Powiat pleszewski położony jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Obejmuje 6 gmin: miasto i gminę Pleszew oraz gminy: Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów Gospodarka powiatu pleszewskiego ma charakter rolniczy, ponad 70% powierzchni ogółem stanowią użytki rolne. Przeważają gleby klas niższych - IV, V, VI, uprawia się głównie zboża, ziemniaki, buraki cukrowe oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej i krów mlecznych. Powiat słynie również z ogrodnictwa, szczególnie szklarniowej uprawy pomidorów. Szklarnie w rejonie pleszewskim zajmują łączną powierzchnię około 330 ha, a markę "Pomidor pleszewski" uważa się w Unii Europejskiej za regionalny produkt powiatu. Rolnicy indywidualni oprócz uprawy roli i ogrodnictwa zajmują się również warzywnictwem i hodowlą roślin ogrodniczych, szkółkarstwem.Sygnalizacja Agrofagów
Wpisy z lat:
2013 2014 2015 2016 2017

12-02-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie włącza się w promowanie oraz kultywowanie tradycji wiejskich i tym razem mogła uczestniczyć w wydarzeniu pod nazwą Wypiek Ciasta Domowego. W sobotnie popołudnie 03 lutego br. w Brzeziu odbyła się XIII edycja tego konkursu.

Ponad 120 osób mogło skosztować wypieków przygotowanych przez 18 uczestniczek z KGW z gminy Pleszew. Panie zaprezentowały ciasta, które oceniała Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli miejsko-gminnego samorządu oraz fundatorów nagród.

I tym razem Wielkopolska Izba Rolnicza miała swojego faworyta, którym okazał się „ Zakręcony drożdżowiec” upieczony przez panią Karolinę Adaszak z KGW Bronów.


Pan Olgierd Wajsnis Przewodniczący Rady Powiatowej WIR wręczył Puchar oraz nagrodę rzeczową laureatce konkursu.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła pani Marlena Maniak z KGW Prokopów za „Walentynkową rozkosz”, drugie miejsce przyznano pani Lidii Pawłowskiej z KGW Rokutów za „ Leśny mech”, natomiast miejsce trzecie zajęła pani Bernadetta Lisowska z KGW Ludwina za „Ciasto Jamajka”. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały drobne upominki. Natomiast fundatorzy nagród uhonorowali panie przyznając wyróżnienia za ciasta, które zasmakowały im najbardziej. Gratulujemy!


Lidia Ryszewska
Foto. Gazeta Pleszewska


07-02-2018 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza po raz kolejny wyróżniła rolnika z powiatu pleszewskiego. W piątkowy wieczór 02 lutego w Kinie HEL w Pleszewie odbyło się Spotkanie Noworoczne 2018, podczas którego przyznawano tytuły Pleszewianin Roku, Rzemieślnik Roku, Biznesmen Roku, oraz Rolnik Ogrodnik Roku 2017. Sala kinowa była wypełniona po brzegi przez zaproszonych gości.

Decyzją delegatów Rady Powiatowej w Pleszewie tytuł Rolnika Ogrodnika Roku otrzymał Dariusz Dobrychłop, który nie krył wzruszenia podczas owacji publiczności - Szczególne podziękowania należą się mojej żonie Małgosi, to ona mi pomaga w gospodarstwie – powiedział rolnik laureat. Medal wraz z gratulacjami wręczył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.


Dariusz Dobrychłop jest 51 letnim rolnikiem, mieszkańcem Pieruszyc, gm. Czermin. Jest absolwentem Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Wspólnie z żoną Małgorzatą od 24 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła i krów mlecznych – stado liczy 80 sztuk bydła w tym 30 szt. to krowy mleczne. Uprawia 12 ha kukurydzy z przeznaczeniem na paszę, zboże oraz pomidory gruntowe o powierzchni 5,5 ha, z których w ubiegłym sezonie udało się zebrać 450 ton pomidora do przetwórstwa. Gospodarstwo wyposażone jest we wszystkie niezbędne maszyny rolnicze, począwszy od ciągników po kombajn zbożowy. Sukcesywnie unowocześnia park maszynowy, korzystając również z programów unijnych. Jest współzałożycielem grupy producenckiej POMWITRUS zrzeszającej plantatorów pomidorów gruntowych, gdzie pełni funkcję wiceprezesa. Jest również członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie. Jest ojcem czwórki dzieci: syna Piotra studenta Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; syna Tomasza lat 22 –studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, syna Łukasza lat 19 –ucznia Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie oraz córki Marysi lat 16 –uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Dariusz Dobrychłop w wolnych chwilach zwiedza kraj i ościenne państwa. Jest fanem piłki nożnej.

Spotkanie Noworoczne było również doskonałą okazją do promocji Rocznika Pleszewskiego 2017, w którym znalazł się artykuł na temat Jubileuszu 120-lecia istnienia Samorządu Rolniczego oraz Jubileuszu 20-lecia istnienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Artykuł autorstwa Prezesa WIR Piotra Walkowskiego, Dyrektora Biura Wojewódzkiego w Poznaniu Grzegorza Wysockiego oraz Kierownika BP WIR w Pleszewie Lidii Grzesiak-Ryszewskiej przedstawia historię powstania Izb Rolniczych, najważniejsze dokonania WIR w minionego 20-lecia, informacje o Kaliskiej Izbie Rolniczej oraz Radzie Powiatowej WIR w Pleszewie.


Lidia Ryszewska
Foto. Gazeta Pleszewska


29-12-2017 r.

16 grudnia w Ośrodku Kultury w Żegocinie odbyło się Spotkanie Opłatkowe zorganizowane przez miejscowy Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin oraz Kółko Włościanek w Żegocinie. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czerminie oraz zespołów działających przy Ośrodku Kultury w Żegocinie. W spotkaniu uczestniczył także Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski.


W trakcie spotkania z tradycyjnymi Jasełkami wystąpiła najmłodsza grupa dziecięca działająca przy Ośrodku Kultury oraz Chór Cantare. Uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia. Wielką niespodzianką dla najmłodszych były odwiedziny Gwiazdora, który przyniósł dla wszystkich dzieci prezenty.
Następnie Sołtys Wsi Żegocin podsumował wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku oraz wręczył symboliczne gwiazdy betlejemskie w podziękowaniu za współpracę i działania na rzecz wsi Żegocin. Podziękowania otrzymali m.in.: Piotr Walkowski – Prezes WIR, Robert Mikołajczak – Przewodniczący Rady Gminy w Czerminie oraz Marietta Cierniak - Zastępca Wójta Gminy Czermin.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek, na który złożyły się tradycyjne wigilijne potrawy przygotowane przez Panie z Kółka Włościanek: Danielę Królak – przewodniczącą, Justynę Wojcieszak, Mirosławę Tokarską, Iwonę Twardowską, Barbarę Kuźniacką, Dorotę Serafin, Walerię Domagalską, Marię Jaskułę i Sylwię Napieralską.


W trakcie spotkania odbyła się również promocja płyty Katarzyny Zawady pt. „Najpiękniejsze kolędy”. Katarzyna Zawada jest studentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Płyta z kolędami, która powstała we współpracy z Fryderykiem Stankiewiczem (fortepian) oraz Jakubem Śmigielskim (skrzypce), jest jej drugim albumem.
Oprócz trzynastu tradycyjnych staropolskich kolęd (m.in. Bóg się rodzi, Cicha Noc, Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy, Ach ubogi żłobie), na płycie znajdują się także bożonarodzeniowe kompozycje Fryderyka Stankiewicza (kaliskiego kompozytora) pt. Opowiedz mi Mamo, Smutna kolęda, Leży w żłóbku Synek mój, Gdzie zamieszkasz. Autorkami tekstów do tych utworów są: Katarzyna Kryśków, Beata Michalak i Małgorzata Ratajczyk.


Ośrodek Kultury w Żegocinie


12-12-2017 r.

Ponad 160 osób uczestniczyło w Wieczerzy Wigilijnej połączonej z Pokazem Potraw Wigilijnych w sobotę 9 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu. Współorganizatorem spotkania była Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie.

Na uroczystość zaproszeni zostali rolnicy, członkowie Kółek Rolniczych, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.


Najważniejszym elementem spotkania wigilijnego były życzenia i wspólne łamanie się opłatkiem oraz głośne kolędowanie przy akompaniamencie Dariusza Dryjańskiego.


Makiełki, karp, śledzie, barszcz czerwony, sałatki śledziowe, kompot z suszu, kapusta z grzybami, kapusta z fasolą, pierogi, pierniki, sernik, makowiec to tradycyjne potrawy, których mogli zasmakować uczestnicy spotkania.


Na scenie wystąpili najmłodsi – przedszkolaki z miejscowego Przedszkola, którzy swoim występem „podgrzali” świąteczną atmosferę.

Organizatorem Wieczerzy byli: Gminny Związek Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie, Dom Kultury w Pleszewie, Urząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.

Lidia Ryszewska
Zdjęcia Gazeta Pleszewska


29-11-2017 r.

25 listopada w Sali wiejskiej w Brzeziu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich oraz Kółka Rolniczego w Brzeziu.


W uroczystości uczestniczyli jubilaci czyli członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Kółka Rolniczego, przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego, rolniczego oraz delegacje ościennych Kół Gospodyń. Były podziękowania, kwiaty oraz upominki. Wszystkie członkinie KGW oraz KR w Brzeziu otrzymały jubileuszowe dyplomy. Na ręce obecnej przewodniczącej KGW Ewy Kałużnej oraz Prezesa KR Jana Noskowskiego zostały wręczone Jubileuszowe Puchary WIR, które wręczył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.


Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu zostało założone w grudniu 1957 r. pod kierunkiem instruktorki Balbiny Frąszczak. Do ówczesnej organizacji wstąpiło 19 kobiet. Przewodniczącą została Cecylia Zdunek. Celem koła było wspólne podnoszenie wiedzy i umiejętności dla dobra wspólnego, rodziny i wsi. W czasie kadencji pierwszego zarządu utworzono Zespół Artystyczny, w którym działająca aktywnie młodzież uświetniała uroczystości nie tylko w Brzeziu, a lecz również w okolicznych wioskach. Organizowano kursy gotowania, wykłady szkoleniowe z zakresu rolnictwa oraz dożynki wiejskie. W późniejszych latach tj,. od 1967 roku zakres działalności koła został rozszerzony o współpracę z miejscową szkołą podstawową, organizowano Dzień Kobiet, zabawy taneczne, pokazy chowu cieląt i prosiąt, czystości udoju mleka, wykłady lekarskie oraz kursy robót ręcznych.


Przez 60 lat Zarząd KGW zmieniał się wielokrotnie. Od 11 lutego 2011 r. przewodniczącą jest Ewa Kałużna. Dziś KGW organizuje Dożynki Wiejskie, Festiwal Wielkopolskiej Pyry, Dzień Kobiet, Festyn Rodzinny, Andrzejki, Wigilie, Zabawę Karnawałową, Gminny Wypiek Ciasta Domowego. Członkinie mogą uczestniczyć w wycieczkach, pielgrzymkach, konkursach i biesiadach z innymi kołami gospodyń.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


20-11-2017 r.

18 listopada w Marszewie podczas konkursu „Jesienna Spiżarnia” posmakować można było: kompotów, surówek, soków, dżemów, konfitur, marynat, nalewek i wyrobów wędliniarskich. W konkursie wzięło udział 12 kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew. Organizatorem był Gminny Związek Rolników, Kółek i organizacji Rolniczych w Pleszewie.


Oceny przygotowanych przetworów i wyrobów dokonała komisja konkursowa w składzie: Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis, Dyrektor pleszewskiego Domu Kultury Mariusz Szymczak oraz Sołtys Wsi Marszew Katarzyna Trawińska.


W roli głównej wystąpiły warzywa i owoce, które można umieścić w słoikach na jesienne i zimowe dni.


Wszystkie uczestniczki otrzymały z udział nagrody rzeczowe, których fundatorem był Urząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Dom Kultury w Pleszewie. Biesiadzie towarzyszyła kapela „Pleszewioki”.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


25-10-2017 r.

12 października w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Pleszew odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej WIR w Pleszewie. Głównym tematem spotkania były zagadnienia dotyczące zmian w Prawie Wodnym.


W posiedzeniu uczestniczyli: delegaci WIR, prezesi Miejskich i Gminnych Spółek Wodnych, Kierownik BP ARiMR w Pleszewie Pan Mateusz Bukowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego Pan Piotr Fabisz; przedstawiciele Komisji Rolnictwa z poszczególnych gmin w powiecie pleszewskim, rolnicy. Temat został omówiony przez Pana Cezarego Sinieckiego Z-cę Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Z dniem 02 sierpnia Prezydent podpisał ustawę zmieniającą Prawo Wodne, która wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2018 r. Powstanie nowe Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne „Wody Polskie”, które będzie właścicielem i zarządcą wszystkich wód w Polsce. Pan Siniecki mówił - Powodem zmian prawa wodnego były zarzuty UE, że Polska nie posiada tzw. zarządzania zlewniowego, czyli dla jednej rzeki ma być określony jeden decydent. Polska jest jednym z nielicznych krajów, który do tej pory nie płacił za wodę. Dodał - To co teraz opłacamy czyli 4-5 zł to koszty poniesione za uzdatnienie wody, za przesył wody, natomiast za samą wodę to żaden Polak jeszcze nie zapłacił, w przeciwieństwie do innych krajów unijnych.

Na spotkaniu zostały również omówione przepisy dotyczące budowy i utrzymania urządzeń melioracji wodnej oraz procedury tworzenia i działania spółek wodnych po zmianach.


Jak zapewniał Pan Siniecki przepisy dotyczące utworzenia i działania spółek wodnych pozostają bez zmian. Delegat Piotr Kopczyński pytał w jakim stopniu nowe prawo będzie obciążać finansowo rolnika. Pan Cezary Siniecki odpowiedział – Pani Premier zapewniła, że do roku 2019 opłaty za wodę nie wzrosną. Do 5 m3 zużytej wody na dobę (średnio w danym roku) to pobór ten jest bezpłatny, ale jeśli będziemy pobierać je bez pomocy urządzeń. Natomiast w formie opłaty zmiennej w zależności od pobranej wody w ramach pozwolenia wodno-prawnego dla celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód w naliczone 0,10 zł za m3 pobranych wód z wód podziemnych i 0,05 zł za m3 z wód powierzchniowych; natomiast do celów rolniczych bądź leśnych na potrzeby nawadniania gruntów lub upraw pobieranych za pomocą urządzeń pompowych zapłacą 0,15 zł za m3 wód podziemnych.

Pytano również czy spółki wodne będą ponosić koszty za odprowadzanie wody z urządzeń melioracyjnych? Pan Cezary Siniecki mówił - Nie będzie ponosił takich kosztów, tylko za wody opadowe czyli tą którą rolnik odprowadzi z gospodarstwa. Na pytanie ile zapłacą rolnicy za wody opadowe odprowadzone z gospodarstwa. Pan Cezary Siniecki odpowiedział - „Za odprowadzenie wód do wód w formie opłaty stałej 5 zł na dobę za m3 na sekundę za określoną w pozwoleniu wodno-prawnym lub pozwoleniu zintegrowanym maksymalną ilość wód opadowych odprowadzonych do wód otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji deszczowej służących do odprowadzania wód atmosferycznych i 0,70 zł za m3 za określoną w pozwoleniu wodno-prawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalną ilość pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast” – tak zapisano w ustawie. Na tą chwilę jednak o wsi nic się nie zostało wspomniane.

W dalszej części spotkania Pan Mateusz Bukowski Kierownik BP ARiMR w Pleszewie przedstawił wysokość projektowanych stawek dotyczących płatności bezpośrednich za 2017 oraz omówił nowe zadania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i tym samym dodatkowe kompetencje biur powiatowych ARiMR. Poinformował również o wypłatach zaliczek w wysokości 70% z tytułu dopłat bezpośrednich, które będą wypłacane rolnikom od 16 października do połowy listopada br.

foto.Gazeta Pleszewska
Lidia Ryszewska


02-10-2017 r.

Już po raz szósty odbyły się Jesienne targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w powiecie pleszewskim. 1 października Marszewską miejscowość odwiedzili rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek.

Tegoroczne targi oprócz zagadnień rolniczych skupione były również na odnawialnych źródłach energii i przybrały nazwę ” Przyjazna energia w domu i zagrodzie”.

Uroczystego otwarcia Targów dokonała Pani Wiesława Witaszek, która powitała zaproszonych gości ze szczebla krajowego, wojewódzkiego i lokalnego oraz rolników i zwiedzających.

foto.Gazeta Pleszewska

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski Pan Zbigniew Hoffman, który za pośrednictwem Pana Zbigniewa Króla przekazał życzenia dla rolników oraz zapewniał o staraniach jakie urząd czyni względem gospodarstw, które uległy tegorocznym szkodom.

foto.Gazeta Pleszewska

Oferta Marszewskich targów obejmowała urządzenia grzewcze i materiały budowlane, maszyny rolnicze i środki produkcji, pokazy sprzętu rolniczego, kiermasz ogrodniczy oraz doradztwo, konsultacje, szkolenia, porady. Były również okazją do zwiedzenia Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie.

foto.Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


21-06-2017 r.

11 czerwca odbyły się Letnie Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ połączone z Marszewskimi Dniami Pola oraz XXIX Regionalną Wystawą Koni Hodowlanych.

Otwarcia Targów w imieniu Wojewody Wielkopolskiego dokonała Pani Marlena Moląg.

foto.Gazeta Pleszewska

Program targów obejmował również pokaz kolekcji odmian roślin uprawnych, pokazy maszyn rolniczych, szkolenia oraz doradztwo instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Rozstrzygnięto Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne etap regionalny subregion kaliski:

I MIEJSCE zajęli Państwo Jolanta i Paweł Tomczyk z miejscowości Skrajnia(Powiat kaliski)
II MIEJSCE zajęli Państwo Joanna Mikołajczyk z miejscowości Dąbrawa (Powiat jarociński)
III MIEJSCE zajęli Państwo Grzegorz Majchrzak z Topoli Małej (Powiat ostrowski).

Wyróżnienie otrzymał: Stanisław Gąsiorek z Masanowa (Powiat pleszewski).

foto. Lidia Ryszewska

foto. WODR

Na XXIX Regionalnej Wystrawie Koni Hodowlanych zaprezentowano konie i kuce. Nagrodę główną oraz puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w katregorii klacze starsze zdobył klacz Pana Leszka Garsztki z Biadek.

Lidia Ryszewska


31-05-2017 r.

24 maja br w Starostwie Powiatowym w Pleszewie odbyło się Forum Rolniczo-Łowieckie powiatu pleszewskiego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego, przedstawiciele gmin, Polskiego Związku Łowieckiego, Kół łowieckich, Nadleśnictwa Taczanów, Prezes WIR i delegaci Rady Powiatowej WIR w Pleszewie oraz rolnicy. Tematy jakie były poruszane na forum dotyczyły szacowania szkód łowieckich, stanu i liczebności gospodarki łowieckiej na terenie powiatu pleszewskiego, liczebności zwierzyny łownej, wieloletnich planów hodowlanych oraz współpracy rolników, leśników i myśliwych w zakresie ochrony plantacji przed szkodami spowodowanymi przez zwierzynę.


Podczas spotkania wskazano na sprecyzowanie przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich. Podkreślano, iż często myśliwi są sędziami w swojej własnej sprawie i że jest to konflikt interesów. Myśliwi jednak działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zdaniem uczestników spotkania to Państwo winno byś płatnikiem za wyrządzone przez zwierzynę łowną szkody gdyż ono kreuje politykę łowiecką i w związku z tym musi brać za nią odpowiedzialność również finansową.

Zwrócono również uwagę na problem szkód wyrządzanych przez bobry. Wnioskowano o wyłączenie populacji bobra spod ścisłej ochrony.

Problem często stanowi wataha psów wałęsających się po polach, która atakuje również zwierzynę łowną. Apelowano o powrót do przepisów mówiących o nakładaniu na właścicieli psów obowiązku ich chipowania.


Organizatorami Forum byli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Prezes WIR Piotr Walkowski, Przewodniczący Zarządu PZŁ w Kaliszu Marek Przybylski oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis.

Lidia Ryszewska10-04-2017 r.

Tym razem w Sali Wiejskiej w Zawidowicach 8 kwietnia odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla środowisk wiejskich zorganizowane przez Gminny Związek Rolnikow Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie (GZRKiOR). Uroczystego otwarcia spotkania, w którym uczestniczyło ponad 100 osób z powiatu pleszewskiego dokonał Prezes GZRKiOR w Pleszewie Pan Karol Kaniewski wraz z Przewodniczącą KGW Zawidowice Panią Alicją Draszczyk.

Życzenia Wielkanocne uczestnikom złożyli również Starosta Pleszewski Pan Maciej Wasielewski oraz Przewodniczacy Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Pan Olgierd Wajsnis.

Foto. Gazeta Pleszewska

Na stołach pojawiły się tradycjne potrawy wielkanocne przygotowane przez Prezydium Rady Kobiet w Pleszewie oraz członkinie KGW w Zawidowicach. Królowały jaja, baby, baranki z masła, szynki, schab znadziewany kiełbasą, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, pasztet itp.

Foto. Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


10-04-2017 r.

Za nami Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ. 2 kwietnia ponad 150 wystawców prezentowało swoje towary, usługi w pod pleszewskiej miejscowości Marszew. Pani Wiesława Nowak Dyrektor WODR w Poznaniu dokonała otwarcia tegorocznych targów.

Foto. Gazeta Pleszewska

Marszew gościł parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmiku Wojewódzkiego, dyrektorów agencji współpracujących z samorządem rolniczym, osobistości samorządu pleszewskiego oraz rolników niemal z całej Wielkopolski.

Producenci przedstawili zwiedzającym bogatą ofertę roślin rabatowych, krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych, pnączy, bylin, roślin rabatowych itp. Słoneczna i ciepła niedziela była doskonałą okazją do odwiedzenia stoisk z maszynami i ciągnikami rolniczymi, stoisk ze środkami do produkcji i wyposażenia obiektów inwentarskich, a także z materiałami budowlanymi, usługami na rzecz rolnictwa. Zwiedzający mogli zasięgnąć fachowej wiedzy na stoiskach konsultacyjnych prowadzonych przez doradców, WODR, KRUS ARiMR, WIR dotyczącej m.in. dotacji unijnych, ubezpieczeń, produkcji rolnej itp. Wiklina, produkty rzemiosła kowalskiego, stolarskiego, pszczelarskiego, wiosenne kwiaty, cebule oraz nasiona kwiatów i warzyw – to tylko namiastka tegorocznej oferty z roku na rok coraz bardziej różnorodnej.

Foto. Gazeta Pleszewska

Lidia Ryszewska


10-04-2017 r.

19 marca grupa ponad 40 osób z powiatu pleszewskiego gościła na Gali XVI Edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016. Uroczystość miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kapituła wytypowała 20 najlepszych rolników, z których 10 otrzymało tytuł wraz ze statuetką Siewcy oraz po 10.000 zł. (Lista laureatów w serwisie informacyjnym WIR.)

FOTO. Katarzyna Strzyż
Lidia Ryszewska


09-03-2017 r.

25 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu odbył się XII Konkurs Wypieku Ciasta Domowego. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminny Pleszew upiekły tym razem ciasta suche.

fot. Gazeta Pleszewska

Komisja Konkursowa wyróżniła następujące osoby:

 • pierwsze miejsce przyznano Pani Natalii Przybylskiej z KGW Sowina Błotna za ciasto „Szalone wiatraczki” – fundatorem nagrody był Bank Spółdzielczy w Pleszewie;
 • drugie miejsce i nagrodę Pleszewskiego Domu Kultury zdobyła pani Maria Zdunek z KGW Kowalew za „ Tort bezowy”,
 • trzecie miejsce wraz z nagrodą ufundowaną przez Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie otrzymała pani Marlena Maniak z KGW Prokopów za ciasto „ Czekoladowy Czaruś”.

fot. Gazeta Pleszewska

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew pana Mariana Adamka przyznano pani Andżelice Ziółkowskiej za „ Migdałowca”.

Puchar oraz nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Pleszewie pana Olgierda Wajsnisa otrzymała pani Teresa Bartoszek z Piekarzewa za „Brzoskwiniowe wydmy” (nagrodę w imieniu laureatki odebrała pani Jakóbczak Barbara). Swoje nagrody przyznali m.in. Sołtys Wsi Brzezie Paweł Światek, Radni Rady Miejskiej w Pleszewie, Gazeta Pleszewska.

fot. Gazeta Pleszewska

Wszystkie uczestniczki za udział w konkursie zostały obdarowane drobnym upominkiem.

Lidia Ryszewska


23-02-2017 r.

W tym roku Gala Noworoczna odbyła się w pleszewskim Kinie Hel w piątkowy wieczór 17 lutego br. Spotkanie połączone było z plebiscytem „ Pleszewianin Roku”, „Biznesmen Roku”, „Rzemieślnik Roku”’ oraz „ Rolnik Ogrodnik Roku 2016”.

W trakcie spotkania uhonorowano tych, którzy swoją pracą oraz zaangażowaniem w 2016 roku odznaczali się na spośrod mieszkańców powiatu pleszewskiego.

Kapituła Konkursu wybrała Rolnikiem – Ogrodnikiem Roku 2016 Pana Grzegorza Stefańskiego, rolnika-ogrodnika z Kościelnej Wsi (gm. Gołuchów).

fot. Gazeta Pleszewska

Pan Stefański jest absolwentem Szkoły Rolniczej w Marszewie. Prowadzi wspólnie z żoną Mariolą gospodarstwo rolno-ogrodnicze. Pan Grzegorz przejął 8 ha gospodarstwo od teściów. Sukcesywnie z małżonką powiększał areał gospodarstwa. Obecnie posiada 14 ha. Gospodarstwo Pana Stefańskiego specjalizuje się przede wszystkim w uprawie pomidora szklarniowego oraz kukurydzy na ziarno. Pan Grzegorz korzysta z programów unijnych, dzięki którym mógł zakupić nowoczesne maszyny do produkcji rolnej. Gospodarstwo uznawane jest przez okolicznych rolników za jedno ze wzorowych w gminie Gołuchów. Pan Grzegorz pomaga również małżonce w prowadzeniu firmy „M-siew”, która zajmuje się świadczeniem usług rolniczych głównie z zakresu siewu kukurydzy, zbóż, rzepaku oraz grochu. Jak sam twierdzi jest skromnym perfekcjonistą. Jego życiowe motto to” Nigdy się nie poddawać”. Interesuje się nowinkami w sprzęcie rolniczym, a jego pasją są rodzinne podróże. Jest ojcem trójki dzieci: Maksymiliana, Katarzyny oraz Damiana.

fot. Gazeta Pleszewska

Laureata uchonorowano medalem, który wręczył Prezes WIR Pan Piotr Walkowski wspólnie z Delegatem RP WIR w Pleszewie Panem Piotrem Kopczyńskim.

Pan Grzegorz Stefański w krótkim przemówieniu nie krył wzruszenia, dodał iż nie spodziewał się dostąpenia tego zaszczytu i znalezienia się w zacnym gronie odznaczonych oraz nominowanych do odznaczeń.

Lidia Ryszewska


21-12-2016 r.

14 grudnia grupa 18 osób z powiatu pleszewskiego brała udział w Gali Jubileuszowej 120 lat utworzenia i 20 lat reaktywacji Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce.


Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi na terenie Targów Międzynarodowych w Poznaniu. Gali towarzyszyły wystawy kulinarne „ Wielkopolska Miodem I Mlekiem Płynąca” prezentujące przysmaki regionalne oraz wystawy okolicznościowe poświęcone prof. Konopińskiemu oraz wystawy PeWuKa.

Przyznano odznaczenia oraz podziękowania za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaczeniem „Medalion XX-lecia” i „ Medalem 120 lat Samorządu Rolniczego w Polsce” oraz Orderem hr. Szembeka został uhonorowany Pan Olgierd Wajsnis, który od dwudziestu lat jest niezmiennie Przewodniczącym Rady Powiatowej WIR w Pleszewie.


Atrakcją były również występy zespołów: Pieśni i tańca „ŁANY” oraz „FURMANY” oraz recital Pana Krzysztofa Daukszewicza.

Lidia Ryszewska


15-09-2016 r.

Podczas uroczystości jubileuszowych - 20 lat Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce - 28 sierpnia w Liskowie przyznano odznaczenia. Uhonorowano osoby, które poprzez swoją działalność aktywnie wspierały rolnictwo. Z powiatu pleszewskiego odznaczenia otrzymali:

 • Medal „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Bernard Melka, Mirosław Michalak;
 • „Medal 20 lat WIR” otrzymali: Zygmunt Maciejewski, Lucjan Kempiński, Piotr Kopczyński;

 • Odznaczenie „Honorowy Członek Rady Powiatowej Powiatu Pleszewskiego” otrzymali: Ignacy Maciaszek, Stanisław Pietrzak, Joanna Matłoka – Janowska.

Lidia Ryszewska
Foto. Katarzyna Strzyż


20-06-2016 r.

W ubiegłą niedzielę podczas drugiego dnia Marszewskich Dni Pola 2016 nastąpiło podsumowanie etapu regionalnego XIV edycji Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne dla Wielkopolski południowej.

Konkurs składa się z trzech etapów: regionalnego, wojewódzkiego i centralnego, a jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 26 gospodarstw rolnych 
z powiatów ostrowskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego, kaliskiego, kępińskiego, pleszewskiego, jarocińskiego. W trakcie trwania konkursu 2 uczestników zrezygnowało z udziału 
w konkursie, ostatecznie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KRUS, Państwowej Inspekcji Pracy, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej przeprowadziła na początku maja wizytacje 24 gospodarstw. Dla stwierdzenia stopnia bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie, ocenie komisji podlegały między innymi: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia oraz warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich.


Pierwsze miejsce otrzymało gospodarstwo pana Krzysztofa Leszka z powiatu kaliskiego. Pan Krzysztof wraz z żoną Dorotą prowadzą 14 ha gospodarstwo rolno ogrodnicze ukierunkowane na produkcję pomidorów.

Drugie miejsce zajął pan Wiesław Dobiecki z Brudzewa w powiecie kaliskim. Pan Wiesław posiada gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją rozsad warzyw gruntowych.

Na trzecim miejscu znalazło się gospodarstwo pani Ireny i Stefana Ostrowiczów z powiatu ostrzeszowskiego. Wielkość ich gospodarstwa to 75 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej oraz w produkcji ziemniaków.

Komisja zdecydowała dodatkowo wyróżnić gospodarstwo pana Ryszarda Gilickiego z miejscowości Latowice Kęszyce, gm. Sieroszewice. Pan Ryszard zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni 40 ha.

Na wszystkich docenionych czekały nagrody, które zostały wręczone przez m.in. Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. Laureaci etapu regionalnego zakwalifikowani są do dalszego etapu wojewódzkiego i mają szansę wygrać wysokiej jakości ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Maria Deresińska


20-06-2016 r.

Weekendowa rolno ogrodnicza impreza odbyła się w Marszewie (tj. 18 – 19 czerwiec).


W sobotę podczas Marszewskich Dni Pola można było zwiedzić poletka uprawne, na których zademonstrowano odmiany roślin uprawnych oraz można było zasięgnąć fachowej wiedzy w zakresie rolnictwa. Natomiast drugi dzień upłyną pod nazwą Letnich Targów Rolno- Ogrodniczych Agromarsz połączonych z XXVIII Regionalną Wystawą Koni Hodowlanych oraz projektem strażackim.


W ramach projektu strażackiego pod nazwą „ Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego” odbyły się liczne pokazy m.in. sprzętu gaśniczego i używania gaśnic, gaszenie pożaru butli gazowej i pożaru kuchni, pokaz sprzętu ratownictwa technicznego. W takcie trwania pokazów w dwóch turach odbywał się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym, którego 10 laureatów otrzymało gaśnice proszkowe 6 kilogramowe. Ideą projektu była poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenach wiejskich oraz podniesienie świadomości rolników.

Zwiedzający mogli również uczestniczyć w pokazie pracy stanowiska do mycia i atestacji opryskiwacza.

Całość spotkania uwieńczona została poczęstunkiem kulinarnym w ramach konkursu „ Zasmakuj w kulinarnej tradycji Południowej Wielkopolski”.


Lidia Ryszewska


08-06-2016 r.

24 maja br w siedzibie BP WIR w Pleszewie odbyło się w Pleszewie. Tematem spotkania były Szkody łowieckie w płodach i uprawach rolnych, który został przedstawiony przez Krzysztofa Kwiatonia specjalistę z dziedziny prawa łowieckiego.

20 maja została przyjęta nowelizacja Ustawy o prawie łowieckim, która obowiązywać będzie do końca roku 2016 obowiązywać będzie jednak stara ustawa.

W myśl ustawy z dnia 3 października 1995 r. dzierżawca bądź zarządca obwodu łowieckiego – którym jest najczęściej koło łowieckie – zobowiązany jest do wynagrodzenia szkód, które zostały wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie i sarny bądź tez przy wykonywaniu polowania. Ustawa nakłada jednocześnie na właścicieli bądź posiadaczy gruntów rolnych powinność współdziałania, zgodnie z potrzebami, w zabezpieczeniu gruntów przed szkodami.

W przypadku powstania szkód, przedstawiciele, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego dokonują oględzin i ostatecznego szacowania i ustalania wysokości odszkodowania. W tych czynnościach może uczestniczyć, oprócz rolnika, przedstawiciel właściwej terytorialnie Izby Rolniczej, którym może być członek Rady Powiatowej izby.

Na posiedzeniu omówiony został sposób postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych. Przedstawiono terminy zakończenia okresów zbioru gatunków roślin uprawnych w województwie wielkopolskim oraz omówiono szkody, za które odpowiada Skarb Państwa. Zobrazowano również procedurę zgłoszenia szkody wyrządzonej przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny na obszarach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.

Krzysztof Kwiatoń przedstawił również gościom i delegatom przyjęte zmiany w Ustawie o prawie łowieckim m.in.

Wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód wojewody. Wniosek może być złożony do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, który przekazuje go właściwemu wojewodzie niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.

Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonuje rzeczoznawca z zakresu szacowania szkód łowieckich, wyznaczony przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Izby Rolnicze będą prowadziły listę rzeczoznawców, która będzie obowiązywać o 1 stycznia 2017 r.


06-04-2016 r.

Tłumy zwiedzających z całego regionu Wielkopolski zawitały 3 kwietnia br. do Marszewa na Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ.

Otwarcia targów dokonał Vice Marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który w swojej wypowiedzi stwierdził iż:” Marszew jest specyficznym miejscem, które przyciąga tłumy ludzi od wielu lat”. Podkreślał również, że targi z roku na rok targi zmieniają się i dzięki swojej specyfice wielu wystawców może prezentować swoje towary i usługi.

Wiosenna wystawa skupiła na terenie Centrum Edukacyjno-Wystawowego wystawców ciągników i maszyn rolniczych; producentów z branży rolniczej, sadowniczej, ogrodniczej oraz budowlanej itp.

Lidia Ryszewska


21-03-2016 r.

Po raz piętnasty na terenie Targów Międzynarodowych w Poznaniu 13 marca br odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku 2015. Ponad 40 osób z powiatu pleszewskiego uczestniczyło w tej uroczystości.


Na przestrzeni 15 lat trwania konkursu udział w nim wzięło 1100 producentów, a 146 zostało laureatami wyróżnionymi statuetka Siewcy.

Kapituła konkursu co roku odwiedza zgłoszone gospodarstwa biorąc pod uwagę następujące aspekty: wysoki poziom produkcji; stosowanie nowoczesnych technologii, dobrą i sprawną organizację; racjonalne wyposażenie gospodarstwa; wysoką estetykę siedliska oraz efekty ekonomiczne uzyskiwane przez poszczególnych producentów rolnych; a także ich dbałość o środowisko. W tym roku członkowie Kapituły wizytowali 59 gospodarstw z 29 powiatów reprezentując wszystkie kierunki produkcji rolniczej. Powtórnie członkowie Kapituły zwizytowali 32 gospodarstwa w celu wydania obiektywnego werdyktu. Zdecydowano, że 20 rolników otrzyma nominację, a 10 z nich statuetkę Siewcy i tytuł „Wielkopolski Rolnik Roku 2015”.


Galę uświetnił występ „Eleni”.

Lidia Ryszewska


24-02-2016 r.

20 lutego 2016 r w Wiejskim Domu Kultury w Brzeziu odbył się XI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta domowego. W konkursie wzięło udział 20 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pleszew.

Panie przygotowały ciasta upieczone według tradycyjnych receptur. Jury oceniając wypieki, kierowało się nie tylko walorami smakowymi, ale również estetyką oraz oryginalnością wykonania.


Fot. Anna Bogacz

Laureatką I miejsca została Monika Zaradniak z Sowiny Błotnej za ,,Szalone ciapki'', która otrzymała nagrodę Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

II miejsce i nagrodę Dyrektora Domu Kultury w Pleszewie zdobyła Teresa Urbaniak z Kowalewa za ,,Tort kajmakowy''

III miejsce i nagrodę GZRKiOR w Pleszewie zajęła Marlena Maniak z Prokopowa za ,,Cudeńko śmietankowo - orzechowe''

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Mariana Adamka otrzymała Magdalena Dobroś z Sowiny za ,,Rodzynkowiec''

,,Gazeta Pleszewska'' uhonorowała nagrodą Monikę Pawłowską z Taczanowa Pierwszego za ciasto ,,Dziwak''. Za ciasto bez kremowe nagrodę od radnego Mariana Suski otrzymała Romana Jamborska z Dobrej Nadziei za ,,Sernik piankowy''. Radna Renata Garsztka przyznała nagrodę Marioli Taladze z Ludwiny za ,,Sernik bez sera''.

Nagrodę sołtysa Brzezia Pawła Świątka otrzymała Edyta Ciesielska z Kuczkowa za ,,Ciasto toffi z bezami'' . Puchar wraz z nagrodą ufundowaną przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie – Olgierda Wajsnisa otrzymała Anna Famulak z Brzezia za ,,Sernik łaciaty''.


Fot. Anna Bogacz

Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały upominki.

Atrakcją spotkania okazał się występ „ Kabaretu EWG” z Doruchowa. Do poczęstunku przygrywała Kapela „Pleszewioki”.

Lidia Ryszewska


08-02-2016 r.

Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu „Rolnik /Ogrodnik Roku 2015” w powiecie pleszewskim został 33-letni rolnik Marcin Osman, który od 2001 r. prowadzi wspólnie z żoną Agnieszką gospodarstwo rolne w miejscowości Krzyżówka w gm. Gizałki (powiat pleszewski). Pan Marcin jest absolwentem: Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie, Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Pan Marcin ukończył Policealne Studium Weterynarii w Kaliszu zdobywając tytuł Technika Weterynarii. Ponad to w 2010 roku ukończył studium podyplomowe z pedagogiki, po ukończeniu którego pracował w ZSPP w Marszewie na stanowisku nauczyciela. Jak twierdzi Pan Osman „ praca w szkolnictwie nie była dla niego”, wolał zająć się pracą, która od zawsze była pasją czyli pracą w rodzinnym gospodarstwie.

Gospodarstwo rolne przejął od rodziców w 2001 roku. Sukcesywnie powiększał areał gospodarstwa. Obecnie posiada ponad 58 ha własnych gruntów i 25 ha dzierżawy. Uprawia pszenżyto, jęczmień, kukurydzę i owies.

Gospodarstwo Pana Osmana specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Stado podstawowe liczy 45 macior w cyklu zamkniętym. Budynki hodowlane zostały w pełni zmodernizowane. Powstała porodówka dla 15 macior na rusztach i odchowalnia na 150 sztuk na rusztach.

Pan Marcin pełni funkcje Skarbnika w OSP Białobłoty, jest również myśliwym w Kole Łowieckim” Ryś-Poznań”.


Tytuł został przyznany podczas Gali „Spotkania Noworocznego 2016”, które odbyło się 05 lutego 2016 roku w Kinie Hel w Pleszewie.


01-02-2016 r.

Grupa ponad 30 rolników z powiatu pleszewskiego 22 stycznia 2016 r. brała udział w szóstej edycji Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA-PREMIERY 2016 w Poznaniu.

Uczestnicy Targów mogli zapoznać się z innowacjami rolniczymi zlokalizowanych na terenie MTP tj. maszyny, urządzenia, narzędzia do uprawy gleby, do jej zraszania i nawożenia; części zamienne i podzespoły do maszyn rolniczych; sznurki , siatki, folie; nasiona roślin rolniczych i ogrodniczych, nawozy, pasze oraz dodatki paszowe; sprzęt i preparaty weterynaryjne.17-12-2015 r.

W Sali Wiejskiej w Grodzisku 12.12.2015 r. odbył się Pokaz Potraw Wigilijnych połączony z degustacją. Do wigilijnego stołu zasiadło 120 osób.

Potrawy Wigilijne przygotowały Panie z KGW w Grodzisku pod kierownictwem Aleksandry Sokołowskiej. Posmakować można było smażonego karpia, krokietów, kapusty z grochem, kapusty z morelami, kapusty z grzybami, pierogów, śledzika, ryby po grecku, kompotu z suszu itd. i pobłogosławił opłatek oraz przygotowane potrawy.

Świąteczne życzenia zgromadzonym gościom złożył Dyrektor „Caritas” Diecezji Kaliskiej Ks. Jacek Andrzejczak oraz Piotr Walkowski – Prezes WIR.


Nie zabrakło występów artystycznych. ”Jasełka” przedstawiły dzieci z miejscowego przedszkola. Panie z KGW w Grodzisku w strojach mikołajkowych zaśpiewały świąteczno-rockandrollową piosenkę.


Uwieńczeniem wigilijnego spotkania było kolędowanie przy akordeonowym akompaniamencie Pana Dariusza Dryjańskiego.


Lidia Ryszewska


09-12-2015 r.

5 grudnia 2015 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Raszkowie odbyła się Wielkopolska Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich. Przy stole wigilijnym zasiadło ponad 1200 osób- rolników oraz przedstawicieli środowisk wiejskich z terenu Wielkopolski. Powiat pleszewski reprezentowany był przez grupę około 30 osób.


Na stołach nie zabrakło makiełek, śledzia, barszczu z uszkami, kapusty z grochem, karpia, pierników czy makowca. Podczas Wieczerzy wigilijnej oprócz spożywania potraw świątecznych śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem. Można było poznać historię Świąt Bożonarodzeniowych oraz zwyczaje i tradycje z nimi związane, posłuchać występów artystycznych oraz podziwiać szopki świąteczne.


Odznaczono 22 panie, którym przyznano Ordery Matek Wsi.


Lidia Ryszewska


23-11-2015 r.

Uroczystość 50- lecia istnienia KGW w Zawidowicach odbyła się 21 listopada 2015 r. w Sali Wiejskiej w Zawidowicach.


Impreza jubileuszowa zgromadziła blisko 70 osób, którym przedstawiono historię oraz zakres dotychczasowej działalności KGW. Alicja Draszczyk - Przewodnicząca KGW Zawidowice wymieniła nazwiska Przewodniczących, które stały na poczet Koła w ostatnim 50 -leciu. Uhonorowano dyplomami oraz kwiatami członkinie Zarządu KGW Zawidowice – dziękując im za z ich pracę na rzecz Koła. Kwiaty otrzymały również Panie, które dotychczas były przewodniczącymi KGW Zawidowice. Nie zapomniano również o Członkiniach Seniorkach, które również przybyły na Jubileusz.

Atrakcją uroczystości był tort ufundowany przez miejscową OSP.
Na ręce dotychczasowej Przewodniczącej Koła przekazano upominki od lokalnych władz samorządowych oraz przedsiębiorców.


Jubileusz uwieńczyła wspólna biesiada.

Lidia Ryszewska


Już po raz szesnasty odbył się FESTIWAL Wielkopolskiej Pyry 2015 w Brzeziu.” Pyra” w Brzeziu to już tradycja i to ona królowała pod różnymi postaciami. Panie z KGW Brzezie przygotowały m.in. sałatkę ziemniaczaną z pieczarkami, ziemniaczane kotlety , ziemniaczane pączki, ziemniaczane paluszki, gzik z koperkiem itd.


Festiwal stał się doskonałą okazją do rywalizacji między dziećmi a dorosłymi, którzy mogli zmierzyć się w licznych ziemniaczanych konkurencjach.14-10-2015 r.

4 października 2015 r. odbyły się coroczne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie. Targi o charakterze rolno-ogrodniczym połączone zostały z Wielkopolskimi Dniami Energi, wykładami, konsultacjami, poradami i pokazami. Cykliczna impreza zgromadziła olbrzymie grono zainteresowanych z całej Wielkopolski. Lokalni wystawcy oferowali drzewa ozdobne i owocowe, winorośle, cebule kwiatowe, byliny itp. Olbrzymia gama produktów, wyrobów wikliniarskich, tekstylnych itp. została przedstawiona na kiermaszu. Jak zwykle sprzęt rolniczy cieszył oko nie tylko tych starszych, ale i tych najmłodszych zwiedzających. Oprócz doznań wzrokowych można było posmakować „Zielonej Zupy” przygotowanej przez Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego w związku z rozstrzygnięciem konkursu „ Na najsmaczniejszą zieloną zupę”.


Lidia Ryszewska


7 września 2015 r. pod gmachem Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas posiedzenia ministrów rolnictwa UE oraz Copa i Cogeca odbyła się masowa demonstracja z udziałem ok. 6000 rolników z krajów UE.


Zgromadzeni rolnicy apelowali o podjęcie działań na szczeblu UE na rzecz poprawy sytuacji rynkowej, która jest dramatyczna w sektorze mleka, wieprzowiny, wołowiny i cielęciny, owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Rosje na eksport.

Zniesienie kar za nadprodukcję mleka, podniesienie cen interwencyjnego skupu mleka i wsparcie dla gospodarstw dotkniętych suszą to główne postulaty z jakimi do Brukseli udała się delegacja z terenu Wielkopolski w liczbie 50 osób - rolników i przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Petycję z postulatami rolników przekazano zastępcy unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Komisja Europejska ma przeznaczyć wsparcie w wysokości 500 mln EUR dla unijnych producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Część tych środków (ok. 350-400 mln EUR) otrzymają producenci mleka w związku ze znacznym spadkiem cen i dochodów oraz utratą płynności finansowej. Przywrócony ma zostać program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także ma zostać zwiększona elastyczność dot. płatności.


Powiat Pleszewski reprezentowany był przez Delegata Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Macieja Maciejewskiego oraz Tomasza Borowczyka.

Copa i Cogeca apelują m.in. o:

 • Unijne środki pozwalające na przywrócenie równowagi w łańcuchu żywieniowym i walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi
 • Wzmocnienie pozycji producentów na rynkach rolnych i uczciwe ceny wypłacane producentom
 • Wzmocnienie organizacji producentów, takich jak spółdzielnie, aby rolnicy mogli korzystniej sprzedawać swoje produkty i uzyskać wyższe przychody z rynku
 • Działania ukierunkowane na rolników i regiony najbardziej dotknięte przez rosyjskie embargo
 • Wsparcie UE na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu zarówno we Wspólnocie jak i w krajach trzecich oraz intensyfikację działań promocyjnych
 • Wspólną politykę rolną opartą o ekonomię
 • Utrzymanie rentownego sektora rolnego we wszystkich regionach UE
 • Pomoc dla rolników zmagających się z problemem płynności finansowej poprzez wypłacenie płatności bezpośredniej jesienią
 • Ochronę konsumentów przed zwodzącymi i oszukańczymi praktykami
 • Środki UE pozwalające na poradzenie sobie z coraz większymi wahaniami na rynkach rolnych, a także działania średnio– i długo terminowe
 • Solidarność z unijnymi rolnikami i producentami , którzy padli ofiarą polityki międzynarodowej
 • Umożliwienie Komisji Europejskiej uruchomienie artykułu 222 dla organizacji producentów i spółdzielni w przypadku wystąpienia ekstremalnych sytuacji na rynku.

Lidia Ryszewska


W powiecie pleszewskim niedziela 23 sierpnia br należała do XXII Krajowych Dni Ziemniaka. W Marszewskim Centrum Edukacyjno Wystawowym królował ziemniak. Obecny był zarówno na poletkach uprawowych, stoiskach wystawowych, a nawet na stołach - gdzie występował w formie kulinarnej.

Firmy z „branży ziemniaczanej” prezentowały tradycyjne jak i nowe odmiany jadalne oraz skrobiowe ziemniaka. Obyły się również seminaria szkoleniowe dla producentów i przedsiębiorców. Tematyka spotkań dotyczyła m.in. konkurencyjności uprawy ziemniaków na tle innych gatunków roślin uprawowych, jak i sposobów zmniejszania zagrożeń występowania chorób w uprawach czy występowania szkodników w uprawie ziemniaka.

Święto Ziemniaka połączone zostało z konkursem Jakości Kulinarnej nowych odmian ziemniaka i wyborem najsmaczniejszej jego odmiany oraz z Festiwalem Smaków „Nasze Kulinarne dziedzictwo”. Odwiedzający mieli możliwość degustacji potraw przygotowanych przez uczestników imprezy. Królowały zupy, przekąski, sałatki itp.

Lidia Grzesiak – Ryszewska


Olgierd
Wajsnis

Przewodniczący Rady powiatowej WIR

Maciej
Maciejewski

Delegat na Walne Zgromadzenie WIR


Pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego 12 kwietnia b.r. odbyły się w Marszewie Wiosenne Targi Agromarsz. Z roku na rok Targi cieszą się olbrzymim zainteresowaniem a Goście przybywają niemalże z całej Wielkopolski. Rolno - Ogrodnicze Targi obejmowały prezentację maszyn i urządzeń rolniczych, oferty firm produkujących materiały budowlane, oferty firm produkujących paszę dla zwierząt itp. oraz kiermasz ogrodniczy, który zgromadził największą liczbę odwiedzających.

Sadzonki drzew owocowych, krzewów, cebule kwiatów, byliny nasiona warzyw i kwiatów to wachlarz różnorodności zaprezentowanych przez producentów rolnych, ogrodniczych i sadowniczych dla ogródków i działek. Swoje stoiska konsultacyjno - informacyjne posiadały ARiMR, KRUS, WIR, ARR. Organizatorem Targów był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Centrum Edukacyjno-Wystawowe w Marszewie.

Lidia Ryszewska


Już tradycją niemalże stał się odbywający się w Pleszewie każdego roku Plebiscyt Pleszewianina Roku.

Miejscowa sala kinowa zgromadziła liczną grupę osób przyjaznych temu wydarzeniu. Oprócz nominowanych, zaproszonych gości i przedstawicieli władz samorządowych z powiatu pleszewskiego swoją obecnością zaszczyciła Galę - Marzena Wodziańska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Autor zdj. Zuzanna Misielak-Rybak

Podczas Gali zaprezentowano dorobek zawodowy, społeczny oraz kulturowy nominowanych.

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Rolnik Roku 2014 został Piotr Cichy z Kwilenia (gm. Chocz). Uhonorowany jest rolnikiem, jest absolwentem Szkoły Rolniczej w Tarcach. Rolnik w 1990 roku przejął gospodarstwo od rodziców i sukcesywnie powiększał jego areał. Obecnie gospodarstwo rolne liczy 55 ha i prowadzi je wspólnie z żona Ewą. Gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę trzody chlewnej, opasów oraz uprawę zbóż.

Autor zdj. Lidia Ryszewska

Podczas Gali wyrano również: Pleszewianina Roku - został nim Jan Mastalerz, Biznesmena Roku 2014 – Andrzej Banaszak, oraz Rzemieślnika Roku - Mieczysław Kloetzel. Laureaci otrzymali statuetaki oraz dyplomy.

Lidia Ryszewska


W ramach Wielkopolskich Forów Rolniczych – 17. 02 br. w Restauracji Kasyno w Pleszewie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Pleszewskiego.
Patronat nad forum objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim – Czesław Siekierski, oraz Prezes WIR i Poseł na Sejm RP – Piotr Walkowski.


Podejmowano tematy związane: z Programem PROW na lata 2014-2020, z trudną sytuacją w związku z embargiem rosyjskim, sytuacją na rynkach rolnych trzody chlewnej oraz mleka. Rozmawiano również o sprzedaży ziemi pochodzącej z zasobów ANR, o dopłatach bezpośrednich oraz dopłatach do zużytego materiału siewnego. Prezes WIR Piotr Walkowski apelował do zebranych o udział w zbliżających się wyborach do Izb Rolniczych.

W forum udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele agend i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa tj. ARR, ANR, ARiMR, KRUS, WODR, PIORiN, działacze samorządu rolniczego oraz rolnicy, ogrodnicy i sadowniczy z powiatu pleszewskiego.

Uczestnikom spotkania zaprezentowano sprzęt rolniczy oraz przedstawiono ofertę usług bankowych oraz ubezpieczeniowych i usług z zakresu fotowoltaiki.

Lidia Ryszewska


W dniu 27 stycznia br przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pleszewie odbyła się pikieta rolników z powiatu pleszewskiego. Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy zgromadzili się aby zaprotestować i tym samym zwrócić uwagę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na trudną sytuację ekonomiczną w jakiej się znaleźli.

Niski poziom cen skupu trzody chlewnej, brak należytej kontroli importowanego mięsa, niewystarczające działania promujące polską wieprzowinę, embargo rosyjskie przyczyniły się do obecnej sytuacji polskich gospodarstw rolnych. Wielu rolników, aby zmodernizować swoje gospodarstwa zaciągnęło kredyty, a brak reakcji Rządu na powyższy apel może doprowadzić do ich bankructwa.

Rolnicy postulowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o:

 1. Wprowadzenie zapisów regulujących podaż surowca w sytuacjach kryzysowych na rynku mleka i wieprzowiny.
 2. Wprowadzenie dopłat i refundacji wywozowych ze względu na wystąpienie sytuacji kryzysowych.
 3. Wprowadzenie i urealnienie cen zakupów interwencyjnych (wprowadzenie monitoringu kosztów produkcji).
 4. Szczegółową kontrolę weterynaryjną wwożonego do kraju mięsa.
 5. Podjęcie radykalnych kroków mających na celu wyeliminowanie zagrożenia związanego z chorobami przenoszonymi przez dziką zwierzynę.
 6. Likwidację, bądź złagodzenie kar mlecznych.
 7. Wprowadzenie obowiązku znakowania mięsa i jego wyrobów w taki sposób, aby konsument bez problemu mógł zidentyfikować kraj ich pochodzenia.
 8. Wyznaczenie norm prawnych określających definicję „polskiego mięsa”.
 9. Zrekompensowanie rolnikom strat spowodowanych embargiem rosyjskim (zwłaszcza na rynku trzody chlewnej).
 10. Wprowadzenie regulacji prawnych zabezpieczających relacje pomiędzy producentem, przetwórcą, konsumentem a sieciami handlowymi.
 11. Przedstawienie dyrektywy dotyczącej uprawy buraka cukrowego po 2017r. – jakie działania podejmuje Rząd.
 12. Rozszerzyć kompetencje komórkom kontrolującym powołanym przy ARiMR do kontrolowania pomiarów mięsności w ubojniach tzw. „niezależna ocena półtusz”.
 13. Rozszerzyć regulacje prawne dotyczące zapłaty za odebrany towar tak jak w przypadku rolników ryczałtowych.
 14. Wprowadzenie odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta będące pod ochroną takie jak: bobry, gawrony, kormorany i wilki.

Petycja z postulatami rolników została wręczona Staroście Pleszewskiemu – Maciejowi Wasielewskiemu.

Lidia Ryszewska


Po raz kolejny w dniach 11-12 września br, na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się impreza wystawiennicza czyli XVI Dni Ogrodnika- Targi Międzynarodowe.

Frekwencja zwiedzających wraz z pogodą dopisała.

Jak co roku targi miały charakter promocyjno-konsultacyjny i nie obejmowały sprzedaży kiermaszowej. Wzięły w nich udział firmy m.in. z Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, które zaprezentowały maszyny rolnicze, urządzenia oraz opakowania do warzyw i owoców, palety rozsadowe, nasiona, sadzonki w pawilonach plenerowych oraz ekspozycjach na świeżym powietrzu.

Targi skierowane były głównie dla osób związanych z branżą ogrodniczą m.in. dla rolników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, szkółkarzy, plantatorów, sadowników. Dwudniowe targi były świetną okazją do poszerzenia wiedzy dzięki fachowym konsultacjom, seminariom, poradom prowadzonym i udzielanych przez naukowców z Instytutu Ogrodniczego w Skierniewicach czy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego.

Lidia Grzesiak-Ryszewska
Katarzyna Grzelak


Powrót