Powiat słupecki położony jest w północno - wschodniej części województwa wielkopolskiego. Swym zasięgiem obejmuje część terenów byłego województwa konińskiego. Od wschodu graniczy z powiatem konińskim, od południa - z powiatem pleszewskim, zachodu - powiatami wrzesińskim i gnieźnieńskim, a od północy - z powiatem mogileńskim. Według podziału fizyczno-geograficznego powiat słupecki leży w prowincji Niżu Środkowopolskiego, podprowincjach: Pojezierza Południowobałtyckie i Niziny Środkowopolskie. W Powiecie Słupeckim są dwa parki przyrody - Nadwarciański Park Krajobrazowy (uznany za ostoję ptaków o randze ogólnoświatowej "Globaly Important Bird Areas - Glas") oraz Powidzki Park Krajobrazowy. W granicach powiatu znajduje się 18 jezior (w tym jedno z czystszych w kraju i największe w Wielkopolsce - Jezioro Powidzkie, na którym od 2000 roku odbywają się Regaty Żeglarskie, zakwalifikowane od 2004 roku do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych).
Powiat słupecki jest powiatem typowo rolniczym - 60 tysięcy hektarów przeznaczonych jest na cele rolnicze. Jest tu 4750 gospodarstw rolnych, a przeciętna powierzchnia gospodarstwa wynosi 11 ha. Produkcja w gospodarstwach skoncentrowana jest na produkcji roślinnej i zwierzęcej. Produkcja roślinna to: głównie zboża, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki; natomiast produkcja zwierzęca to: trzoda chlewna, bydło mleczne i opasowe oraz drób. W powiecie znajduje się najwięcej gospodarstw agroturystycznych w całej wschodniej Wielkopolsce. Kilka z nich to laureaci ogólnopolskich plebiscytów i konkursów agroturystycznych. Urlop lub weekend spędzony w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniała forma aktywnego wypoczynku w naturalnym środowisku.Sygnalizacja Agrofagów
Wpisy z lat:
2013 2014 2015 2016

29-09-2017 r.

Dnia 26 września br. w Domu Strażaka i Kultury w Orchowie odbyła się degustacja potraw, w ramach konkursu ogłoszonego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą pod nazwą „Wielkopolska mlekiem i miodem płynąca”. Organizatorką wspomnianego kosztowania specjałów typowych dla wielkopolskiej kuchni była przewodnicząca Stowarzyszenia KGW „Kanwa” w Orchowie - pani Stanisława Kryszak. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie potrawy dla około 50 osób i przesłanie stosownej dokumentacji fotograficznej do organizatora.


Rozpisując ten konkurs, organizator założył sobie następujące cele:

 1. Popularyzacja tradycyjnej kuchni wielkopolskiej.
 2. Prezentacja umiejętności kulinarnych uczestników konkursu.
 3. Wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami.
 4. Promowanie społecznej aktywności mieszkańców wsi.

Zgodnie z regulaminem komisja konkursowa pod uwagę brać będzie :

 • oryginalność przepisu i jego nawiązanie do tradycji kuchni wielkopolskiej,
 • dobór składników,
 • sposób przeprowadzenia degustacji.

Pnie z KGW w Orchowie na degustację przygotowały i w bardzo atrakcyjny sposób zaserwowały:

 • polewkę na maślance
 • placek na maślance z jabłkiem oraz
 • chleb z ziarnami.

Dla uatrakcyjnienia spotkania zadbano również o część artystyczną, którą przygotowały dzieci z miejscowego kółka teatralnego „Animatorzy” pod czujnym okiem p. Marioli Michalskiej. Należy podkreślić, że finezyjnie dobrana tematyka występów nawiązywała w całej rozciągłości do tytułu i idei konkursu.

Degustacja dzisiejsza to bezsprzecznie zasługa p. Stanisławy Kryszak, która wraz z paniami z miejscowego Koła chętnie bierze udział w różnego rodzaju „kulinarnych potyczkach” - organizowanych również przez Wielkopolską Izbą Rolniczą. Aby nie być gołosłowną dodam jedynie, że podczas XIX Wojewódzko - Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w ramach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” panie podały „kluchy na pyrach z kiszoną kapustą i skwarkami” oraz „czerninę”.


Inną, ale też bardzo udaną imprezą kulinarną z udziałem KGW z Orchowa było „Truskawisko”. W tych zmaganiach chodziło o wykonanie potrawy ze smakowitych truskawek. Panie w ramach tego konkursu przygotowały oryginalnie skomponowaną potrawę – „pierogi z mięsem w sosie truskawkowym”. Dużym wzięciem cieszyły się nalewki i dżemy truskawkowe.

Wszystko było pyszne, a kalorii nikt nie liczył!
Ja też tam byłam…

Do pobrania:
Zdjęcia z wydarzenia

Iwona Czerniak
BP WIR w Słupcy


05-09-2017 r.

Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się w dniu 3 września, a gospodarzem ich była gmina miejska w Słupcy. Rozpoczęły się one w godzinach południowych uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele farnym. Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył dziekan dekanatu słupeckiego ks. Tomasz Ryś. Wygłosił on także okolicznościową homilię.

W kościele pw. św. Wawrzyńca, na wspólnym dziękczynieniu za plony, zebrali się liczni goście. Honory starostów powiatowego święta plonów w tym roku pełnili państwo: Ewelina Nowak-Wędkowska z Jarotek gm. Ostrowite oraz Ireneusz Główczyński ze Słupcy (radny Wielkopolskiej Izby Rolniczej). Uroczystości uświetniły licznie przybyłe poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami oraz darami z pól, sadów i pasiek - ze wszystkich gmin powiatu słupeckiego. Dopisali także wójtowie, burmistrzowie oraz mieszkańcy miasta i okolicznych wsi.


O oprawę mszy św. zadbał miejski chór “Kanon” pod batutą Tadeusza Kmiecika. Natomiast orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, pod dyrekcją kapelmistrza Jana Jasińskiego, poprowadziła dożynkowy korowód.

Dalsza część dożynek miała miejsce na targowisku miejskim, gdzie odbyła się wspomniana część obrzędowa, a także występy przybyłych artystów. Gwiazdą wieczoru był zespół „Freaky Boys”.

Starosta Słupecki oraz burmistrz Słupcy dokonali powitania licznie przybyłych uczestników uroczystości, zaś zespół folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy.

Dożynki powiatowe stały się też dobrą okazją do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Na wniosek burmistrza Słupcy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi medalami „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczył kilkoro rolników z terenu powiatu słupeckiego. Te zaszczytne wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Makowska, Sylwia Kubiak, Ireneusz Główczyński, Jan Sobczak (wszyscy ze Słupcy), Marek Walczak z Piotrowic, Andrzej Siwiński i Janusz Ziętkiewicz (obaj z Koszut).


Tradycyjnie od lat, dożynki powiatowe dają sposobność do wyróżnienia rolników z tego terenu, biorących udział w konkursie „Słupecki Rolnik Roku”. Do tegorocznego edycji konkursu zgłoszonych zostało sześć gospodarstw rolnych należących do: Jana Sobczaka ze Słupcy, Ireneusza Główczyńskiego ze Słupcy, Przemysława Najdzińskego z Mesznej, Marcina Maćkowskiego z Lądku, Michała Wełnica z Powidza i Adama Wysockiego również z Powidza.

W roku bieżącym jury konkursu przyznało:
Tytuł „Słupecki Rolnik Roku 2017” - Marcinowi Maćkowskiemu z Lądku,
II miejsce zajął Ireneusz Główczyński ze Słupcy, a nie mniej zaszczytne
III miejsce przypadło Adamowi Wysockiemu z Powidza.

Podczas uroczystości dożynkowi goście mieli okazję podziwiać szczególnie piękne, misternie wykonane i okazałe dożynkowe wieńce. Są bowiem one dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew zabraknąć nie powinno. Wśród dożynkowych gości nie brakowało również nadziei i wiary w przyszłe dobre plony i jeszcze lepsze jutro…

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyła gmina Ostrowite; II miejsce zajęła gmina Strzałkowo, natomiast miejsce III – gmina miejska Słupca.


Na estradzie fantastycznie zaprezentowały się przedszkolaki z “Jedynki” i dziecięcy zespół ludowy „Iskierki” z Kotuni. Oklaskiwana też była utalentowana młodzież ze Studia Piosenki MDK w Słupcy, miejscowa strażacka orkiestra dęta, klub seniora “Odrodzenie” oraz zespół “Vehikuł Czasu”.

Uroczystościom tym towarzyszyły licznie rozstawione stoiska wystawowe. Swoje wypieki zaprezentowały panie z trąbczyńskiego KGW. Były też rozmaite zabawy i atrakcje dla dzieci – tzw. strefa dziecka. Ładnie prezentowało się m.in. stoisko Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie, jak również stoisko Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej wraz z Zespołem Doradczym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Słupcy. Natomiast specjalnie dla rolników Placówka Terenowa KRUS w Słupcy przygotowała konkurs z cennymi nagrodami.

Iwona Czerniak
BP WIR w Słupcy


16-06-2017 r.

Przybyłych na powiatowe Forum Rolniczo – Łowieckie gościł w dniu 13 czerwca br. Zespół Szkół Muzycznych w Słupcy. Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz tutejsze Starostwo. Obrady otworzył i im przewodniczył pan Stanisław Plesiński - przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Słupcy.

Z grona zaproszonych gości pojawili się: Starosta Słupecki – p. Mariusz Roga, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – p. Piotr Walkowski oraz Przewodniczący PZŁ w Koninie – p. Bernard Rux.


Przybyli także przedstawiciele Nadleśnictw Gniezno i Grodziec oraz myśliwi i łowczy dzierżawiący obwody łowieckie na terenie powiatu słupeckiego. Zjawiła się także kilkudziesięcioosobowa grupka zainteresowanych rolników. Po zagajeniu Starosty Słupeckiego głos zabrał prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który wyartykułował powody, dla których organizowane są tego typu spotkania. Podkreślił przy tym, że podpisanie aneksów do umów dzierżawy dotyczących obwodów łowieckich polnych i leśnych przez starostwo wymaga każdorazowo opinii właściwej terytorialnie izby rolniczej. Prezes WIR przy tej sposobności zaprezentował zebranym pełen pakiet informacji związanych z procedurą zgłoszenia szkód łowieckich. Zauważył również, że nastąpił niespotykany dotąd, bo dwu- i trzykrotny wzrost pogłowia zwierzyny grubej (dzik, sarna, jeleń). Zdaniem mówcy dużym zagrożeniem dla działalności rolniczej stały również żurawie, które powodują znaczne szkody w uprawach polowych. Mówca przekonywał również przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego do zmiany podejścia w relacjach z gospodarującymi tam rolnikami.

W dalszej kolejności głos zabrał p. Michał Michalak, który poinformował zebranych o działalności Nadleśnictwa Gniezno na terenie powiatu słupeckiego. Dodał przy tym, że nadleśnictwo to gospodarkę swą prowadzi w oparciu o 7200 ha lasów, a w swojej działalności łowieckiej musi kierować się planem odstrzałów. Zgodnie z etyką łowiecką wszyscy polujący zobowiązani są do przestrzegania okresów ochronnych w odniesieniu do poszczególnych gatunków zwierząt. Podczas dyskusji p. M. Michalak podzielił opinię, że została nieco zaburzona równowaga międzygatunkowa zwierząt. Opowiedział się przy tym za zmianą przepisów odnośnie szacowania szkód łowieckich. Pan Marek Tywański – reprezentujący Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Koninie, przedstawił w swoim wystąpieniu rys historyczny PZŁ oraz zaprezentował jego strukturę i zadania. Stwierdził przy tym, że tamtejsi myśliwi starają się współpracować z rolnikami na zasadach partnerskich. Zgodził się, że szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną powinny być oszacowane uczciwie. Jego zdaniem - tamtejsze koła łowieckie dogadują się z rolnikami w sprawie odszkodowań. Stwierdził, że jego koło łowieckie nie ma żadnych dofinansowań pochodzących z budżetu państwa, czy też ze strony UE. Swoje funkcjonowanie opieramy głównie na składkach członków należących do poszczególnych kół łowieckich. Na koniec p. M. Tywański odniósł się do pomysłu powszechnego ubezpieczenia upraw od szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę - uznając to rozwiązanie za bardzo rozsądne.

W toku ożywionej dyskusji p. St. Plesiński oznajmił, że z wiadomych względów sytuacja każdego szacującego szkody jest dość niezręczna. Poparł przy tym zdanie p. Tywańskiego o powszechnych ubezpieczeniu i uznał, że takie rozwiązanie było by najlepsze dla każdej ze stron.


Pan Jan Pauliński – delegat na Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej był mocno zaskoczony tak małą frekwencją rolników, w których to interesie zostało zorganizowane dzisiejsze spotkanie.

Mówca, dokonując rzeczowej argumentacji nie akceptował bierności myśliwych w sytuacji zwiększonej populacji zwierzyny. „Myśliwymi są też nasi sąsiedzi i znajomi, ale nie może mieć miejsca sytuacja kiedy dzik z małymi idzie i niszczy uprawy buraków, a myśliwy mówi, że on teraz nie może nic zrobić, bo locha jest w okresie laktacji. Taka sama sytuacja jest z sarnami, których na polu rzepaku jest nawet 35 sztuk. My jako rolnicy nie chcemy odszkodowań - tylko chcemy, aby te zwierzęta nie niszczyły naszych upraw, nie chcemy też iść z tym do sądu”. Pan J. Pauliński ubolewał, że przy zwiększonej populacji danych gatunków zwierząt nie są zwiększane ilości odstrzałów, aby zachować względną równowagę i zapobiec stratom w uprawach.

W odpowiedzi p. Bernard Rux (Zarząd Okręgowy PZŁ w Koninie) oznajmił, że koła łowieckie są zobligowane do dbałości o bioróżnorodność i przestrzeganie zasad etyki łowieckiej. W toku wymiany zdań p. St. Plesiński zauważył, że w przypadku szkód wyrządzanych przez zwierzęta będące pod ochroną - środki na rekompensaty dla poszkodowanych muszą być bezwzględnie zabezpieczone.


Pan Wiesław Radniecki - (burmistrz gminy Zagórów), uczestniczący w dzisiejszym forum także w roli myśliwego powiedział, że obie strony skazane są na siebie. Wskazał przy tym na nieuchronność strat w uprawach i zadeklarował determinację myśliwych do ich ograniczenia. Z tego też miejsca zaapelował do obu stron o wyrozumiałość.

Pan Edmund Lazarek, będący myśliwym KŁ w gminie Ostrowite - poparł rozwiązanie, o którym wspominali przedmówcy. Dodał jednak, że wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia upraw rolnych od szkół łowieckich wymagało będzie wsparcia ze strony budżetu państwa.

Pan Henryk Tylman – (wójt gminy Ostrowite) ubolewał, że na spotkaniu nie są obecni parlamentarzyści. Jego zdaniem skutkować to będzie brakiem wiążących decyzji. Uznał też doprowadzenie do wzrostu populacji dzikiej zwierzyny za działanie celowe. Mówca przyznał dość ironicznie, że zna takich myśliwych, którzy nie zastrzelili dotąd żadnego dzika!


Na zakończenie spotkania Starosta Słupecki p. Mariusz Roga (nie będący ani rolnikiem, ani myśliwym) uznał dzisiejsze posiedzenie za bardzo pożyteczne. W ocenie starosty - wiele kwestii zostało tu poruszonych i doczekało się właściwej oceny. Starosta ubolewał jednak, że mimo zaproszenia - na dzisiejszym forum nie pojawili się ani parlamentarzyści, ani też przedstawiciele administracji wojewody. Niestety, skonkludował starosta, efekt końcowy forum jest połowiczny, gdyż sprawa nie jest do końca załatwiona.

Starosta uznał, że winy za napięcia i spory nie należy przypisywać wyłącznie rolnikom czy myśliwym. Bałagan legislacyjny (ciągłe nowelizacje przepisów lub kolejne zapowiedzi ich zmiany), a do tego chaos medialny nie sprzyjają rozwiązywaniu problemów. Pan M. Roga zapewnił uczestników forum, że pokłosiem dzisiejszego spotkania będzie wystosowany do centralnej administracji rządowej oraz wojewody wielkopolskiego postulat w sprawie uregulowań prawnych odnośnie szkód wyrządzonych przez zwierzynę oraz sugestie co do regulacji jej pogłowia.

Kończąc – organizatorzy spotkania podziękowali wszystkim zebranym za przybycie i poświęcony czas.

Iwona Czerniak
BP WIR w Słupcy15-05-2017 r.

Do 31 sierpnia 2015 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Strzałkowie

Technikum architektury krajobrazu, zawód technik architektury krajobrazu

Przedmioty punktowane ze świadectwa:
Matematyka, język obcy nowożytny, zajęcia techniczne
Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka, język obcy, geografia, chemia.

Umiejętności jakie nabędzie uczeń wybierając zawód technika architektury krajobrazu:

 1. Sporządzania rysunków projektowych, wizualizacji koncepcyjnych
 2. Projektowania elementów roślinnych oraz obiektów małej architektury ogrodowej organizowania, wykonywania i nadzorowania określonych prac związanych z zakładaniem terenów zieleni
 3. Sporządzania kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji projektowej
 4. Prowadzenia własnej firmy zakładającej ogrody.

Kwalifikacje jakie uzyska uczeń kształcąc się w zawodzie technik architektury krajobrazu:
R.21 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu.
R.22. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu

Technikum mechanizacji rolnictwa, technik mechanizacji rolnictwa

Przedmioty punktowane ze świadectwa:
matematyka, język obcy nowożytny, zajęcia techniczne
Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka, język obcy, geografia, chemia.

Umiejętności jakie nabędzie uczeń wybierając zawód technika mechanizacji rolnictwa:

 1. użytkowania pojazdów, maszyn, urządzeń rolniczych stosowanych w produkcji rolniczej
 2. obsługiwania pojazdów, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie
 3. oceniania stanu technicznego maszyn i urządzeń
 4. prowadzenia pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych

Kwalifikacje jakie uzyskasz kształcąc się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa:
kwalifikacja M.1 – Użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie
kwalifikacja M.2. – Obsługa techniczna oraz naprawa pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie
kwalifikacja M.43. – Organizacja prac związanych z eksploatacją środków technicznych stosowanych w rolnictwie

Szkoła prowadzi kształcenie na kursach kwalifikacyjnych – mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, technik rolnik (wykształcenie średnie) oraz rolnik (gimnazjum), mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych (gimnazjum)


Kontakt
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
dawniej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa
w Strzałkowie
62-420 Strzałkowo
ul. Górna 12

Sekretariat:
tel. 632756008, 632756128
fax 632758670

e-mail:
ckziustrzalkowo@wp.pl
zsrstrzalkowo@wp.plDnia 28 lutego br. na terenie Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy, mieszczącym się przy ul. Berlinga 3, odbyło się Forum Rolnicze. Współorganizatorami forum byli: Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Słupcy oraz tutejsze Starostwo Powiatowe.


Debaty w gronie fachowców odbywają się na terenie Wielkopolski od 10 lat. Jest to doskonała okazja do wymiany opinii i poglądów zmierzających do rozwiązywania problemów nurtujących tutejsze środowisko rolnicze.

Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło gospodarza powiatu pana Mariusza Roga - Starosty Słupeckiego oraz wicestarosty - pana Szymona Grzywińskiego.

Organizatorów zaszczycili również: p. Jolanta Nawrocka – członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, p. Hieronim Kasprzak - z-ca dyrektora Oddziału Rejonowego Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, p. Henryk Tylman - wójt Gminy Ostrowite, p. Marek Nowakowski - przewodniczący Rady Gminy Ostrowite, p. Władysław Jakubowski - przewodniczący Rady Gminy Orchowo, p. Kazimierz Pawlak - przewodniczący Rady Gminy Strzałkowo, p. Andrzej Szymkowiak – przewodniczący Rady Miasta Słupca oraz przedstawiciele mediów.


Przybyli również przedstawiciele niemalże wszystkich instytucji pracujących na rzecz tutejszego rolnictwa.

W swoim wystąpieniu pani Lidia Czaronek, z-ca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy, zwróciła uwagę zebranym na harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020 w bieżącym roku. Przedstawiono również zmiany jakie mają obowiązywać przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie.

Z kolei pan Marek Czarnecki, z Sekcji ds. Gospodarowania Zasobem z Oddziału ANR w Poznaniu, był zasypywany pytaniami odnośnie przetargów pisemnych ofertowych dotyczących dzierżaw gruntów będących w zasobach agencji. Dyskutantom chodziło głównie o niejasne kryteria jakie zostały opracowane przez ANR. Skrytykowano jednoznacznie sposób wyznaczenia odległości od najbliższej działki rolnika do działki nabywanej - polegający na mierzeniu odległości w linii prostej. Przy tej sposobności padały argumenty o sztucznych podziałach gospodarstw w zależności od zaistniałej sytuacji. Zdaniem niektórych dyskutujących powinno być stosowane oświadczenie pod którym rolnik składa podpis o odpowiedzialności karnej.

Sporo kontrowersji budziło też sztywno stosowane kryterium „młodego rolnika”. Zdaniem niektórych - powinno to zostać ujęte punktowo. Argumentowano przy tym, że stosowanie skali zero jedynkowej jest dla starszych rolników rażącą niesprawiedliwością.

Pani Anita Szykowna, kierownik PT Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Słupcy, przedstawiła pełną informację na temat działalności KRUS w powiecie. Skupiła się ona głównie na organizowanych przez tę placówkę konkursach i szkoleniach z zakresu BHP w gospodarstwach rolnych.


Pan Zbigniew Król, z-ca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - został zarzucony pytaniami z zakresu szacowania szkód w rolnictwie - powstałych wskutek złych warunków atmosferycznych. Miłą okazała się informacja, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad ujednoliceniem zasad szacowania szkód dla całego kraju. Podczas ożywionej dyskusji pojawiły liczne prośby zebranych o przeprowadzenie szkoleń z zakresu szacowania szkód w rolnictwie.

Obietnica w tym zakresie została przez p. Zb. Króla oficjalnie złożona…

Padało też retoryczne pytanie: co gmina może zrobić w przypadku rezygnacji z pracy w komisji członków szacujących szkody!?

W toku dyskusji artykułowano prośby o większą jasność (jednoznaczność) przepisów odnośnie szacowania szkód. Wypowiadano się również w kwestii pomocy pozakredytowej państwa dla poszkodowanych. Zdaniem rolników sporym problemem w roku ubiegłym była budząca kontrowersje pomoc państwa, która poróżniła wielu rolników…

Pan Zbigniew Wiśniewski, kierownik OT Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Słupcy, swoje wystąpienie rozpoczął od ostrzeżenia przed bakterią Ralstonia solanacearum (Rs), która jest organizmem kwarantannowym, sprawcą choroby określanej jako śluzak ziemniaka.

Wymienił przy tym zasady jakimi winien kierować się każdy plantator ziemniaków. Wspomniał także o obowiązku zachowania wszelkich dokumentów związanych z obrotem, w tym paszportów. Przypomniał o obowiązku stosowania w gospodarstwie integrowanej ochrony roślin, a co za tym idzie – skrupulatnego prowadzenia stosownej dokumentacji.

Pan Józef Ziemniarski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słupcy, zachęcał przybyłych rolników do bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie. Wspomniano przy tym o ogniskach ptasiej grypy w sąsiednim powiecie, a także o problemach jakie stwarza Afrykański Pomór Świń (ASF). Lekarz wet. – p. Paweł Szczepański nakreślił temat rolniczej sprzedaży detalicznej.


Pan Andrzej Bobrowski, prezes Zarządu Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią, przybliżył zebranym tematykę energii odnawialnej.

Pan Mateusz Byrcych z Poznańskiej Firmy B-2M, nakreślił temat o możliwości organizowania przez firmę szkoleń dla grup producentów rolnych. Zachęcił przybyłych do zapoznania się z materiałami reklamowymi i ewentualnym skorzystaniu z ofert.

W spotkaniu uczestniczyło około 110 osób, a zakończyło się ono wspólnym poczęstunkiem.

Do udziału w Forum zaproszeni byli parlamentarzyści, niestety żaden z 10 zaproszonych Posłów nie skorzystał z zaproszenia.

Forum sponsorowali:
Bank Spółdzielczy w Słupcy, Bank BGŻ Paribas, Bank SGB, PiTern oraz Wielkopolska Izba Rolnicza.

Szczególne podziękowania za pomoc należą się Staroście Słupeckiemu – p. Mariuszowi Roga oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Muzycznych – p. Cezaremu Witlewskiemu.

Iwona Czerniak
BP WIR w Słupcy


Dnia 4 września br. odbyły się dożynki powiatowe w Powidzu. Dożynki rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja. Nabożeństwo celebrował tutejszy proboszcz ks. Alfred Lewicz wraz z koncelebransem ks. Krzysztofem Stawskim – dyr. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Oprawę uroczystościom kościelnym zapewnił żeński chór „Sonata” oraz orkiestra dęta.

Korowód dożynkowy, który tworzyły poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami, starostowie dożynek, komitet honorowy złożony z włodarzy gmin powiatu słupeckiego oraz licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy gminy Powidz. W uroczystościach dożynkowych wzięły udział także reprezentacje sołectw gminy i miasta Witkowo – z Wiekowa i Ruchocinka, które przynależą do powidzkiej parafii.
Starosta Powiatu Słupeckiego Mariusz Roga wraz z wójtem gminy Powidz Jakubem Gwitem uroczyście powitali uczestników dożynek, tym samym otwierając doroczne Powiatowe Święto Plonów. W dalszej części uroczystości dożynkowych pojawiły się delegacje z przepięknymi wieńcami.


Starostami Dożynek 2016 byli państwo: Michał Wysocki z Powidza oraz Sylwia Kubiak ze Słupcy. Obecność Starościny z m. Słupca wskazuje, że w następnym roku gospodarzem Dożynek Powiatowych będzie właśnie Gmina Miejska w Słupcy.

W części obrzędowej udział wziął wicestarosta Szymon Grzywiński i wójt Jakub Gwit oraz Starostowie Dożynek, którzy przekazali chleb na ręce głównych organizatorów Święta Plonów. Włodarze gminy i powiatu połamali chleb i wraz z wszystkimi wójtami i burmistrzami dzielili chleb pośród uczestników dożynkowego święta.

Każdego roku Dożynki Powiatowe są okazją do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Troje rolników z terenu Powiatu Słupeckiego wyróżniono odznaką Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczenie to otrzymali: Bogdan Piotrowski z Powidza, Antoni Kaczyński z Polanowa oraz Marek Waszak ze wsi Charbin.

Tradycyjnie, bo już od kilku lat, Dożynki Powiatowe są doskonałą okazją do wyróżnienia rolników z terenu powiatu słupeckiego biorących udział w konkursie „Słupecki Rolnik Roku”. Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostały cztery gospodarstwa rolne. Tytuł „Słupecki Rolnik Roku” otrzymał Rafał Pietrzak z żoną Barbarą zam. Kossakowo, gm. Orchowo; II miejsce zajął Michał Imbiorowicz zam. Przybrodzin gm. Powidz; III miejsce - Mirosław Dziewiątka zam. Wierzbocice, gm. Słupca; wyróżnienie przypadło Łukaszowi Szczepańskiemu zam. Ciążeń, gm. Lądek.

W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy zwyciężyła Gmina Strzałkowo; II miejsce zdobyło – Miasto Słupca; na III miejscu uplasowała się – Gmina Ostrowite.

Po zakończonej oficjalnej części dożynek był czas na wspólna zabawę, którą uświetnili artyści z gminy Powidz: chór „Sonata”, powidzka orkiestra dęta, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu oraz zgromadzone w różnych formacjach przy Domu Kultury w Powidzu zespoły: „Łapu-Capu”, „AGuGu”, „Densiaki”. Bardzo ładnie zaprezentowały się wokalistki - Lidka Szymkowiak i Oliwka Bocheńska, a także młodzieżowy team „Adoremus” i zespół ludowy „Powidzanie”.

Uroczystościom towarzyszyły licznie rozstawione stoiska. Swoje wypieki zaprezentowały panie z powidzkiego KGW. Uroczystości uświetniła także wystawa Klubu Seniora „Złota Jesień”. Wystawcy ci pokazali śliczne, ręcznie robione, koronki i serwetki. Były też rozmaite zabawy i atrakcje dla dzieci – tzw. strefa dziecka. Duże zaciekawienie budziły wystawy: 70-lecie Biblioteki Publicznej w Powidzu, Cyfrowe Archiwum Ziemi Powidzkiej, wystawa fotografii: „Przybrodzin i okolice” - w obiektywie Piotra Pancewicza. Przygotowane zostało stoisko Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie, jak również stoisko Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej wraz z Zespołem Doradczym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Słupcy. Konkurs testowy dla rolników przygotowała Placówka Terenowa KRUS w Słupcy.

Iwona Czerniak
BP WIR w Słupcy

Dnia 8 czerwca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji. Podczas tego spotkania został wybrany przewodniczący, którym został p. Stanisław Plesiński oraz delegat na WZ - p. Jan Pauliński.

Wiodącym tematem tego posiedzenia był bulwersujący niemal wszystkich, wielokrotnie ogłaszany i odwoływany, przetarg na ziemię z ANR w Linówcu w gminie Orchowo. Kolejną sprawą, podnoszoną przez zebranych, była ocena rozmiarów tegorocznej suszy dającej się we znaki tutejszym rolnikom.

W spotkaniu uczestniczyli: p. Małgorzata Modrzejewska - kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy, p. Adam Kwapich - kierownik WODR ZD Słupcy oraz p. Jacek Szczap - kierownik BP ARiMR w Słupcy.

Skład rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Słupcy:

 1. Ireneusz Główczyński Miasto Słupca
 2. Stanisław Plesiński i Janusz Ziętkiewicz Gmina Słupca
 3. Jerzy Kryszak i Sylwia Wojtylak – Gallas Gmina Orchowo
 4. Alicja Szymkowiak i Jan Kubiak Gmina Zagórów
 5. Stefan Pęczkowski i Józef Czarnecki Gmina Strzałkowo
 6. Izabela Lisiecka-Staszak i Jan Pauliński Gmina Ostrowite
 7. Radosław Wawrzyniak i Zbigniew Fabiszak Gmina Lądek
 8. Henryk Choryan Powidz

Stanisław
Plesiński

Przewodniczący Rady powiatowej WIR

Jan
Pauliński

Delegat na Walne Zgromadzenie WIR


Dnia 2 marca br. w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy przy ul. Berlinga 3 odbyło się Forum Rolnicze powiatu słupeckiego. W Forum tym uczestniczyło około 140 osób. Współorganizatorami spotkania byli: Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Słupcy oraz tamtejsze Starostwo Powiatowe.


Debaty w tak szerokim gronie są praktykowane w Wielkopolsce od wielu lat. Są one bowiem doskonałą okazją do wymiany poglądów na tematy dotyczące wsi i rolnictwa, a także jego otoczenia. Wśród tutejszych rolników, także często niezadowolonych ze swojej sytuacji materialnej panuje przekonanie, że najlepszą formą rozwiązywania nabrzmiałych problemów jest mimo wszystko dialog. Być może także z tej właśnie przyczyny na terenie powiatu nie odbywały się spektakularne protesty rolników... Mam wrażenie, że organizacja Forum Rolniczego w takim kształcie stworzyła wszystkim zainteresowanym doskonałą okazję do zaprezentowania swoich stanowisk. Takie debaty dają również niepowtarzalną, bo bezpośrednią, możliwość kontaktu społeczeństwa z przedstawicielami władz - zobligowanych do rozwiązywania różnorakich problemów.

Wśród znamienitych gości nie zabrakło starosty słupeckiego p. Mariusza Roga, wicemarszałka Sejmu p. Eugeniusza Grzeszczaka, z-cy prezesa ARiMR p. Jarosława Sierszchulskiego, posła na Sejm p. Zbigniewa Dolaty oraz wójta gminy Orchowo p. Jacka Misztala. Odnotować również należy obecność wójta gminy Lądek p. Artura Miętkiewicza oraz członka zarządu WIR p. Krzysztofa Przygońskiego. Szczebel wojewódzki reprezentowali: dyrektor OR ARiMR p. Piotr Łykowski, dyrektor ARR OT p. Andrzej Bobrowski, z-ca dyrektora ANR OT p. Mieczysław Szempiński, a także z-ca dyrektora OR WZMiUW p. Hieronim Kasprzak. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i organizacji naszego powiatu - pracujących na rzecz tutejszego środowiska rolniczego.


W programie forum znalazły się następujące tematy:

 • Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 • Możliwość zagospodarowania nieruchomości rolnych z zasobu ANR
 • Sytuacja na rynkach rolnych (trzoda chlewna, mleko i inne)
 • Wybory do izb rolniczych

Problemy jakie pojawiały się najczęściej w wypowiedziach rolników to:

 • zła sytuacja na rynku trzody chlewnej,
 • sprawa przynależności rowów i cieków melioracji podstawowej,
 • odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dziki,
 • obszary szczególnie narażone (OSN) i związane z tym zobowiązania,
 • zmiany i konsultacje społeczne dotyczące dopłat bezpośrednich oraz nowego PROW na lata 2014 - 2020,
 • brak płatności do tony buraków cukrowych,
 • integrowana ochrona roślin i zobowiązania z tego płynące,
 • sensowność budowy nowych chlewni (z PROW) przy obecnej koniunkturze na rynku,
 • obawy związane z obrotem ziemią po 2016 roku.

Podczas wielu wypowiedzi pojawił się również temat Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Forum zakończyło się wspólnym obiadem.

Forum sponsorowali:

 • Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie,
 • Bank BGŻ,
 • firma piTern,
 • firma Timac Agro,
 • firma Helio Expert,
 • Towarzystwo Ubezpieczeniowe HDI.

Iwona Czerniak


Foto

25 marca 2014r. w Węglewie odbyło się Forum Rolnicze powiatów regionu konińskiego (Koło, Konin, Słupca, Turek), w którym uczestniczyło ok.160 osób. Spotkanie otworzyła i przewodniczyła jego obradom Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie Jolanta Nawrocka.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Posłowie na Sejm RP; Tomasz Nowak, Zbigniew Dolata i Piotr Walkowski, Członek Zarządu WIR - Krzysztof Przygoński, Marek Beer - Dyrektor Departamentu Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Piotr Łykowski - Dyrektor ARIMR, Andrzej Bobrowski - Dyrektor ARR OT w Poznaniu, Wiesława - Nowak z-ca Dyrektora WODR w Poznaniu, Mieczysław Szempiński - Z-ca Dyrektora OT ANR, Lesław Szabłoński - Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Mirosława Kaźmierczak - z-ca Dyrektora KRUS w Poznaniu, Starostowie, Wójtowie, Burmistrzowie, doradcy rolni, samorządowcy oraz rolnicy.

Foto

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez Kierownik BP WIR w Koninie Elżbietę Bryl o problemie związanym z funkcjonowaniem i przeznaczeniem zbiornika Jeziorsko. W tej samej sprawie glos zabrał Poseł Tomasz Nowak, który poinformował zebranych o podjętych działaniach w zakresie rozwiązania problemu notorycznych zalań Doliny Warty.

Następnie głos zabrał Piotr Walkowski Poseł na sejm RP i Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który omówił szczegółowo podział środków na rolnictwo i obszary wiejskie zawarte w PROW 2014-2020 oraz odniósł się do problemu funkcjonowania zbiornika Jeziorsko.

Foto

W dalszej części spotkania zaproszeni goście omówili zagadnienia dotyczące pracy poszczególnych instytucji działających na rzecz rolnictwa:

 • ARiMR: podsumowanie kampanii 2013, dopłaty bezpośrednie, ONW, inwestycje, PROW 2014-2020,
 • ARR: obrót ziemią rolną - sprzedaż i dzierżawa,
 • ANR: zadania agencji, ceny gruntów, informacja o ilości sprzedanych gruntów w poszczególnych powiatach (Koło, Konin, Słupca, Turek),
 • Wojewódzki Lekarz Weterynarii: afrykański pomór świń, białaczka, choroba Aujuszkyego,
 • WODR: usługi doradcze, integrowana ochrona roślin,
 • KRUS: warunki przyznawania emerytur, waloryzacja świadczeń, promowanie bezpiecznej pracy,
 • Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urząd Marszałkowski: funkcjonowanie grup producenckich, działalność spółek wodnych,
 • Stowarzyszenie Księgowych Polskich: rachunkowość rolnicza.
Foto

Sponsorzy, którzy służyli pomocą w zorganizowaniu spotkania:

 • Bank BGŻ oddział w Koninie
 • piTERN Sp. z o.o.
 • Macif Życie
 • Lumen Technik sp.z o.o.

Serdecznie dziękujemy!

Beata Włodarczyk - BP WIR w Kole
Foto: Przemysław Tomczak - BP WIR w Turku


Powrót