22-02-2016 r.

Mlekomaty – alternatywa dla niskich cen mleka w skupie

Mlekomat, to urządzenie samoobsługowe, służące do sprzedaży świeżego mleka, pochodzącego bezpośrednio z gospodarstwa rolnego. Innowacyjny pomysł zastosowania automatów do dystrybucji niepasteryzowanego mleka krowiego pochodzi z Czech. Tamtejsi farmerzy postanowili w ten sposób walczyć z pośrednikami, narzucającymi im niskie ceny w skupie. Ich działalność została uwieńczona wielkim sukcesem. Zainteresowanie mlekomatami w tym kraju jest duże i rośnie z roku na rok.

Pierwsze tego typu urządzenie w Polsce zastosowano w Cieszynie, a sprowadzono je właśnie z Czech. Obecnie automaty do sprzedaży mleka krowiego można spotkać w różnych miastach Polski, ale ich liczba jest wciąż niezadawalająca.

Świadomość konsumentów w ciągu ostatnich lat wzrosła znacznie. Coraz więcej ludzi poszukuje zdrowej żywności, niskoprzetworzonej, o krótkim terminie przydatności do spożycia. Jednym z takich artykułów jest świeże mleko prosto od krowy, z którym nie ma nic wspólnego mleko pasteryzowane powszechnie dostępne w sklepach. Wartości odżywcze tego drugiego zostały zakwestionowane przez wielu badaczy. Pasteryzacja niewątpliwie niszczy niebezpieczne zarazki, ale przy okazji dokonuje wiele szkód: zabija pałeczki kwasu mlekowego, niszczy wartościowe enzymy, eliminuje ze składu wiele minerałów, całkowicie likwiduje zawartość witaminy C i zmniejsza ilość innych, takich jak: A, B6, B12 oraz tworzy nienaturalne konfiguracje aminokwasów, które w rzeczywistości mogą pogorszyć zdrowie. Nie bez powodu zatem krowie mleko pasteryzowane jest na pierwszym miejscu listy pokarmów wywołujących alergię w Stanach Zjednoczonych.

Automat jest bardzo prosty w obsłudze, działa na podobnej zasadzie jak maszyny serwujące słodycze, kawę czy zimne napoje. Jest czynny przez 24 godzinny, co czynni go bardzo wygodnym wynalazkiem dla wielu konsumentów.

Dystrybucja mleka za pośrednictwem mlekomatów może być prowadzona przez indywidualnego rolnika w ramach sprzedaży bezpośredniej. Jego działalność będzie wówczas nadzorowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Rolnicy zrzeszeni w grupy producenckie, chcąc uniknąć oddawania mleka do mleczarni po niezadawalającej ich cenie mogą jako alternatywę rozważyć sprzedaż mleka z automatów w ramach sprzedaży detalicznej, która podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku taka działalność może być prowadzona z sukcesem, co potwierdzają przykłady konkretnych rolników czy grup producenckich, funkcjonujących w Polsce i innych krajach Europy: Czechach, Austrii i Włoszech.

Zakup mlekomatu był kosztem kwalifikowalnym w ramach działania „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Rolnicy, którzy spełnili wymagane kryteria, niezbędne do otrzymania dotacji mogli stać się jego właścicielami, angażując tylko część swoich środków finansowych. Przed nami nowa perspektywa finansowa w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i tym samym nowe możliwości na poprawienie rentowności gospodarstw.

Anna Czerwińska

Powrót