była pani Jolanta Gliszczyńska reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, która omówiła zadania Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie gospodarki łowieckiej. W myśl nowej ustawy Prawo łowieckie do zadań Marszałka Województwa należy między innymi wydawanie zezwoleń na odstępstwa od zakazu płoszenia zwierząt łownych. Zezwolenia takie mogą być wydane po zasięgnięciu opinii PZŁ i tylko pod warunkiem braku rozwiązań alternatywnych oraz jeżeli nie jest to szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji zwierząt łownych. Uczestniczący w spotkaniu rolnicy oraz myśliwi negatywnie odnieśli się do zapisów ustawy wprowadzających zakaz płoszenia zwierząt. Ich zdaniem należy doprecyzować znaczenie samego terminu oraz opracować i upowszechnić wśród zainteresowanych stosowny formularz wniosku.

Kolejnym novum na gruncie ustawy Prawo łowieckie jest możliwość wyłączenia terenu z działania obwodu łowieckiego. Właściciel bądź użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może złożyć staroście oświadczenie, że nie zgadza się na prowadzenie polowań na swoich gruntach. Jednakże, jak podkreślała Pani Gliszczyńska, w chwili obecnej nie ma jeszcze przepisów wykonawczych do tych zapisów ustawy, tym samym ich stosowanie nie jest możliwe.

W dalszej części wystąpienia Pani Jolanta Gliszczyńska omówiła kwestie związane z odpowiedzialnością za szkody łowieckie. Co do zasady dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zobowiązany jest do wynagradzania za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz za szkody powstałe przy wykonywaniu polowań. W przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte całoroczną ochroną odszkodowania wypłaca Zarząd Województwa, nawet jeśli szkody wyrządzone zostały na obszarze obwodu łowieckiego. Samorząd województwa odpowiada także za szkody spowodowane przez zwierzęta łowne - dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach i płodach rolnych na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich.

Odszkodowania wypłacane są przez Zarząd Województwa ze środków Skarbu Państwa. Właściciel lub posiadacz gruntu, na którym powstała szkoda powinien ja zgłosić w formie pisemnej w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia (w przypadku szkód wyrządzonych w sadach - w terminie 14 dni od dnia jej powstania z jednoczesnym określeniem liczby uszkodzonych drzew). Dokumenty należy przesłać na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Wzór wniosku dostępny jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Analizując sytuację związaną szacowaniem szkód łowieckich, rolnicy podkreślali, że obecnie trudniej jest uzyskać odszkodowanie od kół łowieckich oraz apelowali do myśliwych o większe poszanowanie ich własności przy czym powoływali się na sytuacje, kiedy to szkody w uprawach spowodowane są działaniami samych myśliwych.

W trakcie spotkania rozgorzała dyskusja, w której wskazywano na duże niedociągnięcia ustawy Prawo łowieckie i brak aktów wykonawczych. Wskazano również, że do dyskusji należy zaprosić przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. W trakcie obrad podniesiony został również problem składu komisji szacujących szkody łowieckie. Zgodnie z nowymi przepisami w pracach komisji szacującej może uczestniczyć przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jednakże jego udział nie jest obligatoryjny. Tym samym na chwilę obecną szkody szacują sami przedstawiciele kół łowieckich, spowodowane jest to m.in. brakiem przeszkolenia pracowników ODR w tym zakresie. Kolejny niepokojący problem, który poruszony został w trakcie spotkania to zagrożenie rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Jak podkreślali obecni na spotkaniu lekarze weterynarii, niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, gdyż to człowiek a nie dzikie zwierzę w zdecydowanej części przypadków wprowadza chorobę do gospodarstw. Ważne jest również wprowadzenie zakazu patroszenia w lesie ustrzelonych w trakcie polowania dzików.

Podsumowując spotkanie Prezes WIR Piotr Walkowski poinformował zebranych, że w programie zaplanowanych na dzień 25 października obrad Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej zawarty został punkt dotyczący kwestii łowieckich. W ramach dyskusji przedstawione zostaną wnioski, jakie wypracowane zostały podczas subregionalnych spotkań, które odbywały się we wrześniu i w październiku w całej Wielkopolsce.

Katarzyna Strzyż


09-08-2018 r.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, na wniosek Rady Powiatowej WIR w Pleszewie, skierował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zaapelowano „o podjęcie działań zmierzających do opracowania mechanizmu wsparcia rolników będących w wieku przedemerytalnym, którzy ze względów losowych zmuszeni są zaprzestać prowadzenia gospodarstwa”.

Zdaniem samorządu rolniczego, wsparciem powinni być objęci rolnicy, którzy posiadają wymagane okresy składkowe, ale nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Pomoc powinna być udzielona w postaci np. comiesięcznych świadczeń, które pozwoliłoby im „dotrwać” do emerytury, gdyż takim osobom przekwalifikowanie się i znalezienie pracy w innej branży jest niezwykle trudne, a w wielu sytuacjach wręcz niemożliwe. Brak w tym względzie regulacji prawnych na gruncie ubezpieczenia społecznego rolników nie ułatwia rozwiązania problemu. A problem ten, jak zauważa WIR, będzie się zwiększał w najbliższych miesiącach, gdyż wielu rolników z uwagi na niespełnienie wymogów bioasekuracji, zmuszonych będzie do likwidacji produkcji trzody chlewnej, a nawet do całkowitego zaprzestania działalności rolniczej.

WIR wskazuje na argument zdrowotny, podkreślając iż zmechanizowanie produkcji rolniczej nastąpiło dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Wcześniej wiele prac wykonywanych było ręcznie, w bardzo trudnych warunkach. Stąd u większości rolników w wieku 45-50 lat występują choroby stawów i kręgosłupa, choroby układu oddechowego i inne dolegliwości powstałe podczas prac w gospodarstwie.

W piśmie Podsekretarza Stanu Rafała Romanowskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będącym odpowiedzią na wniosek, czytamy: „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega potrzebę wspierania rolników w wieku przedemerytalnym w celu ich aktywizacji zawodowej, jak i społecznej. Jest to problem złożony i będący konsekwencją m.in. zjawiska pułapki demograficznej zdiagnozowanej w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) do roku 2020 (z perspektywą do 2030). Odpowiedzią na ten problem jest, ujęty w ramach SOR, w obszarze Spójność społeczna w celu Rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony, szereg działań mających wspierać aktywność zawodową osób po 50 roku życia m.in. poprzez aktywne instrumenty rynku pracy, programy uzupełniania lub zmiany kwalifikacji, profilaktykę zdrowotną, elastyczne formy i sposoby świadczenia pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji w realizowanie przede wszystkim poprzez aktywne instrumenty rynku pracy (np. szkolenia, staże, praktyki, dotacje i instrumenty zwrotne), poprawę współpracy instytucji rynku pracy z pracodawcami oraz likwidowanie barier do podejmowania zatrudnienia – w tym również z wykorzystaniem programów współfinansowanych ze środków unijnych. SOR wskazuje na konieczność poprawy przepływu niewykorzystanych zasobów pracy z rolnictwa do innych sektorów poprzez ułatwienie nabywania umiejętności i kwalifikacji zawodowych (szczególności osób małych i średnich gospodarstw rolnych), szkolenia i treningi budowania otwartości i aktywności na rynku pracy, podnoszenie umiejętności związanych z wykorzystaniem technologii ICT i prowadzeniem działalności gospodarczej, rozwój doradztwa zawodowego oraz umożliwienie łączenia pracy zawodowej z aktywnością w rolnictwie, podejmowanie działań w zakresie rolnictwa społecznego, np. prowadzenia gospodarstwa opiekuńczego”.

Lidia Ryszewska


10-07-2018 r.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź z MRiRW na wniosek Rady Powiatowej WIR w Pleszewie złożony na XII Walnym Zgromadzeniu WIR V kadencji o następującej treści:
Zwolnienie rolników ze spełniania wymogów programu „Premie dla młodych rolników”, w sytuacji gdy obszar na którym gospodarują zostanie objęty strefą ASF.

W piśmie otrzymanym od Podsekretarza Stanu Ryszarda Zarudzkiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju czytamy, iż produkcja trzody chlewnej powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi warunkami weterynaryjnymi, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń z dnia 9 lutego 2018 r (Dz.U. z 2018 r. poz. 360), które wprowadza dla posiadaczy świń w całym kraju szereg obowiązków, których celem jest ograniczenie ryzyka przeniesienia wirusa ASF do chlewni.

„(...) W odniesieniu do przekazanego postulatu KRIR dotyczącego zwolnienia beneficjentów, którzy nie spełniają wymogów bioasekuracyjnych dotyczących utrzymywania trzody chlewnej z zobowiązań podjętych w ramach instrumentów wsparcia („Restrukturyzacji małych gospodarstw’ oraz „Premii dla młodych rolników”) należy wskazać, co następuje.

Zgodnie z przepisami rozporządzeń dla omawianych instrumentów wsparcia beneficjent powinien zrealizować biznesplan w terminie przewidzianym w biznesplanie, lecz nie później niż do upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, w szczególności prowadzić gospodarstwo zgodnie z przyjętą strukturą produkcji oraz zrealizować zadeklarowane w biznesplanie działania. W przypadku niespełniania ww. zobowiązań nakładane sa na beneficjenta sankcje polegające na zwrocie całości lub części premii. Jednocześnie (…) beneficjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji, w tym wydłużenie okresu jego realizacji. Do ww. wniosku beneficjent dołącza zmieniony biznesplan wraz z podaniem przyczyn uzasadniających planowane zmiany. A zatem, rolnik może zmienić założenia biznesplanu, np. w zakresie inwestycji w środki trwałe, planowanego sposobu osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa.”

Dalej czytamy: „Dyrektor oddziału regionalnego Agencji wyraża zgodę zmianę założeń biznesplanu, w tym wydłużenie okresu jego realizacji, jednak nie dłużej niż do dnia upływu 4 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, pod warunkiem spełnienia określonych warunków, w szczególności że zmieniony biznesplan spełnia wymogi określone w rozporządzeniach wykonawczych dla omawianych instrumentów wsparcia, beneficjentowi przysługiwałaby pomoc na podstawie liczby punktów, które zostałyby przyznane na podstawie zmienionych założeń biznesplanu, jak również zostanie osiągnięty określony wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa”.

„Ponadto w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarzadzania nią i monitorowania jej (…) wymienione zostały przypadki, które mogą zostać uznane jako „siła wyższa” i „nadzwyczajne okoliczności”. Wystąpienie tych przypadków może zwolnić beneficjenta z realizacji zobowiązań wynikających z przyznanej pomocy. Są to:

 1. śmierć beneficjenta;
 2. długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu;
 3. poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym;
 4. zniszczenia w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym;
 5. horoba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część jego inwentarza lub upraw;
 6. wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przywidzieć w dniu złożenia wniosku.

Ponieważ nie jest to wyczerpujący wykaz możliwych przypadków siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności, organ właściwy w sprawach o przyznanie pomocy finansowej na operacje typu ”Premie dla młodych rolników” i „ Restrukturyzacja małych gospodarstw” PROW 2014-2020 (dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) podejmuje decyzje dotyczące siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności indywidualnie dla każdego przypadku na podstawie odpowiednich dowodów oraz stosując pojęcie siły wyższej w świetle prawa Unii dotyczącego rolnictwa, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości.

Ministerstwo informuje również: „(...) przypadki siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności zgłasza się na piśmie właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami wymaganymi przez właściwy organ w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności”.

Lidia Ryszewska


03-07-2018 r.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź z MRiRW na wniosek Rady Powiatowej WIR w Pleszewie złożony na XII Walnym Zgromadzeniu WIR V kadencji o następującej treści:
Podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji producentów warzyw w tym ziemniaków; zablokowanie niekontrolowanego importu warzyw; zwrócenie uwagi na różnice pomiędzy ceną producenta warzyw w skupie, a ceną oferowaną konsumentowi w markecie.

W piśmie otrzymanym z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy m.in. iż: ”Od początku 2018 r. odbyło się szereg spotkań w tej sprawie w tym m.in. z rolnikami i przedstawicielami różnych organizacji rolniczych. W wyniku ustaleń podjętych na spotkaniach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do służb kontrolnych z prośbą o zintensyfikowanie działań kontrolnych w odniesieniu do importowanych do Polski warzyw i ziemniaków jadalnych oraz przekazanie do Ministerstwa informacji na temat podjętych działań. Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wystosował do wojewódzkich inspektorów pismo z poleceniem zintensyfikowania, w miarę posiadanych zasobów finansowych i organizacyjnych, działań kontrolnych pod kontem legalności obrotu bulw ziemniaka pochodzących z krajów trzecich oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej”.

„(...) Ministerstwo zgłosiło Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej problem nierejestrowanego sprowadzania do raju znaczących ilości ziemniaków oraz zwróciło się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowego funkcjonowania grup producentów rolnych m.in. pod kontem sprowadzania do kraju ziemniaków”.

W piśmie Sekretarz Stanu Jacek Bogucki zapewnia m.in. że „(...) w związku ze zgłaszanymi przypadkami procederu przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich, w resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowarzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych. Ma ona na celu wzmocnienie i usprawnienie działań służb kontrolnych dotyczących kontroli świeżych owoców i warzyw (w tym ziemniaków), a także zwiększenie kar za nieprawidłowości w tym zakresie”.

Minister przypomina iż „(...) polityka rolna oraz celna regulowane są na poziomie Unii Europejskiej i podlegają odpowiednio wspólnej organizacji rynków rolnych (WORR) oraz zasadom wspólnej polityki handlowej UE i unii celnej. Przepływ towarów pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest swobodny, a więc wprowadzenie produktów na terytorium Polski z innych państw członkowskich Unii Europejskiej nie podlega ograniczeniom ilościowym. Wewnątrzunijny obrót towarami nie może więc być traktowany jako import, a naczelną zasadą jest swobodny przepływ towarów i możliwość ich wprowadzania do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej. Podlegają one jednak wymogom zawartym w przepisach UE i krajowych, odnośnie norm jakość handlowej oraz wymagań zdrowotnych i bezpieczeństwa żywności, i pod tym kątem mogą być kontrolowane.”

„(...) W aktualnych realiach rynku główną przyczyną niskiego udziału cen skupu warzyw w cenach detalicznych w Polsce jest silna pozycja sieci handlowych na tle zbyt dużej liczby pośredników i nadal zbyt niskiej koncentracji podaży (jednoznacznej ze słabą pozycją negocjacyjną producentów w rozmowach z sieciami). Jednym z najważniejszych czynników wspierających konkurencyjność krajowych producentów warzyw i przeciwdziałającym utrzymywaniu się znacznej różnicy pomiędzy cenami skupu a cenami sprzedaży warzyw na rynku detalicznym, będzie koncentracja podaży poprzez łączenie się w większe organizacje producenckie oraz skracanie łańcucha dostaw poprzez rozwijanie rolniczej sprzedaży detalicznej, a także wspieranie rozwoju rynków lokalnych”.

Na koniec czytamy: „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca producentów o łączenia się w grupy i organizacje producentów. Rolnicy zrzeszenie w grupach i organizacjach producentów mają silniejsza pozycję w negocjowaniu cen na dostarczane przez nich produkty, niższe koszty gospodarowania mogą dostarczać większe jednolite partie towaru do odbiorców, lepiej planować dostawy oraz mają większe możliwości inwestowania np. w infrastrukturę przechowalniczą, logistyczną, itp. Przekłada się to w znaczący sposób na poprawę dochodowości ich działalności.”

Lidia Ryszewska


25-04-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza również uczestniczyła w Diamentowym Jubileuszu, który obchodziły członkinie KGW Kowalew 14 kwietnia br. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. przedstawiciele szczebla władz powiatowych oraz gminnych, samorządu rolniczego i członkinie KGW z okolicznych miejscowości.

Były podziękowania, życzenia, prezenty, upominki, kwiaty oraz poczęstunek.


Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie p. Olgierda Wajsnisa na rece p. Marii Wiśniewskiej obecnej Przewodniczącej wręczył Puchar WIR wraz z życzeniami oraz kwiaty.

Podczas uroczystości została przedstawiona przez p. Marię Wiśniewską historia KGW Kowalew.


13 kwietnia 1958 roku trzy kobiety zainicjowały powstanie KGW w Kowalewie. Były nimi: p. Teresa Sobczyńska, p. Elżbieta Gozimirska, p. Katarzyna Szwajkowska. Przewodniczącą Koła została p. Elżbieta Gozimierska, która swoją funkcje pełniła przez 25 lat i to w jej pałacu odbywały się spotkania gospodyń. Na początek swojej działalności panie otrzymały od miejscowego Kółka Rolniczego pralkę elektryczną. Przez pierwszy rok członkinie KGW organizowały m.in. dożynki, kursy gotowania, pieczenia, kroju i szycia. Stworzyły również dzieciniec dla dzieci, których rodzice zajmowali się pracą w polu. Później działalność Koła poszerzała się o zabawy taneczne, konkursy, wycieczki, kursy wychowu loszek, powstał zespól taneczny. Członkinie pomagały ubogim, samotnym i starszym, poszkodowanym przez los i to nie tylko miejscowej ludności. Panie wspierały swoimi datkami m.in. budowę Centrum Zdrowia Dziecka czy odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Za swoje zasługi dla Kółek Rolniczych panie z KGW otrzymały w 1982 roku od Centralnego Związku Kółek Rolniczych odznakę, a odznaki indywidualne otrzymały: p. Janina Kaczmarek, p. Leonia Kubiak, p. Stefania Niedbalska oraz p. Helena Raich. W roku 1983 Przewodniczącą KGW została Leonia Kubiak, a dotychczasową Przewodniczącą p. Elżbiętę Gozimierską mianowano Honorową Przewodniczącą. Następczynią p. Kubiak do roku 2006 była jej córka p. Ewa Wojciechowska. Od 2006 roku, aż do 2015 roku funkcję Przewodniczącej pełniła p. Janina Bandosz.

Obecnie na czele kowalewskiego Koła liczącego 50 członkiń stoi p. Maria Wiśniewska. Panie aktywnie uczestniczą w konkursach, pokazach kulinarnych, festynach, wycieczkach i jak mówi p. Wiśniewska „Stawiamy na rozwój i potrzymanie tradycji kulturowych. Filarem naszego koła są seniorki, ale również młodzież”.

Członkiniami o najdłuższym stażu są: p. Bronisława Szotkowska, Teresa Bruder, Genowefa Urbaniak, Sabina Włodarczyk, Eugenia Olenderek, Weronika Ferenc.


Pani Maria Wiśniewska mówiła – „Szanowne Panie! Z okazji diamentowego jubileuszu pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za wspólne lata pracy. Życzę dużo zdrowia, pomyślności, sił oraz wytrwałości na kolejne lata działalności koła gospodyń Wiejskich w Kowalewie”.

WIR PRZYŁĄCZA SIĘ DO ŻYCZEŃ!!!

Lidia Ryszewska


16-04-2018 r.

8 kwietnia odbyły się Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ 2018 w Marszewie. I tym razem Wielkopolska Izba Rolnicza brała udział w tym wydarzeniu, które zorganizowane zostało przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Wielkopolski. Otwarcia targów dokonała Dyrektor WODR w Poznaniu p. Wiesława Nowak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Wicewojewoda Wielkopolski p. Marlena Maląg, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego p. Krzysztof Grabowski, Prezes WIR p. Piotr Walkowski, Wiceprezes WIR p. Bogdan Fleming a także burmistrzowie, wójtowie z powiatu pleszewskiego oraz powiatów ościennych oraz przedstawiciele instytucji samorządowych pracujących na rzecz rolnictwa z terenu Wielkopolski.


Tegoroczne targi to niemal rekordowa frekwencja zwiedzających, słoneczna pogoda oraz bogata oferta wystawców, którzy w tę niedzielę zjechali do Marszewa. W sumie ponad 150 wystawców przedstawiło swoją ofertę: od maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników, samochodów, produktów z branży budowlanej, pszczelarskiej, wędliniarskiej, stolarskiej, wikliniarskiej, winiarskiej, mleczarskiej, kotlarskiej, aż po rolniczą i ogrodniczą. Zwiedzający zaopatrywali się w rękodzieło, rośliny rabatowe, zioła, nasiona, drzewka owocowe, drzewka i krzewy ozdobne. Ale, nie tylko stoiska handlowe cieszyły się zainteresowaniem odwiedzających. Rolnicy mogli skorzystać z fachowego doradztwa, którego udzielali pracownicy regionalnych oraz lokalnych instytucji współpracujących na co dzień z rolnikami tj. Wielkopolskiej Izby Rolniczej, KRUS, WODR, KWR, ARiMR. I tym razem uczestnicy targów nie zawiedli i licznie odwiedzali stoisko izbowe, gdzie mogli uzyskać informacje na temat wypełniania wniosków dotyczących dopłat do zużytego materiału siewnego oraz dopłat bezpośrednich oraz otrzymać prasę rolniczą.


Lidia Ryszewska


09-04-2018 r.

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnym tj. 28 marca odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej WIR w Pleszewie. Z inicjatywą z organizowania posiedzenia zwrócili się delegaci z gminy Gołuchów, których zaniepokoiła seria protestów rolników i producentów warzyw w tym ziemniaków. Protesty odbyły się na wielkopolskich drogach relacji Sieradz – Kalisz, we Wróblewie i Błaszkach, dotyczyły sytuacji jaka panuje na rynku warzyw.


Podczas posiedzenia, gołuchowscy delegaci przedstawili postulaty z jakimi rolnicy pojechali na pikiety. Protesty są wyrazem niezadowolenia z obecnej sytuacji na rynku warzyw. Bardzo niskie ceny głównie ziemniaków na polskim rynku są ich zdaniem skutkiem nadmiernego i niekontrolowanego importu. Rolnicy podkreślają, iż w marketach ceny zagranicznych ziemniaków oscylują w granicach 2 zł/kg, a polski producent otrzymuje 0,2gr/kg. Ziemniaki z zagranicy nie muszą spełniać serii wymogów fitosanitarnych jakie muszą spełniać polskie ziemniaki eksportowane do innych krajów. Sytuacja pozostałych warzyw, ich cen oraz obecności na marketowych półkach również pozostawia wiele do życzenia. Zastanawiający jest również fakt, iż jak daje się zauważyć od dłuższego czasu polski rolnik musi produkować po kosztach, i nie ma korelacji między ceną po której rolnik sprzedaje płody rolne, a ceną oferowaną konsumentowi.

- „Rolnictwo jest produkcją planowaną wymagającą często wysokich nakładów, ale przy obecnych cenach rolnicy będą zmuszeni do likwidacji produkcji, a przecież polska żywność jest uważana za jedną z lepszych w Europie. Zmierzamy do upadku małych gospodarstw, które już dziś często stoją na granicy bankructwa. Rolnicy chcą produkować, ale chcą mieć godną zapłatę za swoją pracę” - mówił delegat Bernard Wdowczyk. Nieraz zdaje się słyszeć wśród rolników, że polski rolnik nie musiałby korzystać z dofinansowania unijnego, gdyby otrzymywał rzeczywistą cenę za produkt.

Rada Powiatowa zwróciła również uwagę na problemy wynikające z zagrożenia wystąpieniem ASFu. W trudnej sytuacji zajadą się rolnicy, dla których rolnictwo od zawsze było jedynym źródłem dochodu, i którzy ze względu na wiek (5-10 lat do emerytury) lub brak następców zmuszeni będą podjąć decyzję o likwidacji hodowli, a co za tym idzie rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zdaniem Rady, Rząd winien pochylić nad pomocą dla tych rolników. Być może dobrym rozwiązaniem byłaby renta na miarę renty strukturalnej, która byłaby pewnym zabezpieczeniem ich przyszłości.

Rada również wyraziła niepokój co do rekompensat, które mają być udzielone rolnikom w sytuacji, gdy do ich chlewni wkroczy ASF. Hodowcy trzody otrzymają rekompensaty tylko do 50 sztuk, ale tylko wtedy jeśli spełnią wszystkie wymogi z zakresu bioasekuracji. W przypadku niespełnienia choćby jednego wymogu - rekompensata nie zostanie wypłacona.

Na koniec delegaci zobligowali się do przekazania w formie wniosków skierowanych za pośrednictwem Zarządu WIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:

 • podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji producentów warzyw w tym ziemniaków; zablokowanie niekontrolowanego importu warzyw; zwrócenie uwagi na różnice pomiędzy ceną, którą otrzymuje producent warzyw w skupie, a ceną, którą płaci konsument w markecie;
 • stworzenie programu pomocy dla tych rolników, którzy zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale ze względu na brak następcy lub innych zdarzeń losowych będą zmuszeni do rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa.

Lidia Ryszewska


13-03-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza była organizatorem wyjazdu 40 osób: delegatów WIR, członkiń KGW, członków KR z powiatu pleszewskiego w niedzielne popołudnie 11 marca na Galę Wielkopolski Rolnik Roku 2017.
Na terenie Poznańskich Międzynarodowych Targów odbyło się podsumowanie już XVII edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. W ciągu siedemnastu lat statuetka Siewcy trafiła do 166 wielkopolskich rolników. W tym roku zacne grono laureatów powiększyło się o kolejnych 10 najlepszych z najlepszych m.in.: Marię i Andrzeja Gmereków z Biskupic Ołobocznych (hodowla trzody chlewnej i produkcja roślinna), czy Małgorzatę i Jana Skoczylas z Przybysławic (hodowla drobiu); Andrzeja Wojciechowskiego z Marianowa Brodowskiego (hodowla koni), Paulinę i Rafała Cholewów z Uścikowa (hodowla trzody chlewnej i produkcja roślinna), Aleksandrę i Janusza Karasiów ze Starego Sielca (nasiennictwo, produkcja mleka).
Laureaci otrzymali „Wielkopolskie Oskary” czyli statuetki Siewcy oraz nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił – Gratuluję nominowanym, za nimi stoi rzesza ludzi, którzy wykonują ogromną pracę(…)Gratulujemy wiedzy, konsekwencji, doświadczenia, miłości do ziemi, którą doceniamy.


Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej złożył na ręce nagrodzonych rolników listy gratulacyjne oraz wręczył Medaliony XX-lecia reaktywacji Samorządu Rolniczego.

Galę uświetnił występ Katarzyny Zawady oraz Zespołu Trubadurzy.


Lidia Ryszewska


09-03-2018 r.

W urzędzie Miasta i Gminy Pleszew 7 marca podczas posiedzenia Komisji Wsi i Rolnictwa odbyło się spotkanie z Powiatowym Lekarzem Inspektoratu Weterynarii panem Andrzejem Długiewiczem. Przedstawiciele WIR poinformowali rolników z gminy Pleszew o planowanym w Ratuszu posiedzeniu i frekwencja dopisała.


Podczas posiedzenia rolnicy mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat wymagań i zasad bioasekuracji w gospodarstwach w związku z ASF. Pan Andrzej Długiewicz omówił wymagania zawarte w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.


Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, głównie dotyczy świń i dzików, ale odporny jest na warunki środowiska i przeżywa:

 • we krwi świń – 18 tygodni,
 • w odchodach świń – 60-100 dni w temperaturze pokojowej,
 • w surowym mięsie w temperaturze 4 stopni C – 150 dni, a ok. 1000 dni w mięsie mrożonym,
 • w szpiku kostnym – do 6 miesięcy, a w tkankach gnijących zwłok dzika lub świni przez 7-8 miesięcy.

Powiatowy Lekarz podkreślał, iż każdy rolnik, który zgłosi się do Inspektoratu Weterynarii o poradę w związku z wprowadzeniem bioasekuracji w swoim gospodarstwie może liczyć na pomoc merytoryczną. Lekarz przestrzegał przed nieudokumentowanym zakupem świń.

Kontrole Inspekcji Weterynarii rozpoczną się z początkiem maja. Marzec i kwiecień to miesiące, w których będą odbywać się na terenie poszczególnych gmin spotkania informacyjne przygotowujące na wizytację. W przypadku stwierdzenia uchybień w gospodarstwie rolnicy otrzymają okres na uzupełnienie braków.

Podczas spotkania rolnicy często podkreślali, że przy obecnej cenie żywca przystosowanie gospodarstw do wymogów bioasekuracji związane jest z wysokimi nakładami. Ich zdaniem Państwo polskie winno rekompensować koszty związane z dostosowywaniem gospodarstw do wymogów. Zwrócili uwagę na fakt, iż wielu z nich objętych jest programem „Młody rolnik” i prowadzi zarówno hodowlę bydła jak i trzody chlewnej i co w sytuacji gdy będą zmuszeni do rezygnowania z jednej z hodowli; czy będą zwolnieni przez ARiMR z zobowiązań wynikających z tego programu. Niestety na to pytanie nie uzyskali odpowiedzi.


Zdaniem rolników Państwo polskie nie stanęło na wysokości zadania. Już 4 lata temu na wzór Niemiec powinny być powzięte radykalne czynności mające na celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy nie ukrywali swojej irytacji, ale jednocześnie rozumieją fakt, iż należy powziąć wszelkie działania zmierzające do ochrony gospodarstw przed groźnym wirusem.

- Należy postępować racjonalnie i zabezpieczyć stada. Bioasekuracja to inwestycja we własny biznes, który należy chronić – mówił pan Doktor Andrzej Długiewicz.

Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie pan Olgierd Wajsnis zwrócił się do obecnych sołtysów z prośbą, aby zgłaszali chęć zorganizowania podobnych informacyjnych spotkań z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii do Biura Powiatowego WIR w Pleszewie. WIR będzie koordynatorem tych spotkań. – Wszyscy rolnicy, którzy zgłoszą się do biura WIR w Pleszewie uzyskają informacje, ulotki dotyczące wymagań dostosowawczych związanych z ASF – dodał pan Olgierd Wajsnis.

Lidia Ryszewska
Foto. Gazeta Pleszewska


12-02-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie włącza się w promowanie oraz kultywowanie tradycji wiejskich i tym razem mogła uczestniczyć w wydarzeniu pod nazwą Wypiek Ciasta Domowego. W sobotnie popołudnie 03 lutego br. w Brzeziu odbyła się XIII edycja tego konkursu.

Ponad 120 osób mogło skosztować wypieków przygotowanych przez 18 uczestniczek z KGW z gminy Pleszew. Panie zaprezentowały ciasta, które oceniała Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli miejsko-gminnego samorządu oraz fundatorów nagród.

I tym razem Wielkopolska Izba Rolnicza miała swojego faworyta, którym okazał się „ Zakręcony drożdżowiec” upieczony przez panią Karolinę Adaszak z KGW Bronów.


Pan Olgierd Wajsnis Przewodniczący Rady Powiatowej WIR wręczył Puchar oraz nagrodę rzeczową laureatce konkursu.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła pani Marlena Maniak z KGW Prokopów za „Walentynkową rozkosz”, drugie miejsce przyznano pani Lidii Pawłowskiej z KGW Rokutów za „ Leśny mech”, natomiast miejsce trzecie zajęła pani Bernadetta Lisowska z KGW Ludwina za „Ciasto Jamajka”. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały drobne upominki. Natomiast fundatorzy nagród uhonorowali panie przyznając wyróżnienia za ciasta, które zasmakowały im najbardziej. Gratulujemy!


Lidia Ryszewska
Foto. Gazeta Pleszewska


07-02-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza po raz kolejny wyróżniła rolnika z powiatu pleszewskiego. W piątkowy wieczór 02 lutego w Kinie HEL w Pleszewie odbyło się Spotkanie Noworoczne 2018, podczas którego przyznawano tytuły Pleszewianin Roku, Rzemieślnik Roku, Biznesmen Roku, oraz Rolnik Ogrodnik Roku 2017. Sala kinowa była wypełniona po brzegi przez zaproszonych gości.

Decyzją delegatów Rady Powiatowej w Pleszewie tytuł Rolnika Ogrodnika Roku otrzymał Dariusz Dobrychłop, który nie krył wzruszenia podczas owacji publiczności - Szczególne podziękowania należą się mojej żonie Małgosi, to ona mi pomaga w gospodarstwie – powiedział rolnik laureat. Medal wraz z gratulacjami wręczył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.


Dariusz Dobrychłop jest 51 letnim rolnikiem, mieszkańcem Pieruszyc, gm. Czermin. Jest absolwentem Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Wspólnie z żoną Małgorzatą od 24 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła i krów mlecznych – stado liczy 80 sztuk bydła w tym 30 szt. to krowy mleczne. Uprawia 12 ha kukurydzy z przeznaczeniem na paszę, zboże oraz pomidory gruntowe o powierzchni 5,5 ha, z których w ubiegłym sezonie udało się zebrać 450 ton pomidora do przetwórstwa. Gospodarstwo wyposażone jest we wszystkie niezbędne maszyny rolnicze, począwszy od ciągników po kombajn zbożowy. Sukcesywnie unowocześnia park maszynowy, korzystając również z programów unijnych. Jest współzałożycielem grupy producenckiej POMWITRUS zrzeszającej plantatorów pomidorów gruntowych, gdzie pełni funkcję wiceprezesa. Jest również członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie. Jest ojcem czwórki dzieci: syna Piotra studenta Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; syna Tomasza lat 22 –studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, syna Łukasza lat 19 –ucznia Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie oraz córki Marysi lat 16 –uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Dariusz Dobrychłop w wolnych chwilach zwiedza kraj i ościenne państwa. Jest fanem piłki nożnej.

Spotkanie Noworoczne było również doskonałą okazją do promocji Rocznika Pleszewskiego 2017, w którym znalazł się artykuł na temat Jubileuszu 120-lecia istnienia Samorządu Rolniczego oraz Jubileuszu 20-lecia istnienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Artykuł autorstwa Prezesa WIR Piotra Walkowskiego, Dyrektora Biura Wojewódzkiego w Poznaniu Grzegorza Wysockiego oraz Kierownika BP WIR w Pleszewie Lidii Grzesiak-Ryszewskiej przedstawia historię powstania Izb Rolniczych, najważniejsze dokonania WIR w minionego 20-lecia, informacje o Kaliskiej Izbie Rolniczej oraz Radzie Powiatowej WIR w Pleszewie.


Lidia Ryszewska
Foto. Gazeta Pleszewska


29-12-2017 r.

16 grudnia w Ośrodku Kultury w Żegocinie odbyło się Spotkanie Opłatkowe zorganizowane przez miejscowy Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin oraz Kółko Włościanek w Żegocinie. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czerminie oraz zespołów działających przy Ośrodku Kultury w Żegocinie. W spotkaniu uczestniczył także Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski.


W trakcie spotkania z tradycyjnymi Jasełkami wystąpiła najmłodsza grupa dziecięca działająca przy Ośrodku Kultury oraz Chór Cantare. Uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia. Wielką niespodzianką dla najmłodszych były odwiedziny Gwiazdora, który przyniósł dla wszystkich dzieci prezenty.
Następnie Sołtys Wsi Żegocin podsumował wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku oraz wręczył symboliczne gwiazdy betlejemskie w podziękowaniu za współpracę i działania na rzecz wsi Żegocin. Podziękowania otrzymali m.in.: Piotr Walkowski – Prezes WIR, Robert Mikołajczak – Przewodniczący Rady Gminy w Czerminie oraz Marietta Cierniak - Zastępca Wójta Gminy Czermin.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek, na który złożyły się tradycyjne wigilijne potrawy przygotowane przez Panie z Kółka Włościanek: Danielę Królak – przewodniczącą, Justynę Wojcieszak, Mirosławę Tokarską, Iwonę Twardowską, Barbarę Kuźniacką, Dorotę Serafin, Walerię Domagalską, Marię Jaskułę i Sylwię Napieralską.


W trakcie spotkania odbyła się również promocja płyty Katarzyny Zawady pt. „Najpiękniejsze kolędy”. Katarzyna Zawada jest studentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Płyta z kolędami, która powstała we współpracy z Fryderykiem Stankiewiczem (fortepian) oraz Jakubem Śmigielskim (skrzypce), jest jej drugim albumem.
Oprócz trzynastu tradycyjnych staropolskich kolęd (m.in. Bóg się rodzi, Cicha Noc, Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy, Ach ubogi żłobie), na płycie znajdują się także bożonarodzeniowe kompozycje Fryderyka Stankiewicza (kaliskiego kompozytora) pt. Opowiedz mi Mamo, Smutna kolęda, Leży w żłóbku Synek mój, Gdzie zamieszkasz. Autorkami tekstów do tych utworów są: Katarzyna Kryśków, Beata Michalak i Małgorzata Ratajczyk.


Ośrodek Kultury w Żegocinie


12-12-2017 r.

Ponad 160 osób uczestniczyło w Wieczerzy Wigilijnej połączonej z Pokazem Potraw Wigilijnych w sobotę 9 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu. Współorganizatorem spotkania była Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie.

Na uroczystość zaproszeni zostali rolnicy, członkowie Kółek Rolniczych, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.


Najważniejszym elementem spotkania wigilijnego były życzenia i wspólne łamanie się opłatkiem oraz głośne kolędowanie przy akompaniamencie Dariusza Dryjańskiego.


Makiełki, karp, śledzie, barszcz czerwony, sałatki śledziowe, kompot z suszu, kapusta z grzybami, kapusta z fasolą, pierogi, pierniki, sernik, makowiec to tradycyjne potrawy, których mogli zasmakować uczestnicy spotkania.


Na scenie wystąpili najmłodsi – przedszkolaki z miejscowego Przedszkola, którzy swoim występem „podgrzali” świąteczną atmosferę.

Organizatorem Wieczerzy byli: Gminny Związek Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie, Dom Kultury w Pleszewie, Urząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.

Lidia Ryszewska
Zdjęcia Gazeta Pleszewska


29-11-2017 r.

25 listopada w Sali wiejskiej w Brzeziu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich oraz Kółka Rolniczego w Brzeziu.


W uroczystości uczestniczyli jubilaci czyli członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Kółka Rolniczego, przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego, rolniczego oraz delegacje ościennych Kół Gospodyń. Były podziękowania, kwiaty oraz upominki. Wszystkie członkinie KGW oraz KR w Brzeziu otrzymały jubileuszowe dyplomy. Na ręce obecnej przewodniczącej KGW Ewy Kałużnej oraz Prezesa KR Jana Noskowskiego zostały wręczone Jubileuszowe Puchary WIR, które wręczył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.


Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu zostało założone w grudniu 1957 r. pod kierunkiem instruktorki Balbiny Frąszczak. Do ówczesnej organizacji wstąpiło 19 kobiet. Przewodniczącą została Cecylia Zdunek. Celem koła było wspólne podnoszenie wiedzy i umiejętności dla dobra wspólnego, rodziny i wsi. W czasie kadencji pierwszego zarządu utworzono Zespół Artystyczny, w którym działająca aktywnie młodzież uświetniała uroczystości nie tylko w Brzeziu, a lecz również w okolicznych wioskach. Organizowano kursy gotowania, wykłady szkoleniowe z zakresu rolnictwa oraz dożynki wiejskie. W późniejszych latach tj,. od 1967 roku zakres działalności koła został rozszerzony o współpracę z miejscową szkołą podstawową, organizowano Dzień Kobiet, zabawy taneczne, pokazy chowu cieląt i prosiąt, czystości udoju mleka, wykłady lekarskie oraz kursy robót ręcznych.


Przez 60 lat Zarząd KGW zmieniał się wielokrotnie. Od 11 lutego 2011 r. przewodniczącą jest Ewa Kałużna. Dziś KGW organizuje Dożynki Wiejskie, Festiwal Wielkopolskiej Pyry, Dzień Kobiet, Festyn Rodzinny, Andrzejki, Wigilie, Zabawę Karnawałową, Gminny Wypiek Ciasta Domowego. Członkinie mogą uczestniczyć w wycieczkach, pielgrzymkach, konkursach i biesiadach z innymi kołami gospodyń.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


20-11-2017 r.

18 listopada w Marszewie podczas konkursu „Jesienna Spiżarnia” posmakować można było: kompotów, surówek, soków, dżemów, konfitur, marynat, nalewek i wyrobów wędliniarskich. W konkursie wzięło udział 12 kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew. Organizatorem był Gminny Związek Rolników, Kółek i organizacji Rolniczych w Pleszewie.


Oceny przygotowanych przetworów i wyrobów dokonała komisja konkursowa w składzie: Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis, Dyrektor pleszewskiego Domu Kultury Mariusz Szymczak oraz Sołtys Wsi Marszew Katarzyna Trawińska.


W roli głównej wystąpiły warzywa i owoce, które można umieścić w słoikach na jesienne i zimowe dni.


Wszystkie uczestniczki otrzymały z udział nagrody rzeczowe, których fundatorem był Urząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Dom Kultury w Pleszewie. Biesiadzie towarzyszyła kapela „Pleszewioki”.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


25-10-2017 r.

12 października w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Pleszew odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej WIR w Pleszewie. Głównym tematem spotkania były zagadnienia dotyczące zmian w Prawie Wodnym.


W posiedzeniu uczestniczyli: delegaci WIR, prezesi Miejskich i Gminnych Spółek Wodnych, Kierownik BP ARiMR w Pleszewie Pan Mateusz Bukowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego Pan Piotr Fabisz; przedstawiciele Komisji Rolnictwa z poszczególnych gmin w powiecie pleszewskim, rolnicy. Temat został omówiony przez Pana Cezarego Sinieckiego Z-cę Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Z dniem 02 sierpnia Prezydent podpisał ustawę zmieniającą Prawo Wodne, która wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2018 r. Powstanie nowe Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne „Wody Polskie”, które będzie właścicielem i zarządcą wszystkich wód w Polsce. Pan Siniecki mówił - Powodem zmian prawa wodnego były zarzuty UE, że Polska nie posiada tzw. zarządzania zlewniowego, czyli dla jednej rzeki ma być określony jeden decydent. Polska jest jednym z nielicznych krajów, który do tej pory nie płacił za wodę. Dodał - To co teraz opłacamy czyli 4-5 zł to koszty poniesione za uzdatnienie wody, za przesył wody, natomiast za samą wodę to żaden Polak jeszcze nie zapłacił, w przeciwieństwie do innych krajów unijnych.

Na spotkaniu zostały również omówione przepisy dotyczące budowy i utrzymania urządzeń melioracji wodnej oraz procedury tworzenia i działania spółek wodnych po zmianach.


Jak zapewniał Pan Siniecki przepisy dotyczące utworzenia i działania spółek wodnych pozostają bez zmian. Delegat Piotr Kopczyński pytał w jakim stopniu nowe prawo będzie obciążać finansowo rolnika. Pan Cezary Siniecki odpowiedział – Pani Premier zapewniła, że do roku 2019 opłaty za wodę nie wzrosną. Do 5 m3 zużytej wody na dobę (średnio w danym roku) to pobór ten jest bezpłatny, ale jeśli będziemy pobierać je bez pomocy urządzeń. Natomiast w formie opłaty zmiennej w zależności od pobranej wody w ramach pozwolenia wodno-prawnego dla celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód w naliczone 0,10 zł za m3 pobranych wód z wód podziemnych i 0,05 zł za m3 z wód powierzchniowych; natomiast do celów rolniczych bądź leśnych na potrzeby nawadniania gruntów lub upraw pobieranych za pomocą urządzeń pompowych zapłacą 0,15 zł za m3 wód podziemnych.

Pytano również czy spółki wodne będą ponosić koszty za odprowadzanie wody z urządzeń melioracyjnych? Pan Cezary Siniecki mówił - Nie będzie ponosił takich kosztów, tylko za wody opadowe czyli tą którą rolnik odprowadzi z gospodarstwa. Na pytanie ile zapłacą rolnicy za wody opadowe odprowadzone z gospodarstwa. Pan Cezary Siniecki odpowiedział - „Za odprowadzenie wód do wód w formie opłaty stałej 5 zł na dobę za m3 na sekundę za określoną w pozwoleniu wodno-prawnym lub pozwoleniu zintegrowanym maksymalną ilość wód opadowych odprowadzonych do wód otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji deszczowej służących do odprowadzania wód atmosferycznych i 0,70 zł za m3 za określoną w pozwoleniu wodno-prawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalną ilość pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast” – tak zapisano w ustawie. Na tą chwilę jednak o wsi nic się nie zostało wspomniane.

W dalszej części spotkania Pan Mateusz Bukowski Kierownik BP ARiMR w Pleszewie przedstawił wysokość projektowanych stawek dotyczących płatności bezpośrednich za 2017 oraz omówił nowe zadania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i tym samym dodatkowe kompetencje biur powiatowych ARiMR. Poinformował również o wypłatach zaliczek w wysokości 70% z tytułu dopłat bezpośrednich, które będą wypłacane rolnikom od 16 października do połowy listopada br.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


02-10-2017 r.

Już po raz szósty odbyły się Jesienne targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w powiecie pleszewskim. 1 października Marszewską miejscowość odwiedzili rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek.

Tegoroczne targi oprócz zagadnień rolniczych skupione były również na odnawialnych źródłach energii i przybrały nazwę ” Przyjazna energia w domu i zagrodzie”.

Uroczystego otwarcia Targów dokonała Pani Wiesława Witaszek, która powitała zaproszonych gości ze szczebla krajowego, wojewódzkiego i lokalnego oraz rolników i zwiedzających.

foto.Gazeta Pleszewska

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski Pan Zbigniew Hoffman, który za pośrednictwem Pana Zbigniewa Króla przekazał życzenia dla rolników oraz zapewniał o staraniach jakie urząd czyni względem gospodarstw, które uległy tegorocznym szkodom.

foto.Gazeta Pleszewska

Oferta Marszewskich targów obejmowała urządzenia grzewcze i materiały budowlane, maszyny rolnicze i środki produkcji, pokazy sprzętu rolniczego, kiermasz ogrodniczy oraz doradztwo, konsultacje, szkolenia, porady. Były również okazją do zwiedzenia Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie.

foto.Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


21-06-2017 r.

11 czerwca odbyły się Letnie Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ połączone z Marszewskimi Dniami Pola oraz XXIX Regionalną Wystawą Koni Hodowlanych.

Otwarcia Targów w imieniu Wojewody Wielkopolskiego dokonała Pani Marlena Moląg.

foto.Gazeta Pleszewska

Program targów obejmował również pokaz kolekcji odmian roślin uprawnych, pokazy maszyn rolniczych, szkolenia oraz doradztwo instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Rozstrzygnięto Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne etap regionalny subregion kaliski:

I MIEJSCE zajęli Państwo Jolanta i Paweł Tomczyk z miejscowości Skrajnia(Powiat kaliski)
II MIEJSCE zajęli Państwo Joanna Mikołajczyk z miejscowości Dąbrawa (Powiat jarociński)
III MIEJSCE zajęli Państwo Grzegorz Majchrzak z Topoli Małej (Powiat ostrowski).

Wyróżnienie otrzymał: Stanisław Gąsiorek z Masanowa (Powiat pleszewski).

foto. Lidia Ryszewska

foto. WODR

Na XXIX Regionalnej Wystrawie Koni Hodowlanych zaprezentowano konie i kuce. Nagrodę główną oraz puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w katregorii klacze starsze zdobył klacz Pana Leszka Garsztki z Biadek.

Lidia Ryszewska


31-05-2017 r.

24 maja br w Starostwie Powiatowym w Pleszewie odbyło się Forum Rolniczo-Łowieckie powiatu pleszewskiego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego, przedstawiciele gmin, Polskiego Związku Łowieckiego, Kół łowieckich, Nadleśnictwa Taczanów, Prezes WIR i delegaci Rady Powiatowej WIR w Pleszewie oraz rolnicy. Tematy jakie były poruszane na forum dotyczyły szacowania szkód łowieckich, stanu i liczebności gospodarki łowieckiej na terenie powiatu pleszewskiego, liczebności zwierzyny łownej, wieloletnich planów hodowlanych oraz współpracy rolników, leśników i myśliwych w zakresie ochrony plantacji przed szkodami spowodowanymi przez zwierzynę.


Podczas spotkania wskazano na sprecyzowanie przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich. Podkreślano, iż często myśliwi są sędziami w swojej własnej sprawie i że jest to konflikt interesów. Myśliwi jednak działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zdaniem uczestników spotkania to Państwo winno byś płatnikiem za wyrządzone przez zwierzynę łowną szkody gdyż ono kreuje politykę łowiecką i w związku z tym musi brać za nią odpowiedzialność również finansową.

Zwrócono również uwagę na problem szkód wyrządzanych przez bobry. Wnioskowano o wyłączenie populacji bobra spod ścisłej ochrony.

Problem często stanowi wataha psów wałęsających się po polach, która atakuje również zwierzynę łowną. Apelowano o powrót do przepisów mówiących o nakładaniu na właścicieli psów obowiązku ich chipowania.


Organizatorami Forum byli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Prezes WIR Piotr Walkowski, Przewodniczący Zarządu PZŁ w Kaliszu Marek Przybylski oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.

Lidia Ryszewska10-04-2017 r.

Tym razem w Sali Wiejskiej w Zawidowicach 8 kwietnia odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla środowisk wiejskich zorganizowane przez Gminny Związek Rolnikow Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie (GZRKiOR). Uroczystego otwarcia spotkania, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z powiatu pleszewskiego dokonał Prezes GZRKiOR w Pleszewie Pan Karol Kaniewski wraz z Przewodniczącą KGW Zawidowice Panią Alicją Draszczyk.

Życzenia Wielkanocne uczestnikom złożyli również Starosta Pleszewski Pan Maciej Wasielewski oraz Przewodniczacy Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Pan Olgierd Wajsnis.

Foto. Gazeta Pleszewska

Na stołach pojawiły się tradycjne potrawy wielkanocne przygotowane przez Prezydium Rady Kobiet w Pleszewie oraz członkinie KGW w Zawidowicach. Królowały jaja, baby, baranki z masła, szynki, schab znadziewany kiełbasą, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, pasztet itp.

Foto. Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


10-04-2017 r.

Za nami Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. 2 kwietnia ponad 150 wystawców prezentowało swoje towary, usługi w pod pleszewskiej miejscowości Marszew. Pani Wiesława Nowak Dyrektor WODR w Poznaniu dokonała otwarcia tegorocznych targów.

Foto. Gazeta Pleszewska

Marszew gościł parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmiku Wojewódzkiego, dyrektorów agencji współpracujących z samorządem rolniczym, osobistości samorządu pleszewskiego oraz rolników niemal z całej Wielkopolski.

Producenci przedstawili zwiedzającym bogatą ofertę roślin rabatowych, krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych, pnączy, bylin, roślin rabatowych itp. Słoneczna i ciepła niedziela była doskonałą okazją do odwiedzenia stoisk z maszynami i ciągnikami rolniczymi, stoisk ze środkami do produkcji i wyposażenia obiektów inwentarskich, a także z materiałami budowlanymi, usługami na rzecz rolnictwa. Zwiedzający mogli zasięgnąć fachowej wiedzy na stoiskach konsultacyjnych prowadzonych przez doradców, WODR, KRUS ARiMR, WIR dotyczącej m.in. dotacji unijnych, ubezpieczeń, produkcji rolnej itp. Wiklina, produkty rzemiosła kowalskiego, stolarskiego, pszczelarskiego, wiosenne kwiaty, cebule oraz nasiona kwiatów i warzyw – to tylko namiastka tegorocznej oferty z roku na rok coraz bardziej różnorodnej.

Foto. Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


10-04-2017 r.

19 marca grupa ponad 40 osób z powiatu pleszewskiego gościła na Gali XVI Edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016. Uroczystość miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kapituła wytypowała 20 najlepszych rolników, z których 10 otrzymało tytuł wraz ze statuetką Siewcy oraz po 10.000 zł. (Lista laureatów w serwisie informacyjnym WIR.)

FOTO. Katarzyna Strzyż
Lidia Ryszewska


09-03-2017 r.

25 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu odbył się XII Konkurs Wypieku Ciasta Domowego. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminny Pleszew upiekły tym razem ciasta suche.

fot. Gazeta Pleszewska

Komisja Konkursowa wyróżniła następujące osoby:

 • pierwsze miejsce przyznano Pani Natalii Przybylskiej z KGW Sowina Błotna za ciasto „Szalone wiatraczki” – fundatorem nagrody był Bank Spółdzielczy w Pleszewie;
 • drugie miejsce i nagrodę Pleszewskiego Domu Kultury zdobyła pani Maria Zdunek z KGW Kowalew za „ Tort bezowy”,
 • trzecie miejsce wraz z nagrodą ufundowaną przez Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie otrzymała pani Marlena Maniak z KGW Prokopów za ciasto „ Czekoladowy Czaruś”.

fot. Gazeta Pleszewska

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew pana Mariana Adamka przyznano pani Andżelice Ziółkowskiej za „ Migdałowca”.

Puchar oraz nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Pleszewie pana Olgierda Wajsnisa otrzymała pani Teresa Bartoszek z Piekarzewa za „Brzoskwiniowe wydmy” (nagrodę w imieniu laureatki odebrała pani Jakóbczak Barbara). Swoje nagrody przyznali m.in. Sołtys Wsi Brzezie Paweł Światek, Radni Rady Miejskiej w Pleszewie, Gazeta Pleszewska.

fot. Gazeta Pleszewska

Wszystkie uczestniczki za udział w konkursie zostały obdarowane drobnym upominkiem.

Lidia Ryszewska


23-02-2017 r.

W tym roku Gala Noworoczna odbyła się w pleszewskim Kinie Hel w piątkowy wieczór 17 lutego br. Spotkanie połączone było z plebiscytem „ Pleszewianin Roku”, „Biznesmen Roku”, „Rzemieślnik Roku”’ oraz „ Rolnik Ogrodnik Roku 2016”.

W trakcie spotkania uhonorowano tych, którzy swoją pracą oraz zaangażowaniem w 2016 roku odznaczali się na spośrod mieszkańców powiatu pleszewskiego.

Kapituła Konkursu wybrała Rolnikiem – Ogrodnikiem Roku 2016 Pana Grzegorza Stefańskiego, rolnika-ogrodnika z Kościelnej Wsi (gm. Gołuchów).

fot. Gazeta Pleszewska

Pan Stefański jest absolwentem Szkoły Rolniczej w Marszewie. Prowadzi wspólnie z żoną Mariolą gospodarstwo rolno-ogrodnicze. Pan Grzegorz przejął 8 ha gospodarstwo od teściów. Sukcesywnie z małżonką powiększał areał gospodarstwa. Obecnie posiada 14 ha. Gospodarstwo Pana Stefańskiego specjalizuje się przede wszystkim w uprawie pomidora szklarniowego oraz kukurydzy na ziarno. Pan Grzegorz korzysta z programów unijnych, dzięki którym mógł zakupić nowoczesne maszyny do produkcji rolnej. Gospodarstwo uznawane jest przez okolicznych rolników za jedno ze wzorowych w gminie Gołuchów. Pan Grzegorz pomaga również małżonce w prowadzeniu firmy „M-siew”, która zajmuje się świadczeniem usług rolniczych głównie z zakresu siewu kukurydzy, zbóż, rzepaku oraz grochu. Jak sam twierdzi jest skromnym perfekcjonistą. Jego życiowe motto to” Nigdy się nie poddawać”. Interesuje się nowinkami w sprzęcie rolniczym, a jego pasją są rodzinne podróże. Jest ojcem trójki dzieci: Maksymiliana, Katarzyny oraz Damiana.

fot. Gazeta Pleszewska

Laureata uchonorowano medalem, który wręczył Prezes WIR Pan Piotr Walkowski wspólnie z Delegatem RP WIR w Pleszewie Panem Piotrem Kopczyńskim.

Pan Grzegorz Stefański w krótkim przemówieniu nie krył wzruszenia, dodał iż nie spodziewał się dostąpenia tego zaszczytu i znalezienia się w zacnym gronie odznaczonych oraz nominowanych do odznaczeń.

Lidia Ryszewska


21-12-2016 r.

14 grudnia grupa 18 osób z powiatu pleszewskiego brała udział w Gali Jubileuszowej 120 lat utworzenia i 20 lat reaktywacji Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce.


Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi na terenie Targów Międzynarodowych w Poznaniu. Gali towarzyszyły wystawy kulinarne „ Wielkopolska Miodem I Mlekiem Płynąca” prezentujące przysmaki regionalne oraz wystawy okolicznościowe poświęcone prof. Konopińskiemu oraz wystawy PeWuKa.

Przyznano odznaczenia oraz podziękowania za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaczeniem „Medalion XX-lecia” i „ Medalem 120 lat Samorządu Rolniczego w Polsce” oraz Orderem hr. Szembeka został uhonorowany Pan Olgierd Wajsnis, który od dwudziestu lat jest niezmiennie Przewodniczącym Rady Powiatowej WIR w Pleszewie.


Atrakcją były również występy zespołów: Pieśni i tańca „ŁANY” oraz „FURMANY” oraz recital Pana Krzysztofa Daukszewicza.

Lidia Ryszewska


15-09-2016 r.

Podczas uroczystości jubileuszowych - 20 lat Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce - 28 sierpnia w Liskowie przyznano odznaczenia. Uhonorowano osoby, które poprzez swoją działalność aktywnie wspierały rolnictwo. Z powiatu pleszewskiego odznaczenia otrzymali:

 • Medal „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Bernard Melka, Mirosław Michalak;
 • „Medal 20 lat WIR” otrzymali: Zygmunt Maciejewski, Lucjan Kempiński, Piotr Kopczyński;

 • Odznaczenie „Honorowy Członek Rady Powiatowej Powiatu Pleszewskiego” otrzymali: Ignacy Maciaszek, Stanisław Pietrzak, Joanna Matłoka – Janowska.

Lidia Ryszewska
Foto. Katarzyna Strzyż


20-06-2016 r.

W ubiegłą niedzielę podczas drugiego dnia Marszewskich Dni Pola 2016 nastąpiło podsumowanie etapu regionalnego XIV edycji Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne dla Wielkopolski południowej.

Konkurs składa się z trzech etapów: regionalnego, wojewódzkiego i centralnego, a jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 26 gospodarstw rolnych 
z powiatów ostrowskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego, kaliskiego, kępińskiego, pleszewskiego, jarocińskiego. W trakcie trwania konkursu 2 uczestników zrezygnowało z udziału 
w konkursie, ostatecznie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KRUS, Państwowej Inspekcji Pracy, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej przeprowadziła na początku maja wizytacje 24 gospodarstw. Dla stwierdzenia stopnia bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie, ocenie komisji podlegały między innymi: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia oraz warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich.


Pierwsze miejsce otrzymało gospodarstwo pana Krzysztofa Leszka z powiatu kaliskiego. Pan Krzysztof wraz z żoną Dorotą prowadzą 14 ha gospodarstwo rolno ogrodnicze ukierunkowane na produkcję pomidorów.

Drugie miejsce zajął pan Wiesław Dobiecki z Brudzewa w powiecie kaliskim. Pan Wiesław posiada gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją rozsad warzyw gruntowych.

Na trzecim miejscu znalazło się gospodarstwo pani Ireny i Stefana Ostrowiczów z powiatu ostrzeszowskiego. Wielkość ich gospodarstwa to 75 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej oraz w produkcji ziemniaków.

Komisja zdecydowała dodatkowo wyróżnić gospodarstwo pana Ryszarda Gilickiego z miejscowości Latowice Kęszyce, gm. Sieroszewice. Pan Ryszard zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni 40 ha.

Na wszystkich docenionych czekały nagrody, które zostały wręczone przez m.in. Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. Laureaci etapu regionalnego zakwalifikowani są do dalszego etapu wojewódzkiego i mają szansę wygrać wysokiej jakości ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Maria Deresińska


20-06-2016 r.

Weekendowa rolno ogrodnicza impreza odbyła się w Marszewie (tj. 18 – 19 czerwiec).


W sobotę podczas Marszewskich Dni Pola można było zwiedzić poletka uprawne, na których zademonstrowano odmiany roślin uprawnych oraz można było zasięgnąć fachowej wiedzy w zakresie rolnictwa. Natomiast drugi dzień upłyną pod nazwą Letnich Targów Rolno- Ogrodniczych Agromarsz połączonych z XXVIII Regionalną Wystawą Koni Hodowlanych oraz projektem strażackim.


W ramach projektu strażackiego pod nazwą „ Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego” odbyły się liczne pokazy m.in. sprzętu gaśniczego i używania gaśnic, gaszenie pożaru butli gazowej i pożaru kuchni, pokaz sprzętu ratownictwa technicznego. W takcie trwania pokazów w dwóch turach odbywał się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym, którego 10 laureatów otrzymało gaśnice proszkowe 6 kilogramowe. Ideą projektu była poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenach wiejskich oraz podniesienie świadomości rolników.

Zwiedzający mogli również uczestniczyć w pokazie pracy stanowiska do mycia i atestacji opryskiwacza.

Całość spotkania uwieńczona została poczęstunkiem kulinarnym w ramach konkursu „ Zasmakuj w kulinarnej tradycji Południowej Wielkopolski”.


Lidia Ryszewska


08-06-2016 r.

24 maja br w siedzibie BP WIR w Pleszewie odbyło się w Pleszewie. Tematem spotkania były Szkody łowieckie w płodach i uprawach rolnych, który został przedstawiony przez Krzysztofa Kwiatonia specjalistę z dziedziny prawa łowieckiego.

20 maja została przyjęta nowelizacja Ustawy o prawie łowieckim, która obowiązywać będzie do końca roku 2016 obowiązywać będzie jednak stara ustawa.

W myśl ustawy z dnia 3 października 1995 r. dzierżawca bądź zarządca obwodu łowieckiego – którym jest najczęściej koło łowieckie – zobowiązany jest do wynagrodzenia szkód, które zostały wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie i sarny bądź tez przy wykonywaniu polowania. Ustawa nakłada jednocześnie na właścicieli bądź posiadaczy gruntów rolnych powinność współdziałania, zgodnie z potrzebami, w zabezpieczeniu gruntów przed szkodami.

W przypadku powstania szkód, przedstawiciele, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego dokonują oględzin i ostatecznego szacowania i ustalania wysokości odszkodowania. W tych czynnościach może uczestniczyć, oprócz rolnika, przedstawiciel właściwej terytorialnie Izby Rolniczej, którym może być członek Rady Powiatowej izby.

Na posiedzeniu omówiony został sposób postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych. Przedstawiono terminy zakończenia okresów zbioru gatunków roślin uprawnych w województwie wielkopolskim oraz omówiono szkody, za które odpowiada Skarb Państwa. Zobrazowano również procedurę zgłoszenia szkody wyrządzonej przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny na obszarach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.

Krzysztof Kwiatoń przedstawił również gościom i delegatom przyjęte zmiany w Ustawie o prawie łowieckim m.in.

Wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód wojewody. Wniosek może być złożony do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, który przekazuje go właściwemu wojewodzie niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.

Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonuje rzeczoznawca z zakresu szacowania szkód łowieckich, wyznaczony przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Izby Rolnicze będą prowadziły listę rzeczoznawców, która będzie obowiązywać o 1 stycznia 2017 r.


06-04-2016 r.

Tłumy zwiedzających z całego regionu Wielkopolski zawitały 3 kwietnia br. do Marszewa na Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ.

Otwarcia targów dokonał Vice Marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który w swojej wypowiedzi stwierdził iż:” Marszew jest specyficznym miejscem, które przyciąga tłumy ludzi od wielu lat”. Podkreślał również, że targi z roku na rok targi zmieniają się i dzięki swojej specyfice wielu wystawców może prezentować swoje towary i usługi.

Wiosenna wystawa skupiła na terenie Centrum Edukacyjno-Wystawowego wystawców ciągników i maszyn rolniczych; producentów z branży rolniczej, sadowniczej, ogrodniczej oraz budowlanej itp.

Lidia Ryszewska


21-03-2016 r.

Po raz piętnasty na terenie Targów Międzynarodowych w Poznaniu 13 marca br odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku 2015. Ponad 40 osób z powiatu pleszewskiego uczestniczyło w tej uroczystości.


Na przestrzeni 15 lat trwania konkursu udział w nim wzięło 1100 producentów, a 146 zostało laureatami wyróżnionymi statuetka Siewcy.

Kapituła konkursu co roku odwiedza zgłoszone gospodarstwa biorąc pod uwagę następujące aspekty: wysoki poziom produkcji; stosowanie nowoczesnych technologii, dobrą i sprawną organizację; racjonalne wyposażenie gospodarstwa; wysoką estetykę siedliska oraz efekty ekonomiczne uzyskiwane przez poszczególnych producentów rolnych; a także ich dbałość o środowisko. W tym roku członkowie Kapituły wizytowali 59 gospodarstw z 29 powiatów reprezentując wszystkie kierunki produkcji rolniczej. Powtórnie członkowie Kapituły zwizytowali 32 gospodarstwa w celu wydania obiektywnego werdyktu. Zdecydowano, że 20 rolników otrzyma nominację, a 10 z nich statuetkę Siewcy i tytuł „Wielkopolski Rolnik Roku 2015”.


Galę uświetnił występ „Eleni”.

Lidia Ryszewska


24-02-2016 r.

20 lutego 2016 r w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu odbył się XI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta domowego. W konkursie wzięło udział 20 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pleszew.

Panie przygotowały ciasta upieczone według tradycyjnych receptur. Jury oceniając wypieki, kierowało się nie tylko walorami smakowymi, ale również estetyką oraz oryginalnością wykonania.


Fot. Anna Bogacz

Laureatką I miejsca została Monika Zaradniak z Sowiny Błotnej za ,,Szalone ciapki'', która otrzymała nagrodę Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

II miejsce i nagrodę Dyrektora Domu Kultury w Pleszewie zdobyła Teresa Urbaniak z Kowalewa za ,,Tort kajmakowy''

III miejsce i nagrodę GZRKiOR w Pleszewie zajęła Marlena Maniak z Prokopowa za ,,Cudeńko śmietankowo - orzechowe''

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Mariana Adamka otrzymała Magdalena Dobroś z Sowiny za ,,Rodzynkowiec''

,,Gazeta Pleszewska'' uhonorowała nagrodą Monikę Pawłowską z Taczanowa Pierwszego za ciasto ,,Dziwak''. Za ciasto bez kremowe nagrodę od radnego Mariana Suski otrzymała Romana Jamborska z Dobrej Nadziei za ,,Sernik piankowy''. Radna Renata Garsztka przyznała nagrodę Marioli Taladze z Ludwiny za ,,Sernik bez sera''.

Nagrodę sołtysa Brzezia Pawła Świątka otrzymała Edyta Ciesielska z Kuczkowa za ,,Ciasto toffi z bezami'' . Puchar wraz z nagrodą ufundowaną przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie – Olgierda Wajsnisa otrzymała Anna Famulak z Brzezia za ,,Sernik łaciaty''.


Fot. Anna Bogacz

Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały upominki.

Atrakcją spotkania okazał się występ „ Kabaretu EWG” z Doruchowa. Do poczęstunku przygrywała Kapela „Pleszewioki”.

Lidia Ryszewska


08-02-2016 r.

Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu „Rolnik /Ogrodnik Roku 2015” w powiecie pleszewskim został 33-letni rolnik Marcin Osman, który od 2001 r. prowadzi wspólnie z żoną Agnieszką gospodarstwo rolne w miejscowości Krzyżówka w gm. Gizałki (powiat pleszewski). Pan Marcin jest absolwentem: Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie, Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Pan Marcin ukończył Policealne Studium Weterynarii w Kaliszu zdobywając tytuł Technika Weterynarii. Ponad to w 2010 roku ukończył studium podyplomowe z pedagogiki, po ukończeniu którego pracował w ZSPP w Marszewie na stanowisku nauczyciela. Jak twierdzi Pan Osman „ praca w szkolnictwie nie była dla niego”, wolał zająć się pracą, która od zawsze była pasją czyli pracą w rodzinnym gospodarstwie.

Gospodarstwo rolne przejął od rodziców w 2001 roku. Sukcesywnie powiększał areał gospodarstwa. Obecnie posiada ponad 58 ha własnych gruntów i 25 ha dzierżawy. Uprawia pszenżyto, jęczmień, kukurydzę i owies.

Gospodarstwo Pana Osmana specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Stado podstawowe liczy 45 macior w cyklu zamkniętym. Budynki hodowlane zostały w pełni zmodernizowane. Powstała porodówka dla 15 macior na rusztach i odchowalnia na 150 sztuk na rusztach.

Pan Marcin pełni funkcje Skarbnika w OSP Białobłoty, jest również myśliwym w Kole Łowieckim” Ryś-Poznań”.


Tytuł został przyznany podczas Gali „Spotkania Noworocznego 2016”, które odbyło się 05 lutego 2016 roku w Kinie Hel w Pleszewie.


01-02-2016 r.

Grupa ponad 30 rolników z powiatu pleszewskiego 22 stycznia 2016 r. brała udział w szóstej edycji Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA-PREMIERY 2016 w Poznaniu.

Uczestnicy Targów mogli zapoznać się z innowacjami rolniczymi zlokalizowanych na terenie MTP tj. maszyny, urządzenia, narzędzia do uprawy gleby, do jej zraszania i nawożenia; części zamienne i podzespoły do maszyn rolniczych; sznurki , siatki, folie; nasiona roślin rolniczych i ogrodniczych, nawozy, pasze oraz dodatki paszowe; sprzęt i preparaty weterynaryjne.17-12-2015 r.

W Sali Wiejskiej w Grodzisku 12.12.2015 r. odbył się Pokaz Potraw Wigilijnych połączony z degustacją. Do wigilijnego stołu zasiadło 120 osób.

Potrawy Wigilijne przygotowały Panie z KGW w Grodzisku pod kierownictwem Aleksandry Sokołowskiej. Posmakować można było smażonego karpia, krokietów, kapusty z grochem, kapusty z morelami, kapusty z grzybami, pierogów, śledzika, ryby po grecku, kompotu z suszu itd. i pobłogosławił opłatek oraz przygotowane potrawy.

Świąteczne życzenia zgromadzonym gościom złożył Dyrektor „Caritas” Diecezji Kaliskiej Ks. Jacek Andrzejczak oraz Piotr Walkowski – Prezes WIR.


Nie zabrakło występów artystycznych. ”Jasełka” przedstawiły dzieci z miejscowego przedszkola. Panie z KGW w Grodzisku w strojach mikołajkowych zaśpiewały świąteczno-rockandrollową piosenkę.


Uwieńczeniem wigilijnego spotkania było kolędowanie przy akordeonowym akompaniamencie Pana Dariusza Dryjańskiego.


Lidia Ryszewska


09-12-2015 r.

5 grudnia 2015 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Raszkowie odbyła się Wielkopolska Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich. Przy stole wigilijnym zasiadło ponad 1200 osób- rolników oraz przedstawicieli środowisk wiejskich z terenu Wielkopolski. Powiat pleszewski reprezentowany był przez grupę około 30 osób.


Na stołach nie zabrakło makiełek, śledzia, barszczu z uszkami, kapusty z grochem, karpia, pierników czy makowca. Podczas Wieczerzy wigilijnej oprócz spożywania potraw świątecznych śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem. Można było poznać historię Świąt Bożonarodzeniowych oraz zwyczaje i tradycje z nimi związane, posłuchać występów artystycznych oraz podziwiać szopki świąteczne.


Odznaczono 22 panie, którym przyznano Ordery Matek Wsi.


Lidia Ryszewska


23-11-2015 r.

Uroczystość 50- lecia istnienia KGW w Zawidowicach odbyła się 21 listopada 2015 r. w Sali Wiejskiej w Zawidowicach.


Impreza jubileuszowa zgromadziła blisko 70 osób, którym przedstawiono historię oraz zakres dotychczasowej działalności KGW. Alicja Draszczyk - Przewodnicząca KGW Zawidowice wymieniła nazwiska Przewodniczących, które stały na poczet Koła w ostatnim 50 -leciu. Uhonorowano dyplomami oraz kwiatami członkinie Zarządu KGW Zawidowice – dziękując im za z ich pracę na rzecz Koła. Kwiaty otrzymały również Panie, które dotychczas były przewodniczącymi KGW Zawidowice. Nie zapomniano również o Członkiniach Seniorkach, które również przybyły na Jubileusz.

Atrakcją uroczystości był tort ufundowany przez miejscową OSP.
Na ręce dotychczasowej Przewodniczącej Koła przekazano upominki od lokalnych władz samorządowych oraz przedsiębiorców.


Jubileusz uwieńczyła wspólna biesiada.

Lidia Ryszewska


Już po raz szesnasty odbył się FESTIWAL Wielkopolskiej Pyry 2015 w Brzeziu.” Pyra” w Brzeziu to już tradycja i to ona królowała pod różnymi postaciami. Panie z KGW Brzezie przygotowały m.in. sałatkę ziemniaczaną z pieczarkami, ziemniaczane kotlety , ziemniaczane pączki, ziemniaczane paluszki, gzik z koperkiem itd.


Festiwal stał się doskonałą okazją do rywalizacji między dziećmi a dorosłymi, którzy mogli zmierzyć się w licznych ziemniaczanych konkurencjach.14-10-2015 r.

4 października 2015 r. odbyły się coroczne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie. Targi o charakterze rolno-ogrodniczym połączone zostały z Wielkopolskimi Dniami Energi, wykładami, konsultacjami, poradami i pokazami. Cykliczna impreza zgromadziła olbrzymie grono zainteresowanych z całej Wielkopolski. Lokalni wystawcy oferowali drzewa ozdobne i owocowe, winorośle, cebule kwiatowe, byliny itp. Olbrzymia gama produktów, wyrobów wikliniarskich, tekstylnych itp. została przedstawiona na kiermaszu. Jak zwykle sprzęt rolniczy cieszył oko nie tylko tych starszych, ale i tych najmłodszych zwiedzających. Oprócz doznań wzrokowych można było posmakować „Zielonej Zupy” przygotowanej przez Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego w związku z rozstrzygnięciem konkursu „ Na najsmaczniejszą zieloną zupę”.


Lidia Ryszewska


7 września 2015 r. pod gmachem Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas posiedzenia ministrów rolnictwa UE oraz Copa i Cogeca odbyła się masowa demonstracja z udziałem ok. 6000 rolników z krajów UE.


Zgromadzeni rolnicy apelowali o podjęcie działań na szczeblu UE na rzecz poprawy sytuacji rynkowej, która jest dramatyczna w sektorze mleka, wieprzowiny, wołowiny i cielęciny, owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Rosje na eksport.

Zniesienie kar za nadprodukcję mleka, podniesienie cen interwencyjnego skupu mleka i wsparcie dla gospodarstw dotkniętych suszą to główne postulaty z jakimi do Brukseli udała się delegacja z terenu Wielkopolski w liczbie 50 osób - rolników i przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Petycję z postulatami rolników przekazano zastępcy unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Komisja Europejska ma przeznaczyć wsparcie w wysokości 500 mln EUR dla unijnych producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Część tych środków (ok. 350-400 mln EUR) otrzymają producenci mleka w związku ze znacznym spadkiem cen i dochodów oraz utratą płynności finansowej. Przywrócony ma zostać program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także ma zostać zwiększona elastyczność dot. płatności.


Powiat Pleszewski reprezentowany był przez Delegata Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Macieja Maciejewskiego oraz Tomasza Borowczyka.

Copa i Cogeca apelują m.in. o:

 • Unijne środki pozwalające na przywrócenie równowagi w łańcuchu żywieniowym i walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi
 • Wzmocnienie pozycji producentów na rynkach rolnych i uczciwe ceny wypłacane producentom
 • Wzmocnienie organizacji producentów, takich jak spółdzielnie, aby rolnicy mogli korzystniej sprzedawać swoje produkty i uzyskać wyższe przychody z rynku
 • Działania ukierunkowane na rolników i regiony najbardziej dotknięte przez rosyjskie embargo
 • Wsparcie UE na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu zarówno we Wspólnocie jak i w krajach trzecich oraz intensyfikację działań promocyjnych
 • Wspólną politykę rolną opartą o ekonomię
 • Utrzymanie rentownego sektora rolnego we wszystkich regionach UE
 • Pomoc dla rolników zmagających się z problemem płynności finansowej poprzez wypłacenie płatności bezpośredniej jesienią
 • Ochronę konsumentów przed zwodzącymi i oszukańczymi praktykami
 • Środki UE pozwalające na poradzenie sobie z coraz większymi wahaniami na rynkach rolnych, a także działania średnio– i długo terminowe
 • Solidarność z unijnymi rolnikami i producentami , którzy padli ofiarą polityki międzynarodowej
 • Umożliwienie Komisji Europejskiej uruchomienie artykułu 222 dla organizacji producentów i spółdzielni w przypadku wystąpienia ekstremalnych sytuacji na rynku.

Lidia Ryszewska


W powiecie pleszewskim niedziela 23 sierpnia br należała do XXII Krajowych Dni Ziemniaka. W Marszewskim Centrum Edukacyjno Wystawowym królował ziemniak. Obecny był zarówno na poletkach uprawowych, stoiskach wystawowych, a nawet na stołach - gdzie występował w formie kulinarnej.

Firmy z „branży ziemniaczanej” prezentowały tradycyjne jak i nowe odmiany jadalne oraz skrobiowe ziemniaka. Obyły się również seminaria szkoleniowe dla producentów i przedsiębiorców. Tematyka spotkań dotyczyła m.in. konkurencyjności uprawy ziemniaków na tle innych gatunków roślin uprawowych, jak i sposobów zmniejszania zagrożeń występowania chorób w uprawach czy występowania szkodników w uprawie ziemniaka.

Święto Ziemniaka połączone zostało z konkursem Jakości Kulinarnej nowych odmian ziemniaka i wyborem najsmaczniejszej jego odmiany oraz z Festiwalem Smaków „Nasze Kulinarne dziedzictwo”. Odwiedzający mieli możliwość degustacji potraw przygotowanych przez uczestników imprezy. Królowały zupy, przekąski, sałatki itp.

Lidia Grzesiak – Ryszewska


Olgierd
Wajsnis

Przewodniczący Rady powiatowej WIR

Maciej
Maciejewski

Delegat na Walne Zgromadzenie WIR


Pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego 12 kwietnia b.r. odbyły się w Marszewie Wiosenne Targi Agromarsz. Z roku na rok Targi cieszą się olbrzymim zainteresowaniem a Goście przybywają niemalże z całej Wielkopolski. Rolno - Ogrodnicze Targi obejmowały prezentację maszyn i urządzeń rolniczych, oferty firm produkujących materiały budowlane, oferty firm produkujących paszę dla zwierząt itp. oraz kiermasz ogrodniczy, który zgromadził największą liczbę odwiedzających.

Sadzonki drzew owocowych, krzewów, cebule kwiatów, byliny nasiona warzyw i kwiatów to wachlarz różnorodności zaprezentowanych przez producentów rolnych, ogrodniczych i sadowniczych dla ogródków i działek. Swoje stoiska konsultacyjno - informacyjne posiadały ARiMR, KRUS, WIR, ARR. Organizatorem Targów był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Centrum Edukacyjno-Wystawowe w Marszewie.

Lidia Ryszewska


Już tradycją niemalże stał się odbywający się w Pleszewie każdego roku Plebiscyt Pleszewianina Roku.

Miejscowa sala kinowa zgromadziła liczną grupę osób przyjaznych temu wydarzeniu. Oprócz nominowanych, zaproszonych gości i przedstawicieli władz samorządowych z powiatu pleszewskiego swoją obecnością zaszczyciła Galę - Marzena Wodziańska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Autor zdj. Zuzanna Misielak-Rybak

Podczas Gali zaprezentowano dorobek zawodowy, społeczny oraz kulturowy nominowanych.

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Rolnik Roku 2014 został Piotr Cichy z Kwilenia (gm. Chocz). Uhonorowany jest rolnikiem, jest absolwentem Szkoły Rolniczej w Tarcach. Rolnik w 1990 roku przejął gospodarstwo od rodziców i sukcesywnie powiększał jego areał. Obecnie gospodarstwo rolne liczy 55 ha i prowadzi je wspólnie z żona Ewą. Gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę trzody chlewnej, opasów oraz uprawę zbóż.

Autor zdj. Lidia Ryszewska

Podczas Gali wyrano również: Pleszewianina Roku - został nim Jan Mastalerz, Biznesmena Roku 2014 – Andrzej Banaszak, oraz Rzemieślnika Roku - Mieczysław Kloetzel. Laureaci otrzymali statuetaki oraz dyplomy.

Lidia Ryszewska


W ramach Wielkopolskich Forów Rolniczych – 17. 02 br. w Restauracji Kasyno w Pleszewie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Pleszewskiego.
Patronat nad forum objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim – Czesław Siekierski, oraz Prezes WIR i Poseł na Sejm RP – Piotr Walkowski.


Podejmowano tematy związane: z Programem PROW na lata 2014-2020, z trudną sytuacją w związku z embargiem rosyjskim, sytuacją na rynkach rolnych trzody chlewnej oraz mleka. Rozmawiano również o sprzedaży ziemi pochodzącej z zasobów ANR, o dopłatach bezpośrednich oraz dopłatach do zużytego materiału siewnego. Prezes WIR Piotr Walkowski apelował do zebranych o udział w zbliżających się wyborach do Izb Rolniczych.

W forum udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele agend i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa tj. ARR, ANR, ARiMR, KRUS, WODR, PIORiN, działacze samorządu rolniczego oraz rolnicy, ogrodnicy i sadowniczy z powiatu pleszewskiego.

Uczestnikom spotkania zaprezentowano sprzęt rolniczy oraz przedstawiono ofertę usług bankowych oraz ubezpieczeniowych i usług z zakresu fotowoltaiki.

Lidia Ryszewska


W dniu 27 stycznia br przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pleszewie odbyła się pikieta rolników z powiatu pleszewskiego. Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy zgromadzili się aby zaprotestować i tym samym zwrócić uwagę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na trudną sytuację ekonomiczną w jakiej się znaleźli.

Niski poziom cen skupu trzody chlewnej, brak należytej kontroli importowanego mięsa, niewystarczające działania promujące polską wieprzowinę, embargo rosyjskie przyczyniły się do obecnej sytuacji polskich gospodarstw rolnych. Wielu rolników, aby zmodernizować swoje gospodarstwa zaciągnęło kredyty, a brak reakcji Rządu na powyższy apel może doprowadzić do ich bankructwa.

Rolnicy postulowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o:

 1. Wprowadzenie zapisów regulujących podaż surowca w sytuacjach kryzysowych na rynku mleka i wieprzowiny.
 2. Wprowadzenie dopłat i refundacji wywozowych ze względu na wystąpienie sytuacji kryzysowych.
 3. Wprowadzenie i urealnienie cen zakupów interwencyjnych (wprowadzenie monitoringu kosztów produkcji).
 4. Szczegółową kontrolę weterynaryjną wwożonego do kraju mięsa.
 5. Podjęcie radykalnych kroków mających na celu wyeliminowanie zagrożenia związanego z chorobami przenoszonymi przez dziką zwierzynę.
 6. Likwidację, bądź złagodzenie kar mlecznych.
 7. Wprowadzenie obowiązku znakowania mięsa i jego wyrobów w taki sposób, aby konsument bez problemu mógł zidentyfikować kraj ich pochodzenia.
 8. Wyznaczenie norm prawnych określających definicję „polskiego mięsa”.
 9. Zrekompensowanie rolnikom strat spowodowanych embargiem rosyjskim (zwłaszcza na rynku trzody chlewnej).
 10. Wprowadzenie regulacji prawnych zabezpieczających relacje pomiędzy producentem, przetwórcą, konsumentem a sieciami handlowymi.
 11. Przedstawienie dyrektywy dotyczącej uprawy buraka cukrowego po 2017r. – jakie działania podejmuje Rząd.
 12. Rozszerzyć kompetencje komórkom kontrolującym powołanym przy ARiMR do kontrolowania pomiarów mięsności w ubojniach tzw. „niezależna ocena półtusz”.
 13. Rozszerzyć regulacje prawne dotyczące zapłaty za odebrany towar tak jak w przypadku rolników ryczałtowych.
 14. Wprowadzenie odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta będące pod ochroną takie jak: bobry, gawrony, kormorany i wilki.

Petycja z postulatami rolników została wręczona Staroście Pleszewskiemu – Maciejowi Wasielewskiemu.

Lidia Ryszewska


Po raz kolejny w dniach 11-12 września br, na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się impreza wystawiennicza czyli XVI Dni Ogrodnika- Targi Międzynarodowe.

Frekwencja zwiedzających wraz z pogodą dopisała.

Jak co roku targi miały charakter promocyjno-konsultacyjny i nie obejmowały sprzedaży kiermaszowej. Wzięły w nich udział firmy m.in. z Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, które zaprezentowały maszyny rolnicze, urządzenia oraz opakowania do warzyw i owoców, palety rozsadowe, nasiona, sadzonki w pawilonach plenerowych oraz ekspozycjach na świeżym powietrzu.

Targi skierowane były głównie dla osób związanych z branżą ogrodniczą m.in. dla rolników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, szkółkarzy, plantatorów, sadowników. Dwudniowe targi były świetną okazją do poszerzenia wiedzy dzięki fachowym konsultacjom, seminariom, poradom prowadzonym i udzielanych przez naukowców z Instytutu Ogrodniczego w Skierniewicach czy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Katarzyna Grzelak


Powrót